Po napjaté diskuzi o rozpadajících se botách Prabos vz.2000, se podíváme na vylepšený model vz.2011, který naše armáda běžně používá a který se dá sehnat v různých army-shopech nebo bazarech.

 

Testovaný model byl vyroben v roce 2013, ve skladu ležel tedy „pouhé“ 2 roky. Boty dostaly při testování za uši hlavně v zimě, ale podívaly se ven i v létě. Kůže byla ošetřována různými krémy určenými na kůže a Gore-tex.

S modelem vz. 2011 je všechno v naprostém pořádku. Boty prošly několika vylepšeními, která z nich dělají opravdu dobrou volbu pro ty, kdo nechtějí vyhodit za kanady čtyři nebo více tisíc a nechtějí své peníze utrácet za nepoužitelné kanady nevalné kvality. Nedostanete se na level, kterému v redakci říkáme „bačkory“, ale co se týče odolnosti a přiměřeného komfortu, jsem naprosto spokojen.

 

Materiály

Boty jsou vyrobeny z hydrofobní hovězinové usně, která opravdu účinně odpuzuje vodu sama o sobě (na fotkách už i po dodatečné impregnaci krémem). Šrámy jsou na kůži vidět jen v případě opravdu ostrých větviček, ale vše lze spravit krémem.

 

K tomu pod kůží naleznete „bájný“ Gore-tex, který zajišťuje nepromokavost i v částech, kde je hovězí kůže nahrazena textilní mřížkou.

 

Takové plochy jsou na obou stranách boty, umožňují lepší pohyblivost a pravděpodobně slouží i pro zvýšení prodyšnosti.

 

Podrážka je vyrobena z Antistatické gumy odolné oleji s celkem zajímavým vzorkem. Vzorek není přehnaně agresivní, ale ani se nijak zběsile nesmeká. Co se týče opotřebení, tak je přijatelné. Po dobu testování ubylo cca 1mm vzorku, ale třeba na patách není typická obroušená plocha a ty i přesto, že jsem v kanadách běžně dupal po asfaltu (třeba i 40km) a rozhodně nechodil jen po rozmočených cestách.

 

Podrážka jako taková má příjemně ergonomický tvar a ve vz.2011 tak nezažijete ten pocit z jiných bot, kde při každém kroku plácáte chodidlem o plochý kus gumy. Nárazy tlumí dobře, zvládnete v nich i běh, ale stále se jedná spíše o tužší kanady.

Pata i špička jsou vyztužené, pro lepší mobilitu chodidla je nad patou použita měkčí kůže, kde se bota volněji ohýbá.

 

Tkaničky vypadají velmi kvalitně a nenesou žádné známky opotřebení, očka jsou kovová a nejsou s nimi žádné problémy (někdo nemá rád „zasekávací“ očko na horní straně nártu, ale mě vyhovuje).

 

Pohodlí při používání

Na boty si opravdu nemůžu stěžovat. Nikdy neprotekly, nosily se velmi pohodlně i při dlouhém 40km výletu po asfaltce a obecně pevně drží nohu, což je výhoda v opravdu náročném terénu. Kanady vz. 2011 jsou podle mě velmi odolné, s čímž se pojí i to, že je jejich konstrukce spíše tuhá. Kotník je tak výborně zpevněn, při chůzi se nemusíte bát pustit z kopce po kamenech, skrz ostré větve nebo vodou, kde nevidíte dno, a spoléháte se tak na kanady, že v případě nějaké překvapivé nerovnosti podrží kotník.

 

S charakterem bot se pojí i jejich slabina. Nejsou příliš vhodné do horka, což ještě zhoršuje použití Gore-texu, který sice dýchá, ale rozhodně ne až tolik, aby vám dovolil provozovat v kanadách hodiny fyzicky náročné práce bez výměny ponožek. Zároveň boty mohou být po delším stání celkem nepohodlné, každopádně jsem z nich nikdy neměl puchýře nebo jiné problémy s nohou. Tuhost také trochu zhoršuje cit v noze, takže třeba na prudkých nerovných schodech, budete trochu váhat. Někomu může vadit přítomnost membrány, jelikož na kůži musí používat speciální krém, který je vhodný práve na Gore-tex.

Vnitřně to neberu jako nevýhodu, ale jako vlastnost. Od pohodlí tu jsou lehké pouštní kanady, nebo modely zaměřené speciálně na pohyblivost, jako třeba GSG-9.2 od Adidasu, kde ale šla trochu stranou zmiňovaná odolnost.

 

Závěr

Pokud neberete vojenské boty jen jako pohodlné turistické boty na výlet, ale ochrannou pomůcku při nejnáročnějších činnostech, a jestli hledáte kanady do opravdu náročného terénu, pak se vám bude vz.2011 jistě líbit.

S cenou do 3 000,-Kč a vědomím, že podporujete starou dobrou tuzemskou výrobu továrny Prabos, by tento model měl být určitě tím, který budete při nákupu zvažovat.

Podobnou variantou je potom model Barracuda GTX od stejného výrobce, který míří na civilní trh a najdete na nich pár dodatečných vychytávek. Vz.2011 je prostou vojenskou botou, plnící svůj účel s minimálními náklady, díky čemuž je v armádě celkem nedostatkovým zbožím.