O nožích Kizlyar Supreme jsme psali už v prvním čísle magazínu Vybaven. Zdá se, že se jim na našem trhu začalo dařit a můžete tu tak najít i všechny horké novinky. Obecně jde o odnož značky Kizlyar, kdy se vybrané modely vyberou, dotáhnou k dokonalosti a označí se Kizlyar Supreme. Nyní už si ale vše žije svým životem a jedná se tak spíše o dvě naprosto samostatné značky.

 

Začneme modelem, který nás neskutečně překvapil.

 

Jde o Prime, malý zavíráček vhodný jako elegantní doplněk k obleku nebo jakémukoliv EDC kitu, který si dokážu představit. Navrhl ho australský designér Julius Conrad a v současnosti se už bavíme o vylepšené verzi z roku 2015.

Délka čepele: 9,0cm
Délka rozevřeného nože: 20,5cm
Délka zavřeného nože: 11,5cm
Hmotnost: 110g

Použitá ocel 440C na čepeli neohromí, ale pro zamýšlené použití nože postačuje (tvrdost 60-62HRC). Na střenkách naleznete carbon fiber, zbytek je z oceli D2. Pojistka liner lock funguje spolehlivě, ani klasický test „úder zadní stranou čepele do stolu“ ji nedokázal obejít.

Tím se dostáváme k provedení. To je až zoufale přesné, nemůžete tu nic zdrbat :-/ . Střenky přesně spasované, symetrické výbrusy, čepel zavřeného nože přesně na středu.

 

A k tomu ta největší pecka a to je chod samotného mechanismu zavírání. Podložky jsou obyčejné plastové, ale udělají tolik parády, že prvních 30 minut každý z nás strávil nakažlivým cvakáním 🙂

 

Tak hladký a plynulý chod nemají ani nože za dvojnásobnou cenu! Tady to Kizlyar Supreme opravdu doladil k dokonalosti a jak říká kolega „uch*áváme z toho blahem“.

 

Ergonomie nože je fajn, jsou na něm i nějaké ostřejší hrany, ale jelikož to není pracovní nůž do terénu, tak mi to nevadí. Na práci, ke které má nůž sloužit, stačí naprosto bez problémů.

 

Na noži najdete pevný klip, který nijak nepřekáží při práci a dá se i stranově přehodit pro praváky / leváky. Můžeme jen spekulovat, nakolik je jeho tvar inspirovaný luxusními pery značky Parker.

 

A samotné používání nože. Ostří přišlo z výroby pohádkově ostré, ale nebyli bychom to my, abychom ho aspoň párkrát neobtáhli na kůži. Teď ostří krásně holí a na řezání doutníků, otvírání obálek, balíků, řezání šňůrek a občasné kuchyňské práce bohatě stačí. Ostří přechází do štíhlé špičky, která sice nebude nejodolnější, ale o to praktičtější v „kanceláři“.


 

Pojďme klasicky ke kritice. Za mě bych ocenil jiný kolík pro otvírání nože jednou rukou. Zeshora přišroubovaný talířek samozřejmě funguje, a to i oboustranně, ale nějak mi k noži nejde vizuálně.

 

Stejně tak bychom mohli spekulovat o „estetičnosti“ klipu ve tvaru šípu, ale to nechávám na vašem posouzení. Já bych ocenil možnost přehození klipu o 180°, abych tedy mohl nosit nůž v kapse „kloubem“ nahoru – lépe se mi potom vytahuje.

A samozřejmě je tu otázka materiálů, ale obecně mi na takovémto noži 440C nevadí, nicméně se opravdu nejedná o nejkvalitnější ocel a ocenil bych variantu z něčeho exkluzivnějšího.

 

Resumé

Za 2 430 Kč dostanete nůž, který svým chováním dosahuje kvality konkurence o pár cenových tříd výše. Je to elegantní zavíráček, EDC nůž pro jakéhokoliv muže. Bonusem je určitě doživotní záruka na skryté vady. Na klasické každodenní úkoly hravě stačí a není potřeba se za něj stydět v žádné společnosti. Pokud bych takový nůž dostal jako dárek pod stromeček, určitě bych byl štěstím bez sebe.

 

Stříbrná varianta s karbonovými střenkami je velký gentleman, černěná verze s černo-červenými střenkami z Micarty G10 ve 3D úpravě už je malinko „otrkanější“.

Kizlyar Supreme Prime – Micarta G10

 

Nože Kizlyar Supreme nejsou jen zavírací slušňáci, příště se mrkneme na něco pevnějšího!