Dneska si představíme svatou trojici celé sady WoodXpert – opasek, kleště a hák. Tyto tři nástroje Vám ušetří spoustu námahy a můžete je mít po celou dobu pěkně po ruce. Fiskars pro jistotu vytvořil ke každému produktu video, abyste věděli, jak nástroje používat:

Opasek

Opasek je součástí celé sady a jeho potenciál je vcelku nevyužitý. Dá se použít pouze s kleštěmi a hákem. Jde o bytelný kus nylonu, na kterém jsou přišita plastová oka, na které je možné nástroje zavěsit. Hák a kleště mají vlastní klipsnu, zbytek připravené dírky na pověšení, ale budete potřebovat nějaký spojovací díl (šňůrka, karabina, …).

 

Co se týče zavěšení nástrojů, tak k háku a kleštím jsou dvě plastové kapsy, které si můžete na opasek přidělat a nástroje nevěšet na klipsnu, ale vkládat je do té plastové kapsy.

 

Problém je, že musíte sundat dvě přezky z opasku, vytáhnout stahující pásek, provléci kapsou a vše zpět protáhnout přes dvě karabiny. Nevím jak vy, ale já nikdy netrefím tu správnou cestu napoprvé, takže se u toho dost rozčiluji a ocenil bych nějaký nákres „pro blbce“… Alespoň šipky, proboha. 😀

 

Zavírání opasku je bezproblémové a vypadá, že hodně vydrží. Je to jištěno dvojitě, pomocí dlouhých suchých zipů a ještě plastovou sponou.

 

Pokud si opasek oblečete, dostaví se příjemný pocit. Neumím to vysvětlit, ale buď Vás to jen hřeje na bedrech, nebo to příjemně zpevní tělo, každopádne se hned lépe pracuje (znáte ty vzpěračské pásy, že?).

 

Kleště

Kleště jsou podle nás nejužitečnějším nástrojem z celé testované sady Fiskars WoodXpert. Pomocí prstu si je rozevřete na požadovanou šířku kulatiny, nasadíte a secvaknete.

 

Rozpětí postačuje na většinu polen, kratší špalky potom můžete nosit napříč. Kromě nošení kulatiny si pomocí kleští můžete naskládat i polínka do náruče a ještě jedno nést v kleštích. Jednoduché použití, citelné ušetření námahy a pohodlné nošení na opasku.

 

Jedinou otázkou je kvalita zpracování, jelikož mechanismus využívající několik šroubů nepůsobí úplně precizně, ale to po našem krátkém ozkoušení nemůžeme posoudit. To ukáže až čas.

 

Hák

Hák je pro náš velkým otazníkem. Na samotný hák nic nenabodnete a neodnesete si jako se sapinou. Hákem si můžete jen přidržovat delší kulatinu, kterou nesete v kleštích nebo na sapině, ale i tak se hrot háku neustále vysmekává.

 

Esovitě prohnutá konstrukce způsobuje, že jakékoliv větší poleno zaseknuté hákem, je při zvednutí vytlačeno „bříškem“ z hrotu a spadne. Je to nesmírně frustrující a nenašli jsme žádný speciální grif, který by to řešil.

 

Poslední věcí je, že pokud hák nosíte jen na klipsně, musíte počítat s tím, že nabroušená špička se co chvíli zachytí o kalhoty, či Vaši nohu. V úvahu tak připadá pouze uložení do plastové kapsy.

A tady máte od nás i stručný videoklip:

ZDE máte možnost tyto produkty vyhrát v aukci od korunky a příště se mrkneme na sapiny.

 

Pokračujte na článek o malé a velké mačetě, malé a velké sapině nebo na souhrný článek o produktech Fiskars WoodXpert. Pro zájemce tu potom máme i recenzi Fiskars seker 4. generace.