Dnes se podíváme na výrobek firmy MIKOV – Potápěčský nůž, v katalogu označovaný také jako Diver.
Slogan: “Jako ryba ve vodě”. Pokud se ryby ve vodě cítí stejně, jako já při kontaktu s tímto nožem, nezbývá, než doufat, že reinkarnace je pouze výmysl a že mě to nečeká v příštím životě.
Rovnou se přiznám, že tuto recenzi píšu na druhý pokus. Poprvé z toho vznikla kritika celého sortimentu a marketingu firmy, což jsem zveřejnil jako samostatný článek.
A to je přesně ten hlavní problém. Je těžké hodnotit konkrétní výrobek, když se jedná o systematickou chybu/vadu/zvláštnost napříč celým sortimentem.
Další problém je, že ať hodnotím tento výrobek z jakéhokoli úhlu pohledu, tak je prostě špatný. A ačkoli se zaměřuji na reálné vady a problémy, připadám si, jako kdybych močil na invalidu. Recenze mě nebaví, nutím se do toho, vymýšlím tisíc důvodů, proč ji nedopsat, ale pokud si to čtete, tak jsem se k tomu přece jen dokopal.
Hodnotit tento nůž budu dle následujících parametrů: kvalita zpracování a použitelnost v praxi.
Pár údajů od výrobce:
O kvalitě zpracování toho moc říct nelze.
Toto se prostě u nožů za 3.000,-Kč v jednadvacátém století vyskytovat nemá.
Ať už se to týká kvality výbrusu.
Ladných křivek na místě rovné čáry.
Kvalitního opracování háku.
Mimochodem, tady si všimněte, že bruska trochu lízla hranu. Což je pouze vada na kráse, ne na funkčnosti, ale třeba SOG takové nože prodává za 30-50% v rámci nabídky SOG SECONDS.
Souměrnost výbrusu je další věc, kterou tu nenajdete.
Potom všem taková křivě rozklepaná mosazná trubička už je jen nepodstatnou drobností.
O díře v rukojeti také není třeba moc mluvit. Stane se.
Použitelnost v praxi se mi posuzuje těžko. Nejsem potápěč, a ačkoli mám několik potápěčských nožů, moc je pochopitelně nepoužívám. Mám ale dost zkušeností s noži obecně, plus jsem opět oslovil fanoušky ve svých skupinách. Ptal jsem se jednoduše: „Najde se tady nějaký potápěč, který mi na základě svých reálných zkušeností dokáže říct, k čemu slouží “potápěčský nůž”?“.
Toto jsou jejích odpovědi:
Celkově se potvrdila moje domněnka, že se potápěčský nůž nepoužívá dennodenně a slouží k řešení spíše krizových situací, případně sem tam pro sběr mušlí apod. Rozhodně se nožem neloví ryby ani nic podobného. Kdo si to stále myslí, napusťte si do vany vodu, ponořte ruku s nožem a zkuste párkrát rychle bodnout třeba do PET lahve stojící na dně.
Tudíž potápěčský nůž, alespoň dle mého názoru, by měl být malý, lehký, pohodlný a dobře viditelný.
Zrovna jeden takový mám po ruce, tak ho zkusím porovnat s Diverem od Mikovu. Ten můj mě stál 350,-Kč. Diver stojí 2990,-Kč. Který byste si vybrali vy, kdybyste měli trávit pár hodin pod vodou?
Pojďme se ale podívat na jednotlivé, výrobcem zdůrazňované funkce tohoto nože.
DETAIL:
– na čepeli nože je použita vysoce kvalitní nerezová ocel 440A o tvrdosti cca 56HRC
– trhací háček čepele nože slouží především k trhání sítí, vlasce apod.
– částečně zubaté ostří na čepeli nože je vhodné pro řezání lan, hadic, gumy apod.
– rozbíječ/kladívko je použitelné pro poklepání na lahev kolegy, k vybití skla či zatlučení hřebu – umístěn na konci střenky nože
To, že je použita „vysoce kvalitní ocel 440A“ je velmi fajn. Sice obecně je to stále jedna z nejhorších nerezových ocelí na výrobu nožů, ale co už.
Jen tak mě napadá, proč vlastně všichni ostatní výrobci používají na svých potápěčských nožích ještě horší 420? Možná kvůli její vyšší korozivzdornosti? To je takový zábavný paradox. Tam, kde je potřeba 420, MIKOV použije 440A, a naopak, u nožů vyžadujících kvalitní ocel, nasadí 420.
Trhací háček a zubaté ostří jsou skvělé věci, patřící na každý potápěčský nůž. OK.
Co tam ale dělá „rozbíječ/kladívko“? Mimochodem, tím rozbíječem je myšlený tento kulaťoučký zadek nože. Samozřejmě autosklo tím nevytlučete (natož pod vodou) a o zatlučení hřebu (POD VODOU?) se také nepokoušejte.
A co to tasení nože, abyste poklepali “kladívkem” na lahev kolegy? Vsadím se, že po takovém zákroku vám poklepe na čelo. Kladívkem. Rozbíječem. Ach jo…
Na tomto noži mě zaskočila jedna další věc, která není zřejmá na první pohled. Sáhl jsem proto po několika chytrých knihách. Podívejte se na nože, které používali armádní potápěči z celého světa.
Že nůž od MIKOVu není armádní? Máte naprostou pravdu. Jenže armádní potápěči dříve byli jediní, kdo potápěčské nože aktivně používal. Jako sport se potápění rozmohlo o hodně později. Nicméně, civilní potápěčské nože vám ukážu také, ty pro změnu vypadají takto: LINK.
A teď mi řekněte, kolik z nich (ať už civilních, nebo armádních) má stejné bříško jako Diver? Ani jeden. Všechny čepele jsou rovné. Proč? Protože bříško obvykle slouží ke dvěma účelům. Zaprvé prodlužuje délku řezné části u kratších čepelí. Zadruhé zvyšuje váhu čepele, posouvá těžiště pryč z rukojeti a umocňuje tak sílu seknutí. To vše potápěči skutečně dennodenně potřebují, ano. Navíc, čím užší je čepel, tím je lepší manipulace s nožem ve vodě. Diver od MIKOVU, spíše než potápěčský nůž, připomíná světoznámé Wilkinson Sword Survival a Puma White Hunter. Oba pochopitelně s potápěním nemají moc společného.
Nebo že by to byla nepovedená vytuněná kopie slavného nože Boker Orca? Snad jediného nože s bříškem pro potápěče, který si teď z hlavy dokážu vybavit?
Jenže ten byl vytvořen přesně dle požadavků německé GSG9 tak, aby dobře posloužil i během jejích operací na souši. Kdo a za jakým účelem navrhl, v jakých podmínkách testoval a jakým zázrakem protlačil do výroby nůž Diver, mi není známo.
Již dlouho jsem přesvědčen o tom, že kvalitní pouzdro je stejně důležité, jako nůž samotný. V případě potápěčského nože bych řekl, že to platí dvojnásob. Bohužel nemám stoprocentní jistotu, že pouzdro, které mám k dispozici, je 100% originál. Ačkoli majitel nože tvrdí, že jen odstranil poutka na obou stranách, vzhledově se to pouzdro poněkud liší od toho, které na svých stránkách prezentuje Mikov.
Raději ho proto nebudu hodnotit. Pokud někdo z vás má tento nůž doma (má ho vůbec někdo v ČR?) a byli byste schopní to pouzdro nafotit, rád ty fotky pak přidám do této recenze. Samozřejmě ani to pouzdro, které mám k dispozici, ani to originální od Mikovu není moc vhodně pro potápěčské nože. Dát nylonové pouzdro, ve kterém se nůž nedrží dostatečně spolehlivě, lidem, jejichž životy občas na těchto nožích závisí, je poněkud krátkozraké.
Ve výsledku tu máme zvláštně tvarovaný nůž, vážící 230 gramů bez pouzdra. S čepelí z ocele 440A o délce 145mm. V měkkém nylonovém pouzdře. To vše za cenu 2990,-. Dle mého názoru se jedná o špatný vtip, na který se nyní budu snažit co nejrychleji zapomenout.
V recenzi jsou použity informace a fotky z následujících zdrojů: Mikov, Pmcjournal.
V tom Mikovu se asi vážně zbláznili. Proč si nepořídí alespoň jednoho člověka, který přemýšlí a dokáže navrhnout takový tvar nože, aby splnil svůj účel a druhého člověka k tomu, aby dokázal zvolit vhodné materiály?
Zatím mi to přijde, jako že jen napodobují to, co někde vidí a na skupinové terapii (čti poradě) se za vydatného plácání po zádech usnesou, že to je fakt dobrý nápad. Následným zatočením kolem štěstí pak už jen určí konečnou cenu výrobku.
Napadl mě možný důvod, proč má nůž bříško a to ten, že by se konstruktér v případě rovné čepele obával přílišného oslabení příčného profilu v místě trhacího háku. Nejsem potápěč, ale jak jsem se díval na fotky potápěčských nožů, tak trhací háky běžně mají i s rovnou čepelí.
Ten rozbíječ/kladívko je podle mě jen marketingový tah, pochybuji, že by se tím dalo něco rozbít nebo zatlouct na souši a tím méně pod vodou.
Nevím, jestli je potřeba poklepávat kolegovi pod vodou na bombu, ale dělat to nožem v blízkosti dýchacího zařízení tehdy, když o tom kolega neví, mi připadá nebezpečné.
A to pouzdro mi připadá jako zlý sen i pro nůž používaný na souši, natož pod vodou. Myslím, že vrátit do něj nůž může být celkem problém, ale dá se to vyzkoušet ve vaně 🙂
Docela rád bych, aby si to v Mikovu přečetli, vyjádřili se k tomu a něco vyprodukovali. Už dost toužím po koupi českého nože s nějakou užitnou hodnotou
K tomu tvaru bojových potápěčškých nožů – krom toho, co zde uvedli chlapi v příspěvcích,by se nemělo zapomínat na jednu důležitou věc. Bojový potápěč je prvosledový a jako takový se dost často dostává do kontaktu s nepřítelem…….kterého občas musí umlčet. Tzn. čepel by měla snadno projít tělem nepřítele…..i proto ten tvar. Dnešní potápěč toto nepotřebuje, proto ty nože už vypadají jinak a toto bych Mikovu nijak nevytýkal. Sympatický je i ten velký trhací hák (spousta nožů je má docela malé). Tím bych ale asi skončil…….Nylonové pouzdro u potápěčského nože mi přijde docela nešťastná volba (v době, kdy existuje kydex, odolný plast..které umožní ten nůž vytáhnout podstatně rychleji. přeci je je to nůž na krizovky). Černá barva také není dobrý nápad…..nůž musí být vidět (v někt. příp. potápěči signalizují ostatním právě těmi krásně žlutými rukojeťmi). U potápěčského nože bych asi také nechtěl špičku (ocenil bych spíš šroubovák na konci)…ale toto je individuální. Jak už tu zaznělo, to kladivo také nevím, k čemu by mělo sloužit (asi ke zmlácení raka poustevníčka). Nůž mi přijde hoodně velký….a přiznám se, že nevím, kolik potápěčů se běžně prosekává houštinami chaluch…….Dlouho jsem nevěděl, co mi to připomíná – je to taková nešikovná mačeta do vody.
Nevím, zda to v článku vyznělo dostatečně jasně, ale chtěl jsem říct, že ať už s díváme na pravidelně používané armádní nože, nebo na komerční výrobky pro civily, nenajdeme tam jediné bříško vůbec. Orca je výjimka, ale ta má své opodstatnění a byla vytvořena přesně dle požadavků speciální jednotky. V praxi (pod vodou) bříško prostě využití nemá. Navíc široká čepel pod vodou se ovládá neuvěřitelně mizerně, což je logické.
ale třeba u některých nožů na vodní záchranu ta bříška jsou (přiznám se že sám tápu…..jediné co mne napadá, je zvýšení jistoty při řezu v ne zrovna ideálních podmínkách ….je fakt, že když lano ne zrovna ideálně trefím do háku a je to o pikosekundách, tak to lano alespoň přejede právě to bříško….a řízne se o toto). Na namazání paštiky na chleba je to sice taky super, ale asi tam bude i jiný záměr (sám mám takové nože na vodu dva):-))
Teď nevím, jaké nože na vodní záchranu máte na mysli. Mohu poprosit o odkaz? A jinak co se tyče tvaru čepele a využití celé plochy ostří – pravě bříško je na to nejméně vhodné. Daleko větší šance, že lano projede celou čepelí od začátku až do konce máte u rovné čepele. Vyniká v tom samozřejmě tvar karambit, což je zahnuté ostří, přesný opak “bříška”.
Omlouvám se za tu odmlku. mám například obyčejný B.C.Knife KN172P z číny za pár kaček (za ty roky jsem těch nožů na vodní záchranařinu vyzkoušel mraky za těžké peníze a nakonec skončil u tohohle, protože mi přijde velmi šikovný a levný, když se ztratí). Prodávalo to do nedávna HIKO. Těch podobných nožů je ale více “s bříškem”. Ten karambit by mohl být fajn na to řezání vlasců či lan, ovšem na záchranařinu pod vodou či sebezáchranu bych měl fakt velký strach (subjektivní pocit, od malička to do mne na kurzech valili, že na vodu a pod vodu tupá špička – pokud teda nejsem bojový potápěč =D). Koukám, že to má solidní špičku…viditelnost u nás bývá pod vodou spíš špatná, používám to i na vodní záchranu a tam ten nůž ne vždy je úplně pod kontrolou na divoké vodě, takže bych se bál, že to navalím do sebe, nebo do raftu například……
Chtěl bych se zeptat, zdali je možné se dostat ke katalogu výrobků Mikov, uvedené obrázky výše. Jakákoliv rada je perfektní. liryc@email.cz Předem děkuji Soukop
Nebylo by jednodušší se obrátit přímo na Mikov? My už ten katalog bohužel dávno nemáme.
Nazdar chlapi, jsem potápěč a mám tenhle nůž. Koupil jsem ho před lety za poloviční cenu a jen proto, že jsem ho viděl jen na webu. Pod vodou je sice použitelnej, ale protože je zbytečně velkej je to celkem opruz. Jednou jsem na Krétě použil i ten “trhací” hák a pomohl – i když jsem si musel dávat sakra bacha, abych se s ním nepodříz. Na druhou stranu má hák tak nešťastnej tvar, že při jiným použití nože s ním člověk pořád o něco zachytává. Nůž je navíc fakt pádlo, takže operovat s tím ve vodě je opravdu lahůdka. Fakt je, že blbější nůž jsem asi v životě nepoužil. To pouzdro je ve skutečnosti ještě pitomější, než vypadá. Když to shrnu – pod vodou jsem ho použil několikrát a celkem i fungoval, ale ta manipulace – děs. Ve slaný vodě má hlavně část v gumě lehkou tendenci ke korozi, ale čepel zase docela drží ostří. Je to takovej kočkopes – ani pořádnej pes, ani kočka. Na potápění jsou všechny i ty nejlevnější nože lepší, než tohle a k práci na suchu se moc nehodí – hlavně kvůli háku. Ještě taková drobnost – vojenský potápěči k vzájemným soubojům většinou nože nepoužívají, nebo alespoň ne tak běžně, aby sebou tahali takovouhle mrchu. Když už na to dojde, používají podvodní pistole H&K, nebo jiné ekvivalenty (např. http://fanda.nova.cz/clanek/military/zbrane-ktere-strileji-pod-vodou.html).