Z českých novinek na výstavě IWA 2017 jsem se nejvíce těšil na dvě – na pistoli CZ P-10, o které brzy vydáme samostatný článek, a na zavírací novinku z Mikulášovic – nožík Elipt.

 

Jde o pokračování několikaletého úsilí designera Ondřeje Němce restartovat mikulášovický kolos. A bohužel se zároveň jedná i o jakousi labutí píseň, neboť Ondra se prý vrhá do designu po hlavě a začíná působit jako nezávislý odborník. Jaký rozsah spolupráce si udrží s Mikovem je otázka, odpověď na kterou budu znát, jakmile mi zvedne telefon. Což se zatím nestalo… 🙁 Ale pojďme na jeho poslední práci pod křídly Mikovu – zavírací nůž Elipt, který vychází z designu pevného Listu

 

Elipt dostal pojistku Framelock, mosazné kluzné podložky, hliníkové střenky a ocel Sandvik 12C27. Ano, dá se říct, že se jedná o běžnou EDC tuctovku, kterých je na trhu neskutečné množství, ale beru-li to v místním kontextu, musím uznat, že jde o průlom. Velmi slušné zpracování, dostačující materiály, moderní tvar a relativně přijatelná cena. Je to přesně ten Mikov 21. století, který všichni potřebujeme a na který už příliš dlouho čekáme. Pokud spolupráce Ondry Němce s Mikovem nějakým způsobem vydrží, může z toho vzniknout celkem příjemná série. Já osobně jsem velmi zvědav, jak to bude vypadat za dva-tři roky.

 

Cena Eliptu se nyní stanovuje a velkou roli budou hrát také ohlasy od lidí. Prozatímní rozsah je někde mezi 2000,-Kč – 2500,-Kč (hrubý odhad), ale slíbil jsem položit dotaz, tak ho tu pokládám – Za kolik dle vás by ho měl Mikov prodávat? Kolik byste za nůž Elipt reálně zaplatili vy?

Pište prosím sem do komentářů, zítra či pozítří si to vše pročte obchodní ředitel Mikovu Petr Balej a snad mu to alespoň trochu pomůže ve finálním rozhodování.

 

P. S. Zmínit samozřejmě musím i množící se ohlasy ohledně toho, že Mikov Elipt až moc nápadně připomíná zavírací nůž Real Steel E571:

 

 
Ale nemám zatím reakci od autora, Ondřeje Němce, proto to ponechávám bez komentáře a dodám sem zítra/pozítří nějaký update.