Předpokládám, že výrobce LED LENSER není třeba nijak zvlášť představovat, neznám vlastně nikoho, kdo by se s některou jejich svítilnou osobně nesetkal, nějakou si neosahal, anebo o nějakou alespoň nezakopl při brouzdání po internetu.

 

Jediným (naneštěstí však zcela zásadním) problémem pak ale vždy byla jejich vysoká cena. Čelovka LED LENSER H5 má ale cenu poměrně lidovou, za doporučených maloobchodních 953,- Kč vč. daně (aktuálně se dá najít až o třetinu levněji) rozhodně stojí za bližší prozkoumání.

Úvodem několik oficiálních dat výrobce/distributora:

„Svítilna LED LENSER H5 v sobě skrývá víc než jen elegantní vzhled. Speciální patentovaná optika Advanced Focus System umožňuje jednoduché ostření a využití celého potenciálu LED diody třídy POWER LED. Měkký popruh a nízká hmotnost umožňují pohodlné nošení na dlouhých túrách a červené zadní světlo vytváří z LED LENSERU H5 ideální svítilnu pro běžce, chodce a cyklisty v silničním provozu. Výklopná hlava umožňuje úhel vyklopení 0-90°.“

 

Obsah balení: čelovka, neoprenové pouzdro, 3 ks AAA baterií 1,5V a návod k použití.

 

Uváděné vlastnosti:

  • Advanced Focus systém
  • Červené světlo na zadní straně čelovky
  • Vysoký komfort nošení díky vyvážení svítilny
  • Výklopná hlava svítilny 0- 90°
  • 1x Power LED
  • Světelný tok 25 lm
  • Dosah světla: 70 m
  • Doba svícení 20 h
  • Hmotnost 120 g (vč. vložených baterií)
  • Baterie 3x AAA 1,5V

Pokud jde o neoprenové pouzdro, není co dodat, funkční (šíře opasku maximálně 50 mm), kvalitně provedené, zcela jistě poslouží svému účelu.

 

Než zhodnotím technické vlastnosti čelovky, přiznávám, že pokud jde o svítilny a vlastně i o veškeré další součásti mého EDC vybavení, jsem až neskutečně rozmazlený perfekcionista (za což samozřejmě nemůže nikdo jiný než zakladatel tohoto webu), na tuto svítilnu tak vždy budu pohlížet s dovětkem, že se jedná o základní a na poměry LED LENSERu i velmi levný model a jako k takovému je k němu třeba i přistupovat.

Co se mi na svítilně jednoznačně líbí je výše zmiňovaný optický systém Advanced Focus. Ovládaný manuálně (bez odskoků!) pomocí posuvné páčky na spodní straně svítilny. Nemám co dodat, funkcí i provedením zaslouží jedničku s hvězdičkou.

Vzhledem k nepříliš výkonné diodě s (bohužel) neměnným světelným tokem 25 lumenů Vám ale svítilna nejlépe poslouží přibližně v polovině jejího rozsahu.

Maximální rozptyl (pro mě osobně nepoužitelný, 25 lumenů je pro takový rozptyl žalostně málo, navíc v kombinaci se studenou bílou barvou světla, které mě na úzkých lesních cestách doslova oslepovalo a všude kolem mě vytvářelo imaginární mlžný opar, což mou viditelnost snad ještě zhoršovalo):

 

Minimální rozptyl (k nasvícení vybraných vzdálenějších objektů velmi užitečná a často používaná věc):

 

Svítilnu zapnete i vypnete jediným tlačítkem, nic víc, nic míň. To naneštěstí platí i pro zadní červené světlo, buď tedy svítí obě anebo žádné.

 

A jak to funguje v praxi? Maximální rozptyl zabírá celkem širokou plochu, ale vidíte cca 5-10metrů před sebe. Zároveň je nutné říct, že vás paprsek lehce oslňuje (jde z čela šikmo před vás, takže skrz něj jakoby koukáte) a vy tak opravdu nevidíte nic, než lehce osvícenou výseč (25lmn se na fotkách zdá možná dobrých, ale vzdálenost, na kterou vidíte, stačí opravdu jen pro turistiku). Na minimální rozptyl už dohlédnete cca na 20-30m, ale vidíte jen osvícený bod.

 

Červené světlo vzadu je potom dobře viditelné.

 

Ke konstrukci s umístěním baterií odděleně na temeno hlavy či helmy jsem byl zpočátku velmi skeptický, nejsem na takovou konstrukci zvyklý a takové rozdělení vypadá minimálně nepohodlně. Zde ale skutečnost předčila očekávání, o svítilně na hlavě za chvíli vůbec nevíte, nepadá a ani při běhu se nikam neposouvá.

 

Minimálně rozporuplné je ale řešení výklopné hlavy, která sice opravdu pracuje v rozsahu 0- 90°, ale je napevno fixována třemi odskoky, z čehož dvě krajní pozice jsou, alespoň podle mého názoru, úplně k ničemu.

 

Dojem z takového řešení dále kazí !plastový! kloub i ozub.

 

Reálné použití ale naštěstí tak tragické není, tu správnou pozici na hlavě či helmě si s trochou fantazie a šikovnosti najde každý (např. polohováním popruhu). Je potřeba podotknout, že svítilna není vodotěsná a zároveň je mechanické ostření slabým místem, kterým mohou dovnitř vnikat nečistoty (pokud posuvný mechanismus drhne, stačí profouknout).

 

Resumé

Závěrem se vraťme zpět k úvodnímu „oficiálnímu“ popisu. Zvážíme-li opět poměr cena vs. výkon vs. kvalita, nejedná se vůbec o špatnou svítilnu. Uplatnění čelovky LED LENSER H5 bych ale osobně viděl jen na dlouhých pěších túrách. Pokud jde o běhání a cyklistiku, tam bych se osobně poohlédl po jiném, podstatně výkonnějším modelu.

 

Pro vybaven.cz píše a testuje Vondraa