Ačkoliv zní nadpis článku bláznivě, brzy by se mohl stát skutečností. Polský vojenský výzkumný ústav vyvinul speciální tekutinu zvanou Shear-Thickening Fluid (STF), která by mohla být dalším krokem v balistické ochraně jednotlivce.


Abychom pochopili, jak může tekutina ochránit člověka před letící střelou, musíme trochu oprášit znalosti fyziky. STF patří mezi takzvané nenewtonovské kapliny, což jsou látky, které se nedeformují působením tlaku průběžně a závisle na jeho velikosti. Co tedy dělají? Určitě jste už někdy viděli video směsi škrobu a vody, jak „tančí“ na reproduktoru.

Čím větší síla na škrob působí, tím se stává pevnější. Jakmile ale síla na kapalinu působit přestane, kapalina se začne vracet do tekutého skupenství.

Polští vědci se rozhodli tyto vlastnosti nenewtonovské kapaliny využít k vytvoření balistické ochrany, která by mohla být výrazně lehčí a flexibilnější než v současnosti nejpoužívanější kevlar.

Kromě toho je STF schopná rozložit energii střely do větší plochy, než kevlar. Kevlar se po dopadu střely prohne až o 4 centimetry, takže i když projektil nepronikne skrz balistickou ochranu, tkáň pod ní utrpí výrazné poškození. Ochranný plát ze STF se ale prohne jen o 1 cm, čímž se škody na uživateli výrazně minimalizují.

Je vám koncept tekuté zbroje povědomý? Není divu, na podobném konceptu pracují už řadu let Spojené státy a Velká Británie. Ti se rozhodli jít cestou vyztužení kevlaru pomocí STF.

Poslední zprávy o výzkumu z těchto zemí říkaly, že 4 vrstvy kevlaru se STF fungují stejně jako 14 vrstev normálního kevlaru.

To byly ale zprávy z roku 2011 a v té době Velká Británie odhadovala, že tato technologie bude dostupná do dvou let… a tekuté zbroje jsme se na trhu dosud nedočkali.

Polská firma Moratex, která má na starosti implementaci STF do balistické ochrany, se ale (alespoň podle dostupných obrázků) rozhodla jít cestou plátů pouze ze STF.

Zatím jsou kolem toho (pochopitelně) velké tajnosti. Kromě výrobců nikdo nezná přesné složení STF a na veřejnost se dostaly pouze údaje o tom, že materiál odolá „velkému množství různých střel“. Na přesnější specifikace si tedy ještě budeme muset počkat.

Výsledný materiál má ale obrovský potenciál. Mohl by být tak lehký a flexibilní, že by se dal použít na ochranu celého těla, ne jen životně důležitých orgánů. Navíc by mohl najít uplatnění i v řadě dalších odvětví: chráničích na sport, náraznících do aut, nebo rukavicích pro zdravotníky, které by se nedaly probodnout jehlou.