Stále ještě jsme se (naštěstí) nedostali do bodu, kdy by zbraň střílela sama. Ale díky řadě elektronických vychytávek od TrackingPoint jsou dnes už některé zbraně schopné samy zamířit.

 

Jak to celé funguje? Hlavní součástí systému je monstrózní optika.

Ta sleduje označený cíl, jeho pohyb, náklon zbraně, směr a rychlost větru a další faktory a ukazuje střelci, kdy přesně vystřelit, aby trefil cíl. Díky propojení optiky a spouště zbraň vystřelí opravdu jenom při perfektním zamíření na cíl. Pokud spoušť zmáčknete ve chvíli, kdy na cíl nemíříte, elektronická pojistka zabráni zbrani vystřelit, dokud se nesrovnáte s cílem a nemáte jistotu zásahu.

I z člověka, který zbraň v životě v ruce nedržel se tak stává zázračný střelec. Dle výrobce elektronické zaměřování zcela eliminuje lidskou chybu. Se zbraní vybavenou touto technologií jste schopni trefit pohybující se cíl vzdálený přes 900 metrů.

Navíc TrackingPoint letos uvedl na trh střelecké brýle ShotGlass, které vám ukazují to samé co optika a můžete tedy střílet i za roh, bez toho že byste se do optiky dívali.

TrackingPoint se zaměřuje hlavně na lovce – zejména ty s plnou peněženkou a nedostatkem času/trpělivosti se naučit pořádně střílet. Tato technologie má ale obrovský potenciál i u bezpečnostních složek, kdy může spotter označovat cíle pro ostatní členy jednotky.

Jenže to, že technologie byla vyvinuta primárně pro lovce, je její největší slabinou. Který lovec by se přece nechtěl pochlubit se svým úlovkem? Takže počítač, který obstarává ve zbrani výpočty pro střelbu, má i wifi a je schopen záběry z optiky streamovat na chytrý telefon, tablet nebo notebook.

Wifi síť ale znamená, že je počítač snadno napadnutelný. Na stránkách wired.com se už dokonce objevil článek, že se tuto „chytrou“ zbraň podařilo přes wifi připojení hacknout. Pomocí nenápadného pozměnění údajů (jako například váha náboje), byli hackeři schopni změnit výsledný bod, kam počítač ukazuje střelci, že má vystřelit. A teď si představte situaci jako z amerického filmu: Terorista drží rukojmí a vyhrožuje, že pokud policie okamžitě nevyhoví jeho požadavkům, tak rukojmí zabije. Na střechu blízké budovy zalehává sniper, vybavený nejnovější technologií. Označí si cíl pomocí elektronického zaměřování a ve chvíli, kdy přijde čas vystřelit, se spolehne na počítač, který mu říká, kam přesně má zamířit, s ohledem na vzdálenost a povětrnostní podmínky.  Prásk! A terorista je najednou bez rukojmí, protože hacknutý počítač ve sniperově zbrani navedl střelu na rukojmí a ne na teroristu.

Že je to opravdu jenom námět na film? Americká armáda má takové zbraně už od roku 2014 v testování, tak uvidíme, jak si s problémem zabezpečení připojení poradí.

Co si o této technologii myslíte vy? Je to cesta, kterou se bude zbraňový průmysl ubírat, nebo je lepší nechat veškerou kontrolu v rukách střelce?