Několik lidí se mě ptalo na moje názory na téma „Bug out bag“ a co nosím v tom svém. Osobně mi jsou ukradené termíny jako „Bug out bag“ nebo „I’m Never Coming Home bag“, nebo jakékoliv jiné výmysly paranoidních youtuberů, kteří se připravují na konec světa. Na druhou stranu; mám předem zabalený batoh, který má své stálé místo v mém vozidle nebo ho beru s sebou, když jsem na cestách? Ano, samozřejmě že mám, stejně jako mnoho lidí, se kterými pracuji. Avšak pouze kvůli pohodlí a pojištění. Nefantazíruji o tom, jaké by to bylo po konci světa, tak jak ho známe, nebo při celkovém kolapsu práva a společnosti; sorry lidi, ale mám na práci důležitější věci, než plýtvat čas a energii na něco takového. Ale jako ten, kdo se už trochu nacestoval, nebo spíše který už něco zažil a viděl jak svět, tak lidstvo z mnoha různých úhlů, snažím se být i pragmatický.
Podělím se tedy s vámi o to, co většinou nosím ve svém batohu a o důvody proč to tak dělám. Většina věcí se tam nachází díky díky osobní zkušenosti a „pravidlu 80 %“; 80 % pravidlo se vztahuje na věci, u kterých vím, že je budu používat 80 % času; spíše než „Co kdyby” (co když by se stalo “X”, pak bych potřeboval tento předmět…)
Jedno spíše neúmyslné, ale zato velmi výrazné téma, kterého si můžete všimnout je, že i když to nejsou věci určené výhradně na bivak v přírodě, dají se tak v případě potřeby použít; protože jsem často musel bivakovat „pod střechou“ na různých podprůměrných ubikacích jak ve Spojených státech, tak i mimo ně. Zároveň používám mnoho z těchto položek běžně mimo domov bez ohledu na to, v jakých se nacházím podmínkách. Takže já mám ve svém šílenství systém! Vše používám jako odstupňovaný celek, ze kterého můžu odebrat (ale občas i přidat), položky na základně prostředí, kde se budu pohybovat a nepotřebné věci jednoduše zahodím nebo uschovám na pozdější použití.
Proč?
Takže proč vůbec mít „Go bag“? No, to je otázka, kterou si každý musí zodpovědět sám za sebe. Pro mě mít batoh zabalený a připravený, je jen dobrý obchod, nosím stejný batoh jak doma, tak i v zámoří, pouze některé položky se mění v závislosti na prostředí a situaci – princip je však vždy stejný. Jak už jsem jasně řekl, nemám v úmyslu se při první známce potíží sebrat a utéct žít do lesů, nebo putovat post-apokalyptickou pustinou jako chlap v Knize přežití. Nicméně bych byl rád schopný opustit svůj hořící dům uprostřed noci, a nemít u sebe nic víc než Glock, který byl na nočním stolku a nebýt zcela odkázaný na soucit nebo milosrdenství druhých. (Mimochodem tenhle mentální obraz je zcela zdarma) Nebo spíše, když jsem někde mimo domov a nastane neočekávaná změna plánu, ať už to je cokoliv, mohu se tomu přizpůsobit a vyrazit za mým cílem (obrazně, nebo doslova).
Kdo ví, mohl by mi zavolat “důvěryhodný agent”, který by mi řekl, že na mě byl vydán zatykač a policie právě prohledává můj domov a kancelář. V takovém případě by bylo hezké mít možnost se na chvíli ztratit a vyřešit některé věci, spíš než se do toho vrhnout naslepo. Nebo méně hrozivým důvodem může být, že takový batoh poskytuje možnost spontánně se rozhodnout vyrazit o víkendu ven a zamířit do lesa, nebo vypadnout z města. Žádné balení, žádné plánování, prostě jít, protože můžu.
Takže si myslím, že takový batoh není ani tolik souprava pro přežití, jako spíše souprava pro žití, protože přežít a žít jsou dva radikálně odlišné problémy. Jakmile jsem v režimu “přežití”, pak to pravděpodobně znamená, že moje mise se podělala a já se snažím uniknout nepříteli, takže se pohybuji rychle a nalehko. V běžném životě používám stejnou logiku.
Batoh
Téměř nikdy nepoužívám vojenské batohy; zatímco ALICE byl ve své době velmi dobrý kus výstroje, současné technologie ho daleko předčily; a v současné době fasovaný MOLLE Pack se zdaleka nedá nazvat zlepšením. Co armáda většinou dělá, když jde o výstroj, je, že se snaží vytvořit jednu věc, která by fungovala pro každou aplikaci, což je samo o sobě velmi těžký úkol. Ale aby toho nebylo málo, smlouvu dostane výrobce s nejnižší nabídkou.
Pro mě je ale důležitější to, že ten samý batoh nosím na cestách po celém světě a mít na takové cesty něco, co křičí „ jsem americký voják!“ není přípustné. Osobně bych použil tuto stejnou logiku na cokoliv, co bych nosil během civilní nouzové situace nebo pokud opravdu chceme “jít dolů králičí norou”, mohl bych říci při vedení asymetrické válečné operace kdekoliv na světě. Schopnost vypadat jako „pan Průměrný“ může být v takových situacích velmi cenná a ačkoli tato lest nemusí projít při důkladném prohledávání nebo výslechu, velmi dobře může koupit trochu času pro zorientování se v situaci, než celá věc exploduje, a čas je jedna z nejcennějších strategických komodit.
Osobně dávám přednost středně velkým batohům oproti něčemu MEGA-velkému a to hned z několika důvodů, z nichž jeden je známý fenomén „dáte člověku batoh a on ho nacpe až po okraj“.
Další věc ke zvážení je prostor. Kolik fyzického prostoru si můžete dovolit věnovat takové věci, pokud vlastníte kompaktní vůz nebo máte větší rodinu; obrovský batoh může ovlivnit vaše plány na cestování. Už jste někdy přemýšleli, proč děcka co stráví celé prázdniny cestováním od hostelu k hostelu mají jen jediný plán a to nést s sebou středně velký batoh…? Je to proto, že se s nimi snadno vejdou do téměř každého dopravního prostředku, jak veřejného tak soukromého. Já momentálně používám Gregory Serrac 45, to je batoh střední velikosti s objemem 45 litrů a vnitřním rámem. U tohoto typu batohů koukám ještě na pár dalších věcí.
– “Uhlazenost” celkový design; Mám rád když je batoh aerodynamický a štíhlý a není ověšený nesčetným množstvím kapes, sumek nebo kousky vazby na vnější straně, které mají téměř magické schopnosti zachytit se za každý rám dveří nebo větev stromu ve vzdálenosti do jednoho metru od batohu. Na druhou stranu mám rád, když má batoh jednu dlouhou přední kapsu, která poskytuje možnost připojit hydratační systém na přední stranu, oproti typickému uchycení vevnitř, protože to umožňuje mnohem snadnější plnění a v případě selhání vaku nebudu mít všechny věci promočené. Kromě toho obvykle moc věcí na vnější stranu batohu nepřipevňuji.
– Pohodlný nosný systém; bederní pás a popruhy, které sedí a dají se nastavit pro pohodlné nošení i přes zimní oblečení.
– Kompresní popruhy, které zmenší objem batohu, když není plně naložený.
V téhle kategorii je tuna velmi dobrých batohů. Gregory, North Face, REI a mnoho dalších mají v sortimentu batohy tohoto typu v černé, šedé a jiné neutrální barvy. Vážně chlapi, vykašlete se na “Tacticool” vzhled, kde to vypadá jako by nějaké PALS monstrum pozvracelo celý váš batoh. Vím že vypadají opravdu všestranně a sexy, ale upřímně je těžké, aby vojenský batoh vypadal jinak než jako vojenský batoh. Na druhou stranu neutrální barva komerčního batohu se dá snadno skrýt jednoduchým a lehkým maskovacím přetahem.
Jako doplněk k batohu nosím v hlavní kapse odolný vodotěsný vak. Může to být jen starý zvyk z let hlídkování v místech, kde pršelo téměř v jednom kuse. Ale udržet své věci v suchu je nesmírně důležité. Kromě božské slasti ze suchého oblečení existuje několik dalších způsobů použití pro tento vak; protože je zcela vzduchotěsný, lze použít jako plovák, a zjistil jsem, že dokonce i pořádně naložený batoh se bude vznášet na hladině, pokud je většina jeho obsahu vodě odolná. Další využití je jako kontejner pro sběr a přenášení vody. Existují některé lehčí materiály, jako sil-nylon, ale osobně dávám přednost těm, které jsou trochu odolnější.
Další položka v kategorii nošení nákladu je malý sbalitelný jednodenní batoh. Mluvím o malém patnácti litrovém batohu, který se dá složit do koule o velikosti tenisového míčku. Ty přijdou docela vhod, když potřebujete nést několik věcí, které se vám nevejdou do kapsy, ale nejsou příliš těžké. Rád je používám, když nechci nechci tahat velký batoh a jsou daleko lepší než igelitka ze supermarketu. Berte to jako assault pack, který berete s sebou a hlavní batoh zůstává na základně.
Přístřešek
Když se podíváme na klasické pravidlo tří pro přežití; 3 minuty bez vzduchu, 3 hodiny bez přístřeší, 3 dny bez vody, 3 týdny bez jídla, vidíme, že přístřešek sedí pěkně vysoko na seznamu priorit. Také je jasné, že útulek přichází v mnoha podobách. Lidé často přehlížejí oblečení jako úkryt, ale ve skutečnosti považuji své oblečení za mou první linii a nejdůležitější formu úkrytu, protože to je vždycky na mě; pokud ovšem znovu nemluvíme o útěku z hořícího domu uprostřed noci, na sobě nic, než můj Glock a široký úsměv… nebo ehm “událostí” na pláži v Thajsku.
Naše oblečení slouží několika účelům, chrání nás, může nás skrýt a něco co často přehlížíme – definuje nás před ostatními. Takže spolu s 80 % pravidlem při výběru oblečení pamatujte na to, že bojová uniforma od Crye nemusí být tou nejlepší variantou. Jistě chrání a skrývá, ale pokud ji budete nosit do obchoďáku, určitě si vás ostatní všimnou. Opět je cílem být pan Průměrný…
Teď někteří jistě tvrdí, že si nikdo nevšimne bezdomovce. Ale já bych oponoval, “ANO, všimnou!” “Já si všimnu”. A za druhé protože naše oblečení nás definuje, chci mít možnost chodit do 80 % míst a zapadnout.
Například…Jednou večer, jsem byl v tělocvičně vybít si vztek a moje žena zavolala; “Miláčku kde jsi? Máme rezervaci v restauraci za 45 minut”…A sakra!, úplně jsem zapomněl… “Sejdeme se tam.” Řekl jsem jí. V žádném případě jsem neměl čas dojít domů, převléknout se a dorazit tam včas. Ale také bych nešel na večeři se svou manželkou a přáteli v propoceným triku a smrdící jako něco mezi mrtvou kočku a spálenými pneumatikami. Jednoduché řešení, zaběhl jsem ven k autu, otevřel kufr a vytáhl z batohu oblečení a trochu mýdla. Pak jsem se vrátil dovnitř, dal si studenou sprchu a dorazil do restaurace čistý, ozbrojený a na čas, oblečený v sociálně přijatelných North face kalhotech a košili Columbia. Problém vyřešen. Avšak ve stejné době mi mohl zavolat jeden z mých kamarádů a říct mi,, že je “v pr*li” a potřebuje pomoc a znovu bych potřeboval oblečení vhodné pro tuto situaci.
Většinou mám rád moderní syntetické materiály u tohoto typu oblečení. Jsou lehké, odolné, prodyšné, rychle schnou a nemačkají se. Jen pamatujte, “Bavlna zabíjí”. Pro trochu přidané ochrany rád ošetřuji oblečení permethrinem (dlouhodobě účinkujícím repelentem), některé komerční oblečení jako Exofficio jsou už podobným přípravkem předem ošetřené. To může být neocenitelné, že i když zrovna nepobýváte venku, řeknu vám, že v městských oblastech je taky spousta breberek.
Z kalhot mám oblíbené “convertible cargo pants“ od North face, protože mi přijdou odolnější než mnoho dalších stejného typu a dají se nosit do většiny situací. Navíc mají odepínací nohavice a tak z nich můžu udělat kraťasy, když jdu na pláž.
Jako košili používám Columbia košili s dlouhým rukávem. Pro mnoho stejných důvodů jako u výše uvedených kalhot. Ještě rychlá poznámka, ujistěte se, že se vaše košile a kalhoty vzájemně doplňují. Pokud nevíte, o čem mluvím, určitě vám jedna z vašich příbuzných poradí. Cílem je, aby jste mohli vypadat hezky, pokud je to nezbytné a s nehodícím se oblečením to nepůjde. A jen tak mimochodem, khaki kalhoty a košile ve stejné barvě vypadají kdekoliv na světě jako uniforma. To všechno jsem spároval s funkčním tričkem tmavší neutrální barvy.
Pevně věřím, že mít na sobě dobrou obuv může znamenat rozdíl mezi štěstím a neštěstím. Takže na mém batohu sedí, připravené k akci Keen Targhee II. Jsou to moje nejoblíbenější univerzální boty. Odolné, střední váhy, vodotěsné a vyrobené převážně z tmavě olejované kůže, takže mohou být v nouzi nošeny i v obchodním neformálním prostředí. Uvnitř jedné z bot jsou ponožky z merino vlny. Uvnitř batohu jsou 2 další páry stejných ponožek.
Nezapomeňte na doplňky!
Například opasek; i když kalhoty, které mám v batohu, mají vestavěný pásek, není to přece jenom opasek. Musím mít opasek, který udrží pouzdro, náhradní zásobník, multifunkční kleště, atd. a stále nebude křičet „polovojenský!“. Mám na mysli něco z nylonu a poměrně jednoduché. A Blackhawk riggers belt s kovovými prvky na nouzové slanění opravdu NENÍ to, o čem mluvím!
Dalším doplňkem je jednoduchá pokrývka hlavy; já nosím kšiltovku, protože mi vyhovuje. Chrání oči před sluncem a deštěm a pokud si ji stáhnu níž, můžu zabránit bezpečnostním kamerám získat jasný obrázek mé tváře. Doporučuji něco jednoduchého bez loga a v neutrální barvě. A žádný suchý zip!!
Dobré sluneční brýle s tmavými i čirými skly poskytují ochranu očí a pokud vyberete správně, budete vypadat drsňácky (líbí se mi Oakley). Brýle vždy nosím v pevném pouzdře. A protože ochrana očí a uší jde k sobě jako kapavka a chlamydie, nosím v pouzdře také ochranu uší. Surefire hear-thru jsou mí favoriti.
V batohu také nosím shemagh, ale ne proto, že je to trendy a cool, ale proto, že je skutečně univerzální v mnoha ohledech; ačkoli pokud nejsem v místě, kde jsou součástí normálního oblečení, rozhodně bych ho nenosil na ulici. Poslední příslušenství oblečení je stále věrný bavlněný šátek; který má téměř nekonečný počet použití.
Tím jsem pokryl základní oblečení, ale ještě nám zbývá oblečení do nepříznivého počasí. Oblečení do deště je pravděpodobně číslo jedna v této kategorii, díky prostému faktu, že být promrzlý je na nic, ale být mokrý a promrzlý vás může velmi rychle zabít. Obvykle oblečení do deště chrání i proti větru, čímž zabraňuje ztrátě tepla přes konvekci a dokonce i do jisté míry odpařování. Já s sebou nosím Mountain Hardwear Plasmic Shell jako vnější vrstvu oblečení do deště. Opravdu jsem si tuto bundu oblíbil; je lehká, ale odolná, prodyšná a sbalitelná, ideální kombinace. Bundu doplňuji sbalitelnými nepromokavými kalhotami.
Pro zahřátí jsem se znovu obrátil na merino vlnu, se základní vrstvou Smartwool. Zařadil jsem merino vlnu do kategorie “magického” materiálu, vzhledem k jeho přirozené schopnosti odvádět vlhkost, rychle schnout, udržet si izolační schopnosti i když je prádlo mokré a po pár dnech nošení nesmrdí jako feťákova prdel.
Dále nosím fleece mikinu a když se zkombinují všechny vrstvy, ukázalo se to jako velmi pohodlné v mírně chladné počasí a udrží mě to naživu ve velmi chladném počasí.
Čepice a rukavice jsou samozřejmě také zapotřebí. Čepice je z materiálu heavy fleece a rukavice jsou Station grip gloves 5.11 se Smartwool vložkami (Ok přistihli jste mě! Mám jeden kus výbavy od 5.11, ale nevypadají takticky). Obvykle nechávám teplé oblečení v batohu neustále a jednoduše je vyndám, pokud jsem v teplém prostředí a potřebuji prostor.
Z kategorie klasických přístřešků nosím spacák Snugpak Sleeper Lite s REI bivy vakem. Tato kompaktní kombinace váží necelých 2,3 kg a dokázala mě udržet v teple v teplotách pod nulou a naživu v mnohem nižších teplotách. Moje důvody pro výběr spacího pytle oproti dece nebo vložce do ponča je jednoduchý… Tohle není výbava pro přežití, a odpočinek je zbraň; takže schopnost dosáhnout kvalitního odpočinku za téměř každých okolností je prvořadá. Nemluvím jen o spaní v lese, ale také o pobytu v levných motelových pokojích, letištích, nákladních letadlech, hangárech atd. Všechny tyto oblasti jsou mnohem pohodlnější se spacákem.
Jedním ze způsobů, jak ztrácíme teplo je kvůli vedení tepla, takže izolační podložka je v mnoha případech extrémně důležitá. To není jen o pohodlí, ale spíše o skutečnosti, že díky jejímu používání výrazně zvyšujete efektivitu vašeho spánku. Například; vzpomínám si na jednu příležitost, kde jsem si ji zapomněl zabalit, když jsem cestoval v nákladním letadle. Jak je zvykem, po startu všichni vjel do svých spacáků a našli si jakýkoliv volný kousek země byl k dispozici kolem palet nákladu nebo pod vozidly a začali zařezávat. Udělal jsem to samé, ale pár hodin od vzletu začne být hliníková podlaha sakra chladná, což má za následek méně klidný spánek. Nafukovací matrace jsou možnost, ale zjistil jsem, že jsou velmi náchylné k propíchnutí, naopak karimatky jsou sice odolné, ale na můj vkus až příliš objemné. Řešení; vyřezal jsem si izolační podložku z mylarového čelního stínidla na auto. Je to v podstatě kus bublinkové fólie s izotermickou vrstvou, který jsem uřízl tak, aby mi sahal od ramen k půlce stehen. Váží pouze pár gramů a složená nezabere v mém batohu téměř žádné místo. Neřeším reflexní barvu, protože obvykle dávám podložku dovnitř bivy vaku.
Něco na úkryt před živly je další věc a i s dobrým bivy může znamenat rozdíl mezi mizérií a pohodlím. Přestože nemůžu ospravedlnit nesení stanu jen pro účely pobytu v přírodě, univerzální přístřešek se vyplatí. Pro tento účel jsou dobré lehké nylonové plachty nebo basha, já používám podlážku od stanu Marmot, váží méně než půl kila a je 180×240 cm velká. Mám rád rezavě hnědou barvu, protože maskuje ve většině prostředí, ale nejde o opravdový maskovací vzor. K plachtě patří několik lehkých gumycuků, 4 kolíky a pár metrů padákové šňůry a stavbu přístřešku pak už omezuje jenom vaše fantazie. A nemusí to být použito jen jako přístřešek, ale ve skupině nebo veřejné životní situaci to může být sestaveno k poskytnutí trochy soukromí.
Do některých oblastí se vybavuji moskytiérou. Ty jsou skoro standard v mnoha částech rozvojového světa, kde jsou malárie a další nemoci přenášené hmyzem poměrně časté. I tady doma, kde hmyz je více nepříjemnost, než skutečná hrozba, to je věc, která může udělat velký rozdíl v kvalitě odpočinku.
Voda
U vody, která tvoří více než 60 % našeho těla, by nemělo být nutné se příliš dlouho zdržovat u toho, jak velmi důležitá je voda v souvislosti s našim zdravím. Jednoduše řečeno, čistá voda nesmírně důležitá. Po celém světě jsou dva nejběžnější způsoby přenosu život ohrožujících chorob a to hmyz a voda. To se ale neomezuje pouze na venkovské oblasti, protože naše požadavky na čistou vodu se nemění; jen někdy je snazší nebo těžší ji získat. Kvůli tomu mám u svého batohu neustále čtyři litrové lahve vody. Tři láhve jdou okamžitě do třílitrového hydratačního vaku Platypus v batohu a 1 litr jde okamžitě do mě. Z mé zkušenosti prvních pár hodin jakékoli operace často patří mezi nejvíce hektické, takže napít se dostatečně dopředu je velmi prospěšné.
Pro získávání vody v městském prostředí se nejdříve dívám po zdrojích vody výslovně určených pro pití, jako jsou lahve, fontánky s pitnou vodou atd. Sekundárně hledám veřejné zdroje jako dřezy, hadice a vnitřní nebo venkovní kohoutky. Jako terciární jsou nechráněné zdroje, což jsou místa jako příkopy, toky, louže, fontány atd.
Podle umístění vodního zdroje je potřeba vodu ošetřit nebo přefiltrovat, aby se dala bezpečně konzumovat. Mám několik několik způsobů, jak upravit nebo filtrovat vodu. Je možné vodu převařit, ale zabere to čas a palivo a většinou je to pěkná otrava, pokud zrovna nemám v plánu vařit. Jako primární prostředek pro čištění vody mám nejraději cestovní filtry; momentálně mám MSR sweet water with virus guard, ale spokojený jsem byl i s filtrem Katadyn Hiker. Jako kompaktnější možnosti v mém Fast Pack (více o Fast pack později) mám Platypus 1 litr a Frontier filter “straw” – tihle mrňousové mají pár super vychytávek, které oceňuji, například možnost rychlého propojení s hydratačním systémem; ačkoli nerad dávám špinavou vodu do hydratačního vaku, v případě nutnosti je to fajn věc; druhý rys, který se mi líbí je, že lze našroubovat filtr na většinu standardních plastových lahví, kterých je všude až až.
Musím vás upozornit, že pokud se domníváte, že zdroj vody by mohly být kontaminovány viry (Hepatitida A, Poloi a Coronavirus SARS) nebo bakteriemi (botulismus, cholera, E. coli, tyfus, Campylobacter jejuni) voda by měla být pro jistotu chemicky ošetřena, protože většina filtrů tyto patogeny neodstraňuje. Pro chemickou úpravu vody používám tablety oxidu chloričitého, protože i když jiné věci, jako jód fungují, tak chutnají hnusně a nemají zdaleka tak velké pokrytí jako oxid chloričitý.
V zámoří chemicky upravuji veškerou vodu, i když už jsem ji prohnal filtrem, abych odstranil to hlavní znečištění, stejně přidávám ještě nějaké ChlorDox tablety. Rozhodujícím faktorem je, že vím, že když vypiju znečištěnou vodu, bude mi špatně a i když mě nezabije nemoc, ztráta bojeschopnosti by to udělat mohla.
Komunikace
Jednou z nejzákladnějších a přesto zásadních věcí, které musíme být schopni v moderní společnosti je komunikovat. Nyní vložte jakýkoli druh dramatu, které si budete přát a ta potřeba se zvyšuje exponenciálně. Nejsem nějaký šílenec do komunikace, vím, že existuje spousta lidí, kteří mají jako koníček komunikaci s HAM a HF rádiem, skenery, atd., ale upřímně mě to nezajímá a nikdy jsem ani neměl potřebu se v téhle oblasti pohybovat. Pokud se v tom vyznáte, super, hoďte si to do batohu a může to být přínosem. Zjistil jsem ale, že jednoduchá komunikace je téměř univerzálně ten nejlepší způsob. Pro mě to znamená telefony a vysílačky s krátkým dosahem. V mém „Fast pack“ mám telefon s nabitým kreditem od jiného operátora, než normálně používám; spolu s ním nabíječku, sluchátka, náhradní SIM kartu a čtyři karty pro 30 minut hovoru. To vše ve vodotěsném sáčku. Existuje několik dobrých důvodů, proč mít náhradní telefon, kromě toho, že by se vám váš hlavní mohl vybít. První a nejpatrnější je, pokud můj primární telefon je rozbitý nebo ukradený. Dalším důvodem je, že je-li síť mého primárního operátora nefunkční, pak možná ta druhá bude fungovat. A když budu upřímný, jsou chvíle, kdy potřebuji s někým mluvit, ale nechci, aby znal moje osobní číslo. Nic super tajného, jen mé osobní důvody.
Jsem si jistý, že nejsem jediný, kdo si někdy potřeboval zavolat do jiné země na pevnou linku pouze aby zjistil, že jeho telefon není schopen hovor uskutečnit a ano i v době mobilních telefonů telefonní automaty stále existují, ale mnohé z nich neberou hotovost, zejména v zámoří. Takže s sebou mám i několik předplacených telefonních karet od různých společností. Další karta, kterou mám u svého telefonu je vodě odolná karta s hlavními telefonními čísly; rodina, přátelé, pojišťovací agent a můj právník. Jen buďte opatrní, kolik informací na kartu dáváte. Normálně používám pouze křestní jména nebo iniciály a když uvádím jakýkoli druh asociace, je silně zkratkovitá. Opět to není něco, co by zpomalilo profesionální detektivy, ale přidá to trochu bezpečnosti proti běžným kriminálníkům.
Pro komunikaci na krátkou vzdálenost v rámci týmu jsou nejlepší malé osobní radiostanice. Opět nechci být v tomto ohledu úplný ignorant, ale je lepší to nekomplikovat a zůstat u dvou Motorola AA FRS s headsetem a náhradní lithiovou baterií; dvojité AA, protože alkalické AA lze najít doslova všude. Ano já vím, že mají omezený rozsah, ale fungují dobře na krátké vzdálenosti a jsou pořád lepší, než na sebe křičet, zejména z vozidla do vozidla. “Ale nejsou zabezpečené.” ozývají se nerdi a rádoby ninjové. Ano to vím, takže řešení; Hlídejte si, co sakra říkáte! Opět mluvím o pravidle 80 %, a pokud bych měl být mezi .00001 % lidí, kteří se obávají, že “oko Mordoru” odposlouchává mé komunikace, pak sakra myslím, že se prostě budu muset obejít bez nich.
Pro novinky z okolního světa nebo spíše častěji pro hudbu na pozadí nebo jen proto, abych slyšel něco v anglickém jazyce v zahraničí; mám malé rádio AM/FM/SW (krátkovlnné) opět s náhradní lithium AA baterií.
V zahraničí může být satelitní telefon vyvažován zlatem… doslova! Takže se ujistím, že mám vždy jeden s sebou.
Měna a identifikace
Ať se vám to líbí nebo ne, v dnešním moderním světě došlo prokazování totožnosti bohužel daleko dál, než za pouhé uvedení vašeho jména. Doufejte, že budete schopný to prokázat… “Vaše papíry prosíím, Herr Schultz”. Dvě barevné kopie všech mých běžných ID, to jsou věci jako řidičák, pas, zbroják, kartička pojišťovny a služební průkaz; to vše mám z obou stran okopírované na vodě odolném papíru a schované v cestovní ledvince. Tyto doklady mají oficiálně cenu přesně toho, na čem jsou vytištěny, ale zkušenost mi ukázala, že nejsou ani zdaleka bezcenné; tyto kopie a dostatečně věrohodný příběh občas pomohou koupit spoustu času. Také mám zašifrovaný flash disk s nezbytnými dokumenty jako jsou doklady, smlouvy, dohody, účty, osobní/obchodní kontakty, seznamy, atd.
Peníze hýbou světem a tak se ujistěte, že budete mít vždy nějaké po ruce. Já u sebe obvykle nosím 1000 dolarů v hotovosti v 10, 20 a 50ti dolarových bankovkách a dobře schované v několika místech po celém batohu. Nemusím myslím poukazovat na zjevný fakt, že hotovost vládne v situacích, kdy nefunguje elektřina nebo jsou telefonní linky hluché. Hotovost je také docela anonymní a kriminální živly často neberou American Express. Množství peněz je velice osobní volbou, která se liší u každého člověka a v každé situaci. Chápu, že s tisícovkou neuteču ze země a nezačnu nový život, ale to není můj záměr. To je berlička pro koupi nějakého paliva, jídla, nebo k zaplacení za “nikdy-jsem-tu-nebyl motel”.
Kreditní karty jsou další nezbytnost moderního života, takže v batohu nosím jednu, za kterou se neplatí žádné roční poplatky. Opět pro případ že peněženku ztratím, nebo mi ji někdo ukradne, mám něco v záloze, dokud to moje banka nevyřeší. Každý, kdo si někdy chtěl pronajmout auto nebo hotelový pokoj, který není pronajímaný na hodinu, ví, že téměř vždy musíte mít kreditní kartu. Další položka, kterou jsem přidal do svého batohu, je nylonová “falešná peněženka”. Nosím v ní jen pár drobných v hotovosti a žádné doklady. Takže ji můžu prostě předat nebo odhodit jako rozptýlení, než přejdu do protiútoku.
Hygiena
Stejně jako naše oblečení, osobní hygiena je jednou z věcí, které nás definují vůči ostatním lidem. Je také významným faktorem ovlivňujícím zdraví. Tudíž jsou základní hygienické potřeby poměrně dost důležité. Jen základy, antibakteriální tekuté mýdlo, deodorant ve spreji, zubní kartáček a pasta, holící strojek a náhradní břity, hřeben, kleštičky na nehty a vlhčené ubrousky. To vše zabalené v ručníku z mikrovlákna. Zabírá to velmi málo místa i hmotnosti, ale jen to jak se cítím lépe, když se mohu trochu umýt a dát do kupy po nějakém průšvihu, stojí za to.
Jakmile strávíte nějaký čas v kulturách, kteří nemají hygienu na každodenním seznamu, naučíte se vážit si i něčeho tak jednoduchého, jako “sprcha v plechovce” jak můj nejstarší syn kdysi nazval deodorant. Sečteno a podtrženo… Pokud vypadáte a smrdíte jako bezďák, budou se k vám lidi i tak chovat. Nezapomeňte na toaleťák!!! Ano jsou další možnosti, čím si vytřít zadek, ale proč? Vytáhnu z role papíru tvrdou tubičku a toaleťák skladuji naplocho v nepromokavém sáčku ve víku batohu.
Jídlo
Jídlo je palivo pro tělo a i když všichni víme, že bez něj můžeme fungovat poměrně dlouho; osobně vím, že se můj fyzický i psychický výkon snižuje, když mám hlad a když mám opravdu velký hlad, tak začnu být ještě větší hajzl, než normálně. Takže mít nějaké jídlo, které je rychlé, lehké a dobře sbalitelné je pro mě důležité. V batohu mám zásobu jídla na tři dny, kterou bych mohl roztáhnout do pěti nebo až šesti dní, ale to by stálo za prd.
Jedna věc, kterou jsem se v průběhu let naučil je, že alespoň dvě třetiny z mých potravin musím být schopný sníst bez jakékoliv úpravy za pochodu. Také rád jím třikrát denně, snídani, oběd a večeři. K snídani a obědu mám METRX BIG100 100g tyčinky. Líbí se mi, že je dělají v různých příchutích, které dokonce ani nechutnají jako piliny a písek na rozdíl od některých dalších značek. Zjistil jsem, že každá 100g tyčinka obsahuje zhruba 410 kalorií, 14 gramů tuku a 32 gramů bílkovin, spolu s asi 30 % denní dávky většiny hlavních vitaminů a minerálních látek. Navíc jsou dostatečně objemné, takže nezůstanu s pocitem prázdného břicha, zejména pokud k nim vypiju litr vody. Sice nejsou stoprocentně přírodní, ale jsou poskládaný z dobrých ingrediencí a necítím se jak psí hovno, když je sním.
Pokud je to možné, tak si k večeři rád dávám teplé jídlo. MRE (obrané o zbytečnosti) jsou dobrou volbou v suchém prostředí, protože nevyžadují další vodu pro přípravu, ale váží o něco více. V oblastech, kde je voda snadno dostupná, se přikláním spíše k lyofilizované stravě. Vymražovaná jídla obvykle vylepšuji balíčkem tuňáka v olivovém oleji s nějakou příchutí, což mi dodá dalších pár kalorií, tuků a bílkovin a jídlo mi pak obvykle chutná víc.
Abych uspokojil svou závislost na kofeinu, nosím s sebou několik balíčků elektrolytu s kofeinem v prášku pro přípravu nápojů, a pro rychlé zvednutí morálky s sebou mám také pár balíčků instantní kávy Starbucks. Další věc, která by se dala technicky považovat za jídlo je balíček žvýkaček; obvykle nežvýkám, ale občas během přesunu suchou oblastí si žvýkačku vezmu a připadám si pak méně vyprahlý a víc v pohodě.
Celé je to velmi kompaktní a všech šest tyčinek spolu s nápoji perfektně padnou do nádobí o objemu jeden litr, spolu s lžící a zapalovačem. Pro ohřev vody mám Vargo skládací vařič, který funguje skvěle s tabletami pevného podpalovače a stejně tak dobře s malými klacíky, i když to zanechá trochu více stop. Tenhle malý vařič se dá složit do placky a váží pouze 116 g, jedna z věcí, které se mi na něm opravdu líbí je to, že mají dvířka s panty, takže se dá přikládat i během vaření.
Fast Pack
Předpokládám, že můj koncept “Fast Pack” je velmi podobný různým sadám pro přežití, protože tam mám naskládanou většinu z mých základních potřeb, bez kterých se neobejdu; ale na rozdíl od sady pro přežití, já ty věci nepoužívám pouze v případě nouze, ale v podstatě pořád. Klíčem je mít disciplínu a vracet každý předmět zpátky, případně ho nahrazovat. Jako Fast pack používám „náprdelák“, který má jednu hlavní kapsu na zip a dvě kapsy na lahve, do kterých se vejde buď litrová lahev nebo dva zásobníky pro AR.
Také dokonale zapadá do horní kapsy většího batohu, takže se do něj můžu dostat bez zbytečného přehrabování, a když ho potřebuji, tak ho jen popadnu a jdu. Jak jsem řekl, obsahuje většinu mých základních potřeb, takže je jen vyjmenuji bez nějakého pořadí s menším komentářem.
Magnetický kompas Silva – protože astroláb vyšel z módy už před šesti stoletími.
Petzel Tac-tika – dobrá čelovka je jedním z nejužitečnějších světelných zdrojů, které člověk může mít. Jen pomyslete, kolik úkolů vyžadují použití obou rukou.
Kapesní svítilna (120 + lumenů) – to je pro ty časy, kdy si opravdu potřebujete posvítit do dálky.
Lithiové baterie AA, AAA a CR123. – Proč lithium? Jednoduché, protože jsou lepší; vydrží déle, jsou o 33 % lehčí, mají životnost 15 let, jsou nekorozivní a více stabilní při výkyvech teplot. Poněkud dražší, ale koho to zajímá.
Multi-tool – Leatherman Wave, ten se mi líbí, ale měl jsem i Gerber a SOG a byly taky fajn.
Brousek – jen jednoduchý diamantový brousek pro obtáhnutí
Zápisník a tužka – All-weather papír a ano dřevěná tužka, protože ta vždy funguje.
1 litr hydratační vak Platypus – Viz část voda
Frontier filtr “straw” – Viz část voda
Chlorové tablety – Viz část voda
2 energetické tyčinky – jen hezké mít po ruce něco na nakopnutí
BIC zapalovače – Butanové zapalovače Bic dávají rychlý a spolehlivý plamen. Mám rád ty zářivě barevné, protože se tak snadno neztratí. Dva je jeden a jeden není nic.
Magnesiové křesadlo – je dobré mít zálohu
6 kostek pevného podpalovače – tuhá paliva se dají využít jak pro vaření, tak pro snadnější podpal, když jsou povětrnostní podmínky šíitské.
Pytle na odpadky 180 l – více použití než můžu sepsat.
10 m padákové šňůry – taky mnoho použití.
3 m lepící pásky Gorilla Tape (naplocho kolem karty) – jedno slovo…MacGyver
Nákrčník – Další položka s bezpočtem použití.
Mobilní telefon s nabíječkou – (předplacený kredit od jiného operátora než obvykle) ve vodotěsném sáčku
Monokulár 10 X – Rád prozkoumám věci z dálky, než do toho skočím po hlavě
Šitíčko – Pokud jste někdy ztratili knoflík nebo jste si natrhli oblečení, tohle vás zachrání. Také k němu mám silné nylonové vlákno a velké jehly pro opravu výstroje.
McNett záplata – To je silně lepící záplata na opravu oděvu nebo vybavení, použil jsem to při několika příležitostech a fungují velmi dobře.
Stahovací pásky – není co dodat
Bible v sáčku na zip – když se něco opravdu pokazí, je čas na trochu duchovního povzbuzení.
Moskytiéra na hlavu – jednoduchá moskytiéra, která dělá sezení v hmyzem zamořené oblasti snesitelnější
Repelent proti hmyzu 100 % DEET – Mouchy přenášejí nemoci…. tak se držte! Ale teď vážně, ony to opravdu dělají.
Paklíče – Pokud ovládáte tuto schopnost, otevírá vám to mnoho dveří…
2 x klíče od pout – Pokud jste někdy čekali, až někdo najde kleště, aby vás vysvobodil z hotelové postele, už nikdy nebudete znovu bez klíče… jen říkám!
Lékárnička
Nosím velmi dobře vybavenou lékárnu, protože vím jak ji použít. Obsahuje mnoho léků a některé pokročilejší prostředky pro péči o rány a také o zuby. Je nutné si uvědomit, že to není Trauma kit. Je to lékárna k léčbě a zvládnutí nemoci nebo zranění, které by běžně řešil váš praktický lékař. Mluvím o různých infekcích, přenosných nemocí, péči o rány atd. Nebudu do hloubky probírat, co všechno lékárna obsahuje (možná v dalším článku), ale v podstatě v tomto případě bych stavěl kolem outdoorové lékárny.
Jako zcela samostatnou položku nosím Trauma Kit na traumatická poranění (krvácení, problémy s dýcháním, zlomeniny atd.) čili IFAK, pokud chcete. Ten, který mám zastrčený v jedné ze síťových kapes na dně batohu obsahuje běžné položky a je zabalený tak, že se snadno vejde do kapsy u kalhot. V malé kapse na bederním páse batohu mám jeden turniket a další je uložený u trauma kitu.
Chitogauze
Kirlix
ACE wrap
Trojcípý šátek
2 x hrudní krytí
Angiokatetr
NPA (nosní vzduchovod)
5′ páska balená naplocho
Balíček léků
Zbraně
Toto je poslední kategorie na mém seznamu a mám k tomu dobrý důvod…Připravte se na trochu kacířství.
Zbraně skutečně patří mezi nejméně důležité kategorie v tomto kontextu; Pamatujte na pravidlo 80 %…Více než 80 % času pistoli nebo nůž prostě jen nosíte s sebou a nepoužíváte; a nosit dlouhou zbraň nepřichází v úvahu. Ve skutečném boji nebo válce je to úplně jiná situace, ale i v tomto kontextu jsou zbraně stále vybrány na základě situace a úkolu.
Upřímně bavím nad borci, kteří se valí do přestřelky s úplně všemi věcmi, které nafasovali… Pokud jsem právě popsal, vás…OK v pohodě, dělejte si co chcete, ale ano pravděpodobně se vám budu smát. Jedeme dál!
Nenechte se mýlit, neproměnil jsem se v pacifistického požírače sóji obutého v Crocsech, ani si nemyslím, že by jste měli s sebou nosit pouze pětiranné J-frame revolvery. Ale mám spíše pragmatický pohled na věc; nosím s sebou Glock každý den; takže jsem k němu přidal některé položky, několik zásobníků, pouzdro, velkokapacitní zásobník a 2 krabičky 124gr + P 9mm, a náhradní světlo.
Přirozeně nože je třeba mít taky po ruce, takže z útočných nožů beru elegantní a sexy TSD Grab & Stab spolu s Gang Unit pro možnost skrytého nošení. Jako velký víceúčelový nůž se mi osvědčil Cold Steel Spartan.
Rozhodujícím faktorem, pokud jde o zbraně je jako vždy prostředí a situace; jak jsem již řekl dříve, často mám tento batoh s sebou během nasazení a tak se může seznam věcí mírně měnit a jednou z těch změn může být právě nesená zbraň a munice. Tady doma, pokud mám pocit, že potřebuji dlouhou zbraň pak ano, vezmu si dlouhou zbraň. Ale běžně ji s sebou v autě nevozím.
Vzhledem k tomu, že to nezapadá ani do jedné z kategorií, jen to zmíním zde na konci.
Šestimetrový kus duté nylonové smyce plní tolik rolí, až je to směšné. Od lezení, přes budování přístřešku, tažení, upevňování věcí, seznam by mohl pokračovat mnohem déle, než mám ambice psát…Přidejte k ní pár karabin se zámkem a máte vyhráno.
Závěr
To je v kostce… Uvědomte si, že to je to, co funguje pro mě na základě mých zkušeností. Ujišťuji vás, že každý bude mít odlišné názory na to, co by si zabalil. Nejlepší způsob, jak zjistit, co si sbalit je vypadnout z domu a vyzkoušet si svůj batoh. Nestyďte se a používejte všechny ty věci co nejčastěji; jen se ujistěte, že máte dost sebedisciplíny a všechny použité věci vrátíte zpět, případně je dle potřeby nahradíte nebo opravíte.
Zůstaňte nebezpeční, mí přátelé…
T.
Originál najdete ZDE. Pro Vybaven.cz přeložila Zuzana “Zipy” Dvořáková.