O vodním filtru LifeStraw už určitě mnozí z vás slyšeli – tlusté modré brčko, které vám na cestách udělá i z té nejodpudivější kaluže pitnou vodu. Nyní se dá LifeStraw opatřit i v praktičtější podobě – filtrační lahvi. Nejste už tedy odkázáni jen na zdroje vody v bezprostřední blízkosti, ale můžete si vodu nosit i s sebou.
Nejprve se podíváme na samotnou lahev. Ta má rozměry 235mm x 80mm a váží 225 gramů. Vejde se do ní 670 ml vody. Lahev je vyrobena z poměrně tlustého plastu, takže i když už během mého používání utržila pár šrámů (např. jsem měla lahev připnutou na batohu a batoh jsem upustila na štěrkovou cestu), jsou to pouze povrchové škrábance a nehrozí proražení lahve. K lahvi dostanete i karabinku, která se dá sundat, kdyby překážela.
Na této lahvi se mi líbí, že je velmi snadno rozebíratelná. Silikonový náústek se dá velmi snadno sundat a vyčistit, stejně tak se dá poměrně snadno vyndat i filtr, takže můžete vyčisti i spodek víčka. Nutno podotknout, že je lahev potřeba rozebírat docela často, protože pokud po návratu do civilizace lahev nerozeberete a nenecháte pořádně vyschnout, tak se bude voda ve filtru držet ještě opravdu velmi dlouho. V návodu se sice píše, že po použití máte zbývající vodu vyfouknout ven, ale dostat ven opravdu všechnu vodu je dost složité.
Z lahve se pije tak, že se otočí náústek do vertikální polohy a pak se saje přes filtr. Jak varuje i výrobce, při prvním použití, než se filtr namočí to jde dost ztuha, pak už je to o něco snazší. Bohužel jelikož je lahev z tvrdého plastu, nejde ji zmáčknout a pomoct si tak při pití.
Lahev je na všech místech velmi dobře utěsněná, takže nehrozí, že by jste přišli do kontaktu se špinavou vodou v lahvi. Jedno těsnění je pod víčkem lahve a mezi filtrem a víčkem jsou dokonce dva těsnící kroužky. Díky nim taky filtr ve víčku velmi dobře drží a nehrozí jeho náhodné uvolnění.
Při plnění lahve doporučuji neplnit ji až po okraj. Filtr má poměrně velký výtlak, takže pokud si nenecháte alespoň dva centimetry pod okrajem místo, vyteče vám špinavá voda při zandávání filtru na ruku.
Nyní se tedy podíváme na samotný filtr. Dle výrobce je schopný přefiltrovat 99,9999% bakterií a prvoků a má kapacitu minimálně 1 000 litrů vody, což by při každodenním užívání mělo vystačit zhruba na jeden rok. Filtr ale nevyčistí vodu od virů, těžkých kovů a chemikálií, takže je dobrý do přírody, ale rozhodně to není na nabírání vody z říčky protékající průmyslovou zónou.
Filtr má před sebou mřížku, která zastaví větší částice. Přes mřížku je vidět samotný filtr.
Nevím, jestli je to nějaké tajemství, ale nikde se mi nepodařilo najít, z čeho je filtr vyrobený. Na stránkách výrobce najdete jen nekonkrétní informaci „dutá vlákna“, ale z čeho přesně jsou se nikde nepíše.
Každopádně je filtr schopný produkovat čistou vodu bez zápachu a pachuti. Při pití čisté vody není cítit žádná pachuť plastu a při pití z kaluže, ve které byl rozpuštěný jíl a další nečistoty, tak měla voda jen velmi lehkou „zemitou“ příchuť. Žádné následky to ale na mé zažívání nemělo, takže se jednalo čistě o chuťovou záležitost, ne nedokonalou filtraci.
Přefiltrované vody není moc, protože filtr, který se je umístěný velmi těsně nad dnem lahve, nemůže fungovat jako gravitační. Abych dostala přefiltrovanou vodu do jiné nádoby, musela jsem natáhnout vodu do filtru (ale ne do pusy) a pak lahev převrátit, což byl poměrně zdlouhavý a neefektivní proces.
Celkově mě lahev docela příjemně překvapila, až na jednu zásadní chybu. V současnosti se neprodávají žádné náhradní filtry do této lahve a klasický LifeStraw filtr v této lahvi použít nejde. Pokud by byly náhradní filtry k sehnání, pak bych tomuto produktu neměla co vytknout, ale takhle… samotné LifeStraw je problematické, protože aby jste se z něj napili, musíte si lehnout ke zdroji vody a sát přes filtr. LifeStraw Go tento nedostatek odstranilo, ale nahradilo ho tím, že lahev je jen na jedno použití – jakmile filtr dosáhne své životnosti, můžete ji zahodit. Chtělo by to tedy dotáhnout do konce.
Co se týče účinnosti filtrace, subjektivně mohu říct že funguje. Pila jsem z různých ne zrovna důvěryhodných zdrojů a žádný účinek to na mě nemělo. Abychom si ale byli naprosto jistí, pokusíme se zajistit biologický rozbor vody.
Pokud má některý z našich čtenářů možnost dělat rozbory vody, budeme velmi rádi, pokud se nám ozve a s testováním nám pomůže.
Za poskytnutí LifeStraw na testování děkujeme společnosti http://waternlife.com/, kde ji také můžete zakoupit. Cena včetně poštovného a balného vyjde na 48Eur (1320,-Kč).
Pro Vybaven.cz testuje a píše Zuzana “Zipy” Dvořáková.