Mezi záplavou novinek a inovací ze zahraničí je tu konečně jedna z českých luhů a hájů. Tedy alespoň z části. V každém případě u ní brněnská společnost GINA Software hraje rozhodující úlohu. A nejde o nic menšího než o záchranu životů.

 

GINA je softwarovou firmou, která se specializuje na navigační řešení pro záchranné systémy, bezpečnost práce v rizikových oblastech i lokalizační a navigační systémy pro jednotlivce. A právě jeden z jejich mapových softwarů najdeme v připravované bundě, určené především pro záchranné složky.  GINA se spojila s jihokorejskou společností Kolon, která obstará potřebnou krejčovinu, a především s Nokií, která má na starosti čidla a senzory. Nokia jako hlavní partner také novinku představila na veletrhu v Barceloně.

 
 

Chytrá bunda CHASE LifeTech FR představuje novou úroveň pracovního smart oblečení. Použité technologie se jistě časem uchytí i u komerčních výrobců, ale prozatím budou určeny hlavně pro ochranu zdraví těch, kteří mají v popisu práce zachraňovat ostatní. Novinka by mohla usnadnit také práci lidem v operačních střediscích, protože bude mimo jiné monitorovat, kde se která osoba nachází, a s její pomocí bude snadnější i komunikace v týmech.

 

Co všechno vlastně bude bunda umět? To bude z velké části záležet přímo na zákazníkovi – může si totiž vybrat, jaké funkce by měla technologie obsahovat, a postupně je dokonce bude moci doplňovat. V každém případě ale dokáže snímat EKG, tepovou frekvenci, teplotu, monitorovat celkový zdravotní stav a případně upozornit na jeho ohrožení. Všechny potřebné informace se budou zobrazovat na LED displeji přímo na oděvu a také odesílat v reálném čase. Pokud nastane jakákoliv neočekávaná situace, i taková, která nebude přímo souviset se zdravotním stavem, lze použít SOS tlačítko, které okamžitě vyšle nouzový signál.

 


 

Co se týče oděvních vlastností bundy, ani tady se nic nepodceňuje. Bude samozřejmě vodě odolná a pevná. Neonová barva a výrazné reflexní prvky jsou otázkou bezpečnosti, a bunda bude i snadno pratelná. Jednoduše vyndáte veškerou elektroniku z příslušných kapsiček. Mezitím, co bude bunda v pračce, se všechny moduly dobijí za pomocí microUSB.

 

Zatím jde jenom o ukázku konceptu, ale vývojáři by rádi dostali bundu na trh v příštích 18 měsících. Je pravděpodobné, že než se tak stane, dostane se jí ještě pár vylepšení jak po softwarové stránce, tak po stránce funkčnosti. To už bude ale z velké části záležet na testování v terénu. V konečném stádiu samozřejmě i na zákaznících a na tom, jaké využití, že budou pro chytrou bundu plánovat. Cenu zatím neznáme, ale nezbývá než doufat, že bude dostatečně rozumná na to, aby se tato užitečná novinka rychle rozšířila.

 

 

Chytrého obleku se dočkají i hasiči. Jde o zásahový oděv SmartPRO, který vznikl spoluprací Západočeské univerzity v Plzni a firem VOCHOC, Holík International, Elitronic a Applycon.

 

Před nedávnem byl ukončen vývoj druhé, odlehčené verze tohoto modelu a autoři sklízí úspěch na mezinárodních výstavách. Obleky si už dokonce testovali hasiči z Belgie, Francie, Německa a Velké Británie a podle všeho jsou českým výrobkem přímo nadšení.

 

Oblek umí, stejně jako jeho výše zmíněný „kolega“, sledovat životní funkce a pohyb svého majitele. Kromě toho také vyhodnocuje prostředí a dokáže například zaznamenat přítomnost toxických plynů. Veškeré informace má okamžitě k dispozici nejen hasič, ale i velitel zásahu, který může podle dat od různých členů jednotky upravovat svá rozhodnutí o provádění zásahu.

A nejde jenom o bundu, jde o celý systém oblečení, kde každý kousek plní jinou funkci. Například na rukavicích se nachází senzor, který měří teplotu vzdálených předmětů. V botách zase najdete akcelerometr, gyroskop a magnetometr.