Značka Camillus je známa hlavně za oceánem, kde prodává obrovská kvanta nožů – najdete je totiž zabalené v blisterech v prakticky každém Walmartu. U nás je v supermarketu zatím nenajdete, ale pojďme se podívat na první z několika modelů, které pro Camillus testujeme (včetně proslulé mačety Carnivore). První nůž se jmenuje Wildfire a chlubí se technologiemi Robo Quick Launch a Carbonitride Titanium.

 

Než se dostaneme k detailům, pojďme si nůž zařadit. Jde o sympatický zavírací nůž s asistovaným (prakticky automatickým) mechanismem, který byl navržen v USA studiem G&G Hawk a vyroben v Číně z japonské oceli AUS-8. (Pro informaci: G&G Hawk je společnost zabývající se návrhem automatických mechanismů zavíracích nožů, a která si potrpí na inovativní řešení. Jejich řešení najdete na nožích všech světových značek)

 

Délka čepele: 7,6cm
Celková délka nože (zavřený): 10,8cm
Celková délka nože (otevřený): 18,4cm
Materiál čepele: AUS-8
Tvrdost čepele: 57-59HRC (bez Carbonnitride Titanium)
Hmotnost: 125g

Japonská nerezová ocel AUS-8 se pohybuje někde na úrovni 440B, má tedy průměrné řezné vlastnosti a relativně rychle ztrácí ostří. Na čepeli najdete povrchovou úpravu označenou jako Carbonitride Titanium Technology, která má díky obsahu titanu vydržet mnohem více, než tradiční černění (škrábance od kovových předmětů na černění vidět jsou, ale neprojdou skrz a černění se zatím nijak neopotřebovává). Pokud vás výrobce nalákal zmínkou o „10x vyšší tvrdosti než u neošetřené oceli“ a „déle ostrým ostřím“, pak vězte, že si zatím sice stojí, ale něco nám na tom smrdí – více pod recenzí!

 

Druhým výrazným prvkem na noži je onen automatický mechanismus Robo Quick Launch. Stačí brnknout prstem o vyčnívající trn čepele a nůž se otevře prakticky jako automat. Pro zavření stačí stáhnout prstem stříbrné šoupátko, které zatáhne ve dvou krocích čepel. Nehodlám to hodinu popisovat, takže demonstruji na videu:


 

Konstrukce nože je podřízena rychlosti a jednoduchosti otvírání – je tedy spíše chatrnější, protože celá čepel je zamčena pouze jedním kolíkem ve střence – je tak citelná vůle otevřeného nože, a krátký trn v tomto ohledu nijak nepomáhá.

 

Při klasickém testu, kdy hřbetem nože opakovaně udeříte do desky stolu, se nůž ale nezavřel, což hodnotím velice kladně. S nožem tedy budete moci bezpečně řezat jako diví, ale při činnostech, kde používáte maximální sílu, bych se už bál o soudržnost celého řešení – sekat větve, ani batonit s Wildfirem tedy nebudeme 🙂

 

Ostří je potom celé zajímavě zakřivené, což vytváří praktické „bříško“, které zvyšuje řezné vlastnosti nože. Výbrus je plochý, vysoký a vcelku agresivní, takže přechází do jedovatého ostří. I přes ponechané žebro na horní hraně čepele, které zvyšuje pevnost celého nože při bočním páčení, je ale nůž koncepčně předurčen k jemnějším pracím, kde využijete jeho ostří, nikoliv už ale k brutálnímu sekání/páčení/bodání, kde by mohlo dojít k vylámání ostří či celé špičky.

 

Střenky nože jsou z kompozitního materiálu (nylon a skleněná vlákna) s kovovými doplňky – horní stříbrné plošky a také zubatý mezikus mezi oběma střenkami, které mají za úkol jen vypadat krutopřísně. Nůž se dobře drží především, pokud máte menší ruce, ačkoliv ona zubatá část může po chvíli začít tlačit – jinak je vše v pořádku, žádné ostré hrany ani agresivní vybrání.

 

Na střenkách najdete i klip, ovšem bez možnosti stranového přehození. Umístění klipu v ruce nepřekáží a na nůž se pohodlně nosí v kapse kalhot – zvenku lze vidět cca horní 2cm nože.

 

K čemu Wildfire?

U Wildfire je pole pro použití opravdu jasné. Je to nůž, který můžete mít jako městské EDC nebo klasický „jídelní“ nůž na cesty. Rozhodně na něm oceníte jeho jedovaté ostří a rychlé otevírání.

 

Nařezat si maso, nakrájet zeleninu či chléb bude díky štíhlému ostří hračkou. Stejně tak si poradí s provazy, kartonem, featherstickem z měkkého dřeva nebo mladým lískovým prutem. U všech těchto činností oceníte onu křivku na ostří, která prakticky veškerou práci odvede za vás.

 

Špička působí pevně a na jemnější práci (či přímo bodnutí) se celkem osvědčila, ačkoliv je velmi tenká. Na noži nenajdete výraznou záštitu, ani zdrsnění pro palec, takže nějaká agresivní manipulace, nedej bože boj s nožem, moc nehrozí.

 

Co také nehrozí, je nějaké brutální zacházení. Párkrát s nožem seknete do smrkového dřívka a cítíte, jak se vám v ruce od základu otřásá. Střenky jsou tedy překvapivě pevné, ty se ani nehnou, ale v kloubu k čepeli už to vypadá jinak. Asi to nůž chvilku zvládne, ale seky nejsou vůbec hluboké a je to prostě divné. K páčení nebo batoningu bych tento nůž neměl srdce ani uvažovat.

 

Co tedy na noži oceníte nejvíc je ono pohodlné otvírání a zavírání. Je naprosto intuitivní, funguje spolehlivě, hladce a rychle. Prostě symfonie. Pokud vytáhnete Wildfire před kamarády, bude si každý chtít cvaknout, protože je to prostě hrozně moc cool 🙂

 

Resumé

Nůž Camillus Wildfire je s cenou 1 250Kč zajímavou volbou, pokud zkousnete subtilnější konstrukci a oceníte dobré řezné vlastnosti a polo-automatický mechanismus. Moje drahá polovička si ho zamilovala, ačkoliv se s ním při prvním seznámení stihla po 4s nepěkně říznout – což jen demonstruje fakt, že pokud prstem zkoušíte ostří, může vás opravdu ostrý nůž citelně překvapit.

 

Počítejte i s tím, že Camillus nože jsou ve fancy blisterech, kde najdete spoustu marketingových sdělení, která mají hlavně prodávat (zkusili jsme se ale ověřit a naše zjištění najdete pod recenzí).

 

Wildfire je prostředním členem rodiny nožů obsahující menší Sizzle a větší Heat, které spolu sdílí prakticky veškeré vlastnosti a liší se jen velikostí. Nože Camillus (včetně známé mačety Carnivore, kterou pro vás již testujeme :-)), najdete u oficiálního distributora ProArms.

 


Cože to bylo s tím titanem? 10x tvrdší než co?!

Nemůžeme si pomoc, ale musíme poukázat na to, že k noži Camillus dostanete i masivní várku marketingu. Rozhodli jsme se zašťourat hlouběji, abychom zjistili, co že to ta parádička Carbonitride Titanium je, a jak to je s doživotní zárukou.

 

Dle Camillusu je Carbonitride Titanium povrchová úprava skládající se z nitridů chrómu a titanu (dle patentu z roku 2002) o síle 0,3-0,5mikronu, která se stává pernamentní součástí oceli. Dále podle vyjádření obchodního ředitele pro Evropu, má tato vrstva přesně ty vlastnosti, které vám na obale výrobce slibuje a je schopen to potvrdit z nezávislých výzkumů, které s námi bohužel sdílet nemůže, protože jsou tajné. Jelikož je vrstva silná pouze pár mikronů, nelze tvrdost testovat klasickým testem podle Rockwella, ale podle Vickerse – nicméně ani tato čísla nejsou veřejné. Nicméně se pohybujeme na molekulární úrovni a za mě osobně je potom otázkou, jak tuto ochranu oceníte při práci s nožem a jak se bude chovat po prvním nabroušení…? Já tvrdím, že už na ostří nebude a rozhodně nůž nevydrží déle ostrý. To ale nic nemění na tom, že AUS-8 pravdědpodobně proti rzi i škrábancům ochrání a v kombinaci s černým nátěrem bude i dobře vypadat. Nemáme to ověřeno, jde o náš názor a rozhodně výrobce neobviňujeme ze lži (ten se totiž jistí i dodatkem „AŽ 10x tvrdší“).

Druhou otázkou je potom ona doživotní záruka. Vy kupujete produkt od českého prodejce, u kterého máte nárok na klasickou 2 letou záruční dobu. Od Camillusu máme ale potvrzeno, že zatím žádný nůž neodmítl reklamovat po záruční době, pokud bylo zjevné, že šlo o výrobní či jinou skrytou vadu, takže ona slibovaná doživotní záruka je svým způsobem pravda. Je nutné si tu uvědomit, že doživotní záruka je vždy z části džentlemanskou dohodou mezi výrobcem a zákazníkem, která přímou oporu v zákoně nemá.