Dle odhadů dochází při sportu jen v USA ročně ke zhruba 3,8 milionům otřesů mozku. 50% z nich je nezjištěných, a tedy také neošetřených. Není třeba připomínat, že Američané k nim z velké části přicházejí kvůli americkému fotbalu, při kterém s nějakým tím otřesem prostě počítáte. Je tu ale i řada jiných sportů, při kterých je velké nebezpečí zranění hlavy. Za všechny jmenujme box a další bojové sporty, fotbal, nebo hokej. Dnešní novinka se ale netýká jen sportovců. Firma Prevent Biometrics na vývoj dostala grant od amerického ministerstva obrany, takže se počítá i s armádním využitím.

 

Zabránit ranám do hlavy lze jen těžko. U některých sportů jsou údery tlumené helmami, ale i přesto je nebezpečí pořád vysoké. Pokud už k úrazu hlavy dojde, je samozřejmě ideální nechat se okamžitě vyšetřit, protože se dá předejít zbytečným komplikacím. Jak jsme ale uvedli výše, až polovina otřesů mozku zůstane z různého důvodu neošetřená.  Úder do hlavy se často podcení, nebo špatně diagnostikuje. Hrozí tedy nebezpečí trvalých následků, vnitřního krvácení, poškození mozku, ovlivnění duševního stavu, nebo dokonce smrt.

 

A právě zanedbání úrazu se společnost Prevent Biometrics se snaží předcházet. Jejím sídlem je Minneapolis, kde najdete hned několik univerzit s řadou sportovních týmů, ale například i Minnesotské Vikingy, což je, jak jinak, tým amerického fotbalu. V Minneapolis se mimochodem letos hrál i Super Bowl, takže o zkušenosti s otřesy mozku v tomhle městě rozhodně nouzi nemají. Po několikaletém výzkumu Prevent Biometrics představil takzvaný Impact Monitor Mouthguard. Jde o chránič zubů se zabudovanými chytrými technologiemi.

 

Přínos chrániče spočívá především ve sběru dat a v okamžitém zobrazení stavu monitorované osoby. Pokud dojde k nárazu do hlavy, přístroj vyhodnotí, jak byl náraz silný a jakou škodu mohl napáchat.  Dokonce umí do jisté míry odlišit opravdu vážnou situaci od falešného poplachu. Trenér může všechno sledovat na aplikaci v telefonu. Jak to vlastně celé funguje?

Samotný chránič se skládá z několika částí. Mezi gelovou částí na zuby a pevnou ochranou slupkou se nachází tenká elektronická deska s čidly. Ta okamžitě snímají potřebné údaje – lineární a rotační zrychlení, směr nárazu a oblast, která je zasažená. Trenér pak v aplikaci v reálném čase vidí stav jednotlivého hráče i celého týmu. Může tak v případě potřeby okamžitě reagovat, nebo sesbíraná data využít později k různým statistikám a ke zlepšení efektivity. Veškeré údaje lze spravovat i přes webovou stránku a automaticky se také ukládají do cloudu.

 

A proč se vlastně o Prevent Biometrics zajímá americké ministerstvo obrany? Důvodem je nasazování vojáků v zahraničních misích v oblastech, kde se často používají improvizované nástražné systémy. Když dojde k výbuchu, voják poblíž může i s nasazenou helmou utrpět poranění mozku vlivem tlakové vlny. A ani ho nemusí přímo zasáhnout žádný předmět, není na něm vidět žádné zranění. Voják se otřepe a třeba si ani pod vlivem adrenalinu nepřipustí, že se mu něco stalo. Jednotka tedy po výbuchu ošetří viditelně zraněné vojáky a na neviditelné poranění mozku se nepřijde, nebo se na něj přijde až když je pozdě. Proto armáda hledá senzory, které by upozornily zdravotníky na možnost mozkového poranění u členů jednotky. Už pár let se testují podobné senzory, které se upevňují na helmu. Prevent Biometrics by mohl být alternativou pro situace, kdy voják z nějakého důvodu na sobě helmu nemá.

 

Zařízení se v uplynulém roce testovalo na univerzitách a v armádě, a v letošní fotbalové sezóně bude testování pokračovat například v NFL. Chrániče už budou dostupné na trhu, prozatím ovšem jen v několika státech USA. Cena jednoho kusu bude začínat na 199 dolarech, a bude se zvyšovat například dle toho, jestli budete chtít chránič přizpůsobit přímo na vaše zuby, nebo jej mít v týmových barvách. 20 dolarů pak stojí bezdrátová nabíječka, a počítat musíte také s výdajem na úložné boxy, které provedou i sanitaci. Aplikace je k produktu k dispozici zdarma, stejně jako program a uložení dat v cloudovém úložišti.