Solární panely jsou skvělým zdrojem energie – pokud ovšem svítí slunce. Ostatní obnovitelné zdroje zatím na poli outdoorového vybavení příliš velké zastoupení nemají, ale čas od času se objeví projekt, který se snaží tuto mezeru na trhu zaplnit. Takovým projektem je i Micro Wind Turbine.

 

Mladý švýcarský designér Nils Ferber, který je autorem Micro Wind Turbine, jednoho dne narazil (asi jako každý z nás) na problém, jak dobít elektroniku v terénu. Nelíbilo se mu, že jediné řešení – solární panely – je závislé na rozmarech počasí a denní době. Přišel tedy s alternativním zdrojem energie a tím je větrná turbína.

 

Micro Wind Turbine je konstrukčně inspirovaná Savoniovou turbínou a díky tvaru lopatek nemusíte řešit správné natočení turbíny po směru větru. Jednoduše ji rozbalíte, ukotvíte pomocí tří šňůr podobně jako stan a lopatky roztočí turbínu ať už fouká z kteréhokoliv směru.

 

Rozbalení turbíny by dle autora mělo být velmi snadné, stačí jen roztáhnout teleskopickou tyč, která tvoří osu turbíny.

 

V základně turbíny se ukrývá USB pro nabíjení elektroniky a baterie s kapacitou 24 Wh.

 

Pro představu o výkonu autor uvádí, že při rychlosti větru 18 km/h produkuje Micro Wind Turbine 5 wattů. Zatím nejsou ale známé další údaje, jako maximální výkon a jaká je minimální rychlost větru, při které turbína funguje. Turbína je totiž zatím ve fázi funkčního prototypu a dá se tedy předpokládat, že se tyto údaje budou ještě v průběhu vývoje měnit. Dle dostupných informací je váha současné verze Micro Wind Turbine o něco méně než 1 kg a ve složeném stavu odpovídá velikosti deštníku nebo trekové hole. Autor chce celé zařízení pro masovou produkci o něco zjednodušit, takže se třeba ještě dočkáme nějakého váhového úbytku.

 

A nutno dodat, že odtučňovací kůru by Micro Wind Turbine potřebovala, pokud si má najít cestu do batohů většího množství turistů. Pro porovnání námi testovaný solární panel XTORM SolarBooster AP175 váží pouze polovinu toho co Micro Wind Turbine a i ten se nám zdál zbytečně velký pro dva lidi.

Kromě váhy je tu pak otázka toho, zda se vyplatí vyměnit závislost na slunci za závislost na větru. Je sice výhodou, že můžu nabíjet i v noci, na druhou stranu nemůžu nabíjet za pochodu, jako tomu je u solárních panelů. Nebo si alespoň nedokážu představit, jak mám na batohu usazenou turbínu a kráčím s ní krajinou. Až se Micro Wind Turbine dostane na trh, bude tedy potřebovat nějaké další lákadlo či výhodu oproti solárním panelům a nebo bude prodej turbíny omezen jen na místa, kde je spolehlivě více větru než slunce.