Po představení projektu Perdix zde máme další novinku ze světa dronů, dron vybavený plamenometem. Je to možná překvapující, ale tento dron nevlastní žádná armáda. Jeho majitelem je firma, která má na starost údržbu rozvodné sítě v Číně.

 

Jak může jít dron s plamenometem dohromady s vedením vysokého napětí? Podle Číňanů velmi jednoduše, drona používají k odstraňování odpadků uvízlých na kabelech.

 

Možná vám to přijde jako šílený nápad, osadit dron plamenometem a nechat ho lítat kolem obydlených oblastí. Na druhou stranu například v Americe patří údržba vedení vysokého napětí mezi 10 nejnebezpečnějších povolání (podle statistik z roku 2011 měli dokonce větší úmrtnost než policisté). Takže není zas tak špatný nápad nahradit v tak nebezpečné práci člověka strojem. A řekněme si upřímně, který údržbář by nechtěl mít jako pracovní nástroj dron a plamenomet?

 

 

Navíc to není první případ dronu, který umí pracovat s ohněm. Na univerzitě v Nebrasce už vloni otestovali dron, který vrhá malé zápalné kuličky. Dron je určen jako nástroj pro hasiče, kteří s jeho pomocí můžou zakládat kontrolované požáry a zastavit tak ničivé lesní požáry nebo ochránit vzácné přírodní lokality vypálením nežádoucího porostu.

 

 

Takové drony mohou být velmi užitečnou technologií, dokud se dostanou do rukou zodpovědným osobám. Jinak to může dopadnout jako na videu níže, kde si jakýsi „kutil“ sestavil dron s plamenometem, se kterým pak opékal krocana i široké okolí.