Ano, máme rádi GIFy a rádi s nimi zpestřujeme naši tvorbu. Tentokrát je ale použijeme jako čistě vzdělávací materiál a podíváme se na to, jak vlastně funguje zbraň Colt 1911 a to pěkně podrobně. Materiály přebíráme ze stránek animagraffs.com, kde najdete veškeré informace v angličtině.

Colt 1911 je klasikou mezi pistolemi a bylo toho o ní napsáno tolik, že další článek by byl jen nošením dříví do lesa. Pojďme se tedy podívat na vše, co se děje před výstřelem, během něj i po něm. Konstrukce zbraně 1911 sdílí mnoho funkčních prvků s ostatními dostupnými pistolemi a lze tedy pro představu použít tento článek například k lepšímu pochopení fungování ručních zbraní před zkouškami k získání zbrojního průkazu.

Pojďme se nejdříve podívat na to, jak Colt 1911 funguje. Jedná se o jednočinnou samonabíjecí ruční zbraň, kdy je k pohybu závěru vzad využito tlaku rozpínajících se prachových plynů na dno nábojnice. Tím dochází k natažení spoušťové mechanismu, vyhození prázdné nábojnice a při návratu zpět je podán nový náboj ze zásobníku. Jelikož je vše v angličtině, přikládáme i slovníček:

Front Sight: Muška Trigger: Spoušť
Rear Sight: Hledí Firing Pin: Zápalník
Barrel: Hlaveň Recoil Spring: Vratná pružina
Slide: Závěr Magazine Release: Vypouštění zásobníku
Ejection Port: Vyhazovací okénko Magazine: Zásobník
Slide Lock: Záchyt závěru Thumb Safety: Manuální pojistka
Hammer: Kohout Grip Safety: Dlaňová pojistka
Main Spring: Bicí pružina Extractor: Vytahovač
Ejector: Vyhazovač

Podívejme se na základní tři fáze celkového procesu:

 

  1. Nabití

Pojďme se podívat, jak to probíhá před výstřelem. Ať už při předchozím výstřelu, nebo manuálně, je závěr natažen až do jeho úvrati. Tím se natáhne kohout a poté je závěr vrácen zpět do přední pozice pomocí síly vratné pružiny. Na cestě vpřed je podán skluzavkou další náboj, který je závěrem vtlačen do nábojové komory.

Podívejte se, co dělá hlaveň. Po výstřelu se uvolní žebrovitá vybrání na hlavni a závěru tím, že hlaveň mírně poklesne, aby mohl závěr pokračovat vzad. Po jeho návratu se hlaveň opět mírně zvedne a žebra se znovu uzamknou.

 

Výstřel

Stisknutím spoušti se uvolní kohout s nataženou bicí pružinou a klepne do zápalníku. Ten svým jehlovým koncem iniciuje zápalnou slož v zápalce a ta zažehne prachovou slož náboje.

 

Můžeme se podívat i na to, jak projektil získává rychlost. Zažehnutím prachové slože vznikají plyny, které nabírají na objemu. Svým rozpínáním udělují střele hybnost a v závislosti na délce hlavně střela dosahuje úsťové rychlosti. Tlak rozpínajících se plynů kromě vytlačení střely z hlavně působí přes dno nábojnice i na samotný závěr, který se pohybuje vzad.

 

Pokud byste si to neuměli pořádně představit, máme tu ještě 3D filmovou pomůcku, která má ovšem 42Mb, takže to možná bude vyžadovat trochu trpělivosti:

 

Při výstřelu je projektilu udělena rotace, která zajistí vyšší přesnost a stabilitu střely. Tuto rotaci udělují spirálovité drážky v hlavni.

 

Vyhození nábojnice

Už výše jsme si řekli, že výstřelem je závěr hnán vzad, kdy vyhazuje nábojnici, natahuje kohout a vkládá nový náboj do komory. Jak dojde k vyhození nábojnice? Jsou k tomu zapotřebí dvě součástky – vytahovač a vyhazovač.

Vytahovač je takový drápek, který se zachytí za kraj dna nábojnice a společně se závěrem táhne nábojnici z komory. Před koncem pohybu narazí ovšem nábojnice na vyhazovač a v kombinaci se stále táhnoucím vyhazovačem je nábojnice vyhozena vyhazovacím okénkem vpravo a nahoru.

 

Po tomto kroku se celý cyklus opakuje. Pokud byl vystřelen poslední náboj, tak závěr zůstává v zadní poloze, kde je držen záchytem závěru.

 

Pojistky

Colt 1911 má dvě pojistky – dlaňovou a manuální.

 

– Dlaňová (tlaková) pojistka

Zabraňuje tomu, aby zbraň vystřelila, pokud není držena v ruce střelce. Při úchopu zbraně je tato pojistka stlačena, čímž se uvolní spoušťový mechanismus. V aktivním stavu této pojistky nelze u 1911 stisknout spoušť.

 

– Manuální pojistka

Slouží k uzamčení kohoutu v natažené poloze s nábojem v komoře. K jejímu odjištění slouží kyvná páka, kterou lze ovládat palcem pravé ruky.

 

Střelivo

K základním typům nábojů patří celoplášťové střelivo a střelivo s dutou špičkou. Celoplášť má mnohem vyšší průraznost a nedeformuje se tak snadno, čímž je tedy limitován jeho zastavovací účinek.

Střely s dutou špičkou jsou potom stavěny tak, aby při dopadu na cíl získaly co největší deformaci (charakteristický tvar hříbku) a předaly maximum své energie cíli.

 

Zásobník

Náboje v zásobníku jsou podávány směrem vzhůru pomocí pružiny a opouští zásobník pohybem vpřed. U Colt 1911 je jednořadý zásobník na 7-8ks nábojů.

  

Zdroje:

http://zbrane4.blog.cz/1007/colt-45

http://animagraffs.com/how-a-handgun-works-1911-45/