Od masového rozšíření 3D tiskáren začaly různá média a úřady po celém světě bít na poplach ve strachu ze zbraní tištěných na 3D tiskárně. V USA to dokonce zašlo tak daleko, že vláda nařídila odstranit z internetu soubory s návodem na tisk jednoranné pistole s názvem Liberator. Je tedy trochu ironií, že s prvním granátometem vytisknutém na 3D tiskárně přišla právě americká armáda.

 

Projekt nese označení R.A.M.B.O. (Rapid Additively Manufactured Ballistics Ordnance) a při vytváření granátometu se armádní vědci inspirovali zavedeným podvěsným granátometem M203.

 

Jak je ale vidět na úvodním obrázku, přibyla oproti původnímu M203 ještě pažba a pistolová rukojeť. Granátomet má dohromady 50 součástek a všechny kromě pružiny a čepů jsou vytištěné na 3D tiskárně.

 

Ke granátometu byly také vytvořeny cvičné granáty, kterým jako předloha posloužil 40 mm granát M781.

 

Na domácí 3D tiskárně si ale něco takového nevytisknete. Zbraň musí mít pochopitelně i kovové díly, které byly „tisknuty“ z práškového kovu a spékány pomocí laseru. Většina součástek se vytiskla za 35 hodin, větší součástky (například hlaveň) potřebovaly asi 70 hodin a 5 hodin finálních úprav.

 

Podle prvních zkoušek, kdy bylo z granátometu vypáleno 15 ran, vypadá celý projekt velmi slibně. Úsťová rychlost byla jen o 5% nižší než u klasických M203. A i kdyby R.A.M.B.O. po dalších úpravách nepředčil výkonem svého předchůdce, stále se celý projekt vyplatí. Výrobní náklady jsou totiž u 3D tisku o desetitisíce dolarů nižší, než současné výrobní metody. Do budoucna to také může znamenat rychlejší výrobu prototypů nových zbraní a teoreticky i usnadnění logistiky, protože by si vojáci mohli tisknout potřebné náhradní díly ke zbraním na místě a nemuseli čekat na zásobování.

 

Zdroj