Odstřelovač. Zní to tajemně a zároveň velmi lákavě, že? Kdo by nechtěl mít tu schopnost, nebo nadání, chcete-li, trefovat terče z kilometrové vzdálenosti. A to za všech okolností. Ještě donedávna veškeré moje představy o přesné střelbě vycházely pouze z knih, akčních filmů a vyprávění kolegů. Proto jsem pochopitelně nemohl odmítnout nabídku zúčastnit se základního kurzu přesné střelby od GTac.

 

O co šlo?

Rovnou na úvod zklamu všechny „I Wanna be a Sniper, Bitch“ nadšence. Ne, nebyl to odstřelovačský kurz, ale kurz přesné střelby.

Jaký je rozdíl?

Neplazili jsme se bahnem, neučili jsme se malovat si obličej a nezjišťovali, jak přesně zasáhnout zadní mozek člověka, aby nestihl zmáčknout spoušť. Kurzy Gtac jsou zaměřeny jen a pouze na přesný zásah na dlouhou vzdálenost. Více o zaměření školy Gtac najdete ZDE.

Střelecká škola GTac.cz je v podstatě One Man Show v podání vojenského pilota Martina Šlaichrta a já mám svou soukromou teorii, proč vlastně došlo k jejímu založení. Schlajchy je totiž neskutečně, ale opravdu neskutečně upovídaný člověk… 😀 A jelikož v kokpitu toho asi moc nenamluví, rozhodl se nasměrovat svou energii jinam a požádal před pár lety AČR o oficiální povolení k provozování svého koníčku. A musím říct, že dobře udělali, že mu ten koníček povolili.

Představte si 8 hodin trvající proslov. V podstatě bez přestávky. Když jsme si v průběhu výuky objednali jídlo, Martin slušně poděkoval, odložil pizzu stranou a pokračoval ve výkladu. Od první chvíle bylo vidět, jak hrozně ho to téma baví a jak moc rád by své nadšení předal i posluchačům.

 

Obsah kurzu

Rovnou na úvod dostanete 7 A4 plných textů a nákresů a jízda může začít.

 

Rozdíly mezi MOA a MIL, základy balistiky, základy optiky, ohniskové roviny, výpočty, výpočty, výpočty…

 

Pro představu uvedu jeden příklad – článek o základech balistiky – ZDE

Zdá se vám ten článek moc náročný? Vzhledem k tomu, že Martin je skutečně srdcař, neodříkává za každou cenu předem naplánovaný text, ale snaží se diskutovat a přizpůsobit se úrovni svých posluchačů. Na kurzu se vše vysvětluje velmi dopodrobna, a máte-li pocit, že něco nechápete a nestíháte, bude vám to vysvětleno ještě třikrát. A pokaždé jinak, znova a znova.

 

Například mne osobně velmi potěšilo snad to nejjednodušší a zároveň nejsrozumitelnější vysvětlení paralaxy, které jsem kdy slyšel.

Na své si během kurzu přijdou nejen absolutní laici, ale i relativně zkušení střelci, kteří si chtějí udělat v jistých věcech jasno či třeba zkusit jinou střeleckou disciplínu.

Jak sám Martin rád opakuje, jeho základní kurz nejen vzdělává, ale i šetří velké peníze. A to z jednoho prostého důvodu:

 

Co si budeme povídat, české ekonomice se daří a lidé v dnešní době vydělávají celkem dost peněz. A ty pak neváhají utratit za vytoužené hračky. Dost často bez rozmyslu, jen na základě svého „Toto chci a musím mít“. Dochází tak k nákupům pušek, které pak roky zbytečně leží v trezoru.

Kurz Intro pomáhá ujasnit si skutečné potřeby každého střelce, staví jednoznačné mantinely, ve kterých se pak můžete pohybovat a které Vám zabrání šlápnout vedle a koupit si něco, co nikdy v životě nevyužijete. Pro lepší pochopení doporučuji třeba TENTO ČLÁNEK, ve kterém to Martin rozebírá dopodrobna. 

Více o náplni kurzu Intro najdete ZDE.

 

Resumé

Já osobně tomuto kurzu nemám co vytknout, bylo to přesně podle mých představ a přesně podle názvu – Intro. Byl to rozsáhlý a docela náročný úvod do přesné střelby. Bylo v něm vše, co člověk očekává a potřebuje vědět, aby se rozhodl, zda se opravdu chce věnovat přesné střelbě. 

A je škoda, že se podobné nedělají i pro jiné střelecké disciplíny – krátká zbraň, dlouhá atd. Jednak bych to rád navštívil sám, a jednak doporučil všem svým známým, kteří uvažují nad ZP. Pokud se toho kurzu chcete zúčastnit také, případně máte nějaké otázky ohledně volby zbraně pro přesnou střelbu, písněte Martinovi na FACEBOOK a vymele vám díru do hlavy pravděpodobně nebudete litovat. 🙂