Snad každý turista a horal ví, že dobrý batoh je základ, bez něhož se na horách nedá obejít. Pro aktivní rodiče je to také jedna z možností jak odnést ratolest i na místa, kam se autem a s kočárkem dostat nedá. Při delších tůrách je nezbytná jak pohodlnost a nastavitelnost, tak také odolnost a větrání zádového systému. Oproti jiným batohům musí navíc krosna na nošení dítěte i něco unést – evropské děti nejsou drobečci.

 

Výhody batohu jsou nasnadě – dostanete se tam, kde se obětaví rodiče s kočárkem ani s vypětím všech sil nevyškrábou. Navíc pocvičíte fyzičku.

 

Díky společnosti Adamsport.eu jsme měli možnost otestovat novou krosnu na dítě, která je již v základu vybavena stínící stříškou, pláštěnkou, termokapsou a sunar či jiné věci a co nebývá standardem, tak také třmeny. Ty bývají u jiných značek většinou jako volitelné příplatkové příslušenství.

Jde o nosič nižší cenové třídy, u dodavatele Adamsport.eu je nyní v akci za cca 2600,-Kč – viz ODKAZ, v Česku se jeho cena pohybuje kolem 3250,-Kč. Jedná se tak o atraktivní produkt, neboť spousta rodičů se bude rozhodovat spíše podle ceny, zvláště v případě, že budou krosnu používat jen nárazově několikrát do roka. Avšak je pochopitelné, že u výrobků této třídy těžko budete hledat výztuže z karbonu a jiné vymoženosti. Jde prostě o nosič pro běžné použití z nejčastěji používaných materiálů a tomu odpovídá i nižší cena.

Jak se nosí?

Krosna je poměrně lehká, váží 2,7 kg. Materiál je Polyamid 6000/PU HD s výztuží Cordurou. Nosný rám je z hliníkových trubek. O prázdné krosně tedy ani nevíte. Výrobcem deklarovaná maximální nosnost je 22 kg. Při našich výletech jsem měl naložené dítě (12 kg) a hromadu důležitých a potřebných věcí plus tašku navíc, takže deklarované nosnosti jsme se asi přiblížili. Je nutno podotknout, že 20 kg na zádech už je cítit a chce to dobře nastavit popruhy a případně odlehčovat nejzatíženější partie.

Záda jsou stavitelná podle výšky nosiče. 

 

Při nastavení na 180cm vysokého chlapa je dítě sedící v krosně vrškem hlavy přibližně stejně vysoko jako vy, takže má dostatečný rozhled a nemusíte se obávat projít dveřmi s rizikem zranění dítěte. I se stříškou se vejde do podchodné výšky 180 cm.

 

U nižší postavy je možné, že bude hlava dítěte výše než nosičova a pak je třeba jistá obezřetnost při průlezech nízkými prostory.

 

Za jednu z hlavních nevýhod považuji nedostatečnou aretaci stojánku při chůzi. Mnohokrát se mi stalo, že po chvíli chůze jsem si všiml, že za mnou trčí stojánek a můžu s ním snadno zachytnout o větev – při vyklopení konstrukce je konstrukce pevně aretovaná, v případě sklopení se ale při chůzi uvolňuje a rozevírá, takže pak překáží – aretace nedrží v poloze pro chůzi.

 

Zpracování

Stručně řečeno – některé detaily by mohly být řešeny lépe. Níže uvedené některé příklady:

Na fotografii je vidět spojení nosníků stříšky pomocí smršťovací pásky.

 

Také kapsy na boku by dle mého názoru měly být hlubší – místo na krosně na to je a lahev potom nebude mít možnost vypadnout, když bude sítí celá obejmutá.

 

Půllitrová lahev se momentálně vejde a relativně i drží – držela by však lépe v hlubší kapse a třeba často rodiči používaná termoska už by asi nedržela.

 

Výhody:

– Má třmeny, takže si dítě může při dlouhém nošení procvičit nohy

– Na rozdíl od kočáru se složí na placku a nezabere téměř žádné místo v kufru auta.

– Konstrukce je celkem stabilní a neměli jsme problém dítě na chvíli nechat stát na zemi, aniž by se zhroutil i s krosnou – samozřejmě nejde o sedačku a není možné v ní dítě nechat bez rizika – chvilkové odložení při kupování jízdenky na vlak ale dítě asi snese.

– Batoh má dvě velké uzavírací kapsy – jedna z nich (ta menší) je termokapsa. Zamýšlený účel je asi udržet teplý sunar. V našem případě sloužil na udržení dvou vychlazených piv v plechovce – to tatínek s těžkou krosnou na zádech opravdu ocení. Druhá kapsa je objemná a bez problému pojme pleny, náhradní oblečení a ještě něco malého.

 

– Pláštěnka je umístěna v kapse na stříšce a je tak vždy a snadno dostupná.

 

– Stříška obecně je výborná věc – ocenil jsem ji především v jeskyních – první se zadrhne stříškou o nízký strop, než se dítěti urazí hlava 😀

 

– Konstrukce se dá snadno složit i rozložit i v případě, že je batoh na zádech

– Záda krosny jsou pohodlná a stavitelná na různé výšky nosiče

– V objemné spodní kapse je skládací podložka, kterou jsme v lese používali na přebalování.

– Na stranách jsou síťované boční kapsy na lahve nebo deštník.

– Pláštěnka má výhled vpřed přes hlavu nosiče volný, takže je to pro dítě jistě příjemnější.

– Ucho je pevné, dá se za něj bez problému vzít nosítko i s dítětem a ještě je na něj možno uvázat hračku (naše dítě hračky nepostrádalo – buď se rozhlíželo, nebo spalo).

Nevýhody:

– Při vytahování dítěte by bylo lepší nějaké stupadlo, protože se dítě vždy někde zachytí nožičkou a v jednom člověku je obtížné ho vytáhnout, ale je to otázka cviku a šlápnout se dá na rozkládací nohu rámu.

Poznámka dodavatele: Bude pri dalšom modeli na rok 2018 doplnený o odopínacie klipsu podobnú prevedeniu ako napr. Deuter Kid Comfort.

– Stříška má pouze jednu výšku nastavení – kdyby byly popruhy stříšky stavitelné, byla by s ní lepší manipulace a dala by se lépe přizpůsobovat.

– Je vidět, že jde o levnější výrobek a sem tam je některá část řešena nepříliš esteticky. Nicméně celkový dojem je za tyto peníze dobrý.

– Chybí nějaká měkčená část mezi hlavičkou dítěte a temenem nosiče – při spaní se dítě němá moc kde hlavou opřít – naštěstí jsou děti gumové a schopné spát v jakékoliv poloze.

Poznámka dodavatele: Ano, bude doplnená pri novom modeli. Podobný vankúš je jedine na nošičoch Deuter Kid Comfort II, III.

– Není možné zavěsit dodatečné zavazadlo – vyřešil jsem to přidáním gumičku, aby se mi další přidaná taška nehoupala.

 

Návrhy na zlepšení:

Pro ty co nosí zrcadlovku – není ji kde pověsit (standardně se nosí v brašně na boku, ale při bederních pásech to nejde. Já jsem ji nosil na náprsním pásu, ale pokud by byl popruh ještě přes boční kapsu s dotahováním, bylo by to ideální místo na pistolové pouzdro pro zrcadlovku a zůstal by snadný přístup k zrcadlovce bez sundávání nosítka.

 

Stříška se připevňuje pomocí gumiček s háčkem, které nemají stavitelnou délku. Není tedy možné nastavit výšku stříšky nad hlavou dítěte. Může to hodně omezit jeho rozhled a má to vliv na komfort. Bylo by lepší doplnit gumičky o zdrhovadlo nebo jiný systém, který umožní nastavovat libovolnou délku.

 

 

Batoh také nemá moc úchytů, na které by bylo možné připevnit další vybavení – přinejmenším nic s nosností. Pro připevnění dodatečného baťůžku s věcmi, které se už nevešly, jsem připevnil pomocí gumicuku.

 

Přebalovací podložka (alespoň tak jsem tuto podložku používal) je velmi praktická, jen škoda, že není pevnější. Nám se ohnula hned při prvním naložení zavazadla. Pokud by byl pevnější, dá se použít i jako nouzová karimatka pod trup, karetní stolek, částečná výztuha apod…

 

Obecně se dá říci, že kvalita je úměrná ceně. Přinejmenším můj názor je takový, že s tímto batohem za třetinu ceny světových značek typu Deuter udělá majitel skoro stejnou parádu při obdobném komfortu. Nicméně některé detaily by šly vycizelovat bez vysokých nákladů a batoh by působil hodnotnějším dojmem a byl by výrazně pohodlnější. Uvidíme, jak dopadne vývoj další verze, která má být uvedena na trh v roce 2018.