V březnu 2014 se na výstavě IWA objevila na stánku Helikon – Tex nová produktová řada Direct Action. Mluvilo se o ní jako o prémiové řadě, která by měla kvalitou předčít dosavadní výrobky Helikonu. V průběhu roku pak začaly jako houby po dešti vyskakovat na trhu nové a nové produkty této řady a dokonce se i začalo mluvit o tom, že se Direct Action osamostatní a z produktové řady se stane samostatná značka. Rozhodli jsme se trochu si na tuto značku posvítit a zjistit, co je pravdy na tom, že její produkty budou kvalitnější než produkce Helikonu.

 

Vše začalo lehce rozpačitými e-maily s týmem Direct Action a Helikon. Po kontaktování značky Direct Action se slovy, že jsme zatím nebyli příliš spokojeni s výrobky jejich mateřské značky a že se chceme tedy přesvědčit o kvalitě DA, se nám ozval zástupce Helikonu a strhla se debata o tom, ke komu vlastně DA patří a co se nám nelíbí na výrobcích Helikonu. Nakonec jsme z debaty vyšli s batohem Dragon Egg a informací, že Direct Action už nyní samostatnou značkou je, ale do vyprodání skladových zásob se na jejich výrobcích bude nacházet logo Helikonu s chameleonem a že do IWA 2015 bude Helikon-Tex výhradním distributorem značky Direct Action.

Nyní tedy už k samotnému batohu Dragon Egg. Tradičně se nejdříve podíváme na tabulkové údaje:

Kapacita: 25 litrů

Materiál: Cordura® 500D

Rozměry hlavní kapsy: 48x27x18 cm

Váha: 1590 g

Duraflex WooJin spony, YKK zipy

Svými rozměry a objemem je batoh určený hlavně na nošení po městě, případně kratší výlety do přírody. Pokud využijete různých způsobů na zavěšení výstroje zvenčí a nebudete tahat blbosti, můžete se do něj sbalit i na víkendovou akci, ale primárně je to batoh na EDC. Batoh se vyrábí v opravdu velkém množství barevných variant – od tradiční černé, coyote a olive, po nové kamufláže jako jsou Kryptek nebo Pencott. Materiál batohu je ošetřen vodoodpudivým nástřikem a materiály s kamufláží PenCott, Kryptek a Multicam by neměly „svítit“ v infračerveném spektru.

Batohy Direct Action bezpečně rozeznáte podle jejich vazby. DA používá laserově vyřezávanou vazbu, která je kompatibilní s MOLLE/PALS systémem. Údajně to má působit více „low-profile“ než běžná vazba, ale z pohledu civilisty ten batoh stejně bude křičet „vojenský!“. Vazba se nachází na většině plochy přední kapsy a na bočních kapsách, kde je ale z části překrytá stahovacími popruhy. Mimochodem stahovací popruhy jsou asi tou nejméně promyšlenou věcí na tomto batohu, ale o tom později.

Zádový systém je u tohoto batohu řešený poměrně zajímavě. Nazývá se Combat Vent System a skládá se ze dvou kusů tvarované pěny. Pěna má vlnitý povrch a ještě jsou v ní vyřezané kanálky pro lepší proudění vzduchu. Nosí se to velmi pohodlně a záda opravdu větrají. Většina batohů této velikosti tak propracovaný systém polstrování zad nemá, za to má u mě Direct Action plus.

K batohu je dodáván i jednoduchý bederní pás bez jakéhokoliv polstrování, prostě je to jenom popruh, který v okamžiku dodání batohu odepnete a zakopnete pod postel, protože u tak malých batohů nemá bederák smysl.

Batoh má i hrudní popruh, který je výškově stavitelný a dá se také s trochou šikovnosti oddělat. Ramenní popruhy jsou ve spodní části na přezku, takže se dají rychle rozpojit, pokud chcete batoh odhodit. Stejně jako všechny popruhy na tomto batohu jsou i ramenní opatřeny „krotitelem popruhů“.

 

Nejblíže zádům se nachází kapsa s vystlaným prostorem na notebook o max. úhlopříčce 15 palců, nebo na hydratační vak. Na vršku je také očko na uchycení hydratačního vaku a průvlak na hadičku, který ale vede do hlavní kapsy a odtud až se dá hadička vyvést ven z batohu. Na jednu stranu tohle řešení dává na výběr, kam si hydratační vak uložíte, na druhou stranu průvlaky nejsou nijak velké a prostrkávat hadičku hned dvěma není žádná radost.

V hlavním oddílu je další kapsa, která se dá použít na hydratační vak. Není ale polstrovaná, takže použití pro notebook odpadá. Dále je zde síťovaná kapsa, která nezabírá celou stěnu batohu, končí pár centimetrů nad dnem, takže když do ní hodíte něco menšího, nemusíte to pak lovit až u dna batohu. Zároveň ale nesmíte síťovou kapsu moc přeplnit, protože si tím pak zabráníte v přístupu ke spodní části batohu.

V další kapse se nachází organizér. Ten má několik přihrádek na tužky, docela pěkné poutko na klíče, které se dá díky kloubu otáčet o 360 stupňů a několik dalších kapsiček na drobnosti. Na protější stěně je další síťovaná kapsa. U tohoto oddílu je asi nejvíce vidět zamýšlená „vejcovitá“ struktura batohu – spodní část kapsy je širší a objemnější, takže dospodu můžete nacpat spoustu věcí. Směrem nahoru se kapsa zužuje a v horní části je teda místo jen na ty nejpotřebnější věci, které je potřeba mít často po ruce. Takže pro příklad dolů se dá dát mikina, šátek a spousta různých drobností a nahoru psací potřeby, blok, peněženku a klíče.

 

Kapsa by byla perfektní, kdyby nebylo jedné podstatné a dost otravující konstrukční nedomyšlenosti – již zmiňovaných kompresních popruhů. Ty jsou připevněné tak špatně, že pokud je nerozepnete, nemáte šanci kapsu pořádně otevřít a dostat se tak do spodní části organizéru. A vzhledem k tomu, že organizér je určený na to, aby se v něm skladovaly ty nejčastěji používané věci, je člověk odsouzen k neustálému cvakání se sponami, nebo se musí omezit jen na používání vrchní části organizéru. Přitom by stačilo pouze posunout ukotvení kompresních popruhů z přední části organizéru na zadní, takže by popruhy neblokovaly zip. Stejně se ve vrchní části organizéru nedá skladovat nic, co by bylo potřeba „zkomprimovat“. Tak naditou peněženku bohužel nemám.

 

Druhý pár kompresních popruhů, nacházejících se ve spodní části batohu zas trpí opačným problémem. Spodní část organizéru, kam se vejde poměrně více věcí a která by si už nějakou tu kompresi zasloužila je opomenuta a popruh je ukotvený až u okraje hlavní kapsy. Navíc vede přes boční kapsy, na kterých je jediná vazba, která se na boku batohu nachází. Takže bude popruh dost otravovat, pokud se rozhodnete na bok připnout nějakou sumku. Opět by se dalo vyřešit lehkou změnou ukotvení kompresních popruhů.

 

Jinak mě zpracování batohu příjemně překvapilo. Na batohu jsem našla pouze jednu přečuhující niť, což je zhruba o deset klubíček nití lepší, než průměrný výrobek od firmy Helikon-Tex. Celkově šití vypadá profesionálněji, čistěji, na švy se dá dokonce koukat i z vnitřní strany a nemáte pocit, že to šilo šestileté dítě, co poprvé do ruky dostalo jehlu a nit.

Na batohu se dál nachází pár zajímavostí, které stojí za pozornost.

Poutka zipů jsou zatavená do gumových trubiček, zřejmě aby se zvýšila jejich odolnost a životnost.

Nosné ucho je vyrobené z dvou kusů 2,5 m dlouhého paracordu. To vypadá sice krutopřísně, pokud ale musíte nést batoh nějakou tu chvíli v ruce, připravte se na pořádné otlaky. Vedle ucha je na každé straně D-kroužek na zavěšení různých věcí. Všechno je velmi solidně přišité a prošité na několikrát, takže se ucho při větším naložení batohu neurve.

 

Na bocích batohu jsou kapsy na lahve, které se dají pomocí zipu na jedné ze stran rozšířit. Spodní okraje kapes jsou ale přišité k batohu i na straně zipu, takže rozšiřujete jen vrchní část kapsy, dno zůstane kvůli přišitému rohu stejně úzké. Pokud tedy chcete do boční kapsy dát třeba litrovou termosku, musíte při zandávání pořádně zabrat a stejně termoska nedosedne až na dno kapsy.

 

Úplně vepředu je malá, vystlaná kapsa, určená na brýle nebo elektroniku. Zepředu je na kapse pole suchého zipu na nášivky.

Na spodku batohu jsou odtokové otvory a dva popruhy na připevňování věcí zespodu. Ty mají ale tu nepříjemnou vlastnost, že spony na nich poměrně hlasitě rachtají, pokud popruhy pořádně neutáhnete. Spony rachtají na celém batohu, ale na spodku je to slyšitelné nejvíc. Jak můžete slyšet na videu, rachtání je tak hlasité, že by se batoh měl jmenovat spíš Rattlesnake, než Dragon egg.

Oslovili jsme výrobce s tím, aby se vyjádřil k problému s rachtáním spon a nešikovným umístěním kompresních popruhů. Takto probíhala komunikace:

 

Vybaven.cz:

Dobrý den,
brzy zveřejníme naši recenzi na batoh Dragon Egg, ale předtím bych s Vámi ráda probrala pár problémů u tohoto batohu. Celkově jsem byla příjemně překvapena kvalitou zpracování batohu, která je mnohem vyšší než u výrobků Helikon-tex. Mám ale k batohu pár výhrad, na které bych chtěla znát váš názor.

1) Spony – měli byste zvážit výměnu spon. Konce spon pořádně nedoléhají a kvůli tomu spony vydávají rachtavé zvuky, což dokáže být velmi protivné.

2) Kompresní popruhy – toto je pravděpodobně největší nevýhoda batohu. Stahovací popruhy ve vrchní části batohu zabraňují uživateli v plném přístupu do organizéru. Organizér je nejčastěji používaná kapsa, takže je velmi nepohodlné, když se musí rozepnout kompresní popruhy pokaždé, když chce uživatel z organizéru něco vyndat. Navíc se v horní části organizéru většinou nenalézá nic, co by potřebovalo zmenšit objem pomocí popruhů. Takže by bylo mnohem pohodlnější, kdyby byly stahovací popruhy ukotveny až za zipem, který vede do organizéru.

Příklad bodu ukotvení:

 

Spodní kompresní popruhy jsou také poněkud problematické. Nepokrývají spodní část organizéru. V této části je mnohem více místa na věci než v horní části, takže by bylo mnohem užitečnější mít kompresní popruhy zde. Také by bylo dobré posunout kompresní popruh o kousek výš, takže by nezakrýval část vazby na boční kapse.

Příklad bodu ukotvení:

 

Direct Action:

Zde je vyjádření našeho oddělení pro výzkum a vývoj ohledně vašich připomínek k batohu Dragon egg.
Spony – Ty jsou vyrobeny jednou z nejrenomovanějších firem v oboru – WooJin/Duraflex. Určitá vůle mezi konci spon je důležitá pro správnou funkci přezek. Chtěli jsme, aby operátoři mohli spony zapínat i rozepínat i v těch nejtěžších podmínkách. Díky této vůli můžou být spony snadno otvírány a zavírány v každém počasí. Na trhu jsou i lépe doléhající spony, které jsou trochu tužší a tudíž vydávají méně hluku, ale zároveň nelze zaručit, že by správně fungovaly v každé situaci.
Kompresní popruhy – Vrchní kompresní popruhy jsou úmyslně umístěny v přední části batohu, aby mohly držet na místě velké předměty v organizéru. Chtěli jsme je nechat tak nízko jak je jen možné kvůli správné vyváženosti batohu. Spodní kompresní popruhy zabraňují nechtěnému rozepnutí zipu, pokud nesete například lahve.

 

Vybaven.cz:

Spony – možná jsem se nevyjádřila přesně. Problém není ani tak ve vůli mezi díly spon, ale v hluku, který spony dělají. Testovali jsme i jiné batohy, včetně těch s Duraflex sponami a žádný nevydával tolik hluku a nebyly žádné problémy s jejich odolností a spolehlivostí. Pochybuji, že by jakýkoliv operátor ocenil, že jeho batoh dělá tolik hluku.

Na následujících videích můžete porovnat míru hluku u batohů Dragon Egg a několik let starého Maxpedition Pygmy Falcon II (taky s Duraflex sponami):

Kompresní popruhy – Můžete mi dát příklad velkých předmětů, které by se vešly do organizéru a potřebovaly by být zabezpečeny stahovacími popruhy? Ohledně dolních kompresních popruhů – znamená to, že nevěříte kvalitě zipů, které používáte, že potřebují být jištěny kompresními popruhy? Nebylo by lepší používat jezdce, které se nerozevírají, pokud se bojíte samovolného rozepnutí? Takhle kompresní popruhy blokují 2/5 vazby na bočních kapsách a překáží, pokud si chcete na stranu připevnit nějakou sumku.

 

Direct Action:

Rozdíl mezi Duraflex sponami, které používáme my a Maxpedition je v jejich tvrdosti. Tvrdší a tudíž pevnější spony často vydávají rachtavý zvuk. Měkčí spony, které používá Maxpedition jsou mnohem tišší, ale zároveň slabší. Stejnou věc můžete vidět u Duraflex Stealth spon a SR spon. Ne jenom vybavení od Direct Action vydává rachtavé zvuky. Dokonce i vybavení dělané pro speciální jednotky (například některý MLCS výstroj) má hlučné spony. Mohli bychom vyměnit spony za tišší, ale nejsme si jistí, jestli by byly stejně spolehlivé, což je náš hlavní cíl.

Ohledně kompresních popruhů – nemáme žádný příklad věci, která by mohla být nesena v organizéru, ale mnoho našich testerů potvrzuje, že s tímto typem kompresních popruhů byly předměty v organizéru lépe upevněné.

Důvěřujeme našim zipům (i přes to, že jsme už viděli mnoho batohů s poškozenými YKK, KROKO nebo ALPHA zipy). Zipy s pojistkou proti rozepnutí nemá cenu na batozích používat, protože by byly ve stresových situacích jako třeba přestřelky velmi těžko rozepnutelné. Takže si myslíme, že kompresní popruh použitý jako pojistka proti rozepnutí zipu je dobrý nápad (někdy když nemáte čas batoh úplně zavřít, tak se může stát, že se sám otevře pod vlastní vahou). Navíc jsou vazby na stranách batohu určené hlavně na malé sumky, které si nebudou s popruhem překážet.

 

Takže co jsme se dozvěděli? Že jediné spony, na které je spolehnutí, zní jako dětské chrastítko. Nevím tedy, co si ve světle této informace mám počít s tou armádní výstrojí (batohy od SPM a americké ILBE), jejíž spony nevydají ani nejmenší zvuk… asi je budu muset vyměnit za něco zvučnějšího.

U kompresních popruhů mi nebyl výrobce schopen uspokojivě vysvětlit, proč by měly popruhy vést přes vrchní část organizéru a blokovat tak přístup do něj. Fráze „lepší upevnění předmětů v organizéru“ mi přijde směšná. Potřebuji kompresní popruh snad na to, aby se mi nevysypaly tužky?

A použití spodních kompresních popruhů jako pojistka proti rozepnutí zipu boční kapsy mi přijde taky přinejmenším netypické a sporné. Nezaznamenala jsem žádné samovolné rozepínání zipů, a i kdyby, tak by předmět v ní nesený (nejčastěji lahev) stejně neměl šanci vypadnout, kdyby byly popruhy posunuté o kousek výše. Takhle pouze popruh blokuje část vazby a jako „pojistka“ je podle mě k ničemu. Netuším, proč mluvili o rozepínání batohu, když celou dobu řešíme pouze malé boční kapsy. A k argumentu s přestřelkou – nejdříve pojistili samovolné rozepnutí zipu tím, že ho zablokovali popruhem a teď najednou mají starost, aby se dal zip rychle rozepnout? Neprotiřečí si trochu?

Má poznámka o protažení spodních popruhů přes spodní část organizéru, protože tam je alespoň co stahovat, byla vesele ignorována. Z naší konverzace jsem tedy nabyla dojem, že Direct Action se nehodlá zamyslet nad jakoukoliv kritikou, natož aby snad něco na jejich produktech předělávali.

Dokud jsem nezačala komunikovat s výrobcem, říkala jsem si, že batoh bude po odstranění výše zmíněných problémů super. Vzhledem k postoji Direct Action ale žádnou změnu očekávat nemůžeme a v cenové kategorii, ve které se Dragon Egg pohybuje, jsou k sehnání i jiné batohy, které těmito neduhy netrpí a není tedy jediný důvod sahat právě po Dragon Egg.

 

Pro Vybaven.cz testuje a píše Zuzana “Zipy” Dvořáková.