Italská značka DEFCON 5 je známa na českém trhu především jako výrobce polo-armádního vybavení, které je využíváno především pro airsoft a podobné militantní sporty. Nicméně v Itálii tato značka dodává například batohy i italské armádě. Přesně z takové spolupráce vznikl batoh označovaný jako Multiuse – původně určený pro nasazení v mezinárodních misích.

 

Tento batoh celkem pravidelně nosím už od jara a kromě klasických turistických výletů se mnou zažil i cvičení Aktivních Záloh. Použití slova „multi“ v jeho názvu není náhodné, celá koncepce tohoto batohu totiž vyplývá z univerzálnosti jeho použití.

 

Batoh je vyrobený z 1000D nylonu (tedy levnější alternativy Cordury), využívá kvalitních spon UTX D-flex (ano, výrobce je Duraflex), japonských zipů YKK a kromě pár volných nití se může chlubit i obstojnou kvalitou celkového provedení.

 

 

Multi = „nedokonalý“

Základní velikost batohu je 60 litrů, ale dá se hodně rozšířit připnutím výstroje zvenku. Nehodí se tedy na nějaké delší akce, ale krátkodobé mise či výpravy do cca 3 dnů zvládne v pohodě. Navržen byl pro nasazení jednotkou speciálních sil Italské armády v Afganistánu a Defcon celé určení shrnuje takto: Voják se sbalí na několik dní, včetně munice. Batoh si hodí na záda, nasedne do helikoptéry, která ho odnese na předsunutou základnu, tam několik dní operuje a poté se stejnou cestou vrací zpět. Batoh tedy nenosí na zádech, používá ho jen místo kufru. Rovnou se pojďme podívat i na konstrukci batohu, ta mnohé vysvětlí.

Základem konstrukce je jeden hliníkový prut uložený uprostřed zad, který pomáhá rozložit hmotnost neseného břemena.

 

Potom tu jsou velice obstojné ramenní popruhy, které si drží svůj tvar a nijak výrazně se nevymačkávají. Klasicky tu najdete bederní i hrudní pás.

 

Batoh jako takový je širší, než je podle mě nutné a všechny stahovací pásky budete mít při normálním nošení dotažené prakticky nadoraz. Nechápal jsem, proč je batoh takto předimenzovaný, a co za obra by ho muselo nosit, aby měl důvod si povolovat bederní pás nebo ramenní popruhy.

 

Všechno ale dostalo naprosto jiný rozměr, když jsem si batoh oblékl přes balistickou vestu. Nosič plátů vyplní těch několik přebývajících centimetrů a vy zjistíte, že nejsilnější stránka batohu fakt není pohodový trek, ale bojové nasazení.

 

Bederní pás proklatě vysoko

Až teď pochopíte, proč je bederní pás o něco výše, než by měl být. Neobepíná boky, a pokud si ho dotáhnete, tak si nepříjemně stáhnete břicho a bude se vám špatně dýchat.

 

Už proto, že bederní pás máte lehce povolený, tak nesete část váhy stále na ramenou a opět si uvědomíte, že to jsou kratší akce, které batohu sedí.

Pozn. Zkoušel jsem i fintu, že si batoh spustím níže, aby byl bederák tam, kde bych ho čekal, tedy přes bedra a pánev. Batoh ale takto nízko už nosit nejde, táhne vás dozadu a přínos správně upnutého bederního pásu není nic moc.

To se ale pojí s několika výhodami. Pokud máte střelecký opasek, nemusíte řešit, jak se k němu přes bederák dostat. Jelikož je bederní pás výše, k opasku máte stále přístup a batoh vás tak nijak neomezuje. Zároveň pás nejde přes předměty na opasku či jeho sponu, takže váš nic netlačí.

 

Záda bez ventilace

Další věcí je fakt, že na batohu není nijak propracovaná zádová konstrukce, která by dýchala a poskytovala potřebnou vzdušnost při fyzické námaze.

 

Pár kusů pěny prošitých ve 3D síťovině a hotovo. Pokud to máte přímo na těle, budou vás mokrá záda časem vytáčet. Když si batoh dáte přes nosič s plátem na zádech, přestává to hrát roli a bude vám naopak příjemné, že batoh na plátu hezky sedí.

 

Pohyblivá velikost

Co se mi líbilo, je možnost batoh přizpůsobit nesenému nákladu. Pokud toho táhnete opravdu hodně, povolíte si čtveřici kompresních pásků a roztáhnete si dno. Batoh můžete našlapat spacákem, karimatkou a vším dalším potřebným.

 

Naopak, pokud toho moc nenesete, tak si kompresní pásky stáhnete, s trochou improvizace si díky MOLLE vazbě stáhnete i dno batohu a rázem máte takový střední batůžek, který vám nebude na zádech plandat.

 

 

Úložné prostory

Už výše jsme psali, že batoh má objem 60l, hlavní kapsa má rozměr 60x40cm a jde otevřít ze 3 stran, kdy vlastně můžete batoh položit zády na zem a odklopit víko, abyste měli přístup k hlavnímu vybavení – tak jako u kufru.

 

To samé jde udělat i s menší kapsou umístěnou dále směrem od zad, kam se vejdou středně velké předměty.

 

A nejmenší kapsičku s jedním bočním zipem potom najdete hned navrchu.

 

Celý prostor kapes je zevnitř pogumovaný, takže se o věci v dešti (či původně písku) bát nemusíte.

V hlavní kapse najdete i kapsu na zip – ta je určená především na camelbag.

 

Hadici s vodou si potom můžete protáhnout vlevo či vpravo, jak vám bude vyhovovat.

 

Dále tu je také přepážkou oddělená sekce se dvěma stahovacími popruhy, takže si můžete některé vybavení takto zajistit, či stáhnout. A k tomu ještě malá karabinka – na klíče od bytu 🙂


 

Externí rozšíření

To, co mě od začátku fascinovalo, bylo množství pásků na batohu. Čtveřici kompresních popruhů jsem se naučil používat rychle.

 

Časem jsem zjistil, i jak využít šestici upínacích popruhů, které jsou po obvodu batohu umístěné v našitých platformách.

 

Samozřejmě jsem věděl, co připnout na MOLLE vazbu, která je na bocích (3×4), na dně (7×4) a na přední straně (3×6).

 

Oka z pásoviny na přední straně občas byla také užitečná, především v kombinaci s grimlockem nebo provázkem (dodávané plastové klipy se celkem neosvědčily, svévolně se rozepnuly a naše životní osudy se od té chvíle oddělily).

 

K batohu dostanete i síťku na helmu, která působí spíš jako laciný žert.

 

Jedinou věc, kterou jsem nedokázal využít, byla oka na bederním pásu připomínající ta na slaňovacím úvazku. Nicméně neříkám, že jsou zbytečná, rozhodně se hodit mohou.

 

K tomu tu najdete i pár dalších prvků, které ale do detailu nebudu rozebírat, protože si nejsem úplně jistý jejich určením a každý si je může použít, k čemu chce.

 

Kritika a připomínky

Nebudu tady vytahovat fakt, že batoh po pár dnech na cestách začne nepříjemně těžknout. To není chyba, to je spíše vlastnost. Aby byla věc „multi“, vždycky se musí někde něco obětovat, tak to prostě funguje.

Začneme u síťky na helmu. Ta je prazvláštně ušitá a má naprosto neprakticky řešené upínání, které doporučuji okamžitě vyhodit a vyměnit za jiné, elastické. Je to jen olivka, kterou protáhnete zatavený pásek. Ten pásek musíte ohnout napůl a s trochou zručnosti ho prostrčit skrz – opravdu nic moc. Nicméně Defcon do nové verze plánuje propracovanější síťku, takže je zde znatelný pokrok směrem vpřed.

 

Druhou výtkou bude řešení zádového systému.  Nevětrá a síťovina se znatelně opotřebovává. Patří sice mezi kvalitnější, ale v několika místech znatelně degraduje.

 

Třetím nedostatkem jsou použité kompresní pásky. Jsou celkem úzké a často dochází k tomu, že se v přezce přetočí – to vás potom mate při zapínání a buď musíte překroutit sponu o 180°, aby šla zapnout, nebo si pohrát s popruhem.

 

Čtvrtou oblastí, kterou bych považoval za námět k vylepšení, jsou konstrukčně komplikované úseky. Například bod, kde se potkává šev batohu, bederní pás, ramenní popruh a kompresní pásek je také místem, kde dochází k ohybu prázdnějšího batohu a přesně tady začínají nitě mechanicky polevovat.

 

Pátou drobností jsou volně vlající popruhy. Jelikož je vše na batohu trochu předimenzované, budete mít spoustu vlajících volných konců, které nemáte kam dát. Gumičky najdete jen u bederního pásu.

 

Resumé

Batoh od DEFCON 5 budeme hodnotit s ohledem na cenu, která se pohybuje kolem 3 500Kč. Je jasné, že Multiuse nedosahuje kvalitativně na špičkové modely od známých značek, ale za výhodnou cenu získáte velmi kvalitně provedený batoh z moderních materiálů, který uspokojí vysoké procento všech vašich požadavků.

 

Při nákupu musíte přihlédnout k určení batohu a tedy tomu, že nejlépe se osvědčí v kombinaci s balistickou ochranou. Pokud hledáte batoh s pohodlným nosným systémem na vícedenní treky, tak hledejte dále. Pokud ale sháníte středně velký batoh na víkendové airsoft / military akce, tak byste tu mohli být správně. Rozhodně potěší barevná provedení v olivě, coyot brown a italské vegetato a Multicam.

 

Je tu sice pár oblastí, které bych si uměl představit jinak (snad lépe), ale nenašel jsem tu nic, co by bylo jasnou stopkou. Pokud nákup zvažujete, rozhodně si vše řádně promyslete 🙂