Pokud jste na našich stránkách postřehli článek o tom, jak si opravit outdoorové vybavení, tak jste jistě v textu našli zmínku o lepidle SeamGrip, které tam v několika pasážích doporučujeme. SeamGrip se dá již delší dobu sehnat v obchodech s horolezeckým vybavením, ale teď se nám do ruky dostalo ještě něco zajímavějšího – pomalu-schnoucí lepidlo StormSure z Velké Británie.

 

Toto lepidlo prozatím na českém trhu nabízí pouze společnost Frogman.cz a to pouze ve výhodnějším 15g balení – lze ho dlouhodobě skladovat, po prvním otevření se ho doporučuje umístit do lednice či mrazáku.

V tubičce najdete 15g čirého lepidla, které vám poslouží k opravám většiny všech možných trhlin, dírek, protékajících švů či prasklin a to na prakticky všech materiálech (s výjimkou polyethylenu, polypropylenu a PTFE).

 

My jsme si vyzkoušeli dva základní způsoby použití:

1. Propálená plachta / pončo

Při stavbě přístřešku mi na pončo od Helikon-tex spadl žhavý uhlík a propálil dírku o průměru cca 1cm. Tuto díru jsem se rozhodl za pomoc StormSure lepidla opravit a postupoval jsem následovně. Na víko kbelíku jsem umístil igelit, na něj pončo s propáleným otvorem, po obvodu jsem vše zatížil a nanesl střední vrstvu lepidla přesahující kousek na samotné pončo. Nijak jsem to nerozetíral, prostě jsem to nechal do rána být. Ráno se v otvoru vytvořila pružná gumová záplata, která dobře drží – usuzuji z toho, že nejde rukou odtrhnout. Pončo tedy považuji za opravené, jen bych příště použil místo igelitu klasickou lepící pásku, aby byl přesah na lícové straně minimální.

 

2. Prošoupaná textilní část na nártu Salomon XA Pro 3D

Na botách se mi po roce každodenního používání protrhla síťovina přesně v místě ohybu na vnitřní straně nártu. Okolí jsem očistil a trhlinu zamazal trochu bohatší vrstvou lepidla, které jsem pečlivě zastrkal i pod síťku, kam až to šlo. Nechal jsem 24h schnout a od té doby je už 2 měsíce dále nosím, sice to nevypadá úplně sexy, ale pružné lepidlo zvládá při kroku pracovat, nevytrhává se a nijak nedegraduje.

 

To byly jen dva příklady, jak můžete lepidlo použít. V nabídce najdete i záplaty, které fungují rychleji a hodí se třeba na membránovou obuv či nafukovací karimatky – stačí improvizovaně nalepit a po návratu pro maximální jistotu přetřít trochou StormSure Flexible lepidla.

 

Resumé

Za 240,-Kč získáte dostatek lepidla StormSure hned na několik menších oprav (mně polovina 5g tuby stačila na dvě), ale záleží na jejich rozsáhlosti. Lepidlo je pevné, dá se aplikovat na většinu existujících povrchů a po zaschnutí zůstává pružné, což se skvěle hodí na namáhaná místa bot či nafukovací karimatky. Vytvořená záplata je vodotěsná a zároveň i vzduchotěsná, takže goretexová bunda bude dál plnit svou funkci, ačkoliv malý zalepený kousek nebude „prodyšný“ zevnitř – nicméně to asi naopak oceníte u nafukovací karimatky. Za nás rozhodně palec nahoru a jednu tubičku do šuplíku 🙂

 

Kdo by chtěl něco nouzovějšího, co lze aplikovat okamžitě a zažehná to většinu existujících problémů, tak je v nabídce i speciální TUFF záplata od StormSure, kterou lze aplikovat během několika málo minut.