V dnešní recenzi se podíváme na skládací lahev Stash od firmy HydraPak. Přiznáme se, že u nás v týmu rozpoutala vášnivé debaty o její smysluplnosti a proto, aby recenze byla co možná nejobjektivnější, volíme formu tzv. vox populi, neboli hlasu lidu, kdy svůj názor vyjádří rovnou dva testeři ze skupiny Vybaven.cz.

MT:

Udávaný objem je 1l, váha prázdné lahve 107g, rozložená měří 210 mm * 100 mm, sbalená se smrskne na 60 mm * 100 mm.

Láhev se skládá z pevného dna, pevné horní objímky, šroubovacího víčka, ponosového oka a samotného těla lahve. To je pak tvořeno dostatečně silnou, flexibilní a otěruvzdornou plastovou TPU fólií, která umožňuje ono úžasné složení na přibližně ¼ své původní velikosti.

 

Důmyslná konstrukce umožňuje šroubovitou rotací složení těla a zaklesnutí spodní pevné podstavy do horního pevného protikusu. Tímto vznikne jakási pevná ochranná schránka, která po zašroubování víčka lahve zůstane pevně složená jako jeden kus.

 

Pro rozložení je pak opět potřeba odšroubovat víčko a zatáhnout za malé držadlo na spodní podstavě. Nic složitého to není, ale fakt že je lahev po složení chráněna před poškozením a navíc v obalu, který je pevnou součástí lahve napovídá, že tady u návrhu konstrukce někdo přemýšlel.

 

Díky pevnému dnu pak láhev dokáže stabilně stát i poloprázdná, pokud budete mít potřebu ji někam postavit.

 

Také velký průměr víčka (63mm) a hrdla lahve umožňuje nejen snadné plnění ale hlavně i údržbu.

 

Po vypláchnutí stačí tímto opravdu dostatečně velkým hrdlem prostrčit do lahve látkovou utěrku, trochu pomačkat stěny a máte vysušeno.

 

Trochu vody pak zůstává pouze v záhybech dna lahve, kdy pro mě z nepochopitelných důvodů bylo vylisováno s příliš členitým profilem. I tak ale láhev můžete nechat dosušit přirozeným způsobem.

Další příjemnou záležitostí je, že hrdlo umožňuje použití filtrů na čistění vody. Bohužel jsem nikde v přiložené dokumentaci ani na webu výrobce nenašel seznam doporučených filtrů. I když výrobce uvádí, že celkový objem 1 litr je dostatečný pro jednodenní výlety, mně osobně toto přijde málo. Jsme zvyklý na 1,5 až 2 litry, v závislosti na počasí. V letních dnech bych s litrem vystačil opravdu jen chvíli.

Dalším bodem k zamyšlení je, že fólie těla lahve byla při výrobě podélně svařená. Nápis na těle lahve „made in China“ pak může vzbuzovat pocit nedůvěry v dlouhodobou pevnost svaru. Představa, že bych si takto litrem něčeho sladkého „utopil“ věci v batohu se nikomu asi líbit nebude. Jde však o čisté teoretizování, lahev zatím drží bez jakýchkoli problémů. Je však potřeba uznat, že Hydrapak si za svými výrobky stojí o nabízí “nadživotní” záruku. Jakékoli vady a problémy prý řeší ihned a bez průtahů – pokud se něco stane a bude to problém z výroby, máte se ozvat distributorovi a bez otázek dostanete nový výrobek – https://hydrapak.com/support/warranty/

Na druhou stranu, pokud přijmu myšlenku, že flexibilní lahev je to co pro své aktivity potřebuji, budu na nedůvěru ve svary fólie narážet u všech výrobců. Také skutečnost, že z flexibilní lahve se nedá pít jednou rukou a druhou se věnovat třeba řízení auta je záležitostí obecné konstrukce těchto lahví bez ohledu na výrobce.

 

Uživatel by si měl uvědomit, co taková lahev přináší za výhody, ale i jaké může mít limity. Pokud mám hodnotit tento konkrétní kus a výrobce tak jednoznačně vypíchnu tyto body:

 

Klady

+ promyšlená konstrukce umožňující složení do ochranné schránky, která je pevnou součástí samotné lahve
+ dostatečně široké hrdlo pro snadné plnění a údržbu lahve
+ kompatibilita s filtry na vodu (bohužel v přiložené dokumentaci ani na webu výrobce není uveden seznam doporučených filtrů)
+ doplňkový sortiment (např. pro údržbu a čistění, nebo vkládací hradítko pro pohodlnější pití z takto širokého hrdla lahve.
+ váha a velikost po složení lahve

 

Zápory:

-objem lahve 1litr se mi subjektivně jeví pro jednodenní výlety jako nedostatečný obzvláště v letních dnech. Nicméně toto je otázka návyku pitného režimu každého uživatele
-nelze při pití držet jednou rukou (druhou pak používat např. při řízení vozu). Lahev se při jednorukém úchopu „bortí“ v ruce. Jedná se ale o obecnou vlastnost flexibilních lahví.
-cena (na webu výrobce je uvedeno 25 USD= cca 550Kč)

 

Závěrečné hodnocení:

Na závěr jsem si uvědomil, že koncept flexibilních lahví není pro mě nový, přestože jsem dosud žádnou takovou lahev nevlastnil. Používám klasické PET lahve a po vyprázdnění je vždy zmáčknu a složím. Pro mě i po vyzkoušení Stashe od HydraPaku zůstávají favoritem PET lahve. Jsou lehce dostupné v jakýchkoliv objemech od 0,33 až do 2,75litru. Záleží tedy jen jaký má kdo pitný návyk. Cena je pak v řádech desetikorun včetně jejich obsahu ke konzumaci. Provedl jsem i porovnání složené klasické 1,5L PETky s testovaným Hydrapakem.

 

Jsem překvapen, že objemově větší PETka po složení vlastně není nijak významně větší. Také materiál použitý u PET lahve je neskutečně odolný. Navíc víčko a závit dokáže udržet a těsnit i sycené nápoje. Co se týká filtrů na vodu tak ty jsou také běžně dostupné pro aplikaci na PET lahve. Poloprázdná se dá držet i pít z ní jednou rukou.

Ano, PETky jsou zlo a z environmentálního hlediska dávají přírodě pěkně „na prdel“, ale dnes už jsou součásti systému tříděného odpadu a dají se dále průmyslově zpracovávat. Otázkou tedy pro nákup HydraPaku bude pro mou osobu zejména cena. Ano láhev se mi líbí. Koncept úspory místa po vypití obsahu je také fajn. Vše se bude točit ale kolem její ceny. Pokud se bude částka pohybovat v rozmezí uvedeném na webu výrobce, nemá v mých očích proti klasické PETce moc šanci.

 

JP:

Kolega přede mnou sepsal rozsáhlou a výstižnou recenzi, takže nemám moc co dodávat. Ale pro změnu konstatuji, že splnila očekávání a jsem s ní spokojený. 

Je skladná, pohodlná, nic neváží a je tak neustále k dispozici, stačí rozbalit a naplnit.

 

K držení jednou rukou doplním, že při troše snahy to jde až do naplněné jedné třetiny celkem obstojně, pak už moc ne… 🙂 Ale může to být i mými velikými tlapami.

 

Bohužel již při druhém rozkládání lahve se mi utrhl papírový informační praporek na oušku dna a byl jsem donucen použít plastové ouško. Jelikož mám silné prsty, šlo to celkem obtížně. Takže máte-li silnější prsty, doporučím vám rovnou přivázat si tam třeba kus parakordu, přece jen ten papírek není “funkce navíc”.

 

Nicméně opakuji, lahev se líbí, ale pro dospělého bych se také přikláněl k 1,5 až 2 litrové variantě. 

 

 

A co naši čtenáři? Máte nějaké výrobky Hydrapak? Jak jste s nimi spokojení? Podělte se v komentářích.