Nedávno nás kontaktovali zástupci společnosti SURVIVAL Company s.r.o. a požádali o názor na nouzové potraviny, které se mají dodávat v rámci tzv. Survival Boxů, nebo-li krabic poslední záchrany. Zákazník, který takovou krabici zakoupí, by pak teoreticky měl mít nouzovou zásobu toho nejdůležitějšího, co potřebuje pro přežití. Podrobnosti najdete na S-kit.cz.

Obdrželi jsme potravinové dávky dvou značek. Tu první, Mountain House, v poslední době docela solidně propagovanou na cestovatelských serverech, pro vás recenzujeme dnes. Druhá, Prep-A-ration, přijde na řadu odhadem během příštího týdne.

 

I přes to, že valnou většinu v češtině psaných recenzí tvoří smutné PR články, na jídla od firmy Mountain House jsem se těšil. Co si budeme povídat, reklama funguje, a když jsem viděl reklamu této značky v Outdoor Magazínu, pro který pravidelně píšu, zaujalo mě to. Slavný Jan Kopka tam Mountain House popisuje jako „Lehké do batohu, výživné na kalorie. Jídlo do extrémů.“. Prostě to zní dobře. Teď, když máme za sebou ochutnávku celé řady cestovních jídel Mountain House, mohu potvrdit toto tvrzení doslova. Rozhodně je to lehké do batohu, výživné na kalorie. A za jídlo se to dá považovat pouze v extrémních situacích.

 

Jako první jsem ochutnal “Mountain House – Míchaná vejce se šunkou a křupavými brambory”. Ano, takto v uvozovkách, hned pochopíte proč. Tady je složení:

 

A jak jsem psal na fóru, v životě bych to nekoupil. Za 150,-Kč (na internetu, v obchodech jsou ještě dražší) dostanete toto:

 

Dojem? Přesně takový:

gif

 

Mokré, slané nic se zápachem chemické slaniny a práškových brambor. Za 150,-kč, připomínám.
Mám pocit, že toto jídlo bylo připraveno ve stylu: „Hele, výrobní náklady 15,-Kč, za reklamu dáme další 50,-, zbytek bude zisk. A outdooristé v přírodě stejně sežerou cokoli, tak tu chuť nebudou tolik řešit“.
Možná to někomu chutná a skutečně si tento humáč balí do batohu pokaždé, když jde ven, ale já raději zůstanu u ovesných kaší s ovocem od Emca (4 porce za 30,-Kč), tabulkové čokolády (20,-Kč), tuňáka v oleji s chilli papričkou od firmy Kaiser Franz Josef (45,-Kč) či fazolí s kukuřicí a chilli od Bonduelle (30,-Kč). A i kdybych k tomu přihodil nějaký krájený lovečák, tak stále mě to vyjde levněji, než ten bledý humáč v sáčku.

Po tomto smutném zážitku jsem šel na jistotu. „Mountain House Losos s bramborem v koprové omáčce“. Miluji lososa a sním ho v jakékoli podobě. Alespoň jsem si to myslel. Chutnalo to naprosto strašně, zápach, který mi zamořil byt, rozhodně nebyl lososový a ani chemický kopr ho moc nepotlačil.

 

Rozhodl jsem se tedy zneužít svého vedoucího postavení v našem redaktorském týmu a přenechal veškeré testování Zipy. Takto jsem ji to oznámil:

 

Dál pokračuje Zuzana:

Základní informace o výrobcích Mountain House: Jídla jsou uchovávána metodou vymražování (více si o tomto způsobu úpravy potravin můžete přečíst ve článku o stravě Lyo Food). Hlavní jídla váží kolem 110 gramů a přidává se do nich 350 ml horké vody. Dají se sehnat i dvojité porce, které váží průměrně 180 gramů a přidává se do nich 550 ml vody. Na trhu se nyní pohybují dvě verze balení – u starší verze musíte množství vody odhadnout, u novější verze je uvnitř pytlíku ryska, po kterou máte vodu nalít.

Způsob přípravy je jako u všech jídel tohoto typu jednoduchý – vyndáte z pytlíku absorbér kyslíku, přilijete horkou vodu, sáček znovu uzavřete a pár minut počkáte. V návodu se doporučuje čekat 8-9 minut, ale u jednoho z jídel to nestačilo na úplnou rehydrataci, takže doporučuji tomu dát trochu víc času. Pokud zrovna nehladovíte, tak jedna porce nasytí dva lidi.
Životnost jídel je minimálně pět let, takže jsou jídla vhodná nejen na turistiku, ale i pro skladování jako nouzové zásoby. A nyní k mým zkušenostem s jednotlivými jídly:

Pasta with Lasagne Sauce
Váha – 117 g
603 kcal

Své první jídlo od Mountain House jsem otevřela po vystoupání zhruba 600 metrů na čtyřech kilometrech a jelikož to bylo ten den mé první jídlo, myslela jsem, že do sebe nacpu cokoliv. Miluji lasagne, takže jsem se na jídlo s názvem Pasta with Lasagne Sauce (podle českého dovozce „těstoviny s hovězím masem v omáčce na způsob lasagne se směsí sýrů Mozzarella, Ricotta a Cheddar“) i docela těšila. Po zalití vodou a znovuotevření sáčku se ven vyvalila krásná vůně čerstvých rajčat. Mé nadšení z jídla ale rychle vyprchalo po prvním soustu. Nejsem jeden z těch lidí, kteří si do každého jídla vyprázdní půlku slánky, ale tady bych dala cokoliv alespoň za špetku soli. Jídlo mělo mdlou chuť, ve které se daly rozeznat hlavně rajčata, ale ani jeden z těch tří slibovaných sýrů. Masa bylo v jídle poměrně dost, ale opět bylo bez chuti. Dalo se to jíst a zasytilo to, ale rozhodně jsem si nepochutnala. S kolegou, který se mnou jídlo jedl, jsme se shodli, že sůl by tohle jídlo zachránila, což se ale nedá říct o další porci – Kuře se zeleninou v tmavé fazolové omáčce s nudlemi.

 

Chicken and Vegetables in a Black Bean Sauce with Noodles / Kuře se zeleninou v tmavé fazolové omáčce s nudlemi
Váha – 120 g
522 kcal

V jídle je hodně zeleniny, která ale nemá nijak výraznou chuť a všechno je namočené v omáčce, která mi silně připomíná UHO (pro neznalce „univerzální hnědá omáčka“) ze školních jídelen. Opět postrádám jakékoliv koření. Jídlo mělo podivný zápach i chuť, takže po pár soustech bylo odloženo. Později jsem ho dala ještě ochutnat dalším lidem, abych se ujistila, že to není jen můj subjektivní pocit, ale nepodařilo se mi najít nikoho, komu by toto jídlo chutnalo.

 

Cilli Con Carne with Rice / Hovězí maso a červené fazole s cibulí v chilli rajčatové omáčce s rýží
Váha – 100 g
478 kcal

Tohle bylo asi nejchutnější jídlo a na rozdíl od předešlých bych si tohle nejspíš dala znovu. Stačilo přidat trochu soli a vzniklo z toho lehce pálivé a poměrně chutné jídlo. Nicméně aby bylo poživatelné jedno jídlo ze tří, to je hodně špatný poměr.

 

Shrnuto a podtrženo, jídla od Mountain House mi připomínají produkty školní jídelny, kde někdo vykradl poličku s kořením. Rozhodně už si je do terénu příště nevezmu, protože cena není zanedbatelná (175 kč za porci u oficiálního distributora) a kupovat si za takové peníze jídlo, které mi nechutná, je holý nesmysl. Někdo by možná mohl říct, že u sušených jídel se nic lepšího očekávat nedá, ale existují i firmy, které za použití stejné technologie dokáží vytvořit mnohem chutnější jídla – například již recenzovaný Lyo Food a nebo Adventure Food, jehož recenzi brzy zveřejníme.

 

Tolik tedy Zuzana „Zipy“ Dvořáková.

No a já za sebe mohu dodat jen toto:

gif2

 

Dobrou chuť 🙂