Otestovali jsme pro vás vetru- a voděodolné zápalky BCB survival, které prý používají jednotky NATO a drsní zálesáci. 🙂

 

Popis výrobku:

25 kusů větruvzdorných a voděodolných zápalek s kouskem obvazové vaty ve válcovém, voděodolném, průhledném plastovém pouzdře s víčkem z bílého plastu na závit. Víčko je opatřeno trhací pojistkou, podobně jako některé lahve se stolním olejem nebo octem.

 

Na obou protilehlých plochách je zvenku pouzdro opatřeno škrtátkem kruhového tvaru a po obvodu nalepenou papírovou etiketou s následujícím textem:

 

Opis etikety výrobku:

SURVIVAL MATCHES No4 MK3
WIND/WATERPROOF
CODE: CN327A
NATO NO: 9920-99-966-9432
EACH BOTTLE CONTAINS 25 MATCHES
D.O.M: 05/2014 BATCH NO: 500/14
DISPOSE OF CAREFULLY, HEAD REMAINS HOT
BCB INTERNATIONAL LTD
TEL: +44(0)2920 433700 FAX: +44(0)2920 433701
WWW.BCBIN.COM   INFO@BCBIN.COM

 

Parametry výrobku:

(Uvedené celkové hmotnosti nemusí souhlasit se součtem jednotlivých částí, z důvodu nasčítání odchylky při vážení)

Celková výška: 54 mm
Průměr pouzdra: 27,5 mm
Průměr víčka: 31,4 mm
Výška víčka (včetně pojistky 2,5 mm): 11,5 mm
Průměr škrtátka (2 ks): 25 mm

Celková hmotnost: 16,20 g
Hmotnost víčka: 1,66 g (+ 0,16 g pojistka)
Hmotnost pouzdra bez víčka: 4,77 g
Hmotnost obalu celkem: 6,65 g
Hmotnost vaty: 0,35 g

 

Parametry zápalky:

Délka zápalky: 47,8 mm
Průřez dřívka: cca 2,2 x 2,2 mm (sekaná dýha ze světlého, měkkého dřeva)
Celková délka zápalné části: 24 mm, průměr v nejsilnější části 4,5 mm
Z toho škrtací část: 3,6 mm, průměr 4,2 mm
Hmotnost všech  zápalek: 9,14 g (1ks 0,35 g)

 

Škrtátko:

U testování věci, která se pyšní přídomkem „voděodolné“, nejprve zkoumáte, co všechno na výrobku není voděodolné. Na první pohled vás v tomto případě a na tomto výrobku zaujme škrtátko umístěné zvenčí, na druhý pohled zvenku nalepená papírová etiketa. Zatímco však etiketa neobsahuje žádné životně důležité údaje ani prostředky nezbytně nutné k použití zápalek, rozmočené škrtátko už je k vzteku. Výrobce má tedy jen 3 možnosti, jak mě nevytočit.

Buď je pro jistotu uvnitř ještě zabalené škrtátko, které teď není vidět (a pak je stran škrtacích ploch tento výrobek silně naddimenzován).
Zápalkami uvnitř lze škrtnout o jakoukoli drsnou plochu a tudíž je škrtátko zvenku jen formalita.
Škrtátko umístěné zvenku je voděodolné a výrobce je génius.

Když už jsem u škrtátka. Na spodní straně pouzdra je drobná nedokonalost v jeho aplikaci, díky které to vypadá, že hmota škrtátka, tvořená převážně pojivem a červeným fosforem, je na krabičku aplikovaná přímo. Víc nám napoví rozborka krabičky, kdy se díky průhlednosti pouzdra budeme moct podívat na škrtací plochu i z druhé strany. Z druhé strany je skrz průhlednou hmotu pouzdra vidět, že mezi škrtátkem a plastem je cosi bílého. Může to však být jak spodní strana nalepeného škrtátka, tak vrstva pojiva, která na krabičce škrtátko drží. Škrtátko je souvislé, má velmi jemné zrno a jeho plocha působí na škrtátko nezvykle hladce.

 

Odtržení pojistky:

Znáte to. Vezmete za pojistku, zatáhnete, pojistka se má poslušně odtrhnout a odvinout z pod víčka. Místo toho pojistku přervete už na začátku a pak hledáte nůž nebo kleště, kterýma pojistku uříznete nebo do odvinete. V tomto případě se Vám to ale nestane. Proužek je z materiálu, z kterého se vyrábějí víčka PET lahví, je velmi silný a u víčka ho drží pouze 4 ztenčená místa, každé 1 cm dlouhé. Pásek tak odtrhnete velmi snadno. Co vás asi překvapí je krátký chod závitu. Z úplného uzavření stačí víčkem pootočit o pouhé 2 cm a víčko je otevřené.

 

Zápalky:

Jak uvádí etiketa, pouzdro skutečně obsahuje 25 kusů zápalek, obvyklé konstrukce pro větruvzdorné zápalky. Dřívko ze světlé sekané dýhy je opatřeno do necelé poloviny zápalnou hmotou, kdy na konci je škrtací hlavička. Celá zápalná část je ošetřena, pravděpodobně namočením, do tekutiny nažloutlé barvy, jejíž zbytky jsou vidět na dřívku těsně za zápalnou hmotou. V pouzdře jsou zápalky umístěné tak, že je jich cca polovina umístěná jedním a druhá polovina opačným směrem, to kvůli skladnosti. V pouzdře vedle zápalek zbývá místo na cca ještě 2 zápalky. Pak už by ale v pouzdře bylo těsno.

 

Test č. 1 – Test škrtátka na schopnost zažehnout zápalku

Škrtátko je hladké, obyčejné zápalky však o něj lze rozžehnout téměř stejně snadno jako o drsnější verzi na obyčejných krabičkách. Z běžně známých výrobků je škrtátko srovnatelné  s tím na výrobcích nejvyšší kvality. Při testu s originální větru a voděodolnou zápalkou už drobný problém nastává. Hlavička zápalky a škrtátka mají tak podobně hladký povrch, že  už musíte přitlačit, a i tak se vám bude zdát 2,5 cm škrtátko krátké. Svou funkci však v tomto ohledu plní.

 

Test č. 2 – Test zápalky na schopnost zážehu třením o originální škrtátko

Zápalka má díky povrchovému ošetření poněkud hladký povrch a tak musíte lehce víc zatlačit na škrtátko. Zápalka ale chytne bez problému, při rozžehutí neodletují kusy, přechod plamene ze škrtací hlavičky na zápalnou hmotu je plynulý, téměř nepostřehnutelný.

 

 

Test č. 3 – Test zápalky na funkčnost

Zápalná hmota na zápalce po zažehnutí hoří plynulým, klidným a tichým plamenem. Hmota v celé své délce (24 mm) hoří v průměru 10 až 12 vteřin. Během hoření ze zápalky hmota neopadává, kouř je typický pro zápalkovou hmotu, nedráždí, nezpůsobuje slzení očí (i když to může být velmi individuální záležitost). Zajímavostí je, že při držení zápalky vodorovně nemá po dohoření hmoty tendenci hořet dřívko zápalky, což použití zápalky dělá bezpečnějším.

 

Test č. 4 – Test zápalky na schopnost zážehu třením o drsný předmět

Zápalky nevykazují žádnou schopnost být zažehnuty o drsný předmět. Tato vlastnost byla testována na surovém dřevě, kovu, hliníku, smirkovém plátnu se zrnitostí 80 a na brusné sádrokartonářské mřížce. Ani opakované škrtání o žádný z těchto materiálů nevedlo k zažehnutí zápalky.

 

Test č. 5 – Test škrtátka na voděodolnost

Škrtátko na víčku ponořené do vody na 60 vteřin je následně nepoužitelné. Při průměrně silném škrtnutí hlavička zápalky prodře díru až na plast na kterém je škrtátko nalepené.

 

Škrtátko na dně pouzdra ponořené do vody na 10 vteřin je následně nepoužitelné. Kromě toho, že hlavička zápalky škrtátko trhá, se objevily bubliny, které naznačují, že kontakt s vlhkem oddělil škrtátko od podkladu. Po uschnutí (30 minut, 20 st.C) je škrtátko opět plně funkční.

V druhém testu byla obě škrtátka spolu s krabičkou ponořena do vody na 60 minut. Po vyjmutí škrtátka vykazují sníženou odolnost na mechanické namáhání, zejména pak na oděr a pokus nehtem odlepit škrtátko od krabičky, má škrtátko tendenci dělit se mezi vrstvou lepidla a vrstvou škrtací plochy. Po opatrném osušení kouskem látky a ponecháním 30 minut v teplotě 28 st. C je škrtátko opět plně funkční.

 

Ve třetím pokusu jsem krabičku namočil opět na 60 minut, tentokrát jsem se snažil bezprostředně po jejím vyjmutí z vody uvést jí za pomoci obvyklých, venku dostupných prostředků ve funkčnost. Foukáním, otíráním se mi to za pokojové teploty povedlo po 17 minutách. Do té doby škrtátko vykazovalo znaky jako předtím. Při pokusu použít ho se trhalo.

Čtvrtý a poslední pokus spočívá v namočení škrtátek na 60 minut do 1 litru vody s 35 g mořské soli, což je průměrné složení mořské vody.

 

Test č. 6 – Test pouzdra na voděodolnost

Pouzdro bylo zatíženo, opatřeno krystalky manganistanu draselného a ponořeno do sklenice s vodou na dobu 60 minut. Během tohoto testu nevniklo do pouzdra žádné množství vody.

 

Test č. 6 – Test voděodolnosti zápalky

Zápalka nehoří pod vodou. Rozhořená a ponořená do vody okamžitě uhasíná.

Zápalky byly ponechány plovoucí na hladině vody různě dlouhou dobu a bezprostředně po vyjmutí z vody byly osušeny (foukáním, otřením do kapesníku) a byl s nimi učiněn pokus o zapálení.

 

Slož na zápalce namočení do vody na 1 vteřinu se od hlavičky někdy vznítí a někdy ne. Záleží na tom, jak a jak dokonale osušíte vodu ze zápalky. Zápalná slož pak každopádně hoří tlumeným plamenem, silněji kouří a stává se, že před úplným vyhořením uhasne.

Slož na zápalce ponechané 1 minutu plovoucí na hladině vody navlhne. S menšími obtížemi třením o škrtátko lze zapálit hlavičku. Hlavička zápalky zvládne zapálit zápalnou směs, ta však někde za svou polovinou samovolně uhasíná. Během hoření také slož silně kouří.

Slož na zápalce ponechané 5 minut plovoucí na hladině vody navlhne natolik, že hlavička zápalky jde sice s námahou zapálit škrtnutím o škrtátko, ale už není schopná zapálit promočenou zápalnou slož, která navíc při dotyku barví.

Slož na zápalce ponechané 60 minut plovoucí na hladině vody se absolutně rozmočí. Zápalka je absolutně nepoužitelná.

 

Test s namočením byl zopakován, zápalky byly ovšem tentokrát následně sušené 12 hodin ve 28 st. C.

Zápalka namočená na 1 vteřinu nepředala hoření hlavičky zápalné směsi.

Zápalka namočená na 1 minutu vyhořelá celá, i když tlumeným plamenem.

Zápalka namočená na 5 minut hořela tlumeným plamenem a těsně před koncem vyhoření směsi samovolně zhasla.

Zápalka namočená na 60 minut má rozmočenou směs, která barví, při pokusu jí zažehnout došlo k rozpadu hlavičky zápalky.

 

Test č. 7 – Test větruodolnosti zápalky

Foukáním ze vzdálenosti 10 cm nelze již zažehnutou zápalnou směs zhasnout, a to ani ve fázi rozhořívání hlavičky zápalky.

 

Test č. 7 – Test odolnosti pouzdra na mechanické namáhání

Pouzdro ustálo:

– Nášlap dítěte bosou nohou 37 kg. (z pouzdra byl vyjmut obsah aby nebyl oporou materiálu).

– Shození z výšky 32 metrů na mlatovou cestu (s původním obsahem)

– Zašlápnutí obutou dospělou osobou do bahna (72 kg, 6cm hloubka bahna)

– Prudké vržení proti zemi (měkká hlína)

 

Pouzdro neustálo:

Prudké vržení proti pevné podložce (buková deska)

 

Hodnocení:

Pouzdro zápalek je kvalitně vyvedené. Odolné, i když není nejodolnější na trhu. Obsah 25 zápalek je dostačující, zápalky jsou funkční pro svůj účel, tedy zapalovat materiál schopný hoření. Výrobcem avizovaná větruvzdornost potvrzena základním praktickým testem. Větru zápalka odolává bezproblémově. Slabinou výrobku je umístnění škrtacích ploch z vnějšku krabičky, kde jsou vystaveny vlhku a mechanickému namáhaní. Tento nedostatek není kompenzován ani umístěním dalšího škrtátka uvnitř, ani konstrukcí zápalky, která by umožňovala škrtnutí o jakýkoli drsný předmět, například zoubkování po obvodu víčka. I krátkodobé namočení škrtátka vedlo k dočasnému znefunkčnění výrobku. Druhou slabinou je výrobcem uváděná voděodolnost zápalek. Zápalka odolává jen velmi málo vystavení vodě. Problém nastává už při vystavení vodě v rozmezí 1 až 5 minut. Škrtátko i zápalka po takovém namočení ztrácí dočasně svou funkčnost a nejsou schopny odolávat mechanickému namáhání.

Pro srovnání: testovaná zápalka, pyrotechnická zápalka SOLO Sušice, švédská větruvzdorná zápalka, větru a voděodolná zápalka TORNADO

 

Závěr:

Ačkoli to výrobce jasně uvádí na etiketě výrobku i své webové prezentaci, dle mého názoru utvořeného na základě mnou provedených praktických testů nelze tyto zápalky považovat za voděodolné. Za praktické nelze považovat ani umístění škrtátka z vnějšku pouzdra. Je-li totiž výrobek, tak jak je distribuován, ponořen do vody, prokazatelně od 60 vteřin pobytu v ní je následně dočasně nefunkční. Otázkou zůstává, jaké klade americká legislativa nároky na výrobky s označením „waterproof“. Pro mě tento výrobek v tomto ohledu a v porovnání s ostatními výrobky na trhu neprokázal vlastnosti, které by ho opravňovaly označovat se přívlastkem „voděodolný“.

 

Navrhovaná vylepšení:

Pro uživatele:

Vyházejte obsah krabičky a nahraďte ho kvalitním rastrovým škrtátkem, nejlépe ve dvou kusech. Vatu nahraďte menstruačním tamponem a zbytek prostoru vyplňte kvalitnějšími zápalkami. Výborná je kombinace vodě a větruvzdorných zápalek TORNADO se zápalkami, které lze zapálit škrtnutím o jakýkoli drsný povrch. Pokud jste estét/ka a vadí vám, že pouzdro má vzhled lékařské vzorkovnice na ranní hlen, odmočte etiketu a dovnitř si dejte po obvodu papír s vytištěným jakýmkoli vzorem. Ti šikovnější si tam můžou smotnout kousek víka od zásobníku na vejce, které nastříkáte lakem na vlasy a necháte uschnout nebo ho můžete namočit do rozehřátého vosku. U toho pozor, ať vám v létě neroztaje a neslepí zápalky k sobě. Také můžete pruh vystřihnout o jednu polovinu delší než je obvod pouzdra a po přehnutí jedné třetiny tuto ke zbytku pásky přilepit kanagomem. Získáte tak šikovný fidibus.

Pro výrobce:

Váš výrobek má několik zásadních vad. Například vaše zápalky nelze považovat za voděodolné, jsou pouze umístěné ve vodotěsném pouzdře. To ale není totéž. Zápalka mimo krabičku je vodou ohrožená stejně jako kterákoli jiná. Za deště, ve vlhku nebo s mokrýma rukama se tak bude člověk spoléhat na její voděodolnost a bude zklamán. Umístění škrtátka, které není dokonale voděodolné, zvenku na krabičku, je nerozumné. Přitom stačí samolepku se škrtátkem nepatrně zmenšit a vlepit jí dovnitř víčka nebo přikládat k zápalkám škrtátko ve dvou kusech tak, aby byly z bezpečnostních důvodů škrtacími plochami k sobě. Pokud se chcete i nadále chlubit tím, že jsou vaše zápalky voděodolné, změňte technologii jejich výroby. Především zvolte lepší povrchovou úpravu zápalné slože a umístění škrtátek.

 

Pro Vybaven.cz zápalky BCB SURVIVAL otestoval přední odborník na oheň, držitel 31 českých a světových rekordů – Petr Fiedor (HodněOhně.cz).