Dnes se podíváme na zakázkovou stavbu reflexní kuše Excalibur Micro 362 TD pro německého distributora Arrow in Apple, obsahující extra silná ramena, slušnou optiku a skvělé šípy.

 

Ale nejdříve již tradičně pohled do minulosti.

Bohatá a slavná, dnes už 40 letá historie značky Excalibur se začíná psát už na konci 70. let v Kanadě, kdy soutěžní střelec Bill Troubridge závodil s kušemi značky Astro Daco. Nebyl však spokojený se spoušťovým mechanismem, proto se rozhodl postavit spoušťový mechanismus vlastní. Následně postavil i celou vlastní kuši osazenou nadále rameny Astro Daco. Kuše byla velmi pěkná a úspěšná, proto jej mnoho jeho přátel požádalo, aby pro ně přesně takovou kuši vyrobil. Bill a jeho manželka Kath se tedy v roce 1983 rozhodli, že ve své garáži ve městě Kitchener v Ontariu, hodinu cesty západně od Toronta, budou vyrábět kuše. Tento skromný začátek nejenže naplnil jejich předsevzetí a sny, ale za čtyři desetiletí vedl mnohem dále, než si byli schopni představit. Odstartoval revoluci, na jejímž konci stojí ty nejznámější, nejpřesnější a nejlepší reflexní kuše, které byly kdy sestrojeny.

Prvním modelem, který Excalibur uvedl, byl prakticky ručně vyráběný model Relayer. Každý model byl odlišný a jedinečný. Vyráběl se v letech 1983-1985, s dřevěnou pažbou a ještě se sklolaminátovými rameny Astro Daco. Mnoho střelců si pochvalovalo jeho spolehlivost a bylo mnoho těch, kteří s ním lovili více než tři desetiletí téměř bez poruch!

 

Zleva dvě kuše Astro Daco Scorpion 140 lb, Excalibur Relayer 150 lb, Excalibur Exomax 225 lb a Excalibur Micro Suppressor 280 lb

 

V roce 1985 firma Astro Daco zkrachovala. To bylo pro nově vzniknuvší Excalibur velice nepříjemné. Troubridgeovi tedy skoupili všechna zbylá ramena Astro Daco, následně vložili své veškeré úspory do vývoje a navrhli a vyrobili ramena vlastní. A nutno podotknout, že se jim tento tah více než podařil. Vytvořili nejlepší reflexní ramena, která svět spatřil. Díky tomu v roce 1985 vznikl model Wolverine, který se vyráběl až do roku 1992. Měl dřevěnou pažbu, nová sklolaminátová ramena Excalibur o nátahové síle 150 lb a nejčastěji byl vyveden v šedo-hnědém kamuflážním zbarvení. Tento model stojí za počátečními úspěchy a budováním renomé značky.

 

Ne náhodou je letošní krásný výroční model ke 40. výročí Excaliburu pojmenován Wolverine, v šedo-hnědém retro camo vzoru s dřevěnými doplňky, právě jako pocta zmíněnému předchůdci.

 

 

 

 

V roce 1992 měl Excalibur vyděláno dostatek financí na to, aby mohl pořídit nová výrobní zařízení a představit revoluční řadu Exo. Exo je počátkem nejslavnější řady a období značky. Kuše dostaly hliníkové hlavy i hliníkový rail s vodící drážkou z taženého hliníkového profilu tak, jak jej známe dnes. Šlo o jednoduchou, trvanlivou a geniálně vymyšlenou stavbu kuše. Kuše byla snadno vyrobitelná, změnami délky railů vznikla široká řada kuší, od terčového Apexu s nátahovou silou 90 lb až po vrcholné modely Exomax/Equinox s nátahem 225 lb. To byly také první reflexní kuše, které v roce 2004 překonaly rychlost šípu 350 fps.

 

Šlo o dodnes těžko překonatelné typy co se spolehlivosti a přesnosti týče. Výjimkou nebyly sady ramen, které nastřílely hodně přes 100 000 ran bez poruchy. Kuše fungovala za všech podmínek, dokonce při lovech s teplotami hluboko pod -20°C. Excalibur vyhrával nejen všechna srovnání, ale byl bezkonkurenční i na světových kolbištích po téměř dvě dekády.
Řada Exo katapultovala Excalibur na špici. Úspěch byl tak velký, že stejně jako ve světě designu nebo umění, kde jsou ty největší počiny často napodobovány, byla často kopírována i řada Exo. Ať už to byly čínské snahy Jandao, Maximus,… nebo kanadský Middleton. Nikdo z nich neuspěl a nikdo z nich se ani náznakem nepřiblížil kvalitě, spolehlivosti a přesnosti Excaliburu řady Exo.

Soustřel Excalibur Exomax na 100 metrů:

 

Společnost rychle nabírala na obrátkách a během dvou desetiletí se z malé rodiné firmy začínající v garáži stala značka s výrobními prostory o rozloze 400 000 metrů čtverečních. I přesto Bill a Kath nikdy nezapomněli na své kořeny a sen vyrábět přesné a spolehlivé kuše nejvyšší možné kvality, které vtiskli do motta značky: „ Recurve, Simply Tough”.

Po řadě Exo, následovala rozměrově menší řada Matrix, která následovala trendy pro menší, skladnější kuši pro lovce. Opět obsahoval širokou plejádu typů, postavenou kolem ramen Matrix. Lišily se úhlem hlavy a délkou railů. Výkonová řada sahala od nejslabšího Matrix 310 až po Matrix 405, který byl v roce 2014 také první reflexní kuší, která překonala rychlostní hranici 400 fps.

 

V roce 2013 získala americká lukostřelecká společnost Bowtech, která vlastní také značky Diamond, Octane a Stryker, společnost Excalibur. Ačkoli někteří puristé byli nespokojeni s tím, že tento výrazně kanadský subjekt koupila větší americká korporace, transakce nakonec vedla k dalšímu růstu společnosti.

V roce 2015 byla představena nová řada Micro. Rozměrově nejmenší řada, která následuje požadavky trhu a lovců a je opět nabízena v širokém spektru výkonů, od Micro Short 308 až po extrémní Micro 400 TD.

 

 

 

 

O rok později, v roce 2016 začala řada Bulldog nahrazovat řadu Matrix. Rozměrově podobná s řadou Matrix, ale přinášející řadu zlepšení, zvýšení spolehlivosti a dalšího navýšení výkonnosti. Vrcholem nabídky se stal model Bulldog 440, který tak převzal žezlo nejvýkonnějšího modelu značky.

 

V roce 2017 uvedl Excalibur na trh systém Sound Deadening System u řady Micro Suppressor, díky němuž se tento model stává jednou z nejtišších moderních reflexních kuší.

 

Další zajímavou inovaci představil Excalibur v roce 2018 svými modely Take Down, kdy je možné rozebrat nebo složit lučiště a tělo kuše, posunutím jednoho tlačítka a sklopením nášlapného třmenu, bez nutnosti použít nářadí nebo velké síly. Rychlé a účinné řešení pro snadný transport i skladování kuše.

Ve stejném roce byla představena série Assassin, kde je nátah zajišťován posuvným záchytem, který sjede k tětivě, zachytí jí v klidovém stavu vpředu a integrovaným kličkovým nátahovým systémem je natažen zpět do své koncové polohy plného nátahu a zajištění.

Zdroj: https://thehorizontalzone.net/excalibur-assassin-400-td-review/
Published by Mike Lobus

Obě inovace pak cílí na kladkové kuše, které za posledních zhruba pět let prodělaly obrovský technický a výkonový posun. Jsou malé a nesmírně výkonné. Excalibur, aby držel krok, dosahuje vysokých výkonů opravdu velkými nátahovými silami. Ty jsou zajištěny novými, silnějšími rameny High Output, kdy je uváděna nátahová síla až 325 lb (reálně odhaduji na 400 lb). Tu se snaží výrobce negovat kličkovým nátahovým systémem Charger Crank, který natáhnete silou pouhých 12 lb. Je navíc tichý a umožňuje kuši i snadno a bezpečně vybít. Malé rozměry jsou pak zajištěny menšími rozměry řady Micro a možností kuši snadno rozebrat pro transport systémem Quick-Lock u typů Take Down.

Zdroj: https://thehorizontalzone.net/excalibur-assassin-400-td-review/
Published by Mike Lobus

Dále jsou kuše vybaveny kvalitními spoušťovými mechanismy Pro-Shot se systémem ADF proti výstřelu na prázdno nebo délkově i výškově nastavitelnou pažbou Tru Fit s velkým rozsahem nastavení, opět bez nutnosti použít nářadí. Kuše Assassin 400 TD pak obsahuje všechny tyto výše uvedené patenty. Že by ideální lovecká kuše?

 

 

 

 

Posledním příspěvkem Excaliburu do světa loveckých kuší je Excalibur TwinStrike. Jak už název napovídá, jde o dvourannou loveckou kuši. Taková myšlenka není nová a objevila se třeba v osmdesátých letech v pěkném fantasy filmu Lady Hawk (Jestřábí žena) s Rutgerem Hauerem a Michelle Pfeifferovou, kde hlavní hrdina Etienne of Navarre má právě takovou dvourannou kuši.

 

Pro lovce může jít o možnost, jak zasáhnout nebo eticky ulovit zvěř. Pro hobby střelce nebo preppery pak o zajímavou alternativu k zavedeným typům s něčím navíc.

 

 

 

Kuše je vybavena novým typem systému ADF Ceasefire, pro který jsou dodávány nové flat končíky typu Rhino. Na ty postupně přechází všechny kuše Excalibur.

 

Ke 40 výročí vypadá výrobní program následovně – ODKAZ.

Přičemž slabší modely Micro (Mag Air, MAG340, Micro Extreme a Wolverine) mohou posloužit jak pro začátečníky, tak pro soutěžní střelce a odkazují tak na samotný prapůvod kuší Excalibur. Mojí volbou by byl výroční model Wolverine, který považuji za vzhledově velmi zdařilý, výkonově vyvážený, dobře vybavený a za rozumnou cenu. Silnější řady Micro (380), řady TD, Assassin a TwinStrike jsou pak určeny k lovu.

 

 

 

Uvidíme jakým směrem se bude ubírat vývoj kuší Excalibur. Ale bude muset reflektovat trh a majoritní skupinu potencionálních kupců, kterou tvoří lovci. Kuše tedy budou muset být menší, výkonnější a uživatelsky přívětivější tak, aby mohly zaujmout co nejširší portfolio zákazníků. Nadále však musí zůstat spolehlivé, s dlouhou životností. Pro reflexní technologii věru nelehký úkol.

Nám se do redakčního testu podařilo získat stavbu Excalibur Micro 362 TD od německého prodejce Arrow In Apple. Jedná se o na zakázku sestavenou stavbu malé, skladné a výkonné kuše za přijatelnou cenu. V nabídce je dále mnoho základného vybavení, na kterém je možno dále stavět a kuši upravovat a individualizovat dle vlastních požadavků. A tak je nutné ke kuši v tomto testu přistupovat. Výčet dalšího možného vybavení, doplňků a úprav je pro kuše Excalibur nepřeberný. Proto některé chybějící věci neberu jako chybu nebo problém, pouze jako základ, na kterém se nechá do budoucna snadno stavět.

 

Tak tedy pojďme na to.

 

Přivítejte Excalibur Micro 362 TD.

 

Sestavení

Kuše Vám přijde úhledně zabalená s veškerým příslušenstvím a nutným nářadím (imbusové klíče). Díky sytému Take Down sesadíte lučiště a tělo kuše během několika vteřin. Nejdelší časovou operací je tedy nasazení, srovnání a dotažení optiky a osazení držáku šípů. Vše vám dle šikovnosti zabere necelých 10-15 minut času. Pokud budete osazenou kuši rozebírat a skládat do budoucna, půjde už jen o sesazení lučiště a těla, takže půjde o otázku pár vteřin. Hodnotím velmi kladně. +1

 

Vzhled

Vzhled Excaliburu je zároveň i trade mark značky. Hranatý rail z taženého hliníkové profilu obdélníkového průřezu, který je spojen s hranatou hlavou z hliníkové slitiny, na které jsou osazena dvě samostatná ramena. Od svých prvopočátků se ramena liší pouze rozměrem a tvarem a vzhledem zapažbení. Základní vzhled zůstává.

Stará ramena měla nejmenší reflexní prohnutí, které se postupně zvětšovalo, až dosahuje největšího prohnutí právě u řady Micro se silnými rameny High Output. Stejně tak se zvětšovaly koncovky nákončí pro oka tětivy. U ramen High Output jsou mohutné, zesílené typu Armor Tips. Ramena kuše v nataženém stavu nyní připomínají mongolský jezdecký luk. +1

 

Kuše je osazena menším, základním typem nášlapného třmenu, zde bez jakéhokoli měkčení a tlumení. Stejně tak kuše postrádá většinu tlumících prvků (tlumiče ramen Airbrakes nebo gumové tlumiče ramen) s výjimkou gumových dorazů tětivy R.E.D.S.. Veškeré zmíněné tlumící prvky lze ale dodatečně doobjednat, stejně jako nepřeberné množství aftermarket vybavení a úprav. Taktéž postrádám RIS lišty na přední části railu pro osazení příslušenství a absenci vodováhy.

 

Hlava je vzhledem k systému TD přesně CNC frézovaná, s pěkně vyfrézovanými odlehčeními, rail je přesný tažený duralový profil. +1

Černý elox hlavy i railu je velice pěkný. +1

 

Ramena High Output jsou také černá, s matnou povrchovou úpravou. Stejnou barvu a povrch má pažba. Ta je použita ze staršího typu Excalibur Matrix Grizzly Black Shadow, pouze doplněna decentním nápisem „Micro 362 TD“. Pažba nemá žádné měkčené části, pouze zdrsnění mohutným vystouplým rýhováním, v místě předpažbí a na rukojeti úchopu. Předpažbí doplňuje ochrana prstů proti jejich vniknutí do dráhy tětivy. Pažba je pevná, působí bytelně, nic nechrastí, nevrže. Vzhled ale vypadá levněji a nabízí pouze pevnou nenastavitelnou lícnici a zdrsnění na botce pažby. Tedy bez jakékoliv možnosti délkově nebo výškově nastavit pažbu. Umím si na kuši představit lepší pažbu s větším rozsahem nastavení. -1

 

Jinak pažba i celá kuše padou perfektně do ruky. Postoj je přirozený a velice stabilní. Pažba neklouže, váha je velice příjemně rozložená a i když kuše není konstrukce bull-pup a postrádá větší oporu v místě botky pažby, kuše díky dobrému vyvážení a lehké přední části nepřepadává dopředu. Toto je jedna z hlavních deviz Excaliburu, sedne téměř každému střelci. +1

Spoušťový mechanismus se záchytem shora je už taktéž legendární a stojí značnou měrou za přesností kuší Excalibur. Zde je jeho základní verze. Její chod je krátký, rychlý, přesný, bez jakéhokoliv namáčknutí nebo propadu. Odpor spouště byl v průměru 4 lb, tedy 1814 gramů a byl velice příjemný. +1

Vzdálenost prstu od úchopu je ale velice blízko a prst musíte mít nepříjemně skrčený. -1

 

Spoušťový mechanismus doplňuje externí systém ADF Guardian proti výstřelu naprázdno. To je u spoušťového mechanismu, který je u Excaliburu tradičně opatřen pouze manuální pojistkou značné plus, které nadále zvyšuje bezpečnost. +1

Výsuvné ovládání ADF ve tvaru „T“ se ale nepříjemně mele a má vůle. -1

Naopak uložení schránky spouště a na něm osazená rybina se systémem ADF a lištou pro osazení montáže optiky je pevná, bytelná a patří k dalším silným stránkám, které dělají Excalibur přesným, bytelným a spolehlivým.

Pokud mohu doporučit, zakápněte tyto čtyři šroubky pojistným lepidlem na závity například od Loctite a označte si jejich hlavičky ryskami. Budete mít jistotu, že se vám nic nepovolí, ani při osazení velké a těžké optiky, ani při častém střílení. +1

 

Na tomto kompletu je použitá optika, kušohled s rozsáhlou multiosnovou Arrow In Apple AIA Flex Range FRS 101-12 3-9 x 42 IR s 12ti hlavními podsvětlenými body a dalšími mezibody, která u takto výkonné kuše dovoluje střílet i na vzdálenosti za hranicí 120 metrů. Nevýhodou je jako u všech optik s druhou fokální rovinou to, že pokud nastřelíte jednotlivé body na přiblížení 9x a pak jej snížíte, nebude vám nastřelení sedět.

Stejně jako u kušohledů s cejchováním rychlosti vystřeleného šípu, byste i zde našli ideální hodnotu přiblížení, které by dalo přesné odskoky jednotlivých pinů v optice po 10ti metrových vzdálenostech. Optika je vybavena 5ti stupni intenzity červeného a 5ti stupni zeleného podsvícení osnovy. K vybavení patří i vyklápěcí ochranné krytky skel. Mezi kušohledy se tedy jedná o nadstandardní optiku a to jak svým přiblížením, rozsahem osnovy, tak příslušentvím. Tato optika v základním setu ode mě dostává palec nahoru. +1

 

Přítlak šípu je řešen klasickým plochým jazýčkem z pružinové oceli. Jednoduché, funkční, prověřené řešení. +1

 

Tětiva je černo-šedá, ladící ke kompletu kuše. Působí kvalitním dojmem, jen na okách se zhruba po 150ti ranách začíná rozjíždět omotávka. Celkově bude spolehlivost tětivy a ramen výzvou pro silné kuše řady Micro. Přes počáteční potíže první generace Micro, se každou další generací stávalo lepším a zavedená opatření zvyšovala jeho životnost a spolehlivost (jiný sklon uložení hlavy, rádius na koncích uložení, nová ramena HO,…). Zde jsou navíc ramena High Output, původně navržená pro nátahovou délku 10,6“ s rychlostí až 400 fps, pošetřena díky kratší délce nátahu 9,65“ s maximální rychlostí 360 fps. Pokud kuši zatlumíte a budete používat těžší šípy (např. 400 grainu a více), je velká šance zvýšit spolehlivost ramen a životnost tětivy. Tu osobně odhaduji u tovární verze kolem 300 – 500 ran a kolem 800 – 1000 ran u těch nejlepších tuningových, jako třeba ty od Jirky Klaboucha. Osobně mám na současné tětivě od Jirky přes 800 ran a myslím, že do 1000 ran ještě vydrží. To je na Micro, vzhledem k jeho síle a rychlosti, obdivuhodný výkon, který si nezadá se staršími Matrixy, Bulldogy.

 

Posledním velkým kladem je dodání 10ti kusů kvalitních karbonových šípů AIA ArcherOpterX v délce 16,5“ s přímostí trubky 0,001“, celkovou váhou 373 grs, mosazným inzertem, pěkným 100 grs hrotem, 2“ letkami Blazer ve žluto-žluto-modré kombinaci a plochým plastovým končíkem. +1

 

Technické údaje udávané výrobcem:

Rozměry 31,1 x 25,2 x (inch)
Délka 31,1 (inch) včetně nášlapného třmenu
Délka 27,75 (inch) bez nášlapného třmenu
Šířka 25,2 (inch)
Váha 6,75 lb
Délka nátahu 9,65 (inch)
Nátahová síla 290 (lb)
Rychlost 372,6 grs šípu 355 (fps)
Kinetická energie 141,4 (joule)

 

Hodnoty naměřené při testování:

Rychlost 355,6 grs šípu 364,6 (-5) (fps)
Kinetická energie 138,59 (joule)
Rychlost 372,6 grs šípu 359,2 (-5) (fps)
Kinetická energie (joule) 140,88 (joule)
Rychlost 407,8 grs šípu 344,4 (-5) (fps)
Kinetická energie (joule) 141,57 (joule)
Rychlost 475,6 grs šípu (fps) 322 (-5) (fps)
Kinetická energie 144,04 (joule)
Hlučnost (dB) (407,8 gr) nezměřeno
Soustřel 3 šípů na 25 metrů s oporou Ø 21,7 (mm)
Soustřel 3 šípů na 50 metrů s oporou Ø 27,3 (mm)
Odpor spouště Ø 4,0 (lb) 1817 (gramů)

 

Střelba

Ještě před samotnou střelbou se pojďme chvíli věnovat samotnému nátahu kuše a její nátahové síle. Reflexní kuše vám zkrátka nic neodpustí. Žádné odlehčení jako u kladkových kuší, síla s rostoucí délkou nátahu téměř lineárně stoupá až k jejímu maximu na záchytu. Jak bylo uvedeno výše, postupným trendem bylo zrychlování a zmenšování kuší. Nátahová délka je vzhledem k rozměrům kratší, ramena jsou tedy užší a musí být tedy silnější. Mnohem silnější. Excalibur uvádí nátahovou sílu 290 lb, tedy 131,5 kg. V reálu to bude ještě o něco více. Při měření během testu Excaliburu Micro Suppressor v časopise Arrow Trade Magazine z ledna 2018, bylo namísto výrobcem avizovaných 280 lb naměřeno 347 lb nátahu! Zdroj.

Pokud vezmu 362 TD s téměř shodnou nátahovou délkou a vyššími výkony než původní, testovaná generace Micro Suppressor, vychází mi, že reálná síla nátahu bude někde u 360 lb, tedy 163,3 kg! U silných ramen mám takovou teorii, že co rychlost v fps s 350 grainovým šípem, to samé číslo bude přibližně nátahová síla v lb. Takže u 362 TD budete lankovým natahovákem díky jeho kladkám, tahat polovinu této váhy. To znamená 180 lb, neboli metricky přes 81 kg. A to zhruba do výše vašeho hrudníku.

Většina soutěžních střelců co znám jsou bývalí sportovci, kteří jsou silově dobře vybaveni (tímto zdravíme Luboše Beláčka :)). Já osobně jsem se dvacet let věnoval silovým soutěžím a zápasení, ještě v současné době se udržuji běháním a cvičením. Nemám problém natáhnout i ty nejsilnější kuše, včetně výše zmíněného Micro 400 TD a 362 TD. Ale je rozdíl mezi natažením jednou a třeba 50x, 100x po sobě, je to i pro mě únavné. Proto si nedovolím kuši doporučit nikomu jinému, než tělesně zdravým a zdatným střelcům. Pro ostatní lze použít externí kličkový natahovák Charger Ex Crank. Tím se ale vytrácí jednoduchost a rychlost obsluhy. Pokud půjde o kuši na lov, je to asi v pořádku, natáhnete jednou a pak čekáte. Na časté střílení to ale pro většinu lidí opravdu nebude.

Osobně jsem loni na Mistrovství světa ve 3D ve slovinské Mokrici používal právě enormně silné Micro (cca 375 fps s 350 gr šípem), které jsme dali dohromady s Jiřím Klabouchem. Od Jirky jsem měl půjčené i pěkné kožené rukavice a od Luboše Beláčka pak vysoustružená rozměrnější duralová nátahová madla lankového natahováku tak, aby mi madla nemačkala prsty a dlaně. Díky tomu jsem byl schopen odstřílet tréninky, rozstřely, tři dny závodů po sobě a ještě finále. Úhrnem 275 ran.

 

Ptáte se proč tohle někdo dobrovolně podstupuje a proč by si někdo takovou kuši pořizoval?

Odpověď je jednoduchá. Přesnost.

Už při střelbě na 25 metrů jsem dosáhl zatím nejmenšího soustřelu ze všech doposud testovaných kuší. Střílel jsem právě dodanými šípy ArcherOpterX 16,5“.

Na 50 metrů jsem střílel s mými soutěžními šípy, tedy vybranými, ospinovanými a označenými produkčními šípy Black Eagle Excalibur Proflight 16“. Trochu jsem se pral s nastavením a počasí mi tentokrát moc nepřálo. Ale i tak jsem, stejně jako na 25 metrech, dosáhl zatím nejlepšího soustřelu ze všech testovaných kuší. Osobně jsem čekal ještě o trochu více, ale na čerstvě vybalený set jde o excelentní přesnost. Někdo se ptá jaký je rozdíl mezi takovýmto základním setem a vysoce vyladěnými nebo závodními custom kušemi. To, co jsem nyní nastřílel na 25 metrů téměř jednou dírou, je schopna závodní naladěná a skvěle fungující kuše předvést na 50ti metrech, to co základní Excalibur nastřílel na 50ti metrech, je závodní schopen nastřílet na 100 metrech.

A pak cena, zatímco takovýto základní set vyjde v přepočtu na 28000,- Kč (reálně méně, dostali jsme redaktorskou slevu), kompletní custom stavba mého soutěžního „Excaliburu“ stála zhruba dvojjnásobek, soutěžní kuše Jirky Klaboucha pak zhruba až trojnásobek. To je cena za snahu o co nejlepší přesnost.

Moje soutěžní kuše „Excalibur Micro“ pouze jako Micro vypadá, jinak jde o kompletní custom stavbu, kde je většina kuše postavena na zakázku – CNC frézovaná hlava a plný duralový CNC obrobený rail, ramena zesílená karbonem, custom tětiva, upravená spoušť, zakázkový náklop montáže, optika Vortex Crossfie II 3-12×56, lícnice z lepeného dřeva, výklopný a stavitelný hák pažby,… Za ní na fotce je pak testované Micro 362 TD.

 

Soutěžní speciál Jiřího Klaboucha „Dřevomor“, opět kompletní custom stavba – custom CNC hlava i rail, ramena zesílená karbonem, upravený spoušťový mechanismus, zakázková stavitelná pažba z tureckého ořechu, náklop HHA optimizer, optika Meopta ZD 4-16×44 RD…

 

Každopádně největší vliv na zvyšování přesnosti takovéto kuše budou mít zejména šípy, až potom optika, spoušťový mechanismus a další úpravy.

 

Měření

Na měření rychlosti jsem použil hradla Caldwell Ballistic Precision. Dle měření s jinými hradly máme zkušenost, že Caldwell proměřují zhruba o 5 fps více. Proto tedy naměřený údaj – 5 fps v závorce. Šípy použité pro měření byly BEE Excalibur proflight 16“ 355,6 gr, ArcherOpterX 16,5“ 372,6 gr, BEE 20“ 407,8 gr a BEE 22“ 475,6 gr.

 

Střelbu s oporou na 25 a 50 metrů jsem prováděl vsedě, ze střelecké stolice Caldwell Matrix. Celkem 5 sérií po 3 ranách na každou vzdálenost. Vždy 3 rány do jednoho terče, rozptyl měřen posuvkou v mm, největší rozteč opsané kružnice. Zaznamenán nejlepší výsledek (15 mm na 25 metrů, 19 mm na 50 metrů) a nejhorší výsledek (28 mm na 25 metrů, 39 mm na 50 metrů) průměr ze všech soustřelů (21,7 mm na 25 metrů, 27,3 mm na 50 metrů).

 

Hluk jsem měřil dvěma hlukoměry Parkside PDEME 130A1. Každý z jedné strany ramen, 1 metr vedle kuše v úrovni kladek, mikrofonem směřujícícm ke kuši. Opět 5 pokusů. Zaznamenán nejvyšší a nejnižší výsledek, průměr ze všech měření.

Odpor spouště jsem měřil váhou odporu spouště Trigger Pull Scale, opět 5 pokusů, zaznamenán nejvyšší (4,2 lb) a nejnižší výsledek (3,6 lb), průměr ze všech měření (4,0 lb).

 

Závěr

Jak již jsem avizoval na začátku, Excalibur Micro 362 TD je zajímavou stavbou vstupní bránou do světa reflexních kuší Excaliburu, ať již pro střelce, kteří začínají a chtějí vyloženě to nejlepší už ihned na startu, tak pro ty, kteří jej postupně plánují ladit, upravovat a vylepšovat. Platforma Excaliburu nabízí největší množství budoucích úprav a doplňkového vybavení. Za příznivou cenu tak získáte skvěle zpracovanou a přesnou kuši se skvělými vlastnostmi a vybavením.

 

 

 

Klady:

+ jednoduché složení
+ jednoduché rozložení
+ skladnost, možnost snadné přepravy
+ skvělé zpracování
+ vzhled
+ stabilita a vyvážení
+ spoušťový mechanismus
+ velmi dobrá optika
+ špičková přesnost
+ velmi slušné výkony
+ nepřeberná možnost úprav
+ jednoduchost servisu a oprav
+ cena náhradních dílů
+ reklamační servis Excalibur a péče o zákazníka

 

Zápory:

– starší typ pažby
– vzdálenost jazýčku spouště od úchopu
– absence tlumících prvků
– absence vodováhy
– velká síla potřebná k nátahu
– vyšší hlučnost

 

Celkové hodnocení 86/100

 

 

Pro Vybaven.cz testuje a píše Daniel Mrázek.

 

 

Nezapomeňte vstupovat do nově vznikající FB skupiny, věnované výhradně kušostřelbě s výrazným přesahem do 3D turnajů u nás a ve světě – KUŠOSTŘELBA CZ/SK

 

Poděkování:

Poděkování patří panu Haraldu Nischanovi z Arrowinapple.com za přístup a ochotu při koupi kuše na test.

 

Zdroje fotografií:

https://www.arrowinapple.com

Homepage

https://thehorizontalzone.net/excalibur-assassin-400-td-review/
https://www.ezflipmags.com/Publications/ArrowTrade_Magazine/64/#p=71
http://www.crossbowmen.com/index.htm.excalibur.html
archiv autora