Přinášíme Vám další článek, kde budeme čerpat ze zahraničního webu Backpackers.com. Podíváme se na opravy outdoorového oblečení, které potěší každého, kdo tráví v přírodě volné chvíle a snaží se pečovat o své vybavení a oblečení. Drobné vady, které nejsou výrobními, se mohou objevit velice snadno – stačí se chytit o větvičku nebo ostřejší kámen. Miniaturní trhliny a praskliny nebývají problémem, ale vytváří slabé místo, které může přerůst ve významný problém, který Vám slušně pokazí jinak pěkné odpoledne. Je tedy vhodné zasáhnout hned na začátku a takové „ranky“ okamžitě ošetřovat.

Druhou kapitolou je potom oprava opotřebovaných zipů a bot, kde musíme zhodnotit náklady na opravu s náklady na koupi nového produktu.

V tomto článku naleznete videa od Kristin Hostetter, redaktorky Backpackers.com, která Vám ukáže, jak si doma můžete vyspravit své vybavení a ušetřit tak čas, peníze a případné nepříjemnosti. Stačí Vám k tomu dvě základní věci. Záplatu a lepidlo na švy. Oba produkty naleznete v outdoorových obchodech například pod názvy: „Opravná samolepící páska“ a „SeamGrip TM“. Na opravu podrážek potom existuje přípravek „Freesole TM“ nebo „Shoe Goo“.

 

1. Díra ve spacáku

Pokud se Vám ve spacáku udělala trhlina, je vhodné ji zalepit. Očistěte místo v okolí díry, vemte záplatu a přilepte. Pokud chcete mít jistotu, že se záplata nezačne odlupovat, tak její okraje můžete vyladit lepidlem na švy.

 

2. Díra v karimatce

Pokud máte nafukovací karimatku, určitě na podobnou věc nechcete narazit uprostřed týdne ve vysokách horách. Místo očistěte trochou alkoholu a smíchejte si lepidlo na švy s trochou vody. Vzniklou pastu namažte na díru, přelepte záplatou a směrem od středu vymačkejte vzduch. Zalepenou díru poté zatižte a nechte schnout maximální možnou dobu. Okraje záplaty poté také můžete přelepit.

3. Oprava švu

Pokud se Vám zdá, že Vaše švy trochu protékají, případně pokud nemáte švy podlepené a chcete, aby byly voděodolné, můžete je snadno a levně vylepšit. Stačí si vybrat správné lepidlo na švy a pěkně si je podlepit sám.
SeamGrip TM se hodí na většinu bund a hrubších látek, SilNet je potom vhodný na kluzké tkaniny použité na stanech. Pro aplikaci používejte štětec, jinak švy neutěsníte nikdy dokonale.

4. Výměna zipu (jezdce)

Někdy se poštěstí a jezdec zipu prostě praskne nebo se zčistajasna ztratí. Je potřeba si sehnat jezdce o správné velikosti (ta je obvykle schována miniaturním písmem někde na těle jezdce) a sehnat si malou krytku spodního konce zipu. Zeptat se musíte v galanteriích, ale nejde o žádný problém. Kleštičkami si potom připravíte zip pro výměnu jezdce a novým dílem vše spravíte.

5. Oprava zipu

To určite znáte. Někdy se zip špatně zapíná, zoubky do sebe nezapadají a bunda/batoh se permanentně rozepíná. První věcí, kterou zkuste, je lehce kleštěmi přimáčknout jezdce a obnovit tak jeho zapínací schopnost. Je zábavné vědět, kolik lidí bojuje se zipy a jejich špatným zapínáním, když je tak snadné to opravit. Pokud tato finta nepomůže, vraťte se k bodu 4!

6. Impregnace bundy

Toto téma je velice ožehavé, nicméně se pojďme podívat na jedno velice triviální řešení. Většina látek je z výroby ošetřena metodou zvanou WRT (Water Repelent Treatment). Pokud vidíte, jak se Vám voda do bundy vsakuje, je potřeba bundu ošetřit znovu, jelikož tato vrstva se užíváním může vytratit. S výběrem impregnace si nechte poradit v obchodu (nebo si počkejte na naše připravované recenze. Pozn. red.)

7. Dírky v oblečení

Malé dirky se dají opravit během vteřiny a měli byste si tak udělat čas na jejich opravu, než se zvětší a začnou Vás opravdu štvát. Malířskou páskou podlepte dírku zespodu a zastříhněte vyčuhující nitě/látku. Celou díru pak potřete lepidlem na švy a nechte uschnout 24hodin než sundáte pásku.
Vypadá to sice poněkud hnusně, ale pokud máte funkční kalhoty, které Vás mají chránit před větrem i sněhem a během výstupu potřebujete oblečení spravit, může to pro Vás znamenat velké vítězství.

8. Oprava síťky ve stanu

Je pravda, že síťka se snadno protrhne a může být vhodné ji opravit – kvůli hmyzu například. Určitě to zvládnete sami a během pár minut budete zase mít stan bez přítomnosti „komoušů“. Látkové záplaty o stejné velikosti a tvaru prostě jednoduše přilepte přes trhlinu z obou stran a jejich okraje přetřete lepidlem na švy.

9. Oprava podrážky

Tato oprava je už pro opravdové fajnšmejkry. Pokud si na pohorkách ochodíte podpatek a budete chtít podrážky obnovit, tak věřte, že je to možné. Postavte si botu jako na videu a z malířské pásky si vyrobte ohrádku kolem ochozené oblasti. Nalijte do vzniklého rybníčku přípravek na opravu podrážky a plastovým nožíkem to trochu namažte i na gumu, aby to lépe drželo.

10. Zapomeňte na okopané špičky

Pokud Vaše boty nemají ochranu špičky, mají špičku masivně okopanou nebo se bojíte, že je jinak poškodíte, můžete opět zkusit použít trochu fantazie a kreativity a prodloužit život svých bot. Malířskou páskou si vyznačíte oblast, kde budete chtít ochranu aplikovat. Šmirglem povrch zdrsněte (jen to nepřehánějte) a očistěte špičku alkoholem. Pak namažte označenou oblast přípravkem na podrážky a hezky rozetřete (buď pěnovou houbičkou nebo něčím obdobným).

Pokud se do jakékoliv opravy pustíte, nezapomeňte to nafotit a napsat o tom na FORUM.VYBAVEN.CZ !!!

Zdroj:
http://www.backpacker.com/skills/gear-repair/fix-it-how-to-repair-hiking-gear/