Paracord je dobře známou věcí všem dobrodruhům a mnoho z nás se bez něj téměř neobejde. Víte, ale co přesně Paracord je, jak vznikl a jaké existují varianty? V tomto článku se podíváme na teorii o Paracordu a rozšíříme si trochu obzory.
Paracord je vlastně složeninou z termínu „Parachute Cord“ (u nás prostě padáková šňůra), který byl používán na armádních padácích už ve 2. světové válce. Kromě použití přímo na padácích, se tato šňůra používala napříč celou armádou ke všemožným účelům, až se nakonec dostala do rukou i civilistům. Postupem času se konstrukce vylepšovala a v současnosti narazíte především na tzv. Type III. Jelikož původní vojenská norma již není platná, tak se objevuje mnoho různých variant.
Technologie
Struktura šňůry stojí za jejím širokým použitím. Podle původního armádního receptu, jsou v základu zřetelné dvě vrstvy. Vrchní nylonový oplet se skládá z desítek vláken opletených kolem středu.
Střed potom obsahuje několik bílých nylonových vláken vložených volně vedle sebe. Každé středové vlákno je tvořeno 2-3 menšími stočenými prameny.
Díky tomuto složení je Paracord velmi pružný a ohebný, při zachování opravdu solidní nosnosti a nízké váhy. Pokud je potřeba, můžete si z Paracordu vypreparovat i středové nitky a použít je tam, kde by byl samotný paracord příliš silný (rybaření, sešívání). Jelikož nylon je opravdu odolný a nevadí mu vlhkost ani dlouhodobé skladování, tak ve velké míře nahrazuje alternativní přírodní materiály.
Mimochodem, věděli jste že, při misi NASA byl Paracordem opraven Hubbleův teleskop?
Současnost
V současnosti seženete pod jménem Paracord spoustu různých druhů šňůr. Je tedy možné, že budou mít jinak tvořené jádro, nebudou z nylonu a případně budou jinak „ochuzeny“. Nicméně se dá velice snadno zakoupit kvalitní Paracord 550, který je asi nejběžnější variantou vhodnou pro běžné účely.
Paracordu je více druhů, jak můžete vidět v tabulce. Číslo za Paracordem označuje jeho nosnost. U běžného Paracordu 550 to je 550lb, což se rovná cca 249kg. Průměr Paracordu 550 jsou 4mm.
U nosnosti počítejte s tím, že šňůra je nejslabší v ohybech. Pokud použijete běžný lodní uzel, který provaz oslabuje o cca 25%, má Paracord 550 stále nosnost nějakých 186kg. Vaši váhu staticky pořád udrží, ale nesmíte se na něm houpat nebo jinak blbnout – jinak se Paracord doslova „přetaví“ v nejslabším místě.
V komerční verzi Paracordu se mohou středová vlákna splétat pouze ze dvou nitek a obvykle se jich ve středu používá 7. Barevné kombinace opletu nemusí být pouze vojensky „nudné“, ale narazíte i na různé vzory v pastelových barvách, multi-color šňůry, reflexní šňůry a další.
Shock Cord
Tato varianta se volně vyvinula z Paracordu a vytvořila zcela elastickou variantu této šňůry. Můžete jí najít pod mnoha názvy jako „bungee cord“ nebo „elastic rope“. Zachovává si většinu oblíbených vlastností Paracordu, ale umožňuje větší průtah, takže se dá použít i k utahování a lepší fixaci dvou předmětů k sobě.
Střed této šňůry tvoří gumové jádro, které má 100% elasticitu a takový provázek má stále vcelku vysokou nosnost (šňůra s průměrem 3mm až 45kg)
Použití
Jak jsme si řekli, způsobů jak použít Paracord je MILION. Stavba přístřešku, rozdělání ohně, náhradní tkaničky, upevnění nákladu, pasti, vlasec, improvizované lano na slaňování a mnoho dalšího. Každý, kdo se pohybuje po lesích a v divočině jistě ví, že je vhodné mít u sebe vždy kousek této šňůry, která se může kdykoli hodit.
Z tohoto důvodu se začala uplatňovat velmi praktická metoda, kdy si „rezervní kousek šňůry“ upravíte do podoby, kterou můžete mít stále u sebe. Nejjednodušším způsobem je omotání kolem něčeho, ale mnohem elegantnějším způsob je z Paracordu uplést náramek nebo nějaký malý přívěsek. Náramek může obsahovat mezi 2,5-5m Paracordu, který je velice kompaktně sbalen, a mohu ho mít neustále s sebou.
Kde zakoupit Paracord?
Doporučujeme navštívit stránky obchodu PARACORD.CZ, ve spolupráci s kterým chystáme nyní celou sérii užitečných návodů. V tomto e-shopu si můžete objednat kvalitní Paracord 550 v mnoha barevných variantách a seženete zde i veškeré potřebné doplňky (spony k náramkům, korálky).
Pokud se Vám nechce z Paracordu plést na vlastní pěst, najdete zde i hotové náramky, pásky, vodítka pro psy či přívěsky. Zajímavostí z jejich sortimentu je potom svítící Glow Cord, elastický Shock Cord a tenký Micro Cord.
Pokud budete kupovat Paracord jinde, případně ze zahraničí, dejte si pozor, že se jedná o kvalitní Paracord 550. Nelze zaručit, že si výhodně nekoupíte 100m Paracordu a při prvním použití nezjistíte, že je to jen laciná kopie.