Duct tape, neboli vodě odolná textilní lepící páska, je jedním z nejužitečnějších kousků výbavy, který s sebou můžete nosit. Rozsah jejího použití je omezen jen vaší fantazií a když potřebujete něco nouzově opravit v terénu, tak nenajdete lepšího společníka. Pojďme se tedy podívat, k čemu všemu se vám duct tape může v terénu hodit.

 

Opravy

První použití, které se přímo nabízí, jsou opravy vybavení. S Duct tape můžete slepit díru v bundě nebo ve stanu, udržet na místě odpadávající podrážku, nebo dokonce zastavit únik vody z prasklého hydratačního vaku.

 

Někteří odvážlivci dokonce spravují s duct tape i díry v lodi.

 

 

Textilní páska vám taky poslouží jako nouzová náhrada jazýčku u zipu. Pokud zkroutíte větší kus pásky, může na nějaký čas nahradit roztrženou tkaničku.

 

Důležité je uvědomit si, že i když můžete s duct tape spravit téměř cokoliv, není to oprava, která vám vydrží na věky věků. Většina textilních pásek není odolná vůči UV záření, což je u outdoorového vybavení jasná nevýhoda. Po návratu z terénu tedy musíte vymyslet trvanlivější řešení. A jestli se vám páskové „záplaty“ na vybavení líbí, tak už při nákupu duct tape vybírejte pásku, u které výrobce uvádí, že je na venkovní použití a tedy odolná UV záření.

 

Úprava a výroba vybavení

Jak už bylo řečeno, s použitím duct tape jste omezeni pouze svou fantazií. Na internetu najdete asi milion návodů, jak z duct tape vytvořit všechno od pouzdra na nůž, přes houpací síť až po turistickou krosnu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Použitelnost některých takových předmětů je diskutabilní, ale krásně demonstrují, že když má člověk představivost, tak si vystačí s málem. Pojďme se ale podívat na trochu praktičtější použití duct tape.

    • Krotitel popruhů – Pokud máte na batohu dlouhé popruhy, které plandají všude okolo a překáží vám, není nic jednoduššího, než nepotřebný kus popruhu smotat a oblepit páskou.

 

  • Vodotěsný uzávěr – Jednou z hlavních vlastností duct tape je vodě odolnost. Můžete tedy pásku použít k vytvoření vodotěsného uzávěru například pro krabičku, ve které skladujete pomůcky k rozdělání ohně. Nebo s ní můžete zapečetit pytlík nedojedeného jídla, takže není potřeba zbytek jídla vyhazovat nebo riskovat, že se vám rozsype v batohu.
  • Prevence proti puchýřům – Máte nové nerozchozené boty, nebo naopak staré rozedrané, které vám dělají puchýře? Stačí přelepit problémovou část boty textilní páskou a její hladký povrch sníží tření mezi nohou a botou na minimum. Jestli se k dané části boty nemůžete dostat (například v oblasti špičky), je možnost pásku nalepit přímo na nohu. Nezapomeňte ale, že páska nedýchá, takže je potřeba čas od času pásku sundat a nechat kůži provětrat.
  • Rozdělání ohně – Duct tape velmi dobře hoří. První volbou pro rozdělání ohně by pochopitelně vždy měly být přírodní materiály, ale když už duct tape nosíte jako stálou součást výbavy, je dobré vědět, že v nouzi můžete kousek pásky použít jako podpalovač.
  • Náhrada za návleky – Pokud se prodíráte sněhem nebo mračny krvežíznivých mušek a do bot a nohavic se vám dostává něco, co tam rozhodně nechcete, stačí pomocí duct tape přilepit konce nohavic k botám. Soutěž krásy s tím rozhodně nevyhrajete, ale ušetří vám to spoustu kousanců od otravného hmyzu nebo oblečení mokré od sněhu.

 

První pomoc

S duct tape můžete opravit nejen své vybavení, ale do jisté míry i sebe. Jestli nemáte po ruce vhodnější vybavení, dá se duct tape použít jako náhražka za motýlkový steh nebo náplast. A i když lékárničku máte, tak se duct tape bude hodit, protože vám pomůže udržet náplast nebo obvaz na místě a ochránit ránu před vodou. Pokud máte někde zabodnutý trn nebo žihadlo a nemáte pinzetu, můžete čtvereček pásky lepivou stranou jemně přiložit na vyčnívající kousek trnu/žihadla a snadno tak cizí předmět z kůže vytáhnout.

U první pomoci to raději ale s kreativitou nepřehánějte. Na youtube najdete řadu video návodů, které vás budou přesvědčovat, že se duct tape dá použít například k vytvoření dlahy. Ve videu lidé ke „zlomené“ končetině přiloží dva klacky, k jednomu chytnou konec duct tape a pak začnou pásku škubáním odmotávat z role. Zkuste si to ale u skutečné zlomeniny a za každé takové škubnutí zlomenou končetinou dostanete pořádně vynadáno. Pacienta byste neměli svým pokusem o ošetření ještě více zmrzačit, takže jestli zrovna nejste uprostřed Amazonského pralesa, bez možnosti brzké záchrany, tak se o podobné kousky raději nepokoušejte.

Jak pásku skladovat?

Nosit v batohu celou roli duct tape není moc praktické. Role zabírá zbytečně moc místa a papírová cívka znamená zbytečné gramy navíc. Máte tedy několik variant. První je „vykuchat“ cívku, aby se role pásky dala zmáčknout do placky, čímž se ušetří nějaké místo a váha. Pokud ale chcete mít kousek pásky neustále u sebe, tak tahle varianta je stále příliš objemná na každodenní nošení. Pro tento účel je asi nejlepší vzít starou kreditní kartu a pásku namotat na ni. Dostanete tak duct tape v plochém provedení, které se vám vejde i do kapsy. Poslední variantou je namotat pásku na předměty, které s sebou nosíte do přírody pokaždé, ať už jde o propisku, trekové hole, svítilnu nebo lahev na vodu.

Bonusová fakta z historie

Víte kde se Duct tape vzala? S nápadem na pevnou a voděodolnou textilní pásku přišla dáma jménem Vesta Stoudt. Vesta za druhé světové války pracovala v továrně na munici, kde měla na starost balení granátů. Bedny od granátů měly spoje zalepené papírovou páskou a následně se zavoskovaly, aby se ke granátům nedostala vlhkost. Kousek papírové pásky přečníval, aby voják mohl trhnutím za pásku rozdělat zavoskovaný spoj. Problém byl v tom, že papírová páska toho moc nevydržela a často se ten přečnívající kousek pásky utrhl. Vesta měla dva syny v armádě a věděla tak, že pro vojáky může být takové selhání smrtelné, pokud se rychle nedostanou k munici ve chvíli, kdy je to potřeba. Vesta Stoudt tedy přišla s nápadem nahradit papírové pásky páskou textilní. Nápad předala svým nadřízeným, kteří ji za nápad pochválili, ale tím to skončilo. Vesta se naštěstí nevzdala a napsala dopis prezidentovi Rooseveltovi a najednou se daly věci do pohybu.

Výrobou pásky byla nakonec pověřena firma Johnson & Johnson kterou dnes znáte hlavně z kosmetických výrobků. První pásky neměly oficiální jméno, ale přezdívalo se jim Duck tape, kvůli jejich vodě odolnosti (duck = kachna) a kvůli materiálu, ze kterého byly vyrobeny (v angličtině se nazývá duck cloth). Dnešní pojmenování Duct tape pochází z toho, že po válce Američané pásku ve velkém používali k opravě vzduchového potrubí (air duct). Duct tape se nakonec stal registrovaným obchodním názvem jednoho konkrétního výrobku, ale pojmenování se uchytilo natolik, že se dnes používá jako označení pro všechny vodě odolné textilní pásky.

 

Duct tape hrála významnou roli v záchraně posádky Apollo 13. Po poškození servisního modulu se posádka musela přesunout do lunárního modulu. Lunární modul byl ale určen pouze pro dvě osoby, takže filtry oxidu uhličitého nezvládaly situaci, kdy byla v modulu celá posádka. Produkci CO2 celé posádky by pokryly filtry z velitelského modulu, které ale byly čtvercové a neseděly do kulatých slotů v lunárním modulu. Problémy s kompatibilitou technici NASA vyřešili ponožkou, plastovým obalem a velkým množstvím Duct tape.

 

A na závěr tu máme pro pobavení pár šíleností, které se dají s duct tape vytvořit: