Kanaďané jsou proslulí svou slušnou, milou a nekonfliktní povahou. Jak to tedy vypadá, když přes 4500 policistů v Montrealu zahájí stávku? Musíme říct, že velmi barevně ?
Když politici v Montrealu sáhli výrazným způsobem policistům na penze, inspirovali se policisté u Gándhího a zvolili metodu nenásilného odporu. Odložili kalhoty svých uniforem a místo toho začali nosit maskáčové kalhoty. A neomezovali se jen na skutečné maskovací vzory, naopak jste častěji narazili na civilní „maskáče“, které hrály všemi barvami.
Tento protest začal už v roce 2014, kdy v Quebecu prošla reforma zákona o penzích. Politici se tak snažili vyřešit díru v rozpočtu, kterou ale měli ze svých kapes „zaplácnout“ příslušníci státních složek, jako jsou policisté a hasiči. Řada hasičů na reformu reagovala odchodem do předčasného důchodu, ale policisté v Montrealu se rozhodli problém zviditelnit.
Ne vždy se ale setkali s pochopením, zejména když někteří z nich dorazili ve svých „vylepšených“ uniformách na státní pohřeb Quebeckého premiéra Jacquese Parizeaua.
Jak to bohužel v politice bývá, místo toho, aby se zákonodárci zamysleli nad tím, co se udělalo špatně a pokusili se s policisty dohodnout, snažila se Liberální strana protlačit zákon, který by stávkující policisty pokutoval ve výši 500 až 3000 dolarů denně za nošení maskáčových kalhot. Takový zákon ale neprošel a nyní to vypadá, že se policistům trpělivost vyplatila. Po třech letech pestrobarevné stávky konečně usedají k vyjednávacím stolům a podle zatím úspěšných vyjednávání to vypadá, že brzy už kanadské policisty uvidíme jen v jejich uniformách.
Co si o takovém způsobu stávky myslíte? Byl to jediný způsob obrany, jak tvrdí odbory? Nebo šlo o znevažování uniformy, které ztěžovalo občanům identifikaci toho, zda před nimi stojí skutečný policista?