Dnes pro vás máme velký přehled hydrografických dílen a reálné ukázky jejich práce.

Ale ze všeho nejdříve – co je to vlastně hydrografika neboli vodní tisk? Určitě to někdo z vás viděl v shortsech na youtube. Do vodní lázně se ponoří nějaký předmět, například pažba, helma či nějaký ten autodíl a za pár vteřin se vytáhne kompletně potištěný fantastickým printem. Je to rychlé, je to snadné, je to krutě vypadající… Pravdivé je však pouze poslední tvrzení. Ale k tomu se dostaneme. 

 

Proč se vlastně vodní tisk dělá? Z několika důvodů. Může jít o renovaci starších popraskaných dílů, ať už pro vlastní pocit, nebo před prodejem. Sjednocení vzhledu, kdy nějaká nová součástka se dá sehnat jen v jiné barvě, ale vy chcete kompletní sladění. A nebo se pomoci vodního tisku můžete odlišit od jiných uživatelů a posunout svou srdcovku na zcela jinou úroveň. To vše si právě ukážeme. 

Nicméně rovnou na úvod si musíme říct to nejdůležitější – NEZKOUŠEJTE TO SAMI. Nekupujte si fólii a chemické reagenty ve snaze udělat to doma ve vaně. Ztratíte peníze a čas, a nakonec to stejně za vás budou muset předělávat profíci. Samotné ponoření do vodní lázně je totiž jen jeden mnoha kroků, které MUSÍTE udělat, aby výsledek byl alespoň nějak ucházející. Shodují se na tom všichni oslovení profíci. Náš dotaz, zda to vůbec lze udělat doma, je nesmírně pobavil. Hydrografika je především o lakýrnické práci. X hodin pískování a broušení, namíchání a nesení podkladu ve správném odstínu, aplikace fólie a následně několik cyklů lakování, sušení a zase lakování. Je to náročné, pracné a tudíž i drahé. Určitě se ozve někdo, kdo řekne, že jeho kámoš to dělá v garáži za basu piv a dva rumy, ale to po přečtení článku opravdu nebudete chtít riskovat.

V našem testu jsme vycházeli ze základního vědeckého přístupu: Shit in = Shit out. Našim cílem proto bylo vyselektovat podobné garážové všeuměly a zahrnout do testu především ty nejlepší z nejlepších, jejichž práci bychom pak rádi prezentovali nejen na stránkách, ale i na mezinárodních soutěžích. Oslovili jsme společnosti, které měly “výlohy” na internetu, ať už Facebook či instagram, a pravidelně je aktualizovaly. Dávalo to naději, že práce bude odvedena kvalitně a bez zbytečných problémů. Nezafungovalo to zcela na 100%, v některých případech komunikace hodně vázla, ale podařilo se nám test doklepnout do konce a zde máte vyselektované výsledky. A ty, musím říct, jsou fantastické. Pojďme se na to podívat.

 

 

HG Hydrografika

 

První oslovenou společností byla slovenská HG Hydrografika. Jedná se o kolos se 13 lety praxe. Na svém webu nabízí jak širokou škálu vzorů, tak umožňují zákazníkům vytvořit si vlastní. Tedy fotku, firemní logo, seznam sponzorů, či oblíbený maskáč. Možné je všechno, vždy je to jen otázka ceny a smyslu. Mají obrovské zkušenosti nejen s úpravou plastových dílů do průmyslu, ale celkem pravidelně tisknou i lovecké zbraně, cyklo helmy, luky, volanty, ale třeba i vánoční koule. 🙂

 

Udělali toho už tolik, že bude daleko jednodušší, pokud půjdete na jejich Facebook a podíváte se sami. 

Komunikace s nimi byla absolutně bezchybná. Poslali jsme jim dvě kuše, soutěžní Excalibur Matrix Custom a kladkovou bestii Darton Toxin 150 RD Custom.

Můj soutěžní Matrix se stavěl ve stylu “co dům dal”. Ramena měla odlišné maskovaní než pažba. Duralový rail od Luboše Beláčka v modrém eloxování. Protože se mu válel v dílně starý a nevyužitý. A k tomu všemu navíc černé doplňky. Byl z toho ve výsledku podivný kočkopes, takže HG Hydrografika dostala jednoduchý úkol. Sjednotit to dohromady, nejlépe v modrém Krypteku. Žádné další požadavky, vše ostatní bylo zcela na nich a udělali to kompletně “na klíč”. 

 

 

V průběhu práce jsem dostával fotky jednotlivých kroků, takže některé z nich vám tu mohu ukázat. Například takto probíhalo pískování dílů. 

 

A zde se vyskytl problém. Původní kamufláž prosvítala skrze podkladovou barvu. 

 

Já bych to neřešil, ale oni na tom pracovali další dva dny, než to kompletně schovali a mohli nanést samotný potisk. No a jaký je výsledek? Fantastický! 

 

Všimněte si, jak vystínovali hrany ramen kuše, aby to ladilo s černými doplňky. 

 

Vzhledem k tomu, že se jedná o soutěžní kuši, která pravidelně dostává zabrat v terénu, zvolili matný lak. A tady je výsledek. Musím říct, že je to skvělý pocit, když za tebou na soutěžích chodí jiní účastníci s prosbou o vyfocení kuše a dotazem, kdo to dělal. Fantastická práce! 

 

Druhá kuše, unikátní Darton Toxin, byla dlouho chystaná srdcovka od Daniela Mrázka, kde cena úprav dávno překročila cenu samotné kuše. Hydrografika tak byla třešničkou na tomto jedovatém dortu. K potištění bylo zasláno rovnou několik dílů, některé dokonce pogumované, takže opět šlo o poměrně solidní oříšek. Tady jsou vidět spolu s rameny mého Matrixe.

 

Vzor byl zvolen poměrně odvážný – červená hadí kůže. Trochu jsem se obával, zda to nebude “příliš”, ale vzhledem k velikosti jednotlivých dílů a matnému laku se to nakonec ukázalo jako zbytečná obava.

 

Jen nanesené pogumování se muselo odstranit, přičemž fotka této operace, zaslaná do facebookové skupiny KUŠOSTŘELBA CZ/SK (kam, mimochodem, doporučuji vstoupit), vyvolala vlnu paniky. :)))

 

Výsledek však byl natolik podařený, že Danielův článek o této kuši na Crossbownation vyvolal obrovský ohlas a byl několikrát zvolen mezi nejzajímavější události dne. Myslím, že naprosto oprávněně.

 

Sám Daniel to hodnotí také velmi pozitivně: “Je to parádně odvedená práce! Kvalitní zpracování a výsledný vzhled posouvá tu kuši o další kus nahoru. Spojení názvu Toxin, výkonu kuše a vzhled hadí kůže pasuje perfektně.”

Cena takové úpravy u HG Hydrografika se pohybuje kolem 200 Eur bez DPH, ale samozřejmě záleží na náročnosti odvedené práce, počtu strávených hodin, zvolené fólie atd. Nejjednodušší bude je kontaktovat a poptat se. Na Facebooku odpovídají v podstatě obratem a poskytují všechny informace podrobně a přehledně. Všechny díly jsme dodávali tak, jak byly, včetně jednotlivých nálepek, gumových záslepek apod, odstraňovali nebo přelepovali všechno oni sami. Prostě na klíč. Pošlete to tam, ujasníte si představu a pak už jen čekáte na perfektní splnění své vize. 

 

Hydrografika Medvěd hydrodesign

 

Druhý oslovený podnik, Medved hydrodesign, taktéž zvládá celou škálu věcí. Podívejte se na pár příkladů tady a zbytek najdete u něj na FACEBOOKU.

 

Ale funguje poněkud jinak. V jeho případě bude lepší, pokud mu do toho budete mluvit co nejméně a absolutně všechno necháte na něm. Ideální postup z praxe je domluvit se na přibližné představě a celkové částce, kterou chcete investovat… A pak si sednout a nechat se překvapit tím, co on vytvoří. 🙂 Jasně, půjde o určité riziko, že se vám to třeba nebude úplně pozdávat, ale je to umělec každým coulem a dokáže vidět věci jinak, než vy. Podívejte se sami. Jako první kuši jsem poslal starší a značně použitou pažbu ze starého Excalibur Apex a ramena s otřískaným lakem. 

 

Opět se vše muselo pořádně opískovat a následně se nanesl podklad.

 

Pak přišla aplikace fólie. 

 

Všimněte si jednoho důležitého detailu. Ty nejlepší obleky a kabelky poznají podle napojení vzoru na jednotlivých dílech. Podívejte se, jak se tady na sebe napojily jednotlivé čáry karbonu.

 

 

Velkou zajímavostí pažby bylo reliéfní logo Excaliburu.

 

Medvěd se rozhodl to logo vytáhnout pomoci air brushe několika vrstvami barvy. A vše následně hodil do lesklého laku. 

 

A i tady se ukázalo to umělcovo oko. Jedná se o soutěžní speciál, navíc jednoduchý lak by byl na Medvěda nuda, tak místa úchopu kuše obrousil do mírného matu. A tady je výsledek. 

 

Cena této úpravy by byla pochopitelně vyšší, než v případě HG Hydrografiky. A je tedy na vás, zda oceníte a vychutnáte si naplno takovéto umělecké detaily. 

 

Druhá kuše, resp. hybrid ze dvou různých hlav, dopadl ještě zajímavěji. Luboš Beláček ponechal Medvědovi zcela volnou ruku a ten se vyřádil na maximum. Raily potáhl “jehličkovým karbonem” a pažbu odstřelil do vesmíru. Pak to celé okořenil chameleonovým efektem a dokreslil detaily air brushem. Výsledkem je tento po všech stránkách fantastický blaster.

 

To prostě sami nevymyslíte! 🙂 

 

Vodní tisk

 

Třetí společnost, Vodní tisk, taktéž na FACEBOOKU vypadala skvěle. 

 

Ale byli natolik zaneprázdnění, že spolupráce se protáhla na několik měsíců a ve výsledku se potiskla jedna kuše ze dvou, druhou jsme po mnoha telefonátech stáhli bez úprav. Po technické stránce tam, jako i v předchozích dvou případech, není co vytknout, doporučím však předem domlouvat jasné termíny. Nicméně práce je i v tomto případě odvedena parádně, šedý hadí vzor vypadá velmi stylově a majitel kuše zůstal nadšený. Což je asi hlavní.

 

No a to je asi tak vše, co se nám podařilo najít, domluvit a dotáhnout do konce. Všem firmám děkujeme nejen za skvěle odvedenou práci, ale především o edukaci a vysvětlení, že opravdu to není tak snadné, jak může působit z klipů na youtube. Raději tu práci přenecháme odborníkům a rozhodně to nebyly poslední u vás potištěné kuše a luky. Čeká nás Mistrovství světa a už teď vím, že kluci vymýšlí, s čím tam vlastně pojedou. 🙂