Dnes se podíváme na taktické kalhoty Cedar Combat od relativně malého a v Česku neznámého polského výrobce Black Mountain Tactical. V současné době nabízí dvoje kalhoty, jedno bojové tričko a jedny kraťasy.

Cedar Combat Pants by měly být kalhoty, které vydrží nejen drsnější pobyt v přírodě, ale i řadu poněkud akčnějších povolání. Jak výrobce uvádí, jsou navrženy i vyrobeny v Polsku. Jejich cena je od cca 1500 do 1950 Kč dle barvy a vzoru.

 

Vybrat si můžete hned ze šesti barev: Coytote brown, multicam, olive, black, greenzone a WZ.93. 

 

Technický popis od výrobce:

Materiál je směsí nylonu a bavlny, který má zajistit jak odolnost látky, tak dostatečnou prodyšnost.

Široké a vyztužené smyčky, které vyhovují různým typům pásků (max. 60 mm široké)

2 boční, nízkoprofilové nákladové kapsy s klapkou upevněnou kanadským knoflíkem a lemem

2 kapsy vpředu, s okrajem vyztuženým další vrstvou materiálu pro nošení nářadí s klipsem nebo multitoolu

Zipy YKK 

2 prostorné, hluboké zadní kapsy se zapínáním na zip, které vám umožní nosit i dlouhé předměty

Zesílení na kolenou s možností vkládání ochranných vložek

Vysoce kvalitní zakončení každého detailu

Dodatečná kapsa pro smartphone se zapínáním na zip

Elastické manžety kolem kotníků se systémem upevnění na boty

 

Výrobce slibuje “nekompromisní kvalitu a praktičnost”, tak se na to pojďme podívat.

Začneme tedy tou nekompromisní kvalitou. Tu zvládá výrobce doslova a do písmene “levou zadní”… Je docela symbolické, že poutko s logem firmy je přišité nakřivo a nesouměrně… 🙂

 

A takto můžeme pokračovat i dál. Kvalita šití rozhodně není silnou stránku těchto kalhot.

 

Z úvodní fotky to není poznat, ale celkový střih těchto kalhot je “ověřený časem”. 

 

Látkou se rozhodně nešetřilo. Kalhoty jsou značně “pytlovité”, ale právě to je jejich hlavní předností. Nepřekáží při žádné činnosti, jsou pohodlné za běhu, pokleku, podřepu apod. 

 

Na objemu jim přidávají také postranní kapsy. Resp. KAPSY. Ty jsou opravdu obrovské.

 

Zaujalo mě ale jejích promyšlené vnitřní uspořádání. Velké cargo kapsy mají pod hlavní chlopní ještě jednu menší, překrývající velkou kapsu jen z části. 

 

Když ji necháte zapnutou, ruka automaticky klouže do menší vnitřní kapsy, našité na zadní stranu té velké. Pokud druhou chlopeň rozepnete, máte volný přístup k celému obsahu kapsy.

 

Ačkoli jsem velké cargo kapsy téměř nepoužíval, poutko knoflíku pomalu dosluhuje.

 

Nad klasickou boční kapsou na levé straně (proč zrovna na levé, když většina lidí jsou praváci?) pak najdete ještě jednu menší se zipem, dle výrobce určenou pro smartphone. Tu jsem v podstatě nepoužíval vůbec, mobil mi nejlépe seděl v běžné kapse. Ta je mimochodem z vnější části vyztužena další vrstvou látky, což má zabránit opotřebení při nošení zavíracího nože s klipem.

 

Kapes nikdy není dost, proto v zadní části kalhot najdete dvě další. A ty jsou dokonce ještě větší, než přední cargo.

 

Jsou natolik hluboké (dlouhé), že jejich konce výrobce musí natvrdo přichytnout k nohavici speciální tkaničkou. Která samozřejmě pravidelně překáží při oblékání.

 

Do těchto kapes výrobce doporučuje dávat zásobníky na dlouhé zbraně.

 

Vejdou se tam, to ano. Zcela bez problémů.

 

Ale obecně je to těžce na hlavu. Nemluvím teď o smysluplností a taktickém využití takového nošení.

Nemluvím ani o tom, že s plným zásobníkem v této kapse nebudete moct sedět, klečet, běhat atd.

Pominu dokonce představu, jaké středověké hrůzy zažije vaše pozadí, pokud s volně pohybujícím se zásobníkem na stehně absolvujete nějaký ten desetikilometrový pochod.

Spíše teď mám na mysli to, že výrobce doporučuje nosit zásobník na dlouhou zbraň (vážící třeba necelých 700g, jako v případě plného zásobníku vz. 58) v kapse z tenoučké, průsvitné látky, kterou ošklivě prosekává  a poškozuje i jehla šicího stroje.

 

Otázka za jednoho bludišťáka:

Kolik minut takového nošení vydrží tato látka neprodřená, když žmolkuje i během běžného nošení, aniž by byla jakkoli zatěžována? 

 

Bohužel tento způsob myšlení je vidět poslední dobou u výrobců dost často. Už během samotného vývoje počítají s tím, že uživatel přijede autem na střelnici, na svém stanovišti umístí do kalhot/bundy/mikiny/nosiče zásobníky, zkusí pár drillů z youtube, vrátí prázdné zásobníky do tašky/tacticool přepravního boxu a odjede autem zpět domů. 

O to větší smysl pak dává guma obepínající konce nohavic. Máte tak alespoň nějakou jistotu, že o své zásobníky nepřijdete.

 

Obzvlášť pokud využijete vychytávku, ktera se před pár lety objevila u Clawgearu. Mám na mysli háček na tkaničky zabraňující vyhrnutí nohavic. Vývojáři z Black Mountain ho navíc umístili na dlouhou, ale trochu chatrnou gumičku od spoďár. Jen nevím, proč je vlastně černá? 🙂

 

Pro někoho mohou být také důležité kapsy na vnitřní chrániče. Ty jsou celkem velké a jistí je kvalitní agresivní sucháč. Jelikož obvykle používám vnější Alty, nevyužíval jsem je, takže neposoudím v tomto bodě kvalitu střihu. Obecně mi ale tyto kapsy přijdou jako velký přežitek, v reálném životě nevyužitelný. Třikrát prudce zakleknete a máte prodřenou látku. 

 

Možná by stálo za úvahu přepracovat to na nějaký ten modernější systém kombinující vnější a vnitřní chránič. Tzn. zmenšit samotný vnitřní prostor a nachystat otvory pro upevnění vnějšího krytu.

 

Zapínání kalhot je již klasicky na sucháč, se kterým nebyly absolutně žádné problémy. Během 10 měsíců nepravidelného nošení nijak nedegradoval a drží perfektně.

 

A obecně musím říct, že co se tyče odolnosti, nemám krom vytahaného textilu na kolenou žádné výtky. Dokonce ani v rozkroku se látka nijak výrazně neprošoupala a určitě mi dalších pár let tyto kalhoty vydrží.

 

Když to tedy shrnu. V případě Cedar Tactical Pants jde o další běžné “polní” kalhoty. Mají pár much a křivých stehů, ale díky svému pytlovitému střihu jsou velmi pohodlné a dobře se nosí. Není problém být v nich celý den a věřím, že svého kupce si najdou. V Česku je zatím neseženete, celoevropské zastoupení v tuto chvíli má eshop Gunfire.pl.

Pokud někdo z českých či slovenských prodejců bude chtít tuto značku do svého sortimentu, pište na info@bmtactical.pl a jistě se dohodnete.

P.S. Dostali jsme celkem zajímavou odpověď na dotaz, zda se při výrobě používá originální textil NyCo od Cordury.

“Pokud jde o látku, abych byl upřímný, nikdy jsem neslyšel o originálním nebo neoriginálním materiálovém složení textilu nylon/bavlna. Používáme 50% směs nylonu a 50% bavlny.”

Takže NyCo od Cordury to asi nebude. 🙂