Po nedávné recenzi 3 modelů fuseklí vytahuju ze šuplíku další skvosty. Tentokrát se podíváme na to, jak se půl roku snažím rozhodnout, jestli jsou lepší SealSkinz nebo Dexshell. A co že to má jako být? Prostě ponožky, kde je mezi vrstvami textilu schovaná voděodolná membrána.

 

A k čemu, že to jako má být dobré? No, tak to přesně záleží na vás. Asi nikdo nebude nosit membránové ponožky jako primární – každá membrána sice nepustí vodu dovnitř, ale zároveň propustí jen omezené množství vodní páry ven.

 

Takže si sice nohy nenamočíte rosou z vysoké trávy, ale na druhou stranu je budete pomalu macerovat ve vlastním potu. Intenzita tohoto procesu zapařování závisí na okolní teplotě a vlhkosti vzduchu, protože ona prodyšnost membrán je značně limitovaná.

 

Proč ale o těchto ponožkách přemýšlet? No protože jsou mnohem lehčí než záložní kanady! Narvete jeden pár membránových ponožek do sumky na vestě třeba a můžete se jen smát kolegům, kteří v malé třicítce vlečou druhé kanady. Pokud se vykoupete, stačí nahodit membránové ponožky a pokračovat v mokrých kanadách dále. Pecka!

 

OK, pojďme se podívat na ony dva modely. Srovnání jsem prováděl stylem, že na každou nohu jsem si oblékl jinou ponožku a porovnával pocit po aktivitě – tedy například po průchodu vodou, 15km pochodu a opakovaném běhu.


 

Dexshell Trekking Socks

Tento model mi poskytl oficiální zástupce Dexshell pro ČR. Na jeho e-shopu najdete ponožky Dexshell Trekking za 980Kč.

 

Složením se jedná o 3-vrstvé ponožky:

  • Vnější – 98% nylon, 2% elastan
  • StředníPorelle® membrána
  • Vnitřní – 40% Merino, 40% akrylová příze, 20% nylon

Střihem je vcelku vtipné, že mají hlavní plochý svár (nikoliv šev) uprostřed nártu, takže po oblečení se vám nafoukne na špičce groteskní bambule, ale po pár vteřinách ponožka splaskne a sedí na noze velmi dobře. Bohužel nemá elastické sekce na lepší usazení kolem chodidla, ale popravdě mi to nějaké velké potíže nezpůsobovalo.

 

Membránové ponožky nejsou tolik elastické jako obyčejné, aby se nepotrhala jemná membrána. Je tedy nutné si je dobře na noze usadit, ale dá se v nich pohodlně šlapat několik hodin.

 

Merino na vnitřní straně ponožky je velmi jemné a i se zpocenou nohou je opravdu pohodlné. V létě se nějak extra nepřehřívá, ale doporučuji spíše do chladnějšího počasí, tam oceníte i zvýšenou hřejivost z kombinace ovčí vlny a mikro pařáčku (výrobce by mě zabil za toto srovnání, ale zkuste si na nohu dát v zimě igelitový sáček – ochrání před vodou a dokonce zahřeje 😉 ).

 

Po půl roce občasného používání se objevily jen malé žmolky na patě, ale proti vodě ponožka funguje stále na 100% (hodnotím dle ponoření do vody).


 

Sealskinz Mid Weight Mid Length

Ponožky SealSkinz Mid Weight Mid Length mi poskytl sám výrobce a na jeho e-shopu se dají sehnat za 32£ (1020Kč). Jde o trekový model, který v mnoha srovnáních vychází lépe než konkurence, ale podle mě toto srovnání není vůbec lehké.

 

Začněme u složení, to je podobné:

  • Vnější – 91% nylon, 9% elastan
  • Střední – Hydrofilní membrána
  • Vnitřní – 35% Merino, 34% akrylová příze, 28% polyester, 2% elastodien, 1% elastan

Konstrukcí je tato ponožka promyšlenější, za to má u mě plusové body – nemá tolik bambulovitou špičku, lépe sedí kolem chodidla díky elastické sekci a díky jinému úpletu na mě nepůsobí tolik neoprénovitě jako Dexshell. V botě netlačí, ale je opět tužší než obyčejná ponožka, takže to chce věnovat tomu trochu pozornosti.

 

Vnitřek je opět velmi příjemný, pocitově možná o něco málo pohodlnější než Dexshell, a to především díky načechranější tkanině. Sílou jsou ponožky zhruba stejné, takže ani Sealskinz pro mě není úplně vhodný na léto, ale preferuji je spíš v zimě.

 

Odolnost je opět podobná, do ponožek po půlroce naprosto shodného používání neteče a mají jen několik žmolků zvnějšku na patě.


 

Srovnání Dexshell vs Sealskinz

Ponožky nějakou tu dobu nosím a je pro mě obtížné stanovit jednoznačného vítěze. Obávám se, že pro běžného uživatele jsou rozdíly tak malé, že je nebude ani pociťovat, takže nevidím důvod tu nějak vyzdvihovat jednu či druhou firmu – ono hašteření ve stylu „my jsme nejlepší, konkurence nám nesahá po kotníky“ necháme někam jinam (ano, obě firmy to zkusily – Sealskinz mi poslal finský článek, kde jejich ponožky získaly o 1 hvězdičku více (ale víc jsem z toho nepochytil). Zástupce Dexshellu UK zase vehementně na IWA popisoval, kolik lidí má se Sealskinz problémy a přešli k nim).


 

No nic. Obě ponožky nepropustí vodu při běžném používání ani po půl roce. Bavím se o stoupnutí do vody i chůzi v mokrých botách. Membrána ani po půl roce není nikde poškozená, což značí dobrou kvalitu vnější i vnitřní tkaniny, která je chrání před poškozením. Samozřejmě stačí ostřejší větvička a je po membráně, ale naštěstí se mi to nikde nepovedlo 🙂 Nevýhodou těchto ponožek je fakt, že jakmile je namočíte, tak vnější silná nylonová vrstva nasákne vodu a zůstane mokrá tak, že se dá ždímat.

 

Druhou kategorií je potom ona prodyšnost. Tu jsem testoval různě. Potom, co jsem v únoru vykoupal při brodění kanady, jsem šel 15km v membránových ponožkách a čekal, že se mi zapaří nohy a v cíli spektakulárně padnu. Ale nestalo se, po 15km v terénu a promočených kanadách jsem měl nohy sice trochu vlhké, ale úplně v pohodě bych mohl pokračovat.

 

Zkusil jsem tedy trochu náročnější aktivitu a to běh (v běžeckých botách). Je fakt, že tady už ponožky nestíhaly a po 10km jsem měl vyloženě pot mezi prstama. Musím tedy nechat, že i přesto vnitřní Merino poskytuje nadstandardní pohodlí a i běh ve vysokých silných ponožkách byl překvapivě v pohodě.

 

Trvalo cca 60 minut klidu, než mi nohy v ponožkách trochu oschnuly. Ona prodyšnost je tam tedy značná, ale opět nemůže říct, že by mezi nimi byl značný rozdíl. Pokud bych mohl, tak bych svůj dojem z Dexshellu ohodnotil o nejmenší část bodu výše, ale možná jen proto, jak je řešen vnitřek ponožky, kde není ten pot tolik znát.

 

Obě ponožky se chlubí jistou antibakteriální úpravou a musím jim dát za pravdu. Zatím jsem je pral pouze jednou, ale jinak není potřeba.

 


 

Resumé

Nebudu vyzdvihovat jednu ani druhou značku. Pokud se vám líbí Sealskinz, můžete si dát k plusům promakanější konstrukci ponožky a příjemnější vnějšek. Na druhou stranu Dexshell mi je pohodlnější na kůži při námaze a má vyšší podíl Merina. Cenově jde na našem trhu o srovnatelné produkty, ačkoliv se Dexshell zdá být levnější.

 

Pokud tedy uvažujete o ponožkách, které budete s sebou nosit jako záložní, případně je oblečete do prostředí, kde víte, že si namočíte nohy (rybaření, brodění, déšť, hluboký sníh), tak chybu rozhodně neuděláte a budete před ostatními za borce 🙂