Kalhoty pro test poskytla společnost HQH SYSTEM. Testování samotné pak proběhlo zejména v listopadu 2014 v průběhu 30 denní offroadové expedice po Maroku a Západní Sahaře, trvá do současnosti.

Protože již dva roky pravidelně nosím BlackHawk! Lightweight Tactical Pants, na model LT2 jsem se opravdu těšil. Neboť jsou si oba modely vyjma řešení zipů a kapes podobné jako vejce vejci, mohl jsem se v rámci testování LT2 Tactical Pants v podrobnostech zaměřit přímo na některé jejich (již dříve vypozorované) řekněme „sporné“ vlastnosti.

Něco málo technických dat:

materiál: rip-stop 35% bavlna, 65% polyester

zipy: YKK

povrchová úprava: DWR (Durable Water Repellent)

 

Stejně jako všechno ostatní expediční vybavení i tyto kalhoty prošly před mým odjezdem úvodním focením. Není co řešit, BlackHawk! nezklamal, po stránce obecného střihu ani zpracování jim nemám co vytknout. Zejména při (opravdu) nechtěném porovnání s kraťasy Helikon Urban Tactical GEN III, které byly také součástí mé výbavy, BlackHawk ukazuje, že ač je v současné době paradoxně levnější než Helikon, je o několik tříd úplně někde jinde. Účelem tohoto textu samozřejmě není jakkoliv popichovat Helikon pro již stokrát ohraný evergreen, ale přesto si zde neodpustím jednu jedinou fotografii přímého porovnání, ze které doufám všichni okamžitě pochopíte, o čem mluvím.

 

Jen si zkuste představit mé zděšení, co si v dnešní době BlackHawk! dovoluje svým zákazníkům prodávat – úplně obyčejný igelitový pytlík, na kterém navíc chybí nože, zbraně a všechny ostatní ultra cool taktické doplňky, na nových kalhotách navíc nejsou žádné super holografické visačky na řetízku od dogtagů, a pokud už na nich nějakou visačku najde, je přišitá prach obyčejnou nití anebo visí na nekvalitním kousku plastu, jehož síla v tahu, představte si tu hrůzu, neodolá ani váze dospělého muže a vléct za ni raněného tak není možné! Vnitřní cedulka informující o složení materiálu a vhodném způsobu praní – opět, bez jakýchkoliv speciálních efektů, nelze ji použít jako náhradní srdeční chlopeň a dokonce na ní chybí i pistole!

Ok, dost už té ironie, stav nových kalhot a úroveň jejich zpracování dokumentuje následující sada fotografií. Není co řešit, není co vytknout.

 

Co se BlackHawku povedlo je řešení pasu. Jak je vidět na následující fotografii, dvojí zapínání pomocí knoflíku a patentky nikde netlačí, nerozepíná se, prostě funguje. Originálně řešena je také jeho pružnost, které je navíc dosaženo „skrytě“ – tzn. i když kalhoty v pase pruží a chovají se téměř jako klasické pohodlné tepláky, není to vidět – vše je navíc udělané tak, aby se látka se na všité gumě nikde nekrčila, což dále předchází eventuálním nechtěným otlakům od těžkého opasku.

 

Dalším vnitřním prvkem je černý silikonový proužek, jehož účelem je udržet vaše zastrčené tričko anebo košili na místě, ať už právě děláte cokoliv.

 

Důkazem, že ne každý „dobrý nápad“ musí vždy i dobře dopadnout, je původně sympatická myšlenka BlackHawku, jejíž velmi pravděpodobným cílem bylo usnadnění nošení krátkých palných zbraní na opasku, konkrétně hovořím o vynechání (neexistenci) bočního poutka pro opasek. V čem je problém? Pokusím se vám to ukázat na následujících fotografiích. Všimněte si, jak moc pistole odstává od těla.

Glock 19 na obyčejných jeanech.

 

Glock 19 na BlackHawk! LT2 Tactical Pants.

 

Řešení? Chci své chybějící poutko zpět! Jsem na něj zvyklý, stejně jako (všichni?) výrobci zbraňových pouzder určených pro skryté nošení (pokud o své práci byť jen trochu přemýšlejí). Upravovat pouzdro i kalhoty nemá (alespoň podle mého názoru) význam. Ač jsem za svůj život již vyzkoušel opravdu mnoho různých pouzder, způsobů i míst jak skrytého tak zjevného nošení všemožných druhů palných zbraní – za váš názor, poznatky a zkušenosti v této oblasti budu samozřejmě jenom rád (vyřešíme v diskuzi pod článkem nebo na fóru).

 

Samozřejmě si uvědomuji, že ne všichni majitelé těchto kalhot u sebe běžně (EDC) na opasku nosí krátké palné zbraně, ale vzhledem k cílové skupině si dovolím předpokládat, že osamocený v této problematice rozhodně nebudu 🙂 Obdobný efekt lze samozřejmě očekávat a pozorovat i u jakéhokoliv jiného těžšího pouzdra či kapsy, které do těchto míst na opasku umístíte, např. tedy takto:

 

Anebo takto:

 

Pokud jde o kapsy, nejsem asi ten pravý, kdo by je měl jakkoliv hodnotit anebo komentovat. Věci po kapsách s jednou jedinou výjimkou zavíracího EDC nože nosím naprosto výjimečně a doslova nouzově, pokud již opravdu není zbytí a danou věc nemohu uložit jinam.

Obecně proti nim nemohu říct nic špatného, za obrovské plus oproti mým starším BlackHawk! Lightweight Tactical Pants ale považuji neexistenci nenáviděných „oslích uší“ tj. kapes na předních stehnech, které, pokud máte právě tyhle kalhoty na sobě, máte nutkání neustále je v suchém zipu přelepovat, protože neustále někam trčí.

Na téma absolvované expedice, své místo na slunci v mých očích získala zjm. zdvojená pravá hlavní přední kapsa na zip, ve které jsem pohodlně nosil veškerou naší finanční hotovost a pas. Další v detailech na následujících fotografiích.

 

K povrchové úpravě DWR (Durable Water Repellent), na nových kalhotách LT2 Tactical Pants prozatím vše bez problémů. Pokud vás postříká kolemjedoucí auto, rozbouřené moře na lodi, anebo si vlastní nešikovností zvrhnete půllitr do klína, vodu ze sebe stačí prostě oklepat, nevsakuje se. Otázkou ale zůstává, jak dlouho tato impregnace vydrží, prozatím drží (aktuálně vyprány 3x, počítám dál).

 

Posledním sporným anebo lépe diskutabilním tématem mé recenze budiž tepelný komfort. Tuto problematiku naneštěstí nelze žádným způsobem generalizovat, neboť teplo vnímáme každý jinak a individuální je i reakce na něj.

O co jde? Své první kalhoty od BlackHawku jsem po prvních pár letních dnech přestal úplně nosit a vzpomněl si na ně opět až na podzim. Důvod? Je v nich příšerné vedro! Zejména pokud se aktivně nepohybujete a musíte půl dne trávit v neklimatizované kanceláři anebo nedej bože v autě. Výsledek je doufám všem jasný (pro zvídavé křížovkáře „vlk“ na 13 písmen).

V průběhu expedice jsem si tedy uložil bojový úkol, a sice pokusit se s měnícími se klimatickými podmínkami vysledovat onu teplotní hranici, kdy se kalhoty stávají doslova nenositelné. Ryze subjektivně opakovaně naměřeno: 24⁰ C.

Hot

Nechci se zde pouštět do hodnocení použitého rip-stopového materiálu, ostatně na něm není vůbec nic špatného, naopak. Ale pokud se konkrétně já mám vyjádřit, zda bych si po aktuálních zkušenostech s kalhotami BlackHawk! Lightweight Tactical Pants a BlackHawk! LT2 Tactical Pants, tyto kalhoty koupil znovu (eventuálně jejich obdobu). Odpovídám ANO, koupil, ale již jen ze staré dobré „obyčejné“ bavlny…

 

Tyto kalhoty se prodávají ZDE za 1210,-Kč.

 

Pokračujte na recenzi dalšího modelu kalhot Blackhawk Lightweight tactical.

 

Pro Vybaven testuje a píše Vondraa.