Vítejte v našem elektro-fyzikálním koutku. Dnes se budeme věnovat elektroosmóze… Co má nějaká elektroosmóza společného s naší tématikou? Víc, než si myslíte, za pár let možná bude oblečení, které ji využívá, běžnou součástí vašeho zimního šatníku.

 

Dost možná jste se s tímto procesem už setkali, není to koneckonců žádná novinka. Princip elektroosmózy je znám už 200 let, a několik desetiletí se v praxi využívá například při vysoušení zdiva. Nebudeme zabíhat do detailů toho, jak tento proces funguje, řekněme jen, že elektromagnetické pole ovlivňuje směr proudění vodních roztoků. Pokud vše uděláte správně, pak zkrátka můžete zařídit, aby vlhkost směřovala z vnitřní části materiálu ven, a dokonce určit, kterým směrem. To všechno podstatně rychleji, než by to dokázalo běžné odpařování.

 

Možná už tušíte, kam míříme. Je to princip, který přímo prosí o to, aby byl využit při výrobě funkčního oblečení. A to především tam, kde je žádoucí, aby vrstva byla dostatečně silná kvůli teplu, voděodolná, a prodyšná. Odpadnou tak starosti s potem i s deštěm.

 

 Technologie Hydro_Bot je novým patentem švýcarsko–norské společnosti Osmotex. Ta využila výše zmíněné principy a vyvinula nový typ chytré membrány. Jistě uznáte, že na rozdíl od zdiva není příliš žádoucí do oblečení montovat různé katody a anody, které by usměrňovaly proud. Z toho důvodu je membrána potažena mikrovrstvou obsahující zlato, které dokonale usměrňuje elektromagnetické pole a s ním i vlhkost. Tu odvádí správnou stranou ven, a zároveň zabraňuje vlhkosti zvenčí proniknout dovnitř.

 

K tomu, aby technologie fungovala, samozřejmě potřebujete elektrický proud, konkrétně tedy 1,5 voltu. Ten by měla generovat běžná baterie. Nemusíte se bát, že bude okamžitě vybitá, protože proces aktivujete pouze tehdy, bude-li to třeba. Jak? Tady se konečně dostáváme k tomu, proč jde o „chytrou“ membránu. Zapnete ji, jak jinak, pomocí aplikace v chytrém telefonu, potažmo v hodinkách.

 

Osmotex svůj patent samozřejmě vyvinul pro spolupráci s různými partnery, kteří se zabývají výrobou sportovních a funkčních oděvů. Spojili se například s firmou Schoeller, která se specializuje na výrobu textilií pro sport, outdoor, ale i různých ochranných prostředků. Dalším z partnerů je Kjus, přední výrobce lyžařského oblečení. Kjus připravil novou řadu zimních bund s technologií Hydro_Bot, a ty právě prochází testováním „na lidech“. Do prodeje by se měly dostat v průběhu letošního roku.

 

Zdroj 1

Zdroj 2