Podporujeme české výrobce a domácí produkci jakéhokoliv taktického vybavení. V této recenzi se podíváme na taktickou fleecovou mikinu Tac-Bear, které láskyplně přezdíváme „medvídě“. Celý koncept Tac-Bear je založen na tom, že česká firma FROGMAN vzala původní asijský model mikiny Shag Master, vytunila pár zásadních detailů a zadala výrobu českým firmám. Výsledkem tohoto projektu je mikina Tac-Bear, která se prodává za cenu 2990,-Kč.

 

Co o ní říká výrobce?

Tac-Bear je kvalitní taktická mikina navržená do chladného počasí. Použitý materiál byl pečlivě vybrán, aby spolehlivě plnil všechny náročné požadavky, které na ni uživatelé budou klást při jakémkoli počasí a aktivitě.

Materiál: CoralFleece 265 g/m2 ( 2×teplejší než fleece stejné gramáže a o 40% stlačitelnější)
Výztuhy: Softshell 5/10 s vodním sloupcem 10000 mm
Zipy:
 zakázkové YKK

Všimněte si zdůrazněného spojení „do chladného počasí“. CoralFleece opravdu hodně hřeje a mikinu tak vytáhnete převážně do chladných večerů a té největší zimy. Z naší zkušenosti vyplývá, že při fyzické aktivitě je v mikině poměrně brzy teplo a pokud hledáte celoroční mikinu, kterou budete moci nosit jako bundu, tak to medvěd asi nebude, jelikož materiál snadno profukuje.

 

Výrobce píše o vysoké prodyšnosti materiálu, kterou si na mikině nemůžeme vynachválit. Na druhou stranu konstrukce fleecu rozhodně neslouží jako wind-stopper, jelikož se jedná o malé trsy prostrkané sítí s očky.

 

Pokud tedy nemáte přes medvěda bundu, fouká vám skrz mikinu na ruce i tělo, a tím se omezuje použití mikiny. Každopádně mikinu doporučuji do těchto tří prostředí:

  • Večery u táboráku / noční akce, kdy se moc nehýbete (Pozor na jiskry!)
  • Chladné (5-15°C) dny/noci bez větru – Tac-Bear slouží jako hřejivá bunda
  • Mrazivé dny s větrem – TacBear přijde pod bundu

Při vyšších teplotách je TacBear zbytečně teplý. Prodyšnost potom oceníte při fyzické aktivitě, ale je to hodně individuální. Zimu snáším velmi dobře a při rychlejší chůzi jsem si už po chvilce vždy rozepínal buď jen bundu, nebo rovnou medvěda.

Mikina je velmi lehká, ale zabírá vcelku hodně místa. Je tedy vždy potřeba ji někam nacpat a řádně stlačit, jinak se vám do batohu už nic moc dalšího nevejde.

 

Detaily rozhodují

Pojďme se podívat na to, čím mikinu okořenily zlaté české ručičky:

  • Perfektní švy – naprosto bez chyb, žádné lezoucí nitě, pěkná čistá práce.

 

  • YKK zipy – japonská klasika. Barvou ladí k mikině a jsou použity na všech kapsách. Nezasekávají se, jsou od fleecu oddělené ochrannou látkou.

 

  • Krycí légy – na kapsách jsou po celé délce, u hlavního zipu potom chrání pouze u krku před skřípnutím. U hnědé verze 2.0 jsou ze zajímavého texturovaného materiálu.

 

  • Vyztužená místa – na ramenou a loktech najdete místa vyztužená Softshellem, který je přišitý přes fleece. Materiál je vysoce odolný a dokonce nepromokavý, což oceníte především při plazení nebo střelbě v leže (škoda, že jsem jí neměl na vojenském výcviku:)). Ramena ani lokty nenesou známky opotřebení.

 

  • Kapsy – boční kapsy na ruce jsou vcelku krátké, ale za to dosti vysoké. Uvnitř obou naleznete podlouhlou menší kapsičku a D očko. Na levé paži je potom další kapsička s D očkem.

 

  • Pod bederním pásem nebo vestou se do kapes ale nedostanete.

 

  • Suché zipy – na stylové „moral“ patche nesmí na obou ramenou chybět velcro platformy

 

  • Střih – mikina je střihu, který bych označil jako slim’n’fit. Je opravdu hodně na tělo, pod bundou se tedy nijak nekrabatí a nepřekáží. Spodní lem je elastický, takže se nikam nevyhrnuje.

 

  • Lemy rukávů – mají praktické očko na palec. Jinak jsou z tenké látky Coldbreaker, u které výrobce vyzdvihuje její izolační vlastnosti, ale funguje to jen v případě, že máte palce v očkách a rukavice přes, jinak vám tím očkem táhne přímo do rukávu.

 

  • Kapuca – Tady by mělo dojít k výrazné inovaci.

                Současnost – kapuce je prostě kus látky s kšiltem, který si hodíte přes hlavu a doufáte, že vám nebude překážet ani padat. Ano, funguje to.

 

                Budoucnost – kapuce bude mít stahovací prvky, které jí budou držet na místě při rychlých přesunech a dalších divočinách. Toto vylepšení už výrobce plánuje do další série.

 

Fleece zraje jako víno

Tady mě mikina poprvé nahlodala a bál jsem se, že ji nebudu moci doporučit. Po všech stránkách promakaný výrobek se začal na velmi namáhaných místech prapodivně ošoupávat. Stalo se tak pod bederním pásem a na ramenou, kde nejvíce třel batoh.

Každopádně fleece nezačal pelichat, jak jsem se obával, ale volné chloupky se jakoby spletly a zamotaly dohromady. To možná nepůsobí esteticky příliš dobře, ale na izolačních vlastnostech to nic nemění – snad jen látka tolik neprofoukne. Takováto patina je tedy spíše odměnou za vytrvalé venčení medvěda:)

Občas se také stane, že načechraný fleece pustí chlup. Před prvním použitím je vhodné medvěda vyprat a dát do sušičky, což tento problém prakticky řeší.

 

Resumé

Mikina Tac-Bear je silná izolační vrstva, která potěší na zimních/podzimních výpravách a při různých nočních akcích. Zpracování mikiny je nadstandardní a překvapí mnoha doladěnými detaily. Střih je spíše užší, ale elastický spodní lem dobře drží a mikina se nevyhrnuje a nijak nekroutí. Softshell použitý na ramenou a loktech je velmi praktický pro různé taktické nácviky a dobře drží.

 

Je na vás, zda si za 3 tisíce koupíte mikinu, která vás podrží za chladných nocí a prožije s Vámi mnoho extrémních výprav. Po čase to asi nebude mikina, kterou si vezmete do města – podle mě Tac-Bear ale ani neaspiruje na to být módním doplňkem. Je to funkční kousek v šatníku, který funguje jako skvělá izolace bez ohledu na to, kolik dobrodružství už medvědí kožich zakusil.

Důkazem Vám může být fakt, že jsme si do redakce pár kousků již zakoupili:) Beru ho ven často, a když oheň vyhasne, tak hodím medvěda pod hamaku jako izolaci (nebo ho beru jako polštářek).

 

 

PS.: FROGMAN TacBear vs. Chewbacca Wookiee

Nemohli jsme to sem nedát:) Moje slečna je StarWars odpůrce, takže dostala k narozkám parádní onesie (prostě kombinézu na spaní), která medvěda trochu připomíná. Nicméně fleece není tak načechraný a po roce už je také mírně zacuchaný. Každopádně Chewie je hustej!

 

Pozn. redakce: Do testu nám byl nejprve poskytnut prototyp hnědé verze Tac-Bear 2.0 s vylepšeným utahováním kapuce přímo firmou FROGMAN. Hrozně jsme se na medvídě těšili, ale nakonec se ukázalo, že použitý fleece na novém modelu byl vadný a pouštěl chlupy při sebemenším pohybu. S vedením jsme se tedy domluvili na zeleném medvědovi 1.0 bez této vady a zbytek testování dotáhli na původní verzi mikiny, kde je kapuce bez stahování, ale jinak je vše při starém.

Firma FROGMAN nás ujistila, že se jedná pouze o tuto jednu dodávku a že vadná řada bude stažena z nabídky, takže nemusíte mít strach, že by se k Vám dostal línající medvěd.

 

Zdroje:

FROGGEAR Tac-Bear vs. originál Shaq Master

Taktická mikina Tac-Bear