Model XA Pro je stálicí v sortimentu Salomonu a tak není divu, že byl použit i pro řadu FORCES – tedy na „služební“ verzi bot v barvách olive, černá, burro a písková.

 

Co znamenají všechny ty zkratky v názvu? Obecně stačí vědět, že jde o model XA Pro v provedení FORCES. Potom už jen dodatek označující kotníkové provedení Mid, s voděodolnou membránou Gore-tex GTX.

 

Jaký je rozdíl ve verzi FORCES proti té civilní? Za mě jde hlavně o barvu, kde nejsou žádné barevné designové výstřelky či nápisy a boty tak působí nenápadně. Pro výsadkáře pak budou důležitá i jinak řešená očka, nicméně slaňovat můžete i v civilní verzi.

 

Verze MID nemá asymetricky umístěné očko na nártu. Krevní skupina zůstává stejná – adrenalin, terén, rychlost, akce:

Boty sdílejí většinu konstrukčních řešení s nízkou verzí (doporučujeme si přečíst naši předchozí recenzi XA Pro Low, tam se dozvíte všechno potřebné) – podešev ContaGrip®, systém šněrování QuickLace® s kapsičkou, membrána Gore-tex®, vnitřní výztuha označovaná jako 3D Chasis®, tlumící Heel Foam® i antibakteriální vložka OrthoLite®. Pokud tedy preferujete „registrované“ technologie, budete XAčkami nadšeni 🙂

 

Verze MID je koncipována jako střední kotníková bota, nicméně absolutně neomezuje v pohybu. Proč? Zvýšené jsou hlavně boky, které chrání kotníky. Na patě ale najdete hluboké vykrojení doplněné o nízko končící šněrování, takže máte možnost plnohodnotného pohybu při chůzi, běhu, zaklekávání atd.

 

Provedení boty je v pořádku, na první pohled zde nejsou žádné vady, přebytečné lepidlo ani nitě.

 

Salomon XA Pro 3D v terénu

Boty mám od března a kromě vojenských cvičení s AZ, jsem je nosil i na dlouhé pochody (40+ km) a vícedenní treky. Jsou mi extra pohodlné, vím, že se na ně mohu spolehnout a že snesou i 20kg krosnu.

 

Co se týče armády, tak pokud jste měli tu čest s AČR, tak si umíte představit, jaká obuv se fasuje – hovadsky masivní  tvrdá a těžká, kanada. A proto si spousta vojáků pořizuje svoje boty – obvykle prodyšné, lehké či sportovní nebo bytelné ale stále pohodlné. Salomon XA Pro 3D neposkytuje nijak vysokou ochranu chodidlu (nemá kovovou špičku třeba) a pokud tedy hrozí, že vám něco těžkého spadne na nárt nebo na vás ve službě číhají jiná rizika úrazu, asi to nebude to pravé. Trochu jsem se o nohy bál v bevku, protože tam to je obvykle pořádná bigošská divočina, ale dalo se to v pohodě a nikdy se mi nic nestalo.

 

Ano, špička je vyztužená alespoň plastem, stejně tak boky boty a sekce kolem paty. Z vrchu je ale jen tenká látka s membránou – to není vyloženě špatně, ale předurčuje to boty k „lehkému“ použití. Pokud tedy hledáte náhradu za těžké kanady, ve kterých zvládnete naplno běhat, cvičit taktiku, hodiny patrolovat, tak jste na správné adrese. Obecně mi těžké boty při dlouhých přesunech vadí a armádu nezajímá, jak zdravé to je pro kolena vojáků – prostě vojáci mají pochodovat, tak pochodují.

 

V Salomonech je takový přesun o hodně pohodlnější a proto jsem je zvolil i jako boty na dlouhé přesuny v civilu. Ať už šlo o 50km trek za 9 hodin v lehkém terénu, výlet do hor nebo 5denní výpravu po švédském Sormlandsleden.

 

Membrána na botách stále drží a nateklo mi do nich jen v případě, že jsem hodiny šel ve vydatném dešti – promokly mi kalhoty, od nich ponožka a voda se prosákla až do boty. Výhodou těchto lehkých bot ale je to, že stačilo pokračovat 2h v chůzi s igelitovými pytli na nohách, večer vycpat papírem a ráno byly boty prakticky suché.

 

Prodyšnost bot je stále dostatečná. Nevěřím, že jde o prodyšnost membrány samotné, ale k odvodu vlhkosti dochází i vytlačením vzduchu při kroku kolem nohy vrchem stejně jako u nízkých bot. Ani v létě jsem neměl problém v botách vydržet celý den bez „skleníkového efektu“.

 

Co je nepříjemné, je řešení jazyka. Při kroku se jazyk vyklopí dopředu a tam se zasekne. Tato vychlípenina vytvoří kapsu, která skoro magicky přitahuje veškerý bordel z lesa – plevel, listy, brouky, šutry, hlínu, … Výřezem na patě vám také nějaké to smítko propadne. Je tedy potřeba často boty vysypávat a po čase vnitřek boty vypadá fakt prasácky.

 

Vyřešil jsem to použitím háčků na nohavicích Clawgear Operator kalhot, ale jinak je to jediná věc, která mě na botách štve.

 

Vnějšek se dá suchým kartáčem snadno odrbat a potom mokrým hadrem utřít. Péče o textilní povrch není v tomto ohledu tak pohodlná jako u kůže, ale Salomony nemám na parádu 😉

 

Resumé

Salomon XA Pro 3D Mid GTX splňují naprosto vše, co od nich čekám – jsou lehké, sportovní, pohodlně se utahují, nepromoknou, není potřeba je dlouho roznášet, nesmekají se, dá se v nich běhat, vyrazit do skal a cvičit vojenskou či policejní taktiku.

 

Možná i proto si tento model oblíbil švédský válečník bojující proti ISIS s FB profilem Peshmerganor:

Jedinou nevýhodou MID bot je jejich náchylnost k pochytání jakékoliv špíny z blízkého okolí a případně i nižší odolnost oproti koženým kanadám. Životnost takovýchto bot je při středním zatížení kolem 2 let, potom budou „na hadry“ (jedná se můj subjektivní odhad 😉 ).

 

Střední verzi XA Pro Mid GTX FORCES najdete u HQH za cenu 4 590,-Kč (s 10% slevu pro příslušníky AČR, PČR či IZS), pokud by vám stačila verze bez membrány, připravte si něco kolem 3 690Kč. Za civilní verzi jsou potom ceny přívětivější, model s membránou seženete za cenu pod 3,5tisíce Kč.

 

Update po 10 měsících

Vezmu to stručně. Boty jsem používal půl roku, poté jsem sepsal recenzi. Následně mi dva měsíce ležely ve skříni, testoval jsem jiné boty a balil se na Nový Zéland. Po dvou týdnech treků v zemi dlouhého bílého oblaku do obou Salomonek začalo téct.

 

Gore-tex na špičce, kde dochází k ohybu, prostě odešel. Stačil krok do vody nebo pár metrů mokrou trávou a už bylo v botě jezero. Výhodou bylo, že mi přestalo být líto brodit všechny ty ledovcové řeky, protože jsem věděl, že dříve nebo později tam mokro mít vždycky budu.

Trekové boty na NZ jsou masivně drahé – za model v hodnotě 5000Kč tu v pohodě vysolíte dvojnásobek, protože prostě malá ostrovní ekonomika a import zvyšují ceny většiny podobných artiklů. Rozhodl jsem se teda Salomony nosit v kombinaci s Dexshell membránovými ponožkami a nechat boty projít peklem dokud se nerozsypou.

 

Na fotce níže jsem po dvou dnech v deštném pralese kousek od Milford sound, kde některé roky napadne i 13 metrů srážek, takže tu prší opravdu vydatně.

 

Netrvalo to déle než mrknutí oka. Po dalších 8 týdnech jsou teda už totálně na kaši. V podešvi je díra nejspíš od ostrého šutru:

 

Guma začala na mnoha místech praskat, prodírat se a svižným tempem odcházet:

 

Textilní část na nártu praskla na obou botách na obou stranách a do bot už teče jak do plátěné tenisky:

 

Švy se začaly svévolně rozpadat na mnoha místech:

 

Jakoby bota naprosto rezignovala na nějakou odolnost a po několika trecích v mokru zahájila samodestrukci. Co zbylo?

1) Pohodlný sportovní pocit z boty
2) Rychlozavazování

Za 4,5 klacků opravdu zoufalost. Mohu tedy s jistotou konstatovat, že tato bota není pro Forces. Možná vám vydrží chození na střelnici, mně nízká verze XA Pro vydržela městské používání po dobu dvou let úplně v pohodě. Jakmile na ni vyrukujete s bahnem, vodou, nepříjemným terénem a dlouhými pochody, s botou se do roka můžete rozloučit, protože se sama rychle degraduje na úroveň plátěné tenisky z tržnice za pár šupů. A to se za ty prachy fakt nevyplatí.

 

(Boty nehodlám přes půl planety reklamovat, ale kolegové zkusí zajistit vyjádření výrobce / dodavatele.)

A také že jo. Oslovili jsme společnost Amer Sports, pod kterou Salomon od roku 2005 spadá a dostali nic neříkající odpověď, jako kdyby byla vytržená z běžných “Často kladených dotazů”. Ostatně, posuďte sami:

“Mrzí mne nenaplněná očekávání Vašeho kolegy. Bohužel ale nemám žádné detailní produktové informace k obuvi kolekce Forces. Jedná se o obuv určenou pro bezpečnostní složky, armádu, atp., která podléhá zvláštnímu způsobu distribuce, mimo naší společnost Amer Sports CR. Nemám tedy dostatek produktových informací, abych mohl odpovědět, zda je obuv vhodná i do popsaných extrémně náročných podmínek – „bahno, voda, nepříjemný terén a dlouhé pochody“. Jsem ale přesvědčen, že vývoj obuvi pro tuto specifickou skupinu zákazníků, probíhá v úzké spolupráci s koncovými uživateli tak, aby bylo v maximální možné míře naplnit jejich potřeby.

Obecně platí, že aby jakákoliv obuv vyhovovala uvedeným extrémním podmínkám a namáhání, je to vždy, alespoň částečně, na úkor jiných vlastností – hmotnosti, pohodlí, přizpůsobení se noze, atp., se kterými byl Váš kolega naopak velmi spokojen. Je pak volbou koncového uživatele, která vlastnost je pro něj nevíce důležitá, zda je to výkon, bezpečnost, pohodlí, nebo je to delší životnost obuvi.

Zároveň je třeba přijmout obecnou skutečnost, že zákonnou dvouletou záruční dobu nelze zaměňovat s životností obuvi, tj. dobou po kterou při správném používání a správném ošetřování včetně údržby, může obuv vzhledem ke svým vlastnostem, danému účelu a rozdílnosti v intenzitě jeho užívání, vydržet.”

 

Nás ta nenaplněná očekávání také mrzí. Stejně jako nechuť řešit tento konkrétní problém. Proto boty Salomon XA PRO 3D Forces Mid GTX rozhodně nemůžeme doporučit. Ale třeba budete mít větší štěstí, kdo ví.