Ano, je to tak. Před nějakým tím pátkem se společnost Adidas pustila do oblasti outdoorových věcí, které v jejím sortimentu často naleznete pod označením Terrex. Bude zajímavé se podívat, jak si jejich, hustě znějícími technologiemi ověnčené, boty vedou v terénu. Nejprve ale trocha teorie.
Konkrétně se mrkneme na model Adidas Terrex Fast R GTX (označení verze 385). Jedná se o nízkou botu určenou k rychlému pohybu v nejrozmanitějším terénu. Boty jsou designově vyladěny tak, aby zapadaly do sortimentu značky, ale jsou prezentovány jako čistě funkční, čemuž napovídá i množství názvů chráněných autorskými právy v jejich popisu. Seženete je i jako kotníkové nízké pohorky, které se liší pouze zvýšenou částí přes kotník.
Co jsou všechny ty mystické názvy, kterými se boty Terrex Fast R GTX chlubí?
• V první řadě je zde Gore-Tex®, nepromokavá světoznámá membrána, která zaručuje i průchodnost výparu ve směru ven.
• Druhým tahákem je Traxion™ podešev využívající materiálu Continental™ (ano, toho slavného výrobce pneumatik). Tato kombinace má zaručovat dokonalou přilnavost i v nejdrsnějších podmínkách. V praxi byla technologie Traxion™ představena v souvislosti s uvedením nových fotbalových kopaček v roce 1996 a časem zavedena i do běžeckých a trekových bot. Technologie se snaží o co největší průnik boty do podkladu za pomoci malých třecích ploch, což má zvýšit její stabilitu. Zároveň je tlak rozložen tak, aby zaručoval vysoké pohodlí nohy.
• 3D-Formotion® je název označující speciální prvek zajišťující lepší pružení v oblasti paty.
• ADIPRENE®+ je naopak materiál zvyšující pružnost a odraz v přední části boty.
https://www.youtube.com/watch?v=ePHSowhysqQ
• A jako poslední uvedeme OrthoLite®, což je antibakteriální vložka odvádějící vlhkost.
Tak co říkáte? Technologiemi nabitá bota zní jako rajská hudba pro uši. Pokud si potom přečtete oficiální popisek, dozvíte se, že bota je navržena pro rychlý pohyb do kopce, z kopce, v dešti, po skále. No prostě kdekoliv.
A teď k samotné recenzi. Boty jsem si koupil zhruba před rokem a za tu dobu jim dal slušně pohulit (české hory v zimě, Wales, Itálie). Za tu dobu odhaduji kolem 1000 ujitých kilometrů – minimálně 200km s 25kg krosnou na zádech, něco po útesech u moře, něco ve sněhu. Tedy přesně to, co doporučuje výrobce! Jak je zvykem na Vybaven.cz, určitě čekáte, že teď přijdou fotky bot ve stylu zpuchřelých rozlepených žraloků, které už napůl odvál čas.
Vyjímečně se ale pletete. Boty drží naprosto luxusně a nevykazují žádné výrazné vady. Samozřejmě je na nich trochu vidět, co vše si prožily, ale musím říct, že se perou statečně. Takže se na to pojďme podívat od toho pozitivního.
Boty se nikde nerozlepují, nejsou prošoupané a vzorek na podrážce je stále solidní. Podrážka je velice vhodná do měkčích terénů nebo tam, kde jdete po kamení či sněhu. Na skalách, zvláště mokrých, asi nejde čekat zázraky od žádných bot. Nicméně podrážka překvapí na uklouzaném sněhu, kde držela vážně moc dobře.
Co se týče všech těch speciálních podešví a pružících sekcí, tak to dokážu zhodnotit pouze z pohledu mého komfortu. Z bot mě nohy nikdy nebolely, ale nějaký ultra trhák se také nekonal. Díky Gore-texu do boty vůbec neteče a ani delší pochod vodou botám nevadí. Gore-tex zároveň přidává botě jednu vrstvu tkaniny, takže oproti modelům označeným GT, se modely GTX jeví jako vhodnější do zimy.
Guma z pneumatik je evidentně normována pro mnohem větší zátěž, takže nikde nejde vidět žádné velké opotřebení jen sem tam nějaká ta rána po ostrém kameni (zde na podpatku).
Na nártu, kde se bota při každém kroku „láme“ a kde má spousta bot tendenci praskat, najdete jen drobný přehyb.
Co se týče vytuněné vložky, nemám žádné výrazně pozitivní dojmy. Noha se Vám potí normálně, pokud jdete v teple delší túru, tak to někdy trochu „nevoní“. Na druhou stranu nemám žádný negativní postřeh, takže pokud je cílem vložky to, aby nepřekážela, tak se povedlo.
Nějaká ta negativa tu také najdeme. Z mé strany se týkají celého systému šněrování za pomoci „bungee lace“. Je možné, že mám tlustou nohu, ale ve chvíli, kdy si botu obuji a mám ji povolenou na maximum, tak bych čekal trochu víc vůle. Šňůrka je zbytečně krátká, a pokud si někdy rádi boty povolíte a dáte nohám trochu odpočinout, tak to tady nejde – nedej bože vzít si dvoje ponožky. Na druhou stranu po utažení bota drží příjemně pevně a šňůrka nikde zbytečně neplandá.
Se šněrováním možná souvisí druhý problém a to je párající se poslední očko u tkaniček. Jde spíše o jeho gumový okraj, který podle mě nemá moc funkčních aspektů, jelikož tkanička je držena masivním kroužkem. Nicméně zde je jediné místo, kde to materiál nedal. Těžko říct, jestli kvůli tomu nadměrnému utažení, nebo jen snahou cpát design tam, kam nepatří. (Týká se obou bot z vnitřní strany a mohu s jistotou říct, že při chůzi nohama o sebe nešoupu).
Přemíra designu by se potom týkala i mizejících písmenek na boku boty.
Poslední výtkou by byl jazyk boty, který je řešen jakousi gumovou pěnou, která možná zabraňuje vodě dostat se dovnitř, ale pokud máte nižší ponožky, tak to moc přijemné není (černé tečky v botě jsou normální špína a písek. Nejde o plíseň. – pozn. redaktora)
Jaký je tedy verdikt? No, než se k němu dostaneme, pojďme si říct něco o ceně. Pokud si boty koupíte z oficiální distribuce, dáte za ně krásných 3 999,-Kč. Já jsem je koupil ve Fashion Areně – Štěrboholy za 2 399,- Kč. Ten rozdíl je komický, ale Adidasu do cenové politiky kecat nebudeme. Každopádně za cenu lehce přes dva tisíce se dají sehnat boty, které jsou hybridem vhodným do mnoha terénů. V létě je v nich v příjemně, sníh a zimu, pokud jste v pohybu a zvolíte vhodné ponožky, taky vydržíte. Do bot neteče a od začátku se nosí pohodlně.
Pokud tedy sháníte něco do města/lesa/přírody/skal/sněhu a nevadí vám zaplatit za všechny ty krásně znějící názvy technologií, tak do nich klidně jděte. Já osobně bych Adidasu dal ještě chvíli čas, aby pochopil, že design nesmí jít na úkor kvality a uvidíme, jaké modely časem přinese.
Pro Vybaven.cz testuje a píše Matyáš Vejskal.