Všichni, kdo se těšíte na užitečnou a vymakanou věc, tak můžete jít, tento článek rozhodně nebude o užitečnosti. Woodman´s Pal je obrovský nástroj, který chce mnoho mužů dřímat v dlaních. Alespoň tak si vysvětlujeme úspěch Woodman´s Palu v USA, kde patří mezi dobře známé značky a kde jsou produkty opěvovány v mnoha recenzích a videích. Woodman´s Pal se chlubí dlouholetou tradicí od roku 1941 (na poměry USA je to srovnatelné se 16.stoletím) a 100% lokální výrobou, kde nejde jen o výrobu, ale i o použité materiály.

 

OK, pojďme se podívat na Woodman´s Pal modely The Classic a o něco menší Compact Premium, které nám výrobce zaslal k otestování. Cena The Classic je krásných 95,95$ (2 350,-Kč) v kombinaci s koženým pouzdrem, samostatný nástroj se dá pořídit za 72$ (1 750,-Kč).

 

Compact Premium potom stojí 90,95$ (2 225,-Kč) s koženým pouzdrem a 79,45$ (1945,-Kč) pouze za nástroj.

 

Verze The Classic má jednoduchou dřevěnou rukojeť, Compact Premium potom praktickou záštitu a rukojeť z kožených kroužků. Oba modely mají tvar typický pro nástroje Woodman´s Pal. To znamená, že jedna strana s dlouhým ostřím je podobná mačetě, ta druhá je potom zakončená specifickým hákem, který je pro tyto nástroje charakteristický.

 

Macho na vlně testosteronů

Vypadá to opravdu mužně, že? Zakoupení tohoto nástroje přidá i vyhublému skejťákovi SexAppeal +23, SvalyNaPředloktíPravéRuky +16 a Odvahu +62. Velký nástroj, dlouhé žíznivé ostří, k tomu brutální hák a to vše z masivní černěné oceli, takže se můžete probíjet džunglí, kosit zombíky a hákem vyvrhovat nepřátele. Když se potom vrátíte do základního tábora a tento „Ničitel“ se vám líně houpe u pasu, rozhodně nenecháte dívčí osazenstvo klidné.

 

Nebo budete „Ničitele“ nosit celý den v pohotovostní poloze, abyste pak před zraky roztřesených kolegů mocným sekem a divokým hněvem zničil všechny klacíky do průměru 1 palce (2,4cm), jak uvádí sám výrobce?

 

Nechávám se schválně trochu unést, protože přesně tyto dojmy ve mně Woodman´s Pal vzbuzuje.

 

Trocha decentního popisu verze The Classic

Když vybalíte The Classic z igelitového pytle, ucítíte silný zápach oleje, kterým je napuštěno kožené pouzdro a šňůrka.

 

Olej ucítíte i na rukách a prvních několik týdnů budete Woodman´s Pal pravděpodobně nosit v původním igelitovém pytli, jinak riskujete olejové fleky na svém oblečení, batohu…

 

Pouzdro samotné je vcelku zajímavě uděláno a je jasné, že na velký nástroj, bude potřeba velkého pouzdra. 😀 Kvalita kůže, šití i zapínání je výborná.

 

Pouzdro se dá nosit na opasku, což vypadá mírně komicky a opravdu si toho všimnete:

 

Rukojeť je z leštěného a lakovaného dřeva. Provedení je perfektní a nikde není výrazná nepřesnost ani asymetrie.

 

V zadní části hřbetu je výstupek, který trochu zlepší váš úchop, ale počítejte s tím, že leštěné dřevo neudržíte ani v rukavicích, a už vůbec ne, když budete mít zpocené ruce, nebo se rukojeť nějak jinak namočí.

 

Naštěstí je k Woodman´s Pal dodávána i šňůrka na zápěstí, pro kterou je připraven speciální otvor. Při práci oceníte, že se můžete spolehnout alespoň na tkaničku, ale o tom až dále.

Samotný nástroj je vyroben z uhlíkové oceli, bohužel bez přesného určení typu, ale zpracování nevypadá vůbec špatně. Dlouhé ostří, které dominuje jedné straně, není dotažené až ke špičce – údajně z důvodu prevence poškození, takže se nemusíte bát, že byste špičkou ryli v hlíně.

 

Ostří bylo poměrně zajímavě nabroušeno, ne úplně do hladka, ale ostré bylo. Asi to vzali nahrubo na pásovce.

 

Když se podíváme na horní konec, tak vidíme velkou plochu materiálu bez očividného smyslu, která přechází v hák. Dlouho jsme si lámali hlavu nad tím, k čemu to bylo původně zamýšlené. Na několika videích, jsme si přečetli, že se má „hlava“ (plochá horní hrana) používat ke kopání zeminy jako lopata vlastně. OK, to nám zní dobře, uvidíme v praxi.

 

Hák samotný je broušen pouze z jedné strany a má sloužit k sečení kopřiv a jiných šlahounovitých rostlin (tmavé skvrny jsou na uhlíkovce normální při nevhodném skladování).

 

Počítejte s tím, že materiál v hlavě nástroje ucítíte při každém seku. U dopadu pomáhá nástroji získat vyšší energii, ale při nápřahu si vaše zápěstí mnohokrát povzdechne.

 

Ještě lepší Compact Premium

 

Rozdílů tu je jen pár. Naprosto jiná je rukojeť, kde najdete praktickou záštitu, díky které se dá s verzí Compact Premium bezpečněji zacházet. Kožené kroužky jsou velmi příjemným materiálem na rukojeť a rozhodně se drží o trochu lépe než leštěné dřevo.

 

Obavu máme z odolnosti rukojeti, jelikož středový trn je na několika místech zúžen a měli jsme pocit, že u rukojeti musí brzy prasknout. Nicméně se nám to po dobu testování nepotvrdilo.

Samotný nástroj je pak trochu lehčí a o něco lépe se s ním pracuje. Práce s tímto modelem není tolik vysilující a ve srovnání s The Classic je rozdíl markantní.

 

Test v terénu

Výrobce se chlubí, že Woodman´s Pal je multifunkční nástroj, který zvládne všechny tábornické dovednosti a při táboření tak nepotřebujete nic jiného. Už u tohoto výroku si rveme vlasy, ale OK, bereme amíky s trochou nadsázky. Vzali jsme tedy verzi The Classic na pár dní do lesa, abychom zjistili, zda je tento koncept reálně využitelný.

 

1. Březová kůra na podpal

Woodman´s Pal se má výborně hodit na stahování kůry. Jednu ruku máte klasicky na rukojeti, druhou nástroj uchopíte za oblast kolem háku a ostřím stahujete kůru. Dřevorubci tomuto nástroji říkají poříz a obvykle mívá dvě madla.

 

Zkoušeli jsme, funguje to, ale je zde velké riziko, že ruka, která je poblíž háku utrpí při pohybu K SOBĚ na památku několik řezných ran, protože byste instinktivně chtěli zabrat a úchop pořádně sevřít. Nedoporučujeme.

 

Tlačit od sebe je to trochu bezpečnější, nicméně naprosto neefektivní.

 

Samozřejmě s tím ale kůru třeba z klacku stáhnete.

 

2. Dřevěné hobliny na podpal

Co si takhle naškrábat trochu hoblin na podpal? Zkusíme tedy jednoduchou featherstick (jak na to, můžete najít třeba tady: LINK) Šlo to takto:

 

Takže Woodman´s Pal na hobliny také nedoporučujeme. Nožem to jde o mnoho lépe.

 

3. Příprava ohniště

Má se tupou horní hranou kopat do hlíny? Jdu do toho. Blbě se to drží, rukojeť prostě nestačí, hledáte i jiné místo pro oporu, ale všude je nějaké ostří. Ano, pár čísel zeminy vykopete, hezky na tom hlína drží, ale rychleji bych to měl vykopané „na psa“ (klackem hlínu rozruším a vyhážu rukama).

 

Problém je i u povrchovky. Pokud v hlíně čistě náhodou narazíte na kámen, jde černá povrchová úprava okamžitě dolů.

 

Je to vůbec k něčemu dobré? Tak snad jedině hák na sekání kořenů.

 

Musíte dávat bacha na kameny, ale pokud hákem podeberete kořen a táhnete, rozhodně si s menšími kousky poradíte.

 

Neměl jsem srdce na použití háku jako krumpáče a kvůli jeho konstrukci bych to ani nedoporučoval.

 

4. Sekání dřeva

Sekání jde dobře. Ostří je podobné sekyře, těžiště nástroje hraje ve váš prospěch a jde to tak poměrně snadno. Bohužel jen prvních 5 minut.

Je možné, že máte předloktí víc natrénované než my (od počítače? :D), ale po pár minutách máchání kilovým „Zabijákem“ se rozhodně dostaví únava.

 

– Scénář The Classic

Teď si vezměte několik faktorů. Únava, úchop povoluje. Leštěná rukojeť začíná být poměrně kluzká. Materiál sekáte čepelí, která nevede až ke špičce, takže nevyužíváte plně švihu a musíte celý pohyb trochu dotahovat. A přesně v tuto chvíli si zkontrolujte, že máte šňůrku omotanou kolem zápěstí. Fakt to není nástroj na hodinovou práci. Kdyby alespoň rukojeť držela, ale bez toho to opravdu to nejde. Pár švihů, bum bum, a jde se grilovat.

 

– Scénář Compact Premium

Mnohem lepší. Sekáte, úchop rukojeti se sice posunuje, ale vždy se zastavíte o záštitu a ještě pár seků zvládnete.

 

Pak si spravíte úchop a jede se znovu. Sice je to opět zbytečně vysilující, ale jde to. Nicméně proti sekeře nemá Woodman´s Pal šanci. Jestli jste někdy sekali do dřeva nožem, víte, že čepel moc materiálu neubírá a chce to jet trpělivě po milimetrových secích.

 

Stejně tak se tady ostří zakusuje do dřeva méně než u malé sekyrky a tím se zvyšuje i silová náročnost práce s těmito nástroji.

 

5. Štípání dřeva

Jasně, jedeme. 😀 Nožem si pomocí batoningu dokážu štípnout různě silná polínka a klacky. Tvar Woodman´s Palu ho nepředurčuje ke štípání jako sekeru, ale dá se nouzově zaseknout do dřeva (moc toho neštípne) a pomocí úderů polene do volné oblasti kolem háku poleno rozštípnout, což svůj účel splní.

 

Ale je to spíš trápení, buď tlučete přímo do háku či jeho ostří, nebo do naprosto nevhodných míst ve středu nástroje, takže batoning není moc efektivní.

 

6. Sečení

Primárně funkce háku je ta, že ho zaháknete za slabší stonek (kopřivy, mladé stromky, …) a táhnutím rostlinu odseknete. Rozumím. Přepínám. Přemýšlím, kdy naposledy jsem něco takového potřeboval? Beztak je potřeba si vršek rostliny přidržet, takže to není jako kosa, větvičky ze stromů to spíše olamuje, než že by je to sekalo, a je to tak jedině dobré na tenké kořínky. No nevím, jak vy, ale já bych se bez toho obešel.

 

Celkem zbytečné zamyšlení

Pokusím se tu demonstrovat svou myšlenku pomocí dvou fotek:

 

Buď si vezmete kilový masňácký nástroj, který vám budou kamarádi závidět, nebo si vezmete několik úzce specializovaných menších nástrojů, které slouží možná k trochu jinému účelu, ale dosáhnete s nimi svého s minimální námahou a beze strachu o bezpečnost okolí.

 

(Gerber Bear Grylls Hatchet, nůž Mora Companion, pilka Fiskars SW73 a ještě 200g místo na svačinu… :))

 

Resumé

Hledáte něco, čím si zvednete ego před kamárady? Čím ohromíte ženy, kterým budete připadat neskutečně mužně? Tak to se vám musí Woodman´s Pal hóódně líbit! Ideálně pokud máte nechutně velký offroad, kam si ho můžete hodit a mít ho po ruce na každé grilovačce.

giphy

Pro všechny ostatní, kdo chtějí něco lehkého a účinného, co mohou nosit s sebou na několikadenní výlety a s čím si zvládnou rozdělat oheň či postavit přístřešek bez předloktí silného jako stehno olympijských vzpěračů, tuto recenzi berte jako kompletní soupis důvodů, proč zůstat u osvědčené klasiky.

 

Napadá vás něco, k čemu by se Woodman´s Pal perfektně hodil?

 
Pro Vybaven.cz testuje a píše Matyáš Vejskal.