V této recenzi se podíváme na vojenský SwissTool od Victorinoxu.

 

Černé provedení bylo dodáváno armádám v rámci NATO a odpovídá civilní verzi (té co nemá nůžky, ale jen zubaté ostří + pilník).

Konstrukce SwissToolu je opravdu bytelná, což se podepisuje i na váze celého nástroje. Úctyhodných 294 gramů s 34 gramovým pouzdrem na opasku určitě pocítíte.

 

Černý finiš je sice lesklý a pokrývá 100% povrchu nástroje. Na namáhaných částech nástroje potom trochu mění barvu, ale neodlupuje se a to ani z ostří.

 

Zajímavostí potom je, že když jsme SwissTool dostali, byl zakonzervován silnou vrstvou, jak jinak než černého, maziva. Jako líní uživatelé jsme byli rozhořčení počtem spotřebovaných kapesníků na jeho očištění a doufáme, že toto černé mazivo Victorinox nepoužívá také u civilních verzí… 🙂

 

Kleště

Pokud vyklopíte rukojeti a transformujete multitool na kleště, oceníte především příjemný pocit jistoty. Při otevírání si všimnete jedné z mezipoloh, která z kleští dělá alternativu pravítka, k čemuž se dá použít stupnice (230mm, 9”) na bocích.

 

Nebo pravoúhlého pravítka:

 

Kleště se neprohýbají. v ruce se drží v rámci hranatých možností pohodlně a při používání se nemusíte bát zabrat, nestalo se mi, že bych se nějak skřípnul, či jinak zranil o kleště nebo nějaký z nástrojů. Bohužel na kleštích není pružina, který by Vám při manipulaci pomáhala a manipulace jednou rukou vyžaduje trochu zručnosti.

 

Musíme zmínit, že obě klešťové páky mají mírnou vůli v příčném směru, ale v používání mě to nijak neomezovalo. Čelisti pak odpovídají klasickým kombinačkám (stisk, ohýbání a stříhání drátů dvou velikostí do tvrdosti 40HRc).

 

Mutlifunkce

Pojďme se tedy podívat, co výrobce tradičních švýcarských armádních nožíků, dokázal do SwissToolu nacpat. Kromě popisu všech udělátek se podíváme i na jednu konstrukční vadu.

 

Co všechno na multitoolu tedy najdete?

  • nůž s hladkým ostřím
  • nůž se zubatým ostřím
  • pilku na dřevo
  • pilník s pilkou na železo
  • křížový šroubovák 1+2
  • silný plochý šroubovák (7,5mm)
  • malý plochý šroubovák (2mm)
  • dláto/škrabka s řezačem kabelů/střih izolace
  • otvírák na láhve se středním plochým šroubovákem (5mm) a ohýbákem drátů
  • otvírák na konzervy s malým plochým šroubovákem (3mm)
  • děrovač a výstružník
  • otvory na lanko

 

Popravdě se mi líbí, jak jsou jednotlivé nástroje řešeny. Nejsou nijak překombinované a dobře se hodí ke svému primárnímu účelu. Po vyklopení je každý z nástrojů zajištěn oboustrannou pojistkou.

 

Při práci lze opravdu silou zabrat, aniž byste se báli o povolení pojistky nebo zničení nástroje. Konstrukce SwissToolu je opravdu masivní a hrubé zacházení zvládá naprosto bez problémů.

Všechny řezné nástroje jsou z výroby ostře nabroušeny, nicméně jsou ostří načerněna, takže ta v tom směru trochu ztrácí na jedovatosti.

 

Pokud vyklopíte nástroj na maximum, zacvakne se pojistka a pro jeho zandání musíte nejprve stáhnout mechanismus pojistky.

 

Co je ta konstrukční vada? Máme za to, že povrchová úprava černěním přidala každému nástroji několik setin milimetru z každé strany. Na 6 nástrojích v jedné rukojeti to může činit slušný nárůst tloušťky nástrojů a tím pádem je jejich chod velmi tuhý. Řeknete si, že tuhý je přeci lepší, než aby to samo vypadávalo? OK, nechal bych Vás tedy zkusit vyndat otvírák na konzervy a pak se zeptal Vašich nehtů. Victorinox totiž využívá svou klasickou konstrukci a nástroje vyndáváte pomocí nehtu, na který je připraven speciální zářez.

 

Ačkoli jsou tyto zářezy dostupné pro každý nástroj, lidský nehet není schopen vyvinout dostatečnou sílu na překonání tření výklopného mechanismu. Ve VYBAVEN.CZ ale nemáme ve zvyku něco vzdávat a tak jsme přišli na unikátní způsob. Demonstrujme na zmíněném otvíráku konzerv:

 

Jak jsme tedy řekli, nehtem ne (bolestivě ověřeno). Dlouhé nástroje na bocích jdou u špiček podebrat ukazováčkem a vyklopit. Fajn!

 

Tím se nám otevře prostor ke dvěma prostředním nástrojům, které chytnu za špičky a opatrně vyklopím:

 

Teď mi zůstanou jen dva nejkratší nástroje, které mohu opět vytáhnout za špičky.

 

Mám vše vyklopeno, vyberu otvírák na konzervy a zaklapnu ho do pojistky.

 

Zbytek schovám a vesele otvírám konzervu:)

 

(druhou variantou bylo vyrobení malého očka, kterým jsme nástroj podebrali a zatáhnutím vytáhli. To nelze použít u všech nástrojů a očko se časem přeřízne:) )

 

K SwisToolu dostanete jednoduché, ale funkční pouzdro na suchý zip s očkem na opasek:

 

Zajímalo by nás, jak tady výrobce promyslel použití SwissToolu pro vojenské účely. Nástroj lze jen těžko použít pod stresem, jelikož na vyklopení nástrojů potřebuji:

  • čas – někdy musím vyndat až 6 nástrojů, abych získal ten, který potřebuji
  • klid – chytám je za ostří a rychlý pohyb by mohl být nebezpečný
  • sundat rukavice – na to tam není dost místa a i při funkčním otvírání nehtem to s rukavicí nezvládnu

Do toho si přidejte lesklý povrch nástroje, chromované logo výrobce + nýty na pouzdru a napadne Vás jedině použití u nebojových útvarů nebo na základnách při různých improvizovaných opravách. U armádního nástroje bych čekal i výměnná ostří na štípačkách, ale pokud je opotřebujete/ztupíte u Swisstoolu, máte smůlu.

Další hledisko je vyváženost nástrojů. Mám sice na výběr ze 4 velikostí plochých šroubováků, ale co když narazím třeba na imbus? Pro civilní verzi Swistoolu si můžu za příplatek cca 1500,-Kč pořídit sadu Plus, která obsahuje i (chromovanou) ráčnu s výměnnými bity a vývrtku. U obyčejné verze, mi ale nezbývá nic jiného, než uronit slzu a zkusit šroub buď povolit kleštěmi, nebo upilovat.

 

Resumé

Myšlenkou nejde o vůbec špatný multitool. Jeho předností je bytelnost a fakt, že ho prostě nemusíte šetřit. Tuto vlastnost sdílejí i nástroje a pokud by Victorinox dotáhl jejich otvírání a několik dalších detailů, mohl by se posunout o hodně výš. Takto je to nástroj, který bych si do vesty zatím nedal, ale na drsnější práci v nevojenském prostředí se mi vždy osvědčil.

Pořizovací cena černého SwissToolu je 3 329,-Kč (oficiální web českého zastupitelství Victorinox). Tato recenze je čistě o Victorinox SwissToolu a na srovnání s konkurencí se podíváme v následujícím článku.

 

Pro Vybaven.cz testuje a píše Matyáš Vejskal.