„Však to je pouze převlečená Mora 2000. Ach jo, po modelu Bushcraft to bude další nepovedený pokus o ždímání fanoušků značky.“ – zhruba takto jsem reagoval před pár lety, ve chvíli, kdy jsem poprvé spatřil tehdejší horkou novinku od Morakniv – nůž s názvem Kansbol.

Nesuďte mne příliš přísně. Na Moru 2000 jsem tehdy nedal dopustit. Byl to pro mne nejlepší nůž, který Morakniv kdy nabízel. Lehký, pohodlný, obratný, perfektně se hodící jak do přírody, tak i do kuchyně. Přitom díky své relativně nízké ceně šlo o skvělý dárek pro různé známé a přátele, kteří toužili po nějakém „dobrém noži na běžnou práci“. Outdoorový nůž ze Švédska, od firmy s více než stoletou tradicí. Co víc si přát. A pokud někomu se nelíbila původní zelená rukojeť, mohl ji odstranit a vyrobit si nějakou vlastní. Šlo tak o téměř dokonalý produkt, velmi oblíbený po celém světě.

Když nám o pár let později lidé z Jatagan.eu nabídli možnost recenze Kansbolu, nešlo odmítnout. 

A čím víc jsem Kansbol používal a srovnával s 2000, tím častěji se mi v hlavě točila proslulá francouzská fráze – „Král je mrtev, ať žije král“.


 

Posuďte sami.

Pouzdro a rukojeť prošly kompletním redesignem. Změnil se nejen vzhled, ale i použité materiály. Slavná salátová guma na rukojeti, která po 8-10 letech používání začíná měknout a rozpadat se, je již minulostí.


 

Kroužek závěsu pouzdra je možné použit i ve variantě pro leváky.


 

Čepel již není „přeleštěná“ jako v případě Mory 2000. Kansbol má jasné a čisté křivky. Škoda jen, že místy to jsou opravdu „křivky“ místo rovných linií výbrusu.


 

Ocenit však musím i rovné a ostré hrany hřbetu čepele, které nyní poslouží i pro případné rozdělání ohně křesadlem. Mora 2000 má sražené a zaleštěné hrany, takže nějaké křesání s ní nepřipadalo moc v úvahu.


 
Jinak čepel zůstala beze změny. Stejné rozměry, stejný materiál, stejné užitné vlastnosti.

 

Kombinace tradičního skandi výbrusu u rukojeti a ztenčené špičky funguje bezvadně jak v kuchyni, tak i při jiných činnostech.

Jediné, s čím Mora Kansbol má problém, je stahování zvěře. Na to je použitá levná nerezová ocel příliš měkká.

 

Kansbolem se daly krásně oddělit nohy v kolenním kloubu, ale to bylo tak všechno.

 

Nůž ještě tedy zvládl kousek práce kolem zadních nohou, kde se rozřízlo a odstranilo pár kusů kůže (ořízne se kůže kousek pod kolenem a pak se nařízne kůže až do rozkroku, aby se odhalila část nohy kousek nad kolenem, za kterou se ovce věší na háky, pro stahování kůže ve visu).

 

 

Po tomto výkonu už Mora ztratila ostří na zaoblené části čepele (bříšku) a na další práci se tedy nedala použít. Jasně, dá se to, když není jiná možnost, ale neustále budete muset přerušovat svou práci a obtahovat nůž ocilkou. Na druhou stranu díky měkčí oceli nehrozí nějaké to vyštípání či zlomení čepele během používání nože v zimě za záporných teplot. 

Jako nůž na stahování Mora Kansbol tedy moc dobře neposlouží, na běžnou práci však ano. Vše, co statisíce lidí tolik milovaly, tu zůstalo. A navíc se opravily a odstranily staré mouchy.

Celkově tedy jde o moc povedený facelift a v podstatě mě nenapadá jediný důvod, proč byste v dnešní době měli zůstávat věrní modelu 2000. Cenově se téměř neliší, ba co víc, během pravidelných slevových akcí různě na netu jsem několikrát zaznamenal nižší cenu u Kansbolu, než u 2000. Takže asi opravdu platí, že Model 2000 je mrtev. Ať žije Kansbol!

P.S. Tak si říkám, že možná má smysl si připlatit pár stovek a pořídit si rovnou verzi s universálním závěsným systémem:

 

 

A pokud byste rádi do přírody nějakou výraznější barvu, koukněte někde na Kansbol Burnt Orange, naživo vypadá lépe, než na fotkách.