Tak je to tady. Dlouho očekávaná novinka od firmy Mikov – nůž Patron. Prozatímní reakce jsou velmi rozpačité a obávám se, že tato recenze přilije trochu oleje do ohně.

 

Unboxing

Vzhledem k tomu, že jsem měl za úkol ohodnotit “i jeho užitné vlastnosti, příslušenství, anebo zpracování zcela nového obalu”, tak to vezmu hezky od základu. Ve chvíli, kdy jsem rozbalil zásilku, mou první myšlenkou bylo – “No ty kráááso!”.

Zvedl jsem se od stolu a šel celý unboxing fotit hezky krok po kroku.

 

Jsem totiž velmi rád, že Mikov vzal k srdci moje připomínky k loňské novince, noži List (recenze ZDE). Nyní už je celý obal velmi dobře barevně sladěný. Nenápadná, ale stylová krabička, velmi cool prořezávaný název modelu, nůž jako první věc, co vidí zákazník.

 

A hlavně absence papírového spamu. Žádné “zlaté ručičky”, žádná slepá mapa ČR. Nůž, kus paracordu, sáček s Tek-Lokem a samolepka s logem firmy. Pecka, není co řešit. Možná jen samolepku vyměnit za nášivku, případně za olověnou/mosaznou minci, jak to dělá například Spartan Blades. Přece jen v dnešní době samolepky moc neletí a ražba mincí vyjde cca na 20,-Kč za kus.

 

Opravdu se mi provedené změny moc líbí a škoda, že jsme se toho nedočkali už u Listu.

 

První dojmy

Rovnou a zcela upřímně říkám – s Patronem jsem spokojený. Ano, ten tvar je zvláštní, ale na rozdíl od nožů značky Grohmann, na které jsem i přes opakované pokusy si nedokázal zvyknout, s Patronem to jde. Samotný nůž svým tvarem a rozměry přesně zapadá do kategorie Bird and Trout.

Materiál čepele: BÖHLER N690
Materiál střenky: G10
Délka výrobku: 226 mm
Délka čepele: 111 mm
Šířka čepele: 4,7 mm
Hmotnost výrobku: 175 g
Pouzdro: KYDEX

 

Výbrus je velmi slušný. Sice nabroušen nůž byl tak na dvě minus, ale u sériové výroby se to víceméně očekává.

 

Veškeré hrany jsou sraženy a zaobleny. Jediná ostrá místa jsou po vybrání pro opření prstu.

 

Rýhy po obvodu mi v tomto případě ani trochu nevadí. Naopak, sedí mi to tam. Už totiž nejde o EDC stylovku, ale menší pracovní nožík. Těší mě také, že vzali k srdci i mou připomínku ohledně finálního zpracování před stonewashem. Opravdu nůž nyní působí tak, jakoby ho nejdříve vymazlili a teprve po tom prohnali stone washem.

V pouzdře nůž vypadá lépe, než bez něj.

A jen odtokový otvor velikosti nástavce na vysavač (už zase) trochu kazí celkový dojem. Nicméně není to tak markantní, jako v případě Listu. Patron je přece jen o půlku větší.

Z nějakého důvodu pár lidí kritizuje ukončení rukojeti. Přiznám se, že až od nich jsem se dozvěděl, že má nějak překážet. Já s tím rozhodně problém nemám.

 

A teď k používání. Nůž nosím pravidelně již třetí týden.

 

A pár dnů mi trvalo, než jsem si na něj zvykl. Má totiž kratší nabroušenou část ostří, než moje zavírací EDC, které jsem musel odložit. 🙂

 

Ano, ano. Ten opěvovaný a zatracovaný CHOIL… 😀

Už po odhalení prvních nákresů jsem si říkal, že jde o velmi pěkný nůž s dravým tvarem, ale jen pokud si odmyslím choil. Ten mi kazil veškerou radost. Nicméně po dvou týdnech používání s klidným svědomím říkám, že na tomto noži mi choil vadí pouze vizuálně. Při práci patrona nedržím nijak jinak. A nejsem si jistý tím, zda je to pochvala.

Patron má menší a celkem zvláštně tvarovanou rukojeť, takže pokud ho držíte pouze za ní, máte pocit daleko menšího nože. Navíc při nějakém silovém řezání/srtouhání váš palec vyvíjí největší tlak na choil, kdežto ostří začíná o něco dál.

 

A pouze s choilem se dostaví pocit jistého úchopu a dokonalého ovládání.

 

Proč? No protože, jak jsem již říkal, jde o koncept Bird and Trout, jak se tomu říká v anglicky mluvicích zemích. Tedy v překladu “pták a pstruh”. Neboli nůž na zpracování menších úlovků a drobné práce v základním táboře. Tečka.

Podívejte se třeba na jiné nože z této škatulky – KLIK.

Jistě, patron snese i hrubší zacházení, například opakovaný po dobu dvou dnů batoning cihlou přežil jen s minimem šrámů.

 

Ale proč to dělat, když k tomu není určený? A tímto se konečně dostávám k problémům.

 

Špatná koncepce

Ano, troufám si tvrdit, že koncepce Patronu je chybná už ve svém základu. Jde s prominutím o snahu natáhnout kondom na glóbus. Čistě teoreticky to možná jde, ale proč to dělat?

Proč vydávat malý nůž, určený k drobné práci v terénu, za velký tábornický, jenž má zastat veškeré činnosti, které s nožem lze provádět? Mimochodem, to je hlavní důvod zklamání některých kolegů-testerů. Myslím si, že Patrona jednoduše nedokázali správně zařadit a tak trochu neví, k čemu vlastně ten nůž je.

Problém nastává už při rozdělání ohně.

Menší či větší třísky, chlupaté dřívko a ty nejjemnější kudrlinky odřezává ten nůž (po vyleštění čepele brusnou pastou, nutno podotknout) naprosto hravě.

 

Ale co to křesání, které tolik cpali do popředí fanoušci, distributoři a samotný Mikov ve svém propagačním klipu? Na křesání, přátelé, rovnou zcela zapomeňte. Nechcete-li křesat ostřím, moc šancí vám Patron nedá. Již zmiňované příjemně zaoblené hrany totiž nevykřešou zhola nic. Jediná použitelná část čepele je to zdrsnění/vybroušení pro prst. Tím nějakou tu jiskru vyhodíte. Ale jen v případě, že máte mikro křesadlo. Velikost Scout už nepasuje. O Army ani nemluvím.

 

Přitom není to chyba návrhu nože, nemusím každým nožem hned vykřesávat oheň. Jde o chybu marketingovou. Vrátím se k již zmíněnému propagačnímu klipu. Tady je:

Co vidíme? Průser!

Pardon.

Byť se Mikov snaží to zahrát do outu a vysvětlit, že šlo jen o “snahu ukázat, že ten nůž je funkční, i když se s ním zachází drsně a i když ho používají lidé, kteří k němu nemají “srdeční” vztah.“. Ale pardon, jde spíše o soubor naprosto zbytečných chyb.

Nejdříve pořádně ztupíme nůž krájením mechu/hlíny/kamení. Ok, chápu, že v příručce mladého survivalisty z nakladatelství Svojtka, kterou pánové zřejmě měli u sebe, se doporučuje odříznout vrstva mechu a na tom místě pak rozdělat oheň. Proč to nešlo udělat hřbetem/špičkou?

 

Pak ukážeme, že náš nůž je z nějakého důvodu najednou tupý a nechce se mu moc do dřeva.

 

Následně přijde na řadu amputační batoning… 😀

DĚTI, NEZKOUŠEJTE TO DOMA!

 

Vykřesáváme oheň (JAK?!?!?!) do mokré slámy a než dopadnou jiskry z křesadla, kolega mimo záběr zapaluje plynový zapalovač s plamenem nastaveným na maximum… 😀

 

Chvíli tím zapalovačem ohřívá slámu, která se moc nechytá, ale během dalšího křísnutí se lekne a plamen najednou zmizí! 😀

 

Ostřím pak strkáme do slaninky. A nevadí, že tím můžeme ztupit nůž či poškrábat povrch pánve. Zase, fakt to nešlo otočit?

 

No a samozřejmě se pak drsně napapáme. A čert vém vidličky, asi ještě nebyly vynalezeny. To už ten nůž byl tak tupý, že nešlo ořezat klacek? Vždyť se chudák interpret bojí!

 

A toto je prosím v podstatě jediný propagační klip k tomuto noži.

Vždyť je to stejné, jako kdyby v reklamě na Marlboro kovboj nejdříve nevěděl, jak má osedlat koně, pak chvíli trvalo, než na něj naskočil, aby během cválání zase spadl. No a co, hlavně že jde o ukázku silného chlapa, co se nebojí nepřízně osudu a postaví se svým problémům čelem. Tak?

Proč se raději neukázalo to, v čem je ten nůž opravdu dobrý?

Rychlý příklad z hlavy, jako návrh na scénář podobného outdoorového klipu:

– odříznutí nějakého přírodního provázku (lýko, kořeny, zvířecí šlachy, cokoli, jde o příklad)

– seříznutí několika proutků

– stavba menší pasti

– stahování/porcování chyceného zvířete

– krájení čerstvě sesbíraných bylinek/jarního salátu

– nachystání chlupatého dřívka (neboli Feathersticku – viz LINK) a třísek na podpal. Rozdělání ohně KŘESADLEM A PLÍŠKEM!

– příprava pořádné chlapské večeře

– a ke konci vyřezávání kuksy/ornamentu na poutnické holi/lžičky/čehokoli stylového za svitu plápolajícího ohně + popíjení něčeho chlapského z placatky.

V tom všem by totiž Patron obstál na výbornou!

Přitom nosná myšlenka zůstává v podstatě stejná – funkční nůž, který využijete při spoustě činností. Ale nebude to působit tak… smutně. 🙂

Obecně mám pocit, že Mikov málo vzdělává a směruje své fanoušky, spíše tak nějak odevzdaně čeká, co se stane. Bylo to patrné už v případě Listu, kdy první návody na opletení nože se začaly objevovat až několik měsíců po uvedení do prodeje. A je tomu tak i v případě Patronu. Jednoduchý příklad: Tek-Lok. Budeme tam mít Tek-Lok a nazdar. Super, ale půlka fanoušků neví, co to je a k čemu je to dobré. Tuší jen, že každá machrovinka navíc bude stát další peníze. Co Tek-Lok, někteří fanoušci zatím neví, jak se správně čte choil. A rozhodně to není jejich chyba. Chce to větší osvětu. Soustavně a pravidelně vysvětlovat, proč ten nůž opravdu nutně potřebují.

 

Patron VS konkurence

Vedle “trochu mimo” mířeného marketingu je tu i další kámen úrazu. Jak již jistě víte, cenu nože Patron v Mikově stanovili na 3770,-Kč. Což je skoro o tisíc korun víc oproti původním plánům a tipuji, že skoro o 2 tisíce víc, než čekali fanoušci Mikovu. Kolega, který vývoj Patrona sleduje již od prvních nákresů, má názor, že ten nůž by měl stát do 2500,-Kč. Já osobně bych za nějaký takový zaplatil klidně i 3000,- (bude-li s větší rukojetí a bez choilu :D).

Necelé 4 tisíce za malý nůž na jemnou práci je opravdu hodně a valná většina nenávistných komentářů na facebookové stránce Mikova se točí hlavně kolem ceny. Možná by opravdu do budoucna stálo za to popřemýšlet nad známým “Pandora” stylem. Nůž v základní výbavě + několik doplňků za příplatek. Například 2500,- za nůž s koženým pouzdrem, kydex +300 navíc, teklok + 300 navíc, dárková rytina + xxx navíc apod. A ať každý rozhodne sám, co vlastně potřebuje.

Samozřejmě zní i názvy konkurenčních výrobků. Nejčastěji Kizlyar Supreme. A rovnou uvedu, že v ČR asi málokdo zná výrobky Kizlyar Supreme lépe, než náš tým. Koneckonců byli jsme to my, kdo je dostal na český trh na základě dobrých zkušeností s 5 modely nožů. Dále je také potřeba uvést to, že už druhý rok víme, co se v Kizlyar Supreme chystá na trh, jaké budou novinky apod. A loni jsem na to upozorňoval i Ondru Němce, designera nože Patron. Říkal jsem mu, že proti této značce a jejím novinkám bude mít hodně náročnou práci, a také že Patron musí být fakt bomba, aby je porazil. Vzhledem k tomu, že většina diskutérů hodnotí pouze dle fotek, dovolím si malé srovnání v reálu. Mikovácký Patron jsem porovnával s noži Urban, Enzo a Colada. Vezmu to stručně a v bodech.

– Všechny modely Kizlyar Supreme jsou levnější.

– Enzo (navrhované v diskuzi na Mikov FB) je na mě obecně moc dlouhý, daleko lépe by se srovnávalo s Echem, jenže to teď nemám po ruce.

– Jak Enzo, tak Urban se drží HŮŘ (ano, fakt jsem to napsal), než Patron při využití choilu. Používat Patrona jinak, tedy čistě za rukojeť, fakt nemá moc smysl. Nicméně při využití choilu má Patron velmi promakaný tvar a k dobrému držení přispívají i zaoblené hrany rukojeti.

– Žiletkový výbrus nože Urban nedovolí takové zacházení, jako nož Patron. Mám Urban rád, ale někdy se bojím, že ještě chvíli a praskne. Opravdu jde o pevnou městskou břitvu.

 

Takže Enzo a Urbana škrtáme. Nechme proti sobě Patrona a Coladu. A tady Patron dostává na frak. Nejen proto, že Colada při menší celkové délce má vetší řeznou část, ale i pro obecnou pohodlnost a využitelnost. Patron sice má punc “dražšího nože” (působí tak na pohled svým obalem a zpracováním) a o něco lepší materiály + Teklok, zato Colada stojí 1880,-Kč. Tedy přesně polovinu. Otázkou je, zda má smysl platit dvojnásobek. A když už ano, zda nevolit třeba Fallkniven F1 či Sissipuuko M07.

 

Už teď je jasné, že se v případně Patronu nejedná o žádný výrazný trhák, ale nějakých 500-800 kusů Mikov prodá tak jako tak. Jednoduše to rozpustí ve své rozsáhlé distributorské síti. Vývoj situace do budoucna vidím realtivně optimisticky. V Patronu Mikov zpracoval veškeré připomínky k minulému modelu. Ten příští bude nepochybně zas o něco lepší, už jen proto, že se zaměstnanci Mikovu neustále zlepšují a poznávají nové materiály a výrobní postupy. Otázkou však zůstává, zda se podaří udělat něco s cenotvorbou a kulhajícím marketingem. Ale to už je boj Mikov Týmu. My se budeme těšit na další novinky! 🙂

Pozor! Provedli jsme Crash test nože Mikov Patron. Fotky a video najdete zde: CRASH TEST NOŽE MIKOV PATRON.