Tak tu máme další kousek od Kizlyar Supreme, což jsou nože, které teď neskutečně frčí. Zorg je zavírací flippertanto čepelí. Tento nůž možná není perfektní, ale posledních pár měsíců mě neskutečně baví. Jak flipování samotné, tak i práce s tanto ostřím.

 

Zorg je ideální nůž do každého EDC kitu, na nic jiného si snad ani nehraje a odhalili to i kluci od „Kydexových pouzder“ na jejich FB se objevila tato fotka:

13015208_1571481586482958_4270604301895266815_n

 

Střenky z G10 v příjemné 3D úpravě, liner lock, 3mm silná čepel a použitá ocel Aus-8 nic jiného než EDC ani nenaznačují.

Délka čepele: 8,5cm
Délka rozevřeného nože: 20,0cm
Délka zavřeného nože: 11,5cm
Tvrdost: 58-60HRC
Hmotnost: 144g

 

To, co zaujme po rozbalení, je sada náhradních podložek. No náhradních… Na noži jsou z výroby silikonové podložky, které jakože fungují, ale ve chvíli, kdy je během pár sekund vyměníte za ty druhé, mosazné, už je zpátky nedáte. Je to pak trochu jiný fičák.

 

Tím se dostáváme k mechanismu “flipper”. S mosaznými podložkami to jde jedna báseň a někdy si připadám trochu divně, když si u přemýšlení vytáhnu nůž z kapsy a začnu si s ním cvakat… Umím si představit ještě trochu hladší chod, ale už mám cvik a jde to samo. Výběžek pro flipnutí slouží při otevření nože jako solidní záštita a bezpečnost při bodání tak není žádný problém.

 

Pokud neradi flipujete, máte na výběr i klasický oboustranný kolík pro otvírání palcem.

 

Druhým tahákem nože je tanto čepel, kde najdete z továrny celkem slušné ostří, ale vyplatí se ho trochu přeleštit. Tanto je určeno především k lepší penetraci při bodu, ale překvapí vás, na kolik činností dokážete zlom čepele použít. Další sympatickou věcičkou je zdrsnění pro palec, které je v praktickém úhlu a zcela nevědomky ho určitě budete používat.

 

Samotné ostří vydrží dlouho ostré a broušení „tanta“ je opět vítané osvěžení pro většinu z nás. Tady bych rád vyzdvihl vlastnosti ocele, která ani po 4 měsíčním používání nejeví známky rzi, či výrazného poškrábání. Uznávám, že jsem se o nůž snažil starat, ale spíše nárazově před focením.

 

Co se týče klipu, je posazen celkem vysoko, takže nůž je položen hluboko v kapse a nepřitahuje tak zbytečné pohledy. Klip je pevný, není potřeba ho prakticky nikdy utahovat.

 

Pokud bych se měl vyjádřit k ergonomii, tak nůž asi není určen na dlouhodobější práci. Při delším sekání či řezání vás bude tlačit klip do dlaně a povšimnete si těch několika ostřejších hranek kolem samotné pojistky. Jinak střenky dokonale sedí, nůž má symetrický výbrus a není zde tedy co řešit.

 

 

A proč není dokonalý?

Řekl jsem, že tento nůž není perfektní. Hlavní výtku mám k vycentrování čepele. Při naprostém utažení hlavního šroubu dojde k vycentrování, ale nůž potom prakticky nejde rozevřít. Musíte tedy šroub mírně povolit, čepel se při tom odchýlí k jedné straně a vy můžete s nožem pracovat. Neomezuje to funkčnost, ale perfekcionisty by to mohlo zklamat – trochu to přidává na vůli celé čepele.

 

Druhou výtkou je potom liner lock, který je až zbytečně drsný, nicméně tak zapuštěný, že se palcem celkem špatně ovládá. Při zavírání nože ho zároveň musíte přitlačit nadvakrát – poprvé při překonání zadní hrany čepele, podruhé při překonání malého výstupku, který snižuje tření při otvírání mezi čepelí a tělem. Tato manipulace mi od začátku dělala vrásky, a stále se s tím nemohu nějak popasovat.

 

Resumé

Kizlyar Supreme ZORG je nůž, který není dokonalý, ale výborně poslouží jako pracant do jakéhokoliv EDC. Nejvíce mě baví samotné flipování a radost mi dělá i agresivní tanto. S nožem jsem se rozhodně nemazal, ale snad nic z běžných činností na něm nezanechalo stopy.

 

Nůž z oceli Aus-8 je za 2 321,-Kč, nejde o zbytečně předražený kousek a pro náročnější zákazníky ho najdete i v provedení z kvalitnější D2 oceli za 2 512,- Kč. Oba s doživotní zárukou na skryté výrobní vady.

 

Pokud vás zajímavé jiné modely Kizlyar Supreme, tak mrkněte na naše recenze a těšte se na další.