Nůž Survivalist je pro mě nožem, který by měl hlavně mít ve svém dalším filmu Indiana Jones. Domů si ho pak pořídí každý, kdo si chce sem tam zamachrovat před kamarády jako odborník na survival nebo se intenzivně připravuje na zombie apokalypsu.

 

Pokud ale hledáte všeobecně použitelný nůž, asi si počkejte na upravenou verzi tohoto modelu, která už má full tang konstrukci a jednodušší čepel, které rozumím. Až bude na trhu, určitě vám ji ukážeme.

 

Pro ty z vás, kdo si i přesto chtějí přečíst o Survivalist Z, pokračujeme :-). Hráli jste někdy DOOMa? Jestli ne tak to vlastně vůbec nevadí – BFG vypadala zhruba takto:

 

A tak na mě působí i tento nůž. Moc mi nesedl svým konceptem, ačkoliv je jeho provedení naprosto v pořádku. Pokud bylo tedy cílem přinést na trh velký, těžký, hustě-vypadající nůž s kombinovaným ostřím a fancy survival kitem v rukojeti, pak je vše v pořádku…

 

Kizlyar Supreme Survivalist Z je z kvalitní oceli D2, má dutou rukojeť z eloxovaného duralu a konstrukci s trnem sahajícím zhruba do 1/3 rukojeti. Čepel je v duralu dobře uzamčena a dotažena dvěma šrouby, nebál bych se tedy odolnosti tohoto provedení.

Délka čepele: 18,5cm
Délka nože: 31,5cm
Šířka čepele: 4,9mm
Tvrdost: 60-63HRC
Hmotnost: 380g

 

Začneme pěkně od stolu. Čepel nože je celkem komplikovaná – plná zvláštních věcí, které asi vím, proč tam jsou, ale přijde mi to jednoduše přehnané.

 

Špička není moc vytažená, asi aby nedocházelo k jejímu lámání při bodání do dřeva, nebo při lovu. Aby si ale zachovala průraznost, je k ní z druhé strany vybroušeno krátké falešné ostří.

 

Na hřbetu nože je po tomto ztenčení krátká ploška s plnou šířkou 4,9mm, aby na ni navázalo delší falešné chisel ground ostří určené k sekání kostí a jiných tvrdých materiálů, na kterých si nechcete zprasit pravé ostří.

 

Pod tímto sekáčem je potom už jen zdrsnění na palec. Které ale kvůli délce nože není moc příležitost využít. Celková délka čepele je obrovská a bez choilu, takže na nějakou detailní práci skoro zapomeňte a přibalte si k Survivalistovi i nějaký menší nožík typu Mora.

 

Cca uprostřed čepele je z obou stran vyfrézován žlábek (se stopami strojového opracování) pro odlehčení konstrukce a zpevnění při bočním páčení.

 

A u zapuštění rukojeti najdete dva otvory pro přivázání nože k oštěpu (nic jiného mě zde nenapadlo, fungují i jako záštita).

 

Ostří samotné je ze 2/3 hladké s úhlem lehce pod 20°. Při tvrdosti 60-63HRC docházelo při používání k drobnému vyštípávání (vždy do 0,5mm), proto jsem ke konci testování úhel zvýšil na 25°, což mi i lépe sedí k určení nože – sekání, štípání.

 

Poslední 1/3 je serrated, tedy zoubkovaná, s celkem zvláštními zuby, které svou práci sice splní, ale přijde mi, že se až příliš vytažené špičky v mnoha materiálech zbytečně zasekávají a spíše cupují, než řežou.

 

Rukojeť je dokonale válcová se zdrsněním po celé délce a širší krytkou na jejím konci. Na krytce najdete očko pro provlečení bezpečnostní šňůrky a po jejím odšroubování objevíte plastový váleček s několika věcmi poslední záchrany (sirky, drátek, nit, háčky, náplast, zavírací špendlík). Samozřejmě si je můžete upravit dle svých preferencí.

 

K noži dostanete také pouzdro. Jedná se o textilní model s plastovou vložkou, které je možné připevnit na opasek vertikálně či MOLLE vazbu, a to pouze vertikálně. Pouzdro má také pár mušek, pokud si ho připnete vzhůru nohama, bude vám nůž vyjíždět až po záštitu a ostré zoubky se začnou zatrhávat o bundu či batoh. Také plastová vložka není moc přiléhavá, proto v ní nůž místy chrastí. Samotné připínání na MOLLE probíhá pomocí čtvercového suchého zipu, což se mi nezdá nejšťastnější.

 

Hurá do terénu

Dost mudrcování a pojďme se mrknout ven. Nůž jsem déle než půl roku příležitostně používal k běžným činnostem v lese – sekání a štípání dřeva, příprava podpalu, krájení masa a další.

 

Ostří je už z továrny správně ostré a za celou dobu se prakticky neztupilo. Jediným problémem jsou drobné výštipky, které se na tvrdé oceli občas přihodí – stačí trefit tvrdší suk, ale to je u podobně těžkých nožů běžné.

 

Byl jsem překvapen tím, jak dobře drží šedá povrchová úprava, která nese jen několik drobných oděrek.

 

Falešné ostří na hřbetu se opravdu hodí k sekání tvrdších materiálů, do dřeva se mu moc nechce. Jeho druhou silnou stránkou je škrtání, kdy v kombinaci s dobrým firesteelem, háže jiskry jako zběsilé.

 

Naopak falešné ostří na špičce je trochu nešťastné, protože při batoningu velice rychle zničí „palici“ (z angličtiny by se chtělo říct obušek, tedy „baton“).

 

Otvory pro přidělání k oštěpu jsou také trochu nešťastné, protože kruhová čepel nejde nijak zaklesnout ke klacku, divně se viklá a při prvním bodnutí celý nůž sjede, kam až mu provázek povolí.

 

Rukojeť je nejslabší stránkou nože. Díky kulatému průřezu po pár secích nevíte, kam vlastně směřuje ostří a musíte si pravidelně nůž v ruce pootáčet. Kovové provedení znemožňuje použití nože v zimě bez rukavic, ale vlastně i při běžném dubnovém počasí pocítíte, jak vám prochládají prsty.

 

Nůž skvěle slouží jako sekáč, kdy jeho těžká čepel vyvíjí překvapivě mocné údery. Jen používejte provázek, protože rukojeť se pouze drobně rozšiřuje ke konci, ale není tam nic, o co by se ruka pohodlně zapřela. Nevadí mu jakékoliv drsnější zacházení, nicméně musíte dávat pozor na serrator, který zkracuje délku použitelného ostří a občas trochu překáží. Navíc se mu moc nechce do dřeva, takže je spíše na provazy a popruhy.

 

Resumé

Kizlyar Supreme Survivalist je pro mě tak na půl cesty mezi Woodman’s Palem a Ontario RAT 7, který jsem měl před tím. Pal je čistě na machrování, RAT 7 už je použitelný nůž s dlouhým ostřím, který lze považovat za náhradu malé sekyrky, a se kterým lze díky choilu a jednoduchému ostří snadno manipulovat. Do sbírky ale možná někoho potěší…

 

Pokud bych si mohl vybrat, tak bych si nůž Survivalist Z za 5 405,- Kč nejspíš nepořídíl, a to ani v černé verzi, nebo ve verzi Survivalist X s hladkým ostřím a vylaserovaným pravítkem na čepeli. Jak jsem psal v úvodu, čekám na verzi představenou na IWA 2016 s full tang konstrukcí a vylepšenou čepelí.

Jste tu někdo na podobně velké nože? Líbil by se vám Survivalista?