Jak si možná vzpomínáte, nedávno jsme díky Vaší pomoci vysoutěžili možnost testovat sadu WoodXpert ještě před vydáním produktů na trh. Nyní Fiskars celou řadu oficiálně zveřejnil a můžeme se tedy bavit o produktech, které již jsou reálně na trhu.

Celá série obsahuje několik produktů, které ulehčují práci se dřevem. Fiskars tak celkem logicky kromě sekyrek zasahuje i do oblasti následné manipulace s materiálem a můžete si dokoupit další černo-oranžové pomocníky. Doufám, že sekyrky Fiskars nemusíme dlouze představovat, přeci jen tu s námi jsou už slušně dlouho.

 

Fiskars si zakládá na své unikátní konstrukci kompozitového topůrka, které nelze přelomit a které je extrémně odolné, díky čemuž se sekyrky Fiskars rychle proslavily. Tuto konstrukci se společnost rozhodla použít i u dalších nástrojů, což může, ale nemusí, být krokem správným směrem. Jak se tento evoluční krok zdařil, se dozvíte v jednotlivých recenzích.

 

WoodXpert má podle oficiálních slov společnosti sloužit k „výrazně jednoduší manipulaci s palivovým dřívím jako je otáčení přenášení a nakládání“. OK, chápeme.

 

Kromě toho Fiskars ještě uvádí, že „tvar těchto nástrojů byl navržen pro pohodlné a pevné držení a pro bezpečnější manipulaci se dřevem“. Tím líp. Nicméně, jak se dočtete příště, tento tvar není vždy ideální, a přístup „použijeme náš patentovaný tvar na každý nástroj na světě“ se může snadno vymstít. Už přemýšlíte jak asi?

Cat

 

Dále Fiskars přidává 4 základní a velice užitečné tipy:

 

1. Nosit rukavice pro zajištění pevného úchopu.

Vybaven.cz zcela souhlasí, bohužel jsme nenašli rukavice, které by takový úchop umožňovaly.

 

2. Používat sapiny, háky a kleště a neuchopovat materiál vlastníma rukama.

Když už si to nářadí koupíte, že? A taky ušetříte sílu na svírání kluzkých topůrek.

 

3. Vždy zvedat břemena s nohama před sebou ke snížení námahy.

Dobrá ráda nad zlato. V sedě se zvedá břemeno nejlépe!

 

4. Používejte správné boty a ochranný oděv, aby nedošlo ke zranění.

Jinými slovy: Kdo půjde sekat v „kroksech“, může se zařadit mezi adepty na Darwinovu cenu.

 

Když jsme vyhráli možnost produkty otestovat, propuklo v nás nadšení a hned jsme vyrazili k Jardově babičce na chalupu pokácet několik nemocných stromků.

Testování bylo zakončeno dotazníkem, kde jsme měli uvést náš názor na každý z produktů. Fiskars zajímala naše spokojenost, EXPERTNÍ zkušenosti s produktem, fotky a další postřehy.

 

Nicméně dotazník měl být odevzdán do konce listopadu a už v prosinci byla řada WoodXpert uvedena na trh. Nevíme tedy, zda získáné poznatky budou použity až v nějaké další edici, ale nebojíme se říct, že pokud zvažujete koupi WoodXpert produktů, může Vám naše recenze usnadnit rozhodování, jelikož žádný z nedostatků, který zmiňujeme v této a dalších recenzích, rozhodně nebyl „opraven“ a všechny silné stránky zůstaly jistě zachovány.

Z čeho se tedy sada WoodXpert skládá?

Nejprve tu máme tři kusy vybavení, používané pro přenášení a otáčení polen. Opasek je obyčejným kusem široké nylonové látky s několik oky, kam si můžete zavěsit nástroje (víceméně pouze ty s klipsem). To jsou především kleště, kterými uchopíte kládu na jedné straně a hák, kterým si jí přidržíte na straně druhé.

 

Pokud Vás zajímá, jak si tyto produkty vedou, tak veřte, že by mohl být opasek víc promyšlen, jelikož pouze hák a kleště mají klips a zavěsitelný obal (a to ještě netušíte o tom peklu při kompletování). Kleště jsou velmi užitečné, u háku máme jisté pochybnosti.

 

Další dvě udělátka jsou sapiny. Sapina jako nástroj je pouze jakýmsi bodcem, kterým si pomáháte při práci se dřevem, abyste nemuseli brát každý klacek do ruky, ohýbat se až na zem a svírat široká polena prsty, čímž byste se nadmíru vysilovali. Fiskars nabízí v sérii WoodXpert dvě velikosti – jedna je dlouhá 34,8cm, druhá potom 78,5cm.

 

Tvarově jsou stejné pouze topůrkem, čepel je odlišná. Větší sapina je trochu prohnutá a dá se s ní tak kulatina hezky podebrat, tou malou si potom přidržujete druhý konec. Dají se používat v kombinaci i s hákem nebo kleštěmi.

 

U těchto dvou produktů se výrazně projevuje nevhodnost sekyrkového topůrka a nástroje docela vykluzují z ruky.

Poslední dvojící jsou dvě mačety – opět jedna velká a druhá malá. Můžete je použít na čištění větví z padlých kmenů, případně nějakému prosekání nižších větví a menších stromků nebo křoví. Fiskars také uvádí možnost čištění kůry z kulatiny. Velká mačeta je super, pokud se správně trefujete. Jakákoliv minela se bleskurychle přenese na Vaše zápěstí a docela zabolí. V nástroji je obrovská síla a celkově je mačeta i velice odolná.

 

Malá mačeta se potom hodí na dočišťující práce a skvěle se s ní sehrajete. Ostří drží výborně a nástroj krásně seká. Opět je zde otázka vhodnosti sekyrkového topůrka, jelikož po pár hodinách práce Váš stisk není úplně pevný a kluzký povrch lehce opustí Vaše sevření. Žádný horor se během testování nekonal, ale co nebylo u nás, může být někde jinde.

 

Těšte se na nadcházející 3 detailní recenze WoodXpert produktů!

Pokračujte na recenzi malé a velké sapiny, malé a velké mačety, kleští a háku nebo se podívejte na novou recenzi Fiskars seker 4. generace.

 

 

Pro Vybaven.cz testovali Jaroslav Böhm a Ondřej Peša. Sepsal Matyáš Vejskal.