Holandské solární panely jsme tu už měli, konkrétně model AP150 s výkonem pouhých 11W. Testovaný model AP175 je 2x větší, víc jak 2x výkonnější a využívající mnohem pokročilejší technologii získávání elektrické energie ze slunce SunPower®. To vše za cenu 3 500,-Kč.

 

Pocit, že jste mimo civilizaci a dochází vám šťáva v telefonu, když zrovna hledáte svou GPS pozici, protože jste si zapomněli mapu, buzolu a nemáte „šajnu“, kde se vlastně nacházíte, zná nejeden z nás. Berte to s nadsázkou, ale vždyť přeci odpojit se je čím dál tím těžší, a ačkoliv zvládáte topografii bez problémů, je potřeba si sem tam zavolat, napsat SMSku nebo pořídit selfie (fůůůj).

Jednou variantou, kterou můžete své zařízení dobít je solární panel. Má mnohá omezení, ale ve většině situací vás dokáže podržet a to po neomezenou dobu (na rozdíl třeba od powerbanky). Pokud tedy svítí slunce. Výkon 24W dosáhnete jen v ideálních podmínkách, tedy azurová obloha a poloha blízko rovníku tak, aby paprsky dopadaly kolmo a největší silou.

 

SolarBooster AP175 se skládá ze 4 dílů, které lze přehnout a magneticky zaklopit do skladné „knížečky“ o rozměrech 26 x 16 x 4cm a váze 550g. Rozložená plachta potom měří 71 x 16 x 1cm. Příslušenství k panelu tvoří jedna karabina a jeden dobíjecí kabel.

 

Je jen na vás, kolik z celkových 4 solárních panelů budete používat, zbytek můžete překlopit a zmenšit tak rozměry. Proč zmenšovat rozměry? Protože energii chcete dobíjet hlavně za dne, kdy jste třeba na cestě. Ideálním místem na panel je batoh (ačkoliv tam obvykle paprsky nedopadají kolmo na plochu panelu), kam ho můžete pohodlně připnout pomocí tří párů oček.

 

Ideální jsou dva panely na malý batoh a testované 4 panely na vysokou krosnu. Takto můžete jít a zároveň dobíjet své zařízení.

 

Samozřejmostí je kapsa s dvěma výstupy USB 2A, kam připojíte cokoliv od powebanky přes smartphone až po tablet či akční kameru. Není zde potřeba dobíjet nejdříve speciální powerbanku, lze napojit přímo dané zařízení – je chráněno před kolísajícím napětím maximální hodnotou 2,1A. Nevýhodou USB je nižší efektivita přenosu energie, ale s tím se člověk musí smířit.

 

Menší předměty můžete upevnit pod gumové popruhy přímo v síťované kapsičce.

 

Panel jako takový je chráněn celkem pružným plastem, ale nešikovné odhození ho může snadno poškrábat. Textilní části jsou z odolné Cordury 600D a stejně jako konektory nejsou nepromokavé – je tedy vhodné panel před vodou chránit.

 

Účinnost solárního panelu

V první řadě podotýkám, že nejsem elektrikář, ale spíše turista :-).

 

Neumím změřit přesnou sílu slunečního svitu a budu tedy používat hodnoty jako ostré slunce, odpolední slunce, pod mrakem apod.

Na opravdu ostrém poledním slunci, kdy teploty vzduchu atakovaly 40° hranici, mi SolarBooster AP175 dobil telefon Sony Xperia Z1 Compact (kapacita baterie 2300mAh) z 10% za 56minut na úroveň 99%. Stovku už nějak nezvládl.

 

V případě, že dobíjíte telefon a powerbanku zároveň, snižuje se rychlost nabíjení. Neumím říct, zda bylo stejně ostré slunce, ale v tomto případě se telefon dobil po 115minutách na 94%.

OK, to byly příklady za, řekněme, ideálních podmínek. Pokud ale slunce klesne nebezpečně nízko, nebo zajde za mrak, rychlost nabíjení se radikálně snižuje. Stejný telefon tak pod mrakem dobíjím 240minut a stav baterie se zvedne o pouhých 30%.

 

Pokud se dostaneme do extrému (večer, zataženo, mlha), tak budete rádi, že telefon připojený k panelu nebude o procenta přicházet a zůstane zhruba stejně nabitý.

 

Resumé

Panel je příliš velký na nějaké dlouhé treky pro 1-2 lidi nebo v případě, že potřebujete dobíjet jen jednu GPS navigaci. V těchto případech bych volil variantou dvoukřídlou (s označením AP150). Čtyři desky zvyšují výkon panelu a hodí se tak hlavně, pokud trávíte delší čas na jednom místě a potřebujete dobít hladovější mašinky.

 

Podle mě mu bude nejlépe vedle stanu při týdenním pobytu, na camper vanu při průjezdu divočinou nebo kdekoliv, kde nemusíte nosit vše na zádech a máte jisté „zázemí“ (bez elektrické přípojky). Rozložením váhy si také zvládnu představit i jeden velký panel pro 4+ osoby, které se budou v nabíjení střídat.

 

Každopádně je vidět, že věda v oblasti solárních energií jde dopředu, ceny padají a brzy můžeme kromě přenosných panelů či dobíjecích krytů na smartphony čekat i mnoho dalšího. Xtorm SolarBooster AP175 je rozhodně zajímavou volbou a to hlavně ve srovnání parametrů i ceny s panely lépe dostupnými na českém trhu (značka Goal Zero například).