V tomto představení se podíváme na připravovaný model solárního panelu Goal Zero Nomad 7 Plus. Uveden na trh byl nedávno (léto 2016) a koncová cena je 2 990,-Kč. My jsme již v dubnu dostali na test jeden ze dvou kusů, které se nacházely v České republice – na víkend společně s osvědčenou powerbankou Venture 30.

 

 

Dvojka na cestách

Společnost Goal Zero jste na českém trhu již jistě zaznamenali. Solární panely a powerpacky naleznete ve většině obchodů s outdoorovým vybavením a GZ patří mezi špičku. A to i ve srovnání s Xtorm produkty, které jsme testovali nedávno.

 

Powerbanka i panel, které jsme testovali, se k sobě perfektně hodí, a to jak velikostí, tak svým zaměřením. Veškeré produkty Goal Zero jsou tak vytvářeny do smysluplných kombinací, kdy k velkému panelu existuje vhodně velký powerpack, který by měl uspokojit většinu zákazníků. Kdo chce větší powerpack, musí si zakoupit větší panel :-). Heslo „výkonný jen tak, jak je potřeba“ je tu tedy na místě!

 

Powerpack Venture 30

Venture 30 je powerpack s kapacitou 7800mAh, váží decentních 250g a seženete ho za cenu kolem 3 500,-Kč.

 

Provedení je precizní a svou vysokou odolností splňuje normy IPx6. Mezi základní rysy patří pogumované tělo, chytře řešené uložení kabelu, který slouží jak k nabíjení koncových zařízení, tak samotného powerpacku, a svítilna s výkonem 160lumenů.

 

Nejsilnější stránkou powerpacku je chytrý režim nabíjení. Stačí spustit speciální diagnostiku podržením tlačítka, Venture 30 si otestuje nabíjené zařízení, najde nejvyšší možné napětí, pod kterým ho lze bezpečně nabíjet, a pod tímto napětím ho nabíjí po celou dobu. Tím teď myslím, že hodnota neklesá společně s padající kapacitou powerpacku a to údajně ani v případě, že nabíjíte dvě zařízení společně. Každé výstupní USB má být schopno nabíjet pod 2,4A, nicméně na zařízeních, která jsme měli s sebou, vždy stačilo něco málo přes 1,3A.

 

Mobil Sony Xperia Z1 Compact jsem z powerpacku nabil zhruba 3x, rychlost byla srovnatelná až rychlejší než zásuvka. Nabíjení samotného Venture 30 potom trvá cca 5h ze zásuvky.

Ve spojení s panelem o velikosti Nomad 7, což nám přijde jako ideální kombo na pěší turistiku, kdy veškeré nesené vybavení máte ve svém batohu, trvá nabíjení mezi 8-16h dle světelných podmínek. Údaj se nám v terénu nepodařilo potvrdit, ale o tom až níže.

 

Solární panel Nomad 7 Plus

Novinka, která má na náš trh dorazit začátkem dubna 2016 přináší několik změn oproti původní verzi Nomad 7. Z panelu zmizela většina textilních ploch a jde tak o plastové desky se zalaminovaným fotovoltaickým článkem.

 

Technologie samotného článku umožňuje maximální výkon 7W. Minimalistická konstrukce se nám opravdu zamlouvá. I díky tomu, se podařilo srazit váhu panelu na pouhých 363g, kdy jde ještě cca 100g ubrat odstraněním kapsy na kabely.

 

Kapsička je na panelu uchycena 4 magnetky, které jsou používané i při zavírání desek.

 

Samotná kapsa je vcelku těsná a velká zařízení tam rozhodně nedostanete, takže je to kapsička spíše na kabely.

 

Rámeček této kapsy má ještě jednu funkci a to stojánku, kdy jde vyklopit a rozevřené desky nastavit slunci.

 

Ze solárního panelu vede kabel s 2,5mm vysokorychlostnním konektorem, který je kompatibilní třeba s powerpackem Guide 10. Pokud chcete nabíjet Venture 30 nebo jiné zařízení přes USB, využijete tzv. „Junction box“, což je redukce s 1,4A USB výstupem a ukazatelem aktuálního výkonu:

  • 1 dioda = 2 watty
  • 2 diody = 3 watty
  • 3 diody = 4 watty
  • 4 diody = 5+ watty

 

Nebyl by to produkt Goal Zero, aby neměl nějakou chytrou vychytávku. Nomad 7 Plus má funkci auto restart a pozná, že zařízení je již plně nabito a jeho nabíjení ukončí.

 

A jak je na tom Nomad 7 Plus s výkonem?

Pro testování nám vyšlo celkem mizerné počasí. Špatné rozptylové podmínky (mlhavo, nízký opar), celkem vysoká oblačnost, kdy si slunce jen obtížně prodíralo cestu skrz a to pouze na pár minut, a navíc byl konec února, což znamená, že je severní polokoule stále znatelně odkloněna od Slunce a to má mnohem menší sílu.

 

Ale kousli jsme se a necouvli ani o krok. S panelem jsme vyrazili na výpravu severně od Děčína. Panel si neodnesl jediný šrám a potěšila nás jeho univerzálnost – lze ho kamkoliv postavit, pověsit, přivázat k batohu,….

 

A jak je to tedy s tím výkonem? Podařilo se nám vytáhnout to na 0,5A, což není ani polovina deklarovaného výkonu. Jednou to bylo v 10 dopoledne, podruhé v 16 odpoledne – oba časy se vyznačují tím, že slunce je nízko nad obzorem a paprsky prochází pod mraky, přes den potom již oblaka vydatně stíní. Pozitivním zjištěním je fakt, že i pod mrakem panel dokáže nabíjet pod proudem cca 0,05 – 0,1A. Při velmi slabém slunci už se bavíme o 0,2A. A pokud se projasní, a přes špatné rozptylové podmínky a zimu alespoň část paprsků najde cestu přímo k panelu, jsme rázem na 0,4 – 0,5A. Napětí se již od nejnižších hodnot proudu pohybuje kolem 4-5V.

Upozorňuji, že měřič proudu / napětí může zkreslovat naměřené výsledky až o 20% oběma směry.

 

A víc už nic?

Toto je maximum informací, které dokážeme za víkend a vlastně jen několik hodin testovatelného slunečního svitu přinést. Nicméně máme s Goal Zero CZ domluvený dlouhodobý test této kombinace, takže se přes léto určitě vyřádíme a řekneme si, jak to s tím výkonem solárního panelu je.

 

Každopádně pořízením těchto produktů chybu neuděláte, jedinou nevýhodou je vyšší cena oproti noname Číně, ale na první pohled je patrné, že za své peníze dostáváte vyšší kvalitu. U Goal Zero se snaží zamezit možnosti zničení nabíjeného zařízení přepětím, nebo znehodnocení baterií kolísajícím napětím a o chytrých inovacích si můžete přečíst například v tomto článku.

 

Zůstaňte na příjmu a klidně pište otázky ohledně solárních panelů, zkusíme pro vás najít správné odpovědi!