Zatímco zhruba před deseti lety mohl plně nabitý telefon vydržet celé tři dny v plném provozu bez toho, aniž byste ho museli mezitím nabíjet nebo s ním cokoliv dělat, dnešní smartphony již tak dlouho nevydrží.

Důvodem je především to, že mají dotykové displeje s ultra vysokým rozlišěním, stejně jako další funkcionalitu jako GPS, atd., a proto některé nevydrží ani den bez dobíjení baterie, přičemž stupeň jejich využívání nemusí ani být nijak obzvláště náročný – např. se může jednat o běžné prohlížení internetu. Dle serveru specout.com vydrží běžný smartphone asi jen 20 hodin hovoru, což většině lidí nestačí.

Zobrazuje se smartphones_battery.jpgsmartphones_battery

Jedním z hlavních důvodů, proč se tyto smartphony tak rychle vybíjejí, je, že spotřebovávají značné množství dat. Naproti tomu aplikace, které šetří baterii, které jsou mimo jiné předmětem tohoto článku, mohou být na tento problém řešením, neboť umožňují uživateli snížit energetické zatížení a zvýšit tak životaschopnost telefonu. Obecně takové aplikace můžeme rozdělit na ty, které se týkají cestování, dále na ty týkající se vzdělání, a nakonec na ty, jež mají co do činění se zábavou a hrami.

 

Cestovní aplikace

Cestovní aplikace mohou být zrádné, protože mnohé z nich potřebují k tomu, aby správně fungovaly, připojení k síti online, no a pokud se v daný moment nacházíte v zahraničí, tak se vám to může pěkně prodražit na poplatcích za tzv. data roaming (stahování dat prostřednictvím vašeho mobilního operátora v zahraničí), obzvláště pokud aplikace potřebuje velké množství dat, a proto odvodňuje baterie. Naštěstí existují aplikace, které připojení k síti nepotřebují a můžete je používat offline. Níže jsou uvedeny tři takové appky.

 

Quest Visual Translator Word Lens

Aplikace Quest Visual Translator Word Lens a hodí se hlavně v případě, pokud navštěvujete zemi, jejímž jazykem nehovoříte. Funguje totiž tak, že svůj telefon přiložíte k cizojazyčnému textu a aplikace sama přeloží text do angličtiny, bez toho, abyste byli připojeni k internetu (využívá svou vlastní databázi výrazů). Aplikace zvládne jazyky francouzštinu, španělštinu, němčinu, italštinu, ruštinu a portugalštinu. V květnu 2014 aplikaci koupil Google, a proto můžeme čekat integraci s Google Translate a ještě větší rozšíření slovní zásoby aplikace.

 

 

XE Currency

Aplikace XE Currency od společnosti XE Inc., je dostupná zcela zdarma na iTunes App Store a umožňuje efektivní převod měn a zahrnuje možnost užití offline. Můžete tedy snížit množství přenosu dat tím, že budete aplikaci používat offline. V takovém případě pracuje s posledně dostupnými daty. XE Currency umožňuje v jeden časový okamžik sledovat až 10 různých měn. Aplikace zaznamenala přes 20 milionů stažení, získala cenu Aplikace týdne na iTunes a bylo o ní pojednáno na kanálech BBC a CNN.

 

CoPilot GPS

Pokud užíváte internet k tomu, abyste se dívali na mapu při cestování, vězte, že to spotřebovává velké množství dat a možné kvóty pro stahování přidělené poskytovatelem připojení. Aplikace CoPilot GPS dostupná na zařízení iPhone i na dalších přístrojích však pracuje offline. Mapu jednoho státu si můžete stáhnout zcela zdarma, další jsou již placené. Např. celá Evropa stojí 24 britských liber (necelý tisíc Kč). Výhoda tkví v tom, že mapu si sice prvotně stáhnout stejně musíte, potom ji však již navždy můžete používat offline a nemusíte se tak na internetové mapy připojovat pokaždé, když potřebujete zjistit svoji aktuální polohu a směr cesty nebo hledat na internetu návod pro správnou navigaci.

 

Zábavní aplikace

Pravdou zůstává, že většina z nás si kupuje chytrý telefon kvůli tomu, že nám přináší určitou formu zábavy. Existuje řada aplikací, pomocí nichž můžete na svém zařízení poslouchat hudbu nebo hrát hry.

 

Flow Flux

Aplikace Flow Flux patří do poslední zmíněné kategorie, je zcela zdarma a jde o tzv. puzzler, hru, ve které na obrazovce vidíte síť bodů (dots), které máte za úkol spojit. Spojujete body stejné barvy a je možné tak činit pouze horizontálně nebo vertikálně, nikoliv diagonálně. Aplikace šetří paměť poměrně hodně v porování s ostatními hrami svého druhu tím, že jde o 2D aplikaci. Pokud máte telefon s obrazovkou AMOLED, můžete ušetřit baterii mnoho energie tím, že budete používat tzv. noční mód, který je určen pro AMOLED displeje. Pro tento krok stačí jít do nastavení aplikace, a tam zvolit noční režim.

 

Nadopujte se vtipy

Když se smějeme, tak se nenudíme. Nemáte-li po ruce klauna nebo vtipného kamaráda, zvažte aplikaci Vtipy nebo Čes vtipy. Obě aplikace vtipy třídí do tematických kategorií, takže si můžete číst jen takové vtipy, na které máte náladu. Aplikace obsahuje databázi s více než 1000 vtipy. S možností označit si jednotlivý vtip jako Váš oblíbený a tak se k němu kdykoliv vrátiť. Tento mobilní aplikace je velmi jednoduché, bez složité grafiky, které mohou vybití baterie telefonu, a může být použit bez připojení k internetu.

 
PokerStars App

Ačkoliv patří zábavní aplikace mezi ty, které jsou vůbec nejnáročnější na spotřebu dat, tam jsou některé, nabízejí možnost vypnout specifické funkce, a tím snížit vybíjení baterie. Pro ty z vás, kteří chtějí mít širší výběr her v rámci jediné aplikace, nabízí mobilní aplikace od známého poskytovatele hraní her online, společnosti PokerStars, množství populárních kasinových her. Uživatelé mohou vypnout některé funkce, aby se prodloužila životnost baterie. Například, oni mohou rozhodnout, že nebudou zobrazíte hlavní lobby na obrazovce, a tím snížit objem datových přenosů a vybíjení baterie. Vypnutí funkcí chat je další možnost. Mezi hrami nalezneme blackjack, a mnoho variant rulety. Můžete si vybrat z klasické rulety, rulety se dvěma kuličkami a živé rulety, kdy hrajete naživo proti krupiérovi. Aplikace je nadto dostupná v českém jazyce a pro rychlou hru můžete využít funkce “Play Now”, která vás hned usadí k volnému stolu. Jedna hodina hraní na jednom stole spotřebovává zhruba 1 MB přijatých a 500 KB odeslaných dat, což nepředstavuje velkou zátěž na baterii.


 
Aplikace pro vzdělávání se

Tato kategorie aplikací je velmi široká, neboť i termín vzdělání či vzdělávání je velmi široký. Zahrnuje především aplikace, díky kterým můžete cvičit mozek a vše, co souvisí s psychologií, jako pamět, pozornost, analytické myšlení, atd. Též sem mohou patřit znalostní aplikace, které testují vaše schopnosti a dovednosti a pomohou vám i prohloubit vaše stávající znalosti.

 

Coursera

Jednou z takových aplikací je právě Coursera, jež zahrnuje lekce přednášené profesory z nejprestižnějších světových univerzit. Aplikace funguje na iPhone a Andoid telefony. Díky této aplikaci můžete lekce sledovat, vyplňovat posléze kvízy a plnit další úkoly a dokonce se účastnit i určitých výukových programů. Aplikace je také velmi šetrná co se týče spotřeby energie, neboť zahrnuje možnost vypnout přístup aplikace k datům na vašem telefonu, což je energeticky náročný proces. Stačí jít do nastavení na vašem mobilním zařízení a deaktivovat přístup aplikace s pomocí jediného tlačítka.

 

TED iOS App

Jistě není třeba představovat portál TED, kde mnoho celebrit, vědců, politiků a dalších významných osob vystoupilo, aby poreferovalo o nějakém problému. Svůj TED Talk již měl např. Bill Clinton, Bill Gates, James Cameron, Bono Vox, Stephen Hawking, Richard Branson a mnoho dalších. Aplikace TED pro systém iOS, tedy i pro iPhone, vám umožňuje přístup k celé databázi těchto TED Talks, přičemž je možné záznamy sledovat s titulky v téměř 90 jazycích. Videa je také možné zobrazit v nižší kvalitě a omezit tak množství stažených dat. Pokud používáte mobilní síť namísto wi-fi a chcete se rychle podívat na TED talk, můžete zvolit rozlišení SD v nastavení pro rychlejší přehřání videa a stažení. Tento krok šetří baterii. Také si TED talky můžete stáhnout, abyste se na ně později podívali offline.

 

Duolingo

Jak může být z názvu patrné, Duolingo je aplikace orientovaná na to, aby vám napomohla s učením se nového jazyka. Můžete se díky této aplikaci snadno a rychle naučit španělsky, německy, portugalsky, italsky, anglicky, a mnoho dalších evropských jazyků, z nichž některé patří dokonce i do ugrofinské jazykové rodiny. Aplikace je zcela zdarma a byla zvolena za iPhone aplikaci roku (2013)! Aplikace je vzledem ke své užitečnosti velmi nenáročná na spotřebu baterie, jediná komponenta, která je v tomto smyslu trochu náročnější, jsou moduly, díky kterým můžete procvičovat mluvení a poslech (speaking and listening). Ale dokonce i pokud budete tyto moduly používat, aplikace bude stejně využívat jen zhruba 6 megabajtů dat za hodinu. Pokud aplikaci budete používat např. 10 minut denně pro procvičení nabytých znalostí, spotřeba bude jen okolo 30 MB za měsíc.