U elektroniky často vyvstává otázka, jestli se u velkých „evropských“ značek (které ale stejně mají často výrobní kapacity v Asii) platí opravdu za kvalitu anebo jenom za značku a mohutnou marketingovou kampaň. Když telefon za vyšší částku nabízí něco navíc, je rozumné si připlatit, ale „papírově“ jsou parametry levných čínských telefonů často srovnatelné s mnohem dražšími značkovými telefony. Od obchodu GearBest se nám dostal do rukou odolný telefon Blackview BV7000 Pro a tak vám můžeme alespoň částečně odpovědět na otázku, jak to tedy s čínskými telefony je.

 

Co dostanete v krabici?

Samozřejmě telefon. Sklo Gorilla Glass 3. generace je už od výrobce navíc chráněno fólií. Další ochrannou fólii najdete v krabičce s telefonem. Dále se zde nachází brožurka, která spíš než jako návod, slouží jako stručný přehled funkcí telefonu. K telefonu je nabíječka s koncovkou USB-C, u které ale nabíjecí kabel neslouží jako datový – nebo alespoň ten můj nefunguje, ozkoušeno na více počítačích. Naštěstí je v krabici i adaptér z micro USB na USB-C, takže jestli se vám doma válí datové kabely nebo nabíječky pro micro USB, nemusíte hned běžet do obchodu, ale stačí použít adaptér. Přiložený je i USB OTG kabel, sluchátka a malý nástroj na otevření krytu SIM karty (a v mém případě i na vydloubávání nečistot z reproduktorů). Jako poslední se v krabici nalézá náhradní krytka na SIM kartu.

 

Maskovaná odolnost

Odolné telefony obvykle poznáte podle vzhledu. Mají často agresivní hrany a žlutou nebo červenou barvu, takže vypadají, jak když patří do nářaďového kufříku na stavbu. BV7000 Pro jde poněkud jiným směrem. Většina těla telefonu je pogumovaná a na bocích je odhalený kovový rám. Zadní část je lemovaná kovovými šrouby, které drží telefon pohromadě. I čočka foťáku je obklopená kovem. Vše je ale čisté, hrany jsou zaoblené a telefon působí skoro až elegantním dojmem. Když ho položíte vedle jiných smartphonů, tak jeho vzhled není tak výrazný, jako u jiných odolných telefonů.

 

 

 

Rozhodně ale jeho odolnost poznáte podle váhy. Kovové prvky si vybraly svou daň a telefon váží úctyhodných 223 gramů. Chvíli trvá, než si na to člověk zvykne, ale zase máte uklidňující pocit, že se telefon nezkroutí sotva ho strčíte do kapsy.

 

 

Všechny konektory jsou tradičně schované pod krytkou a utopené poměrně hluboko v telefonu. To je trochu nevýhoda, jestli chcete používat k telefonu jiná sluchátka, než která dodává výrobce (a která nemají moc dobrý zvuk, stačí leda tak na volání, na poslech hudby ne). Moje KOSS Pathfinder například do telefonu nezapojím, protože mají moc širokou koncovku.

 

Aby byl telefon voděodolný, musí být všechny krytky dobře zavřené. Dle výrobce má telefon krytí IP-68. Samozřejmě mi to nedalo a mobil se šel koupat.

 

 

Asi půl vteřiny po vyfocení tohoto záběru se telefon rozhodl odplavat a skončil ve zhruba půl metru hluboké tůňce, zabořený do bahna na dně… Přežil! Takže jestli se vám už někdy podařilo utopit telefon, tak u BV7000 Pro se toho bát nemusíte. Pokud se s ním teda nechcete jít potápět.

Co se skrývá pod kapotou?

BV7000 Pro rozhodně patří mezi výkonnější telefony. Není to pověstná špička ledovce, ale má co nabídnout.

  • Velikost displeje 5 palců, rozlišení 1920×1080
  • Operační systém Android 7
  • Paměť RAM 4 GB
  • Frekvence procesoru 1,5 GHz
  • Počet jader 8
  • Úložný prostor 64 GB
  • Baterie 3500 mAh
  • Dual SIM (můžete použít buď dvě SIM karty nebo jednu a paměťovou kartu)
  • 13 Mpx zadní foťák s bleskem
  • 8 Mpx přední foťák
  • GPS a GLONASS
  • Digitální kompas
  • Proximity sensor, gyroskop, akcelerometr, světelný senzor

Komu tyhle čísla nic neříkají, tak v praxi to znamená to, že telefon je svižný, žádné zasekávání, dělá bez řečí hned to, co se mu řekne. Úložný prostor je pro telefon více než dostatečný, nemusíte se bát, že po stažení dvou aplikací bude telefon plný. Operační systém je čistý, výrobce vám necpe v základu hromadu nesmyslných aplikací. Nejvíc aplikací v telefonu najdete od společnosti Google, která měla na starost překlad operačního systému (o překladu se ještě zmíním později). Většinu věcí, co se vám v telefonu nelíbí ale můžete bez problémů vyházet.

 

Baterie je jednou ze silnějších stránek telefonu. Při běžném provozu, kdy se denně vyřídilo pár hovorů, poslalo několik sms a na chvíli se člověk připojil na internet, vydržela baterka telefonu osm a půl dne. Samozřejmě, že když budete půl dne surfovat na internetu a přehrávat videa, tak baterie odejde mnohem dřív, ale jestli sháníte telefon, který s sebou vezmete na dlouhý trek a nemusíte řešit, jestli se vám po jednom dni vybije baterka, tak BV7000 Pro v tomhle exceluje.

 

Nyní k tomu zmíněnému překladu. Na českém trhu se telefon objevuje ve dvou verzích. Ta, kterou máme my, je z čínské distribuce a najdete ji pod názvem Blackview BV7000 Pro. Druhá verze je od oficiálního českého distributora a prodává se pod názvem iGET BLACKVIEW GBV7000 Pro. Hlavní rozdíl je v dokonalosti překladu operačního systému. V telefonu přímo z Číny máte možnost si nastavit jako jazyk operačního systému češtinu. A když se v telefonu moc nehrabete, tak je lokalizace v pořádku. Jakmile ale zabrousíte trochu hlouběji do některých nastavení, začne na vás vyskakovat lámaná a těžko srozumitelná angličtina.

 

Telefony z české distribuce by měly být plně lokalizované a slibují i českou příručku. Navíc nebudete mít takové problémy při případné reklamaci. Pochopitelně se to ale projeví na cenovce a telefon z Číny vás vyjde na polovinu ceny telefonu z oficiální české distribuce.

Foťák u BV7000 Pro patří mezi šedý průměr. Za normálních světelných podmínek dělá obstojné fotky, ale za šera už pokulhává (což je ale shodný rys u většiny foťáků v telefonu) a donutit ho zaostřit na detail je občas taky umění. Pro fanoušky fotografování bude foťák nejspíš zklamáním také ze softwarového hlediska, protože nenabízí žádná pokročilejší nastavení, jenom pár barevných filtrů a nepříliš povedené HDR. Prostě zrcadlovku kvůli tomu nezahodíte. Ale na fotky z dovolené nebo focení rodinných událostí vám  bude bohatě stačit.

 

Zaostření bývá problém

 

Co dalšího telefon (ne)nabízí?

Kromě klasických tlačítek na ovládání hlasitosti a na vypnutí má telefon i jedno programovatelné tlačítko, které můžete například nastavit tak, že po zmáčknutí se vám zapne přehrávač hudby nebo se spustí jiná aplikace.

Na zadní straně telefonu se pod foťákem nachází čtečka otisků prstů. Ta funguje, ale mám k ní několik doporučení. Zaprvé uložte si do paměti víc svých otisků. Nejpraktičtější je uložit si do paměti telefonu otisk ukazováčku a můžu vám zaručit, že když si uložíte jen ukazováček pravé ruky, tak v polovině případů budete chtít odemknout telefon levou rukou a nepůjde to. Zadruhé, nespoléhejte se jen na čtečku. Občas se stane, že přiložíte ke čtečce část prstu, kterou jste nenaskenovali a když to uděláte víckrát, tak vám telefon po několika neúspěšných pokusech řekne, ať si chvíli počkáte anebo použijete jiný způsob odemčení. Stalo se mi to jen jednou, ale je lepší nebýt odkázaný jen na jediný způsob odemykání. Navíc při „plaveckém“ testu mi telefon také hlásil neúspěšný pokus o odemknutí. Takže se zdá, že čtečka je citlivá i na kontakt s vodou a kdybyste ráchali svůj telefon častěji, můžete si ho dočasně zablokovat i tím.

 

Telefon se dá dle výrobce ovládat i v rukavicích. To je pravda, ale jen v některých případech. Displej mi reagoval na dotyk v slaboučkých pletených rukavicích a v slabších kožených pracovních rukavicích. Špičkou prstu to většinou nejde vůbec, protože tam má spousta rukavic šev. Musíte telefon ovládat dotykem bříška prstu. A to už je v rukavicích náročnější, trefit se tam kam chcete. Zvedání hovorů je bez problému, ale na SMS už máte jednodušší a rychlejší si ty rukavice sundat.

 

BV7000 Pro nemá NFC. To znamená, že s ním třeba nezaplatíte za nákup v obchodě. Osobně mi u outdoorového telefonu tahle možnost nechybí, ale jestli jste zvyklí používat mobil místo peněženky, tak by vám tahle technologie mohla u Blackview scházet. Jinak co se týče konektivity telefonu, tak telefon je klasicky vybavený technologií Bluetooth, Wi-Fi a 3G/4G.

Telefon má poměrně silnou LED diodu, která primárně slouží jako blesk k foťáku, ale můžete ji použít i jako svítilnu. Ani nespořádá moc baterie, takže si s ní člověk může posvítit i delší dobu.

Shrnutí prvních dojmů

Telefon působí robustním dojmem a je to spíš přístroj pro chlapy než do drobné dámské ručky. Zároveň má ale jistou eleganci, takže se za něj nemusíte stydět ani na obchodním jednání. Spíš je to ale parťák do dílny nebo do přírody, kde mu nevadí nějaká ta koupel ve vodě nebo protáhnutí špínou a nemusíte moc často řešit dobíjení baterie.

Z hlediska programového vybavení dostanete velmi čistý telefon, který si musíte zezačátku trochu přizpůsobit vašim potřebám, ale nemusíte zase hned po spuštění odinstalovat hromadu zbytečností.

Čínský původ se projeví hlavně v jazykové lokalizaci, jinak se mi zatím nepodařilo narazit na nic, co by se dalo telefonu oproti jeho „evropským“ protějškům vytknout. Rozhodně zatím Blackview odporuje představám o nekvalitní elektronice, která se rozsype hned po vybalení z krabice. Uvidíme, jak telefon obstojí z dlouhodobějšího hlediska.

Jaké zkušenosti máte s telefony od méně známých značek z Číny vy?