Máte rádi hi-tech elektroniku a věnujete se venkovním sportům? Já tedy rozhodně ano a hodinky Fenix 2 Performer od známého výrobce GPS zařízení byla opravdu radost testovat. Po krátkém seznámení jsem je vzal na armádní kurz základní přípravy do Vyškova, kterému se také přezdívá „Peklo“. Hodinky jsem z ruky nesundal, měřil jsem, co se dalo, a mám pro Vás obsáhlou recenzi nabitou zkušenostmi z terénu.

 

Tato věcička vás v mnoha ohledech překvapí. V první řadě škálou funkcí, které hodinky zastanou. Kromě standardních věcí jako čas, stopky nebo budík, což zvládnou skoro všechny digitální hodinky, tu najdete značně pokročilé funkce. Největším chytákem je zabudovaná GPS, díky které můžete hodinky používat u všech outdoorových sportů. Ať už běháte, chodíte po horách, lyžujete nebo jezdíte na kole, rozsáhlé statistiky vašich výkonů bezpochyby oceníte.

V recenzi si řekneme i o dalším využití hodinek při rybaření nebo jiných méně tradičních činnostech. A kromě toho, že Vám hodinky řeknou kudy, jak daleko a jak rychle jste běželi, se můžete díky zabudovanému gyroskopu dozvědět i velice detailní informace o Počtu kroků za minutu nebo Vertikální oscilaci.

Jako plnohodnotný sporttester podporují hodinky připojení dalších doplňků přes ANT+, takže si budete moci prohlédnout i vývoj své tepové frekvence během výkonu. Toto vše je v hrubém základu doplněno o další chytré funkce, kdy Vám hodinky poradí, jak dlouho máte odpočívat, zda máte zpomalit nebo přidat, informace o východu / západu slunce a hromady dalšího.

To vše je zabaleno v kompaktním a extrémně odolném těle, které snese i opravdu hrubé zacházení.

 

Pro koho jsou tedy tyto hodinky určeny? Primárně cílí na ultramaratonisty, triatlonisty a další nadšence, kteří potřebují mít detailní přehled o svých výkonech a na základě získaných dat pracují na své formě. Každopádně ale doporučuji hodinky všem, kdo aktivně sportují a mají chuť se zlepšovat. Tím, že si svůj výkon změříte, můžete zhodnotit svou současnou formu a podle toho přizpůsobit trénink.

Pokud chodíte běhat se smartphonem, kde Vám běží Endomondo, Strava nebo jiný tracker, můžete ho hodinkami plně nahradit a to včetně všech VIP funkcí, které jsou v telefonu zpoplatněné (1000-2000Kč za rok) a plně využít široký servis, který Vám Garmin k hodinkám poskytuje.

 

Sbaleno na cesty

Tělo hodinek už na první pohled působí velice odolně. Robustní konstrukce s jednoduchým designem v černé barvě vzbuzuje respekt už z dálky. S váhou kolem 86g a výškou budíku 17mm nejde o nejmenší hodinky na světě a ačkoli se s nimi nenasoukám do užších košilí, tak jsem si na ně velice rychle zvykl a nijak výrazně mi nepřekážely. Vodotěsnost do 50m je samozřejmostí.

 

Tělo je z černého odolného kovu, který snese hrubé zacházení. Případné odřeniny nejsou vidět, jelikož zde není klasická povrchová úprava (barva), která by se odlupovala.

Budík je řešen zajímavě, jelikož je zvykem, že anténa pro GPSku se ukládá do částí, které se napojují na řemínky a vytváří tak „oblouk“, který nemusí úplně všem přesně sednout na ruku. U Fenix 2 je anténa uložena pouze uvnitř, což zvyšuje kompaktnost hodinek a také zaručuje jejich pohodlné nošení.

 

Tlačítka jsou přiměřeně velká, mají zdrsněný povrch a spolehlivý chod. Jdou snadno zmáčknout, ale aby se například hodinky opravdu rozsvítily, je potřeba tlačítko stisknout soustředěně. Je tak zabráněno tomu, že by se při sebemenším kontaktu (například s oděvem) na hodinkách pokaždé něco pouštělo a překlikávalo. U každého tlačítka je popisek s funkcí, takže se snadno zorientujete.

Řemínky jsou z odolné gumy, která pohodlně drží na ruce a není na ní patrné žádné větší opotřebení. Malé dírky v řemínku napomáhají tomu, že se Vám nebude ani příliš potit ruka. Řemínky jsou uchyceny pevnými šrouby, které jsou mnohem pevnější než klasické „osičky“ a tak opravdu nemusíte hodinky šetřit. Plazil jsem se s nimi bahnem, sněhem, kopal zákopy, brodil potoky a řemínky stále pevně drží, bez potřeby jakéhokoliv dotahování šroubů.

V sadě toho dostane ještě spoustu navíc. Náhradní šrouby, měřič srdečního tepu, nylonový řemínek, datový kabel a nabíječku s výměnnou koncovkou pro naše a UK sítě. Samotná koncovka se nacvakává do adaptéru, takže se nebojte při cestách zbytečné váhy navíc.

 

Pás na měření srdečního tepu se skládá ze dvou částí, které se do sebe jednoduše zacvaknou. Je doporučeno po 7 použitích textilní popruh vyprat. Pás mi přes hrudník nijak nepřekážel a při běhu jsem o něm skoro nevěděl. Srdeční tep je měřen bez problémů a čidlo se s hodinkami dokáže bleskově spojit.

 

Co se týče výdrže baterie, tak tady jsem se nedostal k exaktním číslům. Mohu citovat marketingové materiály a napsat, že to má být 16-50h v plném provozu podle intenzity ukládání GPS údajů. Já mám uživatelsky ověřeno, že s 10-14h tréninku Vám komfortně vydrží jeden týden.

Dobíjení je potom trochu alchymie, jelikož se celkem rychle dostanete na vysoké procento nabití, ale baterie o to rychleji odpadává. Nechával jsem vždy nabíjet přes celou noc, což přinášelo lepší výsledky než vypojení přesně ve chvíli dosažení 100%.

 

Pozn. redakce: Testovali jsme hodinky Garmin Fenix 2 celkem cca 3 měsíce. Během této doby došlo 2x k tomu, že se hodinky vypnuly a nešly zapnout. Po tom, co jsem je připojil do nabíječky, se obvykle rozešly a baterie ukazovala 5-12%, ačkoli byly hodinky před vypnutím nabité na více než 50%. Neumím posoudit, zda tyto výpadky byly testovaným kusem, který jsme od výrobce k testům dostali, nebo jde o běžnou záležitost.

Na úvodní obrazovce si nastavíte, jaký formát času chcete zobrazovat, grafiku sekundové ručičky, dodatečné informace a další. Mně nejvíce vyhovovalo toto rozložení:

 

Šipkou si z této obrazovky můžete odskočit na kompas, výškoměr (poslední 4 hodiny), teploměr (poslední 4 hodiny) nebo barometr (posledních 48 hodin). U teploty počítejte se zkreslením o teplo vyzařované vaším tělem, což činí obvykle 5°C a více.

 

GPS na tisíc způsobů

Hodinky můžete využít na tisíc a jeden způsob, jelikož jsou opravdu univerzální. Já začnu u toho, co mi bylo nejbližší a potom se podíváme i dále. Největším tahákem hodinek je režim sporttester. Zmáčknete jedno tlačítko, vyberete si, jaký sport jdete právě provozovat, hodinky se spojí s měřičem tepu (volitelné) a načtou si GPS polohu (volitelné). S těmito údaji na jednotlivých stránkách potom pracujete u každého sportu trochu jinak s ohledem na jejich využitelnost.

Celkově oceňuji přednastavené funkce a možnost vytvořit si vlastní aktivitu, kde budou přesně ty údaje, které potřebuji. Na každé stránce si mohu nastavit i detaily zobrazovaných informací. To samozřejmě mohu i u standardních režimů, když si chci například rozšířit obzory o něco konkrétního.

Jedinou slabší věcí je poměrně labilní vyhledávání GPS signálu. Absence velké antény je možná fajn pro pohodlné nošení, ale hlavně ve městě musíte někdy trpělivě stát pár minutek na místě, aby se Vám GPS chytila. Na druhou stranu se ve většině případů chytá GPS do 20s a ty divné chvíle, kdy rozehřátí čekáte na “signál” jsou spíše výjimečné. Přesnost GPS je pocitově o dost vyšší než té, co mám v telefonu a nekonají se tak imaginární stometrové výlety po mapě (i když sem tam vám to nějaký exces trochu oživí :D)

Běhám rychle i přes 100km/h 🙂

 

Běh

Mnou asi nejčastěji využívaná funkce. Při tréninku na armádní fyzické testy, kdy je potřeba odběhnout 3km za 12minut jsem pravidelně trénoval běh na střední vzdálenost a bral jsem hodinky 3-4x týdně na ovál. Mohu říct, že pokud nic jiného, tak pocit, že je můj výkon měřen, mě značně motivoval. 🙂

 

Po zapnutí aktivity RUN se hodinky spojí se senzorem srdečního tepu a vyhledají pozici GPS. Pak už jen ručně odstartujete časomíru a jde se makat.

Na první obrazovce vidíte standardně info o uběhnuté vzdálenosti, celkový čas a momentální tempo. Můžete si překliknout i na další obrazovku, kde je vzdálenost a čas současného kola (kola jsou buď počítána automaticky po 1km například nebo si můžete ukončit/začít nové kole stiskem jednoho tlačítka).

Třetí obrazovka je ponechána grafu vývoje srdeční frekvence. Na hodinkách si můžete také nastavit pásma pro srdeční frekvenci, takže pokud chcete běžet v aerobním pásmu, nastavíte si pásmo srdečního tepu, které Vám vyhovuje a při jeho opuštění Vás hodinky upozorní vibrací a zprávou na displeji.

Doménou hodinek je možnost určit si počet obrazovek a snadno si poskládat informace na obrazovkách podle toho, co mě aktuálně zajímá. Na jednu obrazovku si můžete dát až 4 datová pole, ale nejčastěji jsem si vystačil se třemi. Přenastavení je uživatelsky snadné a nemusíte se nechat svazovat defaultním nastavením.

 

Workout / Interval

Sami si můžete nastavit i intervalový trénink, podle kterého Vás hodinky potom „trénují“. Vibracemi vám dají najevo, že přichází změna intervalu a je na Vás, abyste zrychlili/zpomalili. Pro interval a odpočinek lze nastavit délku v km či dobu v minutách. Trénink můžete doplnit i o rozklusání a doklusání. Já jsem používal nejen pro běh, ale i pro normální intervalové posilování (Tabata), kde se dá s tímto základním nastavením vystačit.

 

Chůze / Trek

Proces je stejný jako u běhu, jen se mírně liší obrazovky. Jednou z nich je zjednodušená mapa, kterou si ale musíte nahrát přes PC, jinak uvidíte jen černou plochu a na ní tenkou šedou cestičku, po které jste šli. Údaje jsou potom upravené tak, aby vyhovovaly chůzi (není tam tempo min/km, ale rychlost v km/h apod.)

 

Navigace

V tomto režimu Vám Fenix 2 ukazuje šipkou, kudy máte jít a na zjednodušené mapě můžete sledovat trasu (šipka neukazuje sever!).

 

Trasu si musíte vytvořit na svém účtu v Garmin Connect (Base Camp nedoporučuji – o těchto možnostech v další kapitole), nebo můžete použít trasu, po které jste již běželi. V hodinkách se dají také přímo zaznamenávat body, ve kterých se nacházíte, a hodinky Vás potom odnavigují vzdušnou čarou k tomuto bodu. Do hodinek si můžete nahrát mapu a využívat také jednoduchý vyhledávač ulic. Při navigaci si vyberete jednu variantu, šipka Vám ukáže směr a stručná černobílá mapa Vám pomůže se zorientovat.

Hodinky dále počítají čas a vzdálenost do cíle a aktuální rychlost, podle které se všechny ukazatele aktualizují. Po cestě jsem nenarazil na žádný větší zádrhel a hodinky mě hladce navedly přesně tak, kam jsem potřeboval, včetně přesného odhadu plánovaného času a všeho dalšího.

Zajímavá je i funkce i TrackBack, kdy vás hodinky navedou podle trasy, po které jste přišli, aniž by smazaly nebo přerušily právě běžící aktivitu, která Vás dovedla na aktuální pozici. Tuto funkci můžete použít i pro jakoukoli uloženou aktivitu v hodinkách.

 

Nicméně v režimu Navigace hodinky si neprohlédnete všechny údaje jako například u Běhu a nelze to tedy tak snadno kombinovat. Jako člověk, který rád zavítá do přírody, vyhýbá se hlavním cestám a chodí si po lese a po horách, jak se mu zlíbí, jsem hodinky používal i jako záložní (či rychlejší) systém navigace. Na prvním místě mám vždy v ruce mapu, ale občas se mi přesné navigování na nějaká zapadlejší místa opravdu hodilo.

 

Plávání

Pokud plavete venku, tak se vše měří přes GPS a máte tak přesné údaje. Garmin Fenix 2 se ale dají použít i ve vnitřním bazénu, kde si nastavíte délku bazénu a hodinky už samy identifikují, kolik bazénů jste uplavali, počet temp, atd.

 

Cyklo

I zde hodinky nabízí široké možnosti, včetně připojení různých ANT+ senzorů. Jelikož nejsem cyklista, tak bych nerad hodnotil od stolu, jak si hodinky stojí v této oblasti.

 

Data pro cifršpióny

Existují dvě základní cesty, jak si prohlédnout výstupy z měření. Vše je ukládáno v daných intervalech 1s do řádků tabulky, ze které si potom můžete informace přečíst. Každopádně si asi sami tyto tabulky číst nebudete. 🙂

 

Mobil

Do mobilu si nainstalujete oficiální aplikaci Garmin Connect Mobile a na hodinkách si vyberete jeden z režimů Bluetooth synchronizace. Já zůstal u manuální, kdy je potřeba přenos dat ručně odpálit. Výhodou tohoto nastavení je úspora baterie, kterou u neustálého propojení celkem rychle vysajete.

Mobil se při Bluetooth synchronizaci chová trochu chaoticky a tak musíte občas zařízení znovu spárovat. Při navázání spojení a následném přenosu dat Vám na hodinkách bliká „Sync In Progress“, obvykle trvá do 10minut pro kratší aktivity, u delších tras (20km+) si počkáte déle.

V telefonu si potom můžete procházet srozumitelně zpracované údaje o Vašem výkonu s přehlednými grafy. Pro každou aktivitu se sada údajů mírně liší a není možnost je blíže nastavit. Takto vypadá například Běh a klasický Cooperův test:

 

V telefonu jsou trasy zobrazovány přes Google Maps:

 

Zajímavou funkcí při režimu Bluetooth párování „Always On“ je zobrazení notifikace z telefonu na displeji hodinek s vibrací. Můžete si tak přečíst emaily, zprávy z FB a další rovnou na hodinkách, aniž byste tahali mobil z batohu. Platíte daň v podobě nižší výdrže baterie, ale hodit se to může. 🙂

 

Počítač

 

Garmin Connect

Povedená webová aplikace, se kterou můžete ovlivnit jakoukoli část svého sportovního života – od plánování programu, přes analýzu hmotnosti až po hodnocení výsledků. Mimo běhu, chůze, cyklistiky a plavání jsou velice obsáhlou částí možnosti pro golfisty. Garmin Connect se synchronizuje s hodinkami přes USB a vše ostatní si už prohlížíte na webové stránce. Tato aplikace je velice přehledná a umožní Vám podrobně analyzovat výkony včetně různých dlouhodobých trendů a týdenních/měsíčních objemů.

 

U jednotlivé aktivity potom vše vidíte krásně přehledně a můžete si u aktivit vést poznámky, kategorizovat si je, vést si statistiku kolik máte v kterých botách odběháno, a mnoho dalšího. Mapa (podkladovou mapu si můžete vybrat) a obecné informace o aktivitě vypadá takto:

 

Dále také podrobné grafy všech dostupných informací. Pokud chcete, můžete si myší označit úsek a podívat se na něj pod „Lupou“:

 

Číselné údaje o aktivitě naleznete ve Statistikách:

 

Stejně jako Mezičasy na kolech (v mém případě 1 kolo = 1km):

 

Populární funkcí jsou i Segmenty, což jsou vytvořené tratě na mapě, které proběhnete a automaticky se tak účastníte „závodu“ se všemi ostatními, kdo daný úsek zaběhli. Pokud máte zájem, můžete svůj výsledek i zveřejnit:

 

V této aplikaci si můžete i celkem intuitivně plánovat trasy a to buď s pomocí automatiky, která Vás drží na cestě, nebo čistě podle naklikaných bodů:

 

Base Camp

V počítači probíhá spojení i přes aplikaci Base Camp, do které si nahrajete přibalené mapy regionu a můžete prakticky jen plánovat trasy. Pro mě je tato aplikace mnohonásobně překonaná a vystačil bych si s Garmin Connect.

 

Funguje zde i omezená analýza aktivit, ale rozhodně ne úplně dostačující:

 

Na screenshotu je Srdeční Tep proti Rychlosti. Zde šlo o intervalový trénink, kde jsem běhal 3x100m, 2x1000m a 2x500m, což je hezky vidět a mohl bych takto srovnávat svoje výkony v čase.

 

Co to ještě umí?

Obvyklá otázka, kterou jsem o hodinkách slyšel nesčetněkrát. Jelikož každý čekáme od hodinek něco jiného a já vám chci poskytnout kompletní recenzi, tak zde je výčet funkcí, které mi přišly užitečné, ale neuměl jsem je nikam jinam zařadit.

 

Podsvícení

Je efektní červené. Na kontrastním displeji, kde je černé pozadí a světlé číslice, se mi čte opravdu snadno, a to i z velkých úhlů. Rozhodně to navíc vypadá moc dobře. Červené podsvícení Vás v noci neoslňuje, což je dobré pro zachování „nočního vidění“ a vaše oči si tak nemusí po každém zjištění času znovu přivykat tmě.

 

VO2 Max

Hodinky měří orientační hodnotu VO2 Max. Schválně píši orientační, protože vím, jak se hodnota VO2 Max zjišťuje reálně, ale hodinkám stačí 10minut souvislého běhu s měřičem srdečního tepu, aby Vám daly přesné číslo. Zároveň Vám předpoví časy na 5km, 10km, půl maraton a maraton. Silně pochybuji, že bych dal maraton za 3:41:03, i kdybych půl roku poctivě trénoval. 😀

 

Regenerace+Training Effect

Stejně jako u předpovědi závodních časů, Vám hodinky poskytují informace o tom, jak dlouho po výkonu musíte regenerovat a u každého záznamu počítají i Training Effect. Tato hodnota je individuální pro každého běžce a mění se s tím, kolik toho o Vás hodinky vědí. Podle tohoto profilu Vám potom řeknou, jak náročný je trénink a pomáhají Vám tak trénovat chytřeji.

 

Východy slunce + Fishing

Další funkce, které v hodinkách najdete, jsou zjistitelné přes GPS. Podle toho se na hodinkách dozvíte informace o východu/západu Slunce/Měsíce a také o tom, kdy je nejlepší čas na to, jít si zarybařit. 🙂 Nevím, zda to funguje, ale táta (vášnivý rybář) říkal, že by to mohlo sedět.

 

JumpMaster

Pro mě naprosto překvapivé a trochu vtipné. Každopádně to je asi myšleno vážně, a pokud si s hodinkami půjdete skočit padákem, tak si můžete nastavit spoustu ukazatelů a varování, takže Vám hodinky řeknou, kdy si otevřít padák a jak kormidlovat, abyste přistáli přesně tam, kde máte v plánu (úplně ne – funkce JumpMaster je specifická funkce určená pro seskoky z vysokých výšek, kdy je potřeba se volným pádem dostat do určitého, vzdálenějšího cíle – alespoň to tak chápu, Garmin na to má na webu samostatný manuál. Používají to prý některé speciální jednotky.).

 

Barometr+výškoměr

Barometr a výškoměr fungují v těsné závislosti. S výškoměrem jsem trochu zápasil, jelikož se zde občas hodnoty propadly, a to až do záporných hodnot. Může to být vlivem náhlé změny tlaku, ale nevím, kdy by se mi podobná věc přihodila, takže mě napadlo jen metro. Každopádně lze výškoměr a barometr snadno kalibrovat. Buď se Vám hodnoty načtou při nalezení GPS signálu, nebo si můžete přesné hodnoty, pokud je znáte, vložit manuálně.

 

Vertikální rychlost (m/m)

Pro horolezce lze měřit i rychlost stoupání, což je údaj, který se může hodit i běžcům, kteří mají rádi kopce a umí s touto informací pracovat.

 

Lyžování, Indoor, Multisport

V režimech jsem našel i zajímavé možnosti pro lyžaře, kde jim hodiny samy rozpoznají cesty na vleku a sjezdy, určí jejich počet a zobrazují informace pro aktuální jízdu. Běžkaři používají také zvláštní program, ale je velice podobný tomu běžeckému. Na výběr jsou i Indoor varianty aktivit bez aktivní GPS. Poslední volbou je MultiSport, kde si můžete navolit sporty, které v rámci svého tréninku vystřídáte – běžíte, pak kus uplavete, doběhnete domů a vytáhnete ještě kolo. To už je trochu hardcore trénink, do kterého jsem se zatím nedokopal.

 

Budík

Budíků si můžete nastavit vícero a rozhodnout, zda budou jen vibrovat nebo i pípat. Mohu říct, že i když jsem 6 týdnů stával v nekřesťanských hodinách jen po pár hodinách spánku, tak mě zřetelné vibrace a „protivné“ pípání vždy probudilo. Můžete si budík odsunout o 10 minut (nedoporučuji 🙂 ) nebo rovnou vypnout.

 

Stopky

Jsou samozřejmostí, nicméně na sebe musím prásknout jednu věc. Celý výcvik jsem stopky pravidelně používal takto – nejprve 1x držíte tlačítko Menu po dobu cca 3s, pak 2x kliknutí Dolů, 1x potvrzení, 2x kliknutí Dolů, 1x potvrzení a 1x odstartování. Minimálně 8x zmáčknutí tlačítka. Pokud tedy na vojenském cvičení velitel řekne „…máte na to 3minuty“, tak spotřebujte asi 15sekund na nahození stopek. Mně osobně to přišlo jako moc, ale tušil jsem, že hloupé stopky na chytrých hodinkách určitě nikdo používat nebude 🙂

Až dlouho potom mi člověk od Garminu poradil, že jsem si mohl přiřadit stopky pod zrychlenou volbu u jednoho z tlačítek a celého tohoto martyria se ušetřit. Nemusím zdůrazňovat, že jsem si připadal jako Simplius simplicissimus…

Facepalm

 

Resumé

Hodinky Garmin Fenix 2 nejsou jen ukazatelem času, ale kompletním sporttesterem s mnoha pokročilými funkcemi. Tento koncept míří především na ultramaratonisty, triatlonisty a podobné vytrvalostní sportovce (těm doporučuji článek uvedený pod textem), ale podle mého názoru se hodí každému, kdo aktivně sportuje venku a chce mít informace o svých výsledcích. Hodinky jsou tak nabité funkcemi, že je potřeba se se všemi možnostmi postupně seznámit a vybrat si ty, které mi nejvíce vyhovují. Velkou výhodou je aplikace Garmin Connect, která mě naprosto nadchla.

Co se týče provedení, tak nemám žádných větších výtek a mohu jen prozradit, že nově představené Garmin Fenix 3 už jsou dokonce i o hóódně štíhlejší.

Co se týče možných prostorů pro zlepšení tak bych řekl, že hlavním adeptem je přesnější měření stavu baterie a možná i vylepšení kvality GPS přijímače. Další věci vyplývají z pokročilosti celých hodinek a je tak potřeba si občas poradit sám (viz Stopky).

Každopádně mám velice dobré zkušenosti s technickou podporou, která u Garminu bleskově odpovídala na otázky a snažila se vše rychle řešit.

S cenou začínající pod 9 000,- Kč si myslím, že jde o opravdu povedený hybrid pro všechny, kteří chtějí nadstandardně našlapané hodinky, kteří budou umět dostupné sportovní funkce využít a kteří dokážou přijmout, že funkce navíc si žádají ústupky ve výdrži baterie a rozměrech. Módní hodinky se ale také netrápí dietou a nemyslím si tedy, že by výška hodinek byla výraznou překážkou.

S přehledem mohu hodinky doporučit a potvrdit, že silná vůle, tvrdý trénink a detailní informace o výkonech ze sporttesteru Fenix 2 Vás posunou na další výkonnostní metu.

 

Pro maratonisty doporučuji i TUTO úzce zaměřenou recenzi se srovnáním.

 
Pro Vybaven.cz testuje a píše Matyáš Vejskal.